ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    14

    ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΥΣΤΙΚΟ

    Ποιός έχει δει το The Secret της Rhonda Byrne;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    14
    Ποιά είναι η άποψη σας;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Εχω διαβασει το βιβλιο, εδω κι χρονια βεβαια ,αλλα για να μην το θυμαμαι κι με ενταση μαλον δεν αξιζε καθολου. Η αποψη μου για το βιβλιο αλλα κι για την μεθοδο που αναφερει ειναι οτι δεν αρκει μοναχα να προσπαθουμε να "κοροιδεψουμε" την συνηδητη μας σκεψη , πρεπει κι να βαζουμε κατω τα πραματα με την λογικη και την ψυχρη ρεαλιστικη τους οψη οπου μερικες φορες μπορει να μην μας αρεσει αυτο που θα βγει αλλα ετσι μπορουμε να διορθωθουμε. Διοτις με το να αποφευγουμε το κακο δεν κανουμε δουλεια.
    Το βιβλιο αναφερετε σε μια τεχνικη σκεψης οπου υπαρχει σε καποιες θρησκιες κι μια απο αυτες ειναι η σαιντολογια.Επειδη λοιπον, εγω ,εχω θρησκια κι ειμαι ευχαριστημενος απο αυτην δεν συμφωνω κατα πολις με το βιβλιο.Απο την αλλη ομως δεν μπορω να μην παραδεχτω οτι η ζωη κραταει λιγο , οτι τα δυσαρεστα συναισθηματα δεν θα τα αποφυγουμε ,αρα οσο μπορουμε πρεπει να σκεφτομαστε θετικα. Σε αυτο το σημειο μπορω να πω οτι σημφωνω με το βιβλιο.

  4. #4
    Το έχω δει. Νομίζω οτι προτείνουν κάτι σαν το "Αμερικάνικο όνειρο".
    Ό,τι θες μπορείς να το πετύχεις αρκεί να το ονειρευτείς και να πιστέψεις οτι θα γίνει και τότε όοοολο το σύμπαν θα συνομωτήσει να πετύχεις αυτό που θες.
    Δεν είναι όμως έτσι! Ως ένα σημείο βοηθάει να πιστεύεις οτι θα πετύχει αυτό που προσπαθείς επειδή καταβάλεις την μεγαλύτερη δυνατή προσπάθεια, τέλος πάντων.
    Το "μεταφυσικό" κομμάτι όμως, συγνώμη, αλλά απευθύνεται σε αφελείς.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    14
    Όταν όμως έχεις ένα πρόβλημα το να κάνεις θετικές σκέψεις σίγουρα βοηθάει από το να είμαστε αρνητική Εγώ είδα το video στο YouTube και με έχει βοηθήσει ως ένα σημείο να είμαι πιο αισιόδοξος και όπως θα δείτε δεν σε κατευθύνη στο να αποφεύγεις το πρόβλημα αλλά να το αντιμετωπίζεις Όσων αφορά τον τρόπο σκέψης ότι είναι από άλλες θρησκείες δεν το κατάλαβα εάν και αρκετά πιστός στην θρησκεία μας

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Greg View Post
    Όταν όμως έχεις ένα πρόβλημα το να κάνεις θετικές σκέψεις σίγουρα βοηθάει από το να είμαστε αρνητική Εγώ είδα το video στο YouTube και με έχει βοηθήσει ως ένα σημείο να είμαι πιο αισιόδοξος και όπως θα δείτε δεν σε κατευθύνη στο να αποφεύγεις το πρόβλημα αλλά να το αντιμετωπίζεις Όσων αφορά τον τρόπο σκέψης ότι είναι από άλλες θρησκείες δεν το κατάλαβα εάν και αρκετά πιστός στην θρησκεία μας
    Εαν το ψαξεις λιγο το θεμα με την συγγραφεα ,απο συνεντευξεις μεχρι κριτικες - για τις ΗΠΑ λεω παντα - θα διαβασεις οτι αναφεροντε σε καποιες θρησκιες ,αυτη που θυμαμαι αμυδρα ειναι κατι με την σαιντολογια - ειναι κι χρονια που ειχα διαβασει το βιβλιο κι μπορω να πω οτι και εγω ειχα εντυπωσιαστη στην αρχη ,σαν εσενα, μαλιστα με ειχε βρει σε ενα σημειο της ζωης μου πολυ περιεργο κι ευκολα εψαχνα καπου να πιαστω!

    Δεν θελω να σε προηδεαζω μειτε να σου περασω γνωμεις για την ταινια αφου κι δεν την εχω δει αλλα κι σωστο ειναι να εχεις δικη σου κριση.

    Ομως δεν μπορω να μην θυμηθω κατις που ειναι εξοργηστικο , το οτι θεραπευτηκαν ανθρωποι απο καρκινο χαρις αυτο το βιβλιο κι τα σεμηναρια της, θυμαμαι οτι ειχαν ξεσηκωθει πολλοι κοσμος στις ΗΠΑ, αφου ειναι πολυ ασχημο να προσπαθεις να "πουλησεις" πανω σε τετοια θεματα, οταν καποιος εχει καρκινο σε τελικο σταδιο , κι εχει δοκιμασει τα παντα απο κλασικη ιατρικη θα προσπαθησει οτι και να του πεις! αφου δεν εχει να χασει τυποτα θα καμει οτι του πουνε ! και κατιςτ τετοιο υπαρχει στο βιβλιο της .

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    14
    Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο έχω μόνο δει την ταινία Βέβαια και στην ταινία υπάρχει κάποια η οποία είχε καρκίνο και σώθηκε με τη θετική σκέψη Δεν είναι κακό αυτό όμως σε τέτοιες καταστάσεις χρειάζεται σίγουρα και η ιατρική Εγώ όμως έχοντας μια ψυχολογική κατάσταση άγχους με βοηθάει το να κάνω θετικές σκέψεις και να νοιώθω όμορφα

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δεν εχω δει τη ταινια αλλα το αν θα πετυχει καποιος η οχι εξαρταται απο τη μοιρα του αν πχ η νοημοσυνη του ξεπερνα αυτη των αλλων θα ειναι καταδικος να κουβαλαει στο μυαλο του τη διαμορφωση της νεας κοινωνιας ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΔΕ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ οπως ακριβως βασιστηκαν τα παντα στις θεωρειες του Αινσταιν αυτος ειπε τη φραση ΕΓΩ ΠΟΥ ΜΙΣΟΥΣΑ ΤΗΝ ΑΥΘΕΝΤΙΑ Η ΖΩΗ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΑΥΘΕΝΤΙΑ.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    δεν εχω δει τη ταινια αλλα το αν θα πετυχει καποιος η οχι εξαρταται απο τη μοιρα του αν πχ η νοημοσυνη του ξεπερνα αυτη των αλλων θα ειναι καταδικος να κουβαλαει στο μυαλο του τη διαμορφωση της νεας κοινωνιας ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΔΕ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ οπως ακριβως βασιστηκαν τα παντα στις θεωρειες του Αινσταιν αυτος ειπε τη φραση ΕΓΩ ΠΟΥ ΜΙΣΟΥΣΑ ΤΗΝ ΑΥΘΕΝΤΙΑ Η ΖΩΗ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΑΥΘΕΝΤΙΑ.
    Ξερεις καποια απο τις θεωριες του Αινσταιν?

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    πιο πολυ σκεφτομαι παραδειγματα που θα ειναι για τους αλλους πειστικα δεν ειμαι πολυ της θεωρειας βαριεμαι τη ζωη γιατι θελω να τη βαλω στα δικα μου ιδανικα μετρα

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    πιο πολυ σκεφτομαι παραδειγματα που θα ειναι για τους αλλους πειστικα δεν ειμαι πολυ της θεωρειας βαριεμαι τη ζωη γιατι θελω να τη βαλω στα δικα μου ιδανικα μετρα
    Γιατι βαριεσαι την ζωη? μα εχει τοσα ομορφα πραματα να ασχοληθεις!! εισαι νιο παιδι! εισαι στα καλητερα χρονια! στο λεω αυτο ωστε να μην ερθει η μερα που θα αναπολεις αυτην την στιγμη !

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Δεν είναι όμως έτσι! Ως ένα σημείο βοηθάει να πιστεύεις οτι θα πετύχει αυτό που προσπαθείς επειδή καταβάλεις την μεγαλύτερη δυνατή προσπάθεια, τέλος πάντων.
    Το "μεταφυσικό" κομμάτι όμως, συγνώμη, αλλά απευθύνεται σε αφελείς.
    Πολυ σωστα Κασσανδρα , το διαβασα ,δωρο ηταν , δεν θαγοραζα ποτε ενα τετοιο βιβλιο ,που απευθυνεται σε αφελεις ( και ειναι και best seller , φαντασου αφελεις που υπαρχουν !!! ) ......ολο το βιβλιο , οχι μονο το μεταφυσικο κομματι .............θα συνοψισω το concept , λεγοντας οτι αμα θελουμε κατι πολυ , ειμαστε θετικοι , προσηλωμενοι στον στοχο μας , μη εχοντας την παραμικκρη αμφιβολια , και εχοντας και μια συγκεκριμενη τακτικη για να πετυχουμε τον στοχο μας , , θα γινει πραματικοτητα ...... ειναι πολυ παρεξηγημενο το επειδη θελω κατι πολυ , θα γινει πραματικοτητα , αυυτα ειναι μπουρδες ,. οπως μεχει διδαξει η ζωη και ο κοινος νους .... αυτα περι συμπαντος και συνομωσια υπερ μας ειναι ΜΠΟΥΡΔΕΣ ..................
    δεν θα συμμετεχω πια στο φορουμ ( η ελαχιστα ) , , δεν εχω κατι να πω με παιδια που εχω την διπλη τους ηλικια ( μιλαμε αλλη γλωσσα με την νεα γενια ) , η ειναι γεματα αρνητισμο , η πνιγονται σε μια κουταλια νερο , , αλλα εσυ εισαι μια φωτεινη εξαιρεση , για μενα μια σοβαρη κοπελα , οπως και η Boo με το σοβαρο της προβλημα , η ο elis , αλλα εχετε μια Αλφα ηλικια , και μια πειρα ζωης ............................... ......

    κι εγω εχω 14 χρ. κτθλψη , αλλα εχοντας ανοιξει 200 θρεντ , περι γενικων θεματων , και 12.500 ποστ , ουτε σε ενα δεν κλαιγομαι για την κατασταση μου , προσπαθω ιδιαις δυναμεις να ξαναβρω τον εαυτο μου ..... οτι μπορω κανω ..... θετικοτης πανω απ ολα και πιστη ..... μονο και μονο ναχεις ενα αρνητικο nickname , ειναι αρνητισμος ......

    και δεν ειμαι ξερολας , παρ ολη την εμπειρια και την ηλικια μου ...... παντα εχουμε κατι να μαθουμε , Κασσανδρα ......οσο χρονων και ναμαστε , εγω πουμαι 57 , ακομη ανακαλυπτω τον εαυτο μου ....................και δεν παυει να με εκπλησσει , ευχαριστα η δυσαρεστα .........

    αμα ειχα να πω κατι καλο , τολεγα , αλλιως δεν ελεγα τιποτα ( εκτος των διαπληκτισμων παλαιοτερα , που δεν μπορω να κρατησω κακιες σε κανεναν , εγω εφταιγα που εδινα συνεχεια ) ........... πολυ κακο ναφηνεις αρνητισμο μεσα σου .........εχει πολλες μορφες ο αρνητισμος , και μεταμφιεζεται ευκολα ........

    χαιρετισμους , αγαπητη μου .......
    Last edited by Macgyver; 03-01-2019 at 21:59.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Γιατι βαριεσαι την ζωη? μα εχει τοσα ομορφα πραματα να ασχοληθεις!! εισαι νιο παιδι! εισαι στα καλητερα χρονια! στο λεω αυτο ωστε να μην ερθει η μερα που θα αναπολεις αυτην την στιγμη !
    αυτο που θες σαν τρελος ειναι κατι παραπανω απο σιγουρο οτι θα καταληξει σε καποιο φιλο σου και αυτο που θα αποκτησεις εσυ θα ειναι ιδανικο για ενα φιλο σου

    ε αυτο το αναποδο σεναριο με κανει προταγωνιστη σε ενα ανουσιο εργο

  14. #14
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Πολυ σωστα Κασσανδρα , το διαβασα ,δωρο ηταν , δεν θαγοραζα ποτε ενα τετοιο βιβλιο ,που απευθυνεται σε αφελεις ( και ειναι και best seller , φαντασου αφελεις που υπαρχουν !!! ) ......ολο το βιβλιο , οχι μονο το μεταφυσικο κομματι .............θα συνοψισω το concept , λεγοντας οτι αμα θελουμε κατι πολυ , ειμαστε θετικοι , προσηλωμενοι στον στοχο μας , μη εχοντας την παραμικκρη αμφιβολια , και εχοντας και μια συγκεκριμενη τακτικη για να πετυχουμε τον στοχο μας , , θα γινει πραματικοτητα ...... ειναι πολυ παρεξηγημενο το επειδη θελω κατι πολυ , θα γινει πραματικοτητα , αυυτα ειναι μπουρδες ,. οπως μεχει διδαξει η ζωη και ο κοινος νους .... αυτα περι συμπαντος και συνομωσια υπερ μας ειναι ΜΠΟΥΡΔΕΣ ..................
    δεν θα συμμετεχω πια στο φορουμ ( η ελαχιστα ) , , δεν εχω κατι να πω με παιδια που εχω την διπλη τους ηλικια ( μιλαμε αλλη γλωσσα με την νεα γενια ) , η ειναι γεματα αρνητισμο , η πνιγονται σε μια κουταλια νερο , , αλλα εσυ εισαι μια φωτεινη εξαιρεση , για μενα μια σοβαρη κοπελα , οπως και η Boo με το σοβαρο της προβλημα , η ο elis , αλλα εχετε μια Αλφα ηλικια , και μια πειρα ζωης ............................... ......

    κι εγω εχω 14 χρ. κτθλψη , αλλα εχοντας ανοιξει 200 θρεντ , περι γενικων θεματων , και 12.500 ποστ , ουτε σε ενα δεν κλαιγομαι για την κατασταση μου , προσπαθω ιδιαις δυναμεις να ξαναβρω τον εαυτο μου ..... οτι μπορω κανω ..... θετικοτης πανω απ ολα και πιστη ..... μονο και μονο ναχεις ενα αρνητικο nickname , ειναι αρνητισμος ......

    και δεν ειμαι ξερολας , παρ ολη την εμπειρια και την ηλικια μου ...... παντα εχουμε κατι να μαθουμε , Κασσανδρα ......οσο χρονων και ναμαστε , εγω πουμαι 57 , ακομη ανακαλυπτω τον εαυτο μου ....................και δεν παυει να με εκπλησσει , ευχαριστα η δυσαρεστα .........

    αμα ειχα να πω κατι καλο , τολεγα , αλλιως δεν ελεγα τιποτα ( εκτος των διαπληκτισμων παλαιοτερα , που δεν μπορω να κρατησω κακιες σε κανεναν , εγω εφταιγα που εδινα συνεχεια ) ........... πολυ κακο ναφηνεις αρνητισμο μεσα σου .........εχει πολλες μορφες ο αρνητισμος , και μεταμφιεζεται ευκολα ........

    χαιρετισμους , αγαπητη μου .......
    Mac, σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την εκτίμηση και τα καλά σου λόγια.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    14
    Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος στο να είμαι πιο θετικός και να μην τα βλέπω όλα αρνητικά

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
    By bluesk in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 17
    Last Post: 04-09-2020, 22:00
  2. Το μυστικό της ευτυχίας
    By Driver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-12-2011, 12:18
  3. Μυστικο ιασης?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 16-12-2011, 06:14
  4. Το μυστικό της δίαιτάς μου....
    By scorpio in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 29-03-2010, 03:28
  5. Το Μυστικο
    By mcan in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 22
    Last Post: 17-08-2009, 03:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •