Ταπεινοτητα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740

    Ταπεινοτητα

    Διαβασα καπου, οτι η υπερηφανεια φερνει κακια ζηλια μισος κτλ και εγω οσο και καλη να νομιζα οτι ειμαι αυτη και μονο η υπερηφανεια συνειδητοποιησα οτι με εκανε να γινομαι κακια και ζηλιαρα ωρες ωρες, οποτε πειστηκα οτι πρεπει να αλλαξω. Πιστευω οτι και η υπερηφανεια ειναι η βαση της ασθενειας μου, ειτε με τιμωρησε ο Θεος για να αλλαξω, ειτε το πιο πιθανον μου την εστειλε για να μην παω στην κολαση γιατι ο Αγ.Παισιος ειχε πει οτι η αναπηρια ειναι ευλογια ως προς το οτι εχουμε το ακαταλογιστο και δεν εξεταζομαστε σ' αυτη τη ζωη. Τωρα αυτο που με ενδιαφερει, πως θα γινω ταπεινη; Εσεις τι ειστε απο τα δυο, υπερηφανοι η ταπεινοι και αν ειστε το πρωτο τρωτε συχνα τα μουτρα σας;
    Last edited by λουλούδι; 10-01-2019 at 21:52.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Διαβασα καπου, οτι η ταπεινοτητα φερνει κακια ζηλια μισος κτλ και εγω οσο και καλη να νομιζα οτι ειμαι αυτη και μονο η υπερηφανεια συνειδητοποιησα οτι με εκανε να γινομαι κακια και ζηλιαρα ωρες ωρες, οποτε πειστηκα οτι πρεπει να αλλαξω. Πιστευω οτι και η υπερηφανεια ειναι η βαση της ασθενειας μου, ειτε με τιμωρησε ο Θεος για να αλλαξω, ειτε το πιο πιθανον μου την εστειλε για να μην παω στην κολαση γιατι ο Αγ.Παισιος ειχε πει οτι η αναπηρια ειναι ευλογια ως προς το οτι εχουμε το ακαταλογιστο και δεν εξεταζομαστε σ' αυτη τη ζωη. Τωρα αυτο που με ενδιαφερει, πως θα γινω ταπεινη; Εσεις τι ειστε απο τα δυο, υπερηφανοι η ταπεινοι και αν ειστε το πρωτο τρωτε συχνα τα μουτρα σας;
    Η ταπείνωση δεν είναι άσχετα με το παράδεισο...μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι...
    Όσο πιο ταπείνωση εχεις τόσο σε αγαπάει ο Θεός..
    Όταν λέμε ταπείνωση εννουμε να μην έχεις μεγάλες ιδέες για τον εαυτό σου...όχι οι άλλη να σε βαρανε και εσύ να κάθεσε...ούτε να χρειαζεσε βοηθάει να στην προσφέρει ο άλλος και να λες όχι...αυτή είναι η κακή υπερηφάνεια...η καλή υπερηφάνεια είναι να μην κλέβεις και να μην ζηλεύεις τον πλησίον σου...
    Και ναι σε όλους τους ανθρώπους δίνει κάτι ο Θεός για να μην περηφανεύονται και έτσι χάνουν τη ψυχή τους..
    Πχ κάποτε κατηγορούσα πολύ έναν νέο πολύ μεγαλύτερος μου και μια άλλη κοπέλα μερικά χρόνια μεγαλύτερη μου...τους κορόιδευα και τους κατέκριναν για κάτι που είχαν κάνει δεν θα μπω σε λεπτομέρειες..
    Μερικά από δύο τρία χρόνια εκανα ακριβώς ότι εκάναν και εκείνοι...και από Τότες υποσχέθηκαν στο θεό πρώτα από όλα .ότι δεν θα κατακρίνω ξανά ποτέ κανέναν..και όταν θα παρασυρόμε για να το κάνω θα θυμάμαι το δικό μου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Η ταπείνωση δεν είναι άσχετα με το παράδεισο...μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι...
    Όσο πιο ταπείνωση εχεις τόσο σε αγαπάει ο Θεός..
    Όταν λέμε ταπείνωση εννουμε να μην έχεις μεγάλες ιδέες για τον εαυτό σου...όχι οι άλλη να σε βαρανε και εσύ να κάθεσε...ούτε να χρειαζεσε βοηθάει να στην προσφέρει ο άλλος και να λες όχι...αυτή είναι η κακή υπερηφάνεια...η καλή υπερηφάνεια είναι να μην κλέβεις και να μην ζηλεύεις τον πλησίον σου...
    Και ναι σε όλους τους ανθρώπους δίνει κάτι ο Θεός για να μην περηφανεύονται και έτσι χάνουν τη ψυχή τους..
    Πχ κάποτε κατηγορούσα πολύ έναν νέο πολύ μεγαλύτερος μου και μια άλλη κοπέλα μερικά χρόνια μεγαλύτερη μου...τους κορόιδευα και τους κατέκριναν για κάτι που είχαν κάνει δεν θα μπω σε λεπτομέρειες..
    Μερικά από δύο τρία χρόνια εκανα ακριβώς ότι εκάναν και εκείνοι...και από Τότες υποσχέθηκαν στο θεό πρώτα από όλα .ότι δεν θα κατακρίνω ξανά ποτέ κανέναν..και όταν θα παρασυρόμε για να το κάνω θα θυμάμαι το δικό μου
    Πραγματικα ο εγωισμος ειναι οτι χειροτερο για το Θεο. Πρεπει να μηδενισουμε τον εαυτο μας, οτι δεν αξιζουμε τιποτα μπροστα στο Θεο, και η αληθεια ειναι αυτη, οτι εχουμε μυρια ελαττωματα, αλλα αντε να το παραδεχτεις. Μπορουμε, αλλα ειναι επιπονο. Αλλα πρεπει αν θελουμε να παμε στον Παραδεισο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Τι ειπε ο Πέτρος στον Ιησού? δάσκαλε εγώ δεν θα σε προδώσω ποτέ...το είπε περηφανευοντας..
    Και ο Ιησούς απάντησε..εσύ που λες έτσι θα με αρνήθης τρεις φορές...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Πραγματικα ο εγωισμος ειναι οτι χειροτερο για το Θεο. Πρεπει να μηδενισουμε τον εαυτο μας, οτι δεν αξιζουμε τιποτα μπροστα στο Θεο, και η αληθεια ειναι αυτη, οτι εχουμε μυρια ελαττωματα, αλλα αντε να το παραδεχτεις. Μπορουμε, αλλα ειναι επιπονο. Αλλα πρεπει αν θελουμε να παμε στον Παραδεισο.
    Όλα γίνονται με τη δύναμη του Θεού....ότι είναι αδύνατον για τον άνθρωπο είναι δυνατό για το Θεό..
    Ζητα και θα σου δώσει..
    Χτυπά και θα σου ανοίξει..
    Προσευχήσου και θα σε άκουσει.
    Να είστε ταπεινοί σαν τα περιστέρια
    Και ακακοι σαν τα πρόβατα..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Α ναι ρε συ αυτό πήγα να σε πω και παρασύρθηκα και το ξέχασα..όλοι μας έχουμε και τη καλή μας πλευρά και τη καλή μας πλευρά..σε κάποια θέματα είμαστε ταπεινοί και σε κάποια άλλα υπερήφανοι...κανενας άνθρωπος δεν είναι μόνο ταπεινός ούτε μόνο περήφανος..
    Και τώρα που το σκέφτομαι σε ένα θέμα πάνω έχω υπερβολική υπερηφάνια λες γι'αυτό ο Θεός να μου έδωσε το στυτικο πρόβλημα??και να το έκανε δίκιο θα έχει..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Α ναι ρε συ αυτό πήγα να σε πω και παρασύρθηκα και το ξέχασα..όλοι μας έχουμε και τη καλή μας πλευρά και τη καλή μας πλευρά..σε κάποια θέματα είμαστε ταπεινοί και σε κάποια άλλα υπερήφανοι...κανενας άνθρωπος δεν είναι μόνο ταπεινός ούτε μόνο περήφανος..
    Και τώρα που το σκέφτομαι σε ένα θέμα πάνω έχω υπερβολική υπερηφάνια λες γι'αυτό ο Θεός να μου έδωσε το στυτικο πρόβλημα??και να το έκανε δίκιο θα έχει..
    Ομως αφου ολοι εχουμε και τις δυο πλευρες τελικα που θα παμε στον Παραδεισο η στην κολαση; Μπερδευτηκα τωρα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Ομως αφου ολοι εχουμε και τις δυο πλευρες τελικα που θα παμε στον Παραδεισο η στην κολαση; Μπερδευτηκα τωρα.
    Σκοπός της ζωής μας θρησκευτικά πάντα.ειναι να μειώσουμε όσο μπορούμε την υπερηφάνεια μας και να αυξήσουμε την ταπεινότητα μας...από κει και πέρα στο παράδεισο για να πάμε βοηθάει και ο Θεός..έπειτα δεν είναι το μοναδικό κρητιριο αυτό..είναι και πόσο βοηθάς και τους αλλήλους...δίνεις ελεημοσύνη...δεν κατακρίνεις..βοηθάς ανθρώπους ....επιακεπτεσε ασθενείς...δεν ζητάς πίσω δανεικά...
    Και το μεγαλύτερο κρητιριο είναι η ΣΥΝΧΟΡΕΣΗ ...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Σκοπός της ζωής μας θρησκευτικά πάντα.ειναι να μειώσουμε όσο μπορούμε την υπερηφάνεια μας και να αυξήσουμε την ταπεινότητα μας...από κει και πέρα στο παράδεισο για να πάμε βοηθάει και ο Θεός..έπειτα δεν είναι το μοναδικό κρητιριο αυτό..είναι και πόσο βοηθάς και τους αλλήλους...δίνεις ελεημοσύνη...δεν κατακρίνεις..βοηθάς ανθρώπους ....επιακεπτεσε ασθενείς...δεν ζητάς πίσω δανεικά...
    Και το μεγαλύτερο κρητιριο είναι η ΣΥΝΧΟΡΕΣΗ ...
    Σ' ευχαριστω γιωργο.
    Last edited by λουλούδι; 10-01-2019 at 19:37.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Συγγνώμη σε ζαλισα ε??το παρακάνω λίγο χαχα
    Ελπίζω μόνο να σε βοήθησα έστω και λίγο..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Συγγνώμη σε ζαλισα ε??το παρακάνω λίγο χαχα
    Ελπίζω μόνο να σε βοήθησα έστω και λίγο..
    Οχι απλα ειναι παρα πολλα αυτα που πρεπει να κανουμε για να μπουμε στον Παραδεισο, και δυσκολευομαι να πιστεψω στο Θεο. Διαβασα μαλιστα οτι η ταπεινωση πρεπει να ειναι σε σημειο που θα μηδενιζεις τον εαυτο σου, θα σε βριζουν και θα χαιρεσαι, θα τον εχεις τελευταια προτεραιτητα και αλλα χειροτερα απο αυτα και φρικαρα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    http://www.diakonima.gr/2014/11/06/η...λες-τις/ Διαβασε εδω οσο μπορεις προς τα κατω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Οχι απλα ειναι παρα πολλα αυτα που πρεπει να κανουμε για να μπουμε στον Παραδεισο, και δυσκολευομαι να πιστεψω στο Θεο. Διαβασα μαλιστα οτι η ταπεινωση πρεπει να ειναι σε σημειο που θα μηδενιζεις τον εαυτο σου, θα σε βριζουν και θα χαιρεσαι, θα τον εχεις τελευταια προτεραιτητα και αλλα χειροτερα απο αυτα και φρικαρα.
    Δεν ξέρω που το διάβασες αυτό αλλά μην πολύ πιστεύεις και σε ότι διαβάζεις...ο Θεός δεν είναι εκδικητικός ούτε και ψάχνει αφορμή να στείλει κάποιον στην κόλαση...και ούτε αυτά που ζητάει τα θέλει όλα μέσα σε μια μέρα....ούτε και τα θέλει στο μέγιστο..απλά όσο τα κάνεις σε μεγαλύτερο βαθμό τόσο το καλύτερο για εσένα..όχι όμως ότι όσοι το κάνουν σε μικρό βαθμό δεν θα ανταμειφθούν....ο καθένας λαμβάνει τόσο όσο δικαιούται..κανέναν δεν αδικει ο Θεός ...και στο χειρότερο βαθμό υποθετικά μιλάμε...μια συγγνώμη μέσα απτά βάθη της καρδιάς σου αρκεί στο θεό για να σε βάλει στο παράδεισο του...αρκεί να το πεις με πίστη...μόνο μια συγγνώμη...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    http://www.diakonima.gr/2014/11/06/η...λες-τις/ Διαβασε εδω οσο μπορεις προς τα κατω

    Δεν χρειάστηκε και πολύ να το διαβάσω...ειμουν σίγουρος ότι θα δω αυτό..και το είδα απτή αρχή της σελίδας κι όλας...
    Σου διέφυγε κάτι πολύ σημαντικό λουλούδι...
    Εδώ λένε για όσους θέλουν να Αγιάσουν....για να αγιαση κανείς όντως θέλει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...
    Μπερδεύετε όμως κάπου...ΑΛΛΟ θέλω να αγιασω και ΑΛΛΟ θέλω απλώς να μπω στον παράδεισο...
    Άλλο το ένα άλλο το άλλο...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Δεν χρειάστηκε και πολύ να το διαβάσω...ειμουν σίγουρος ότι θα δω αυτό..και το είδα απτή αρχή της σελίδας κι όλας...
    Σου διέφυγε κάτι πολύ σημαντικό λουλούδι...
    Εδώ λένε για όσους θέλουν να Αγιάσουν....για να αγιαση κανείς όντως θέλει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...
    Μπερδεύετε όμως κάπου...ΑΛΛΟ θέλω να αγιασω και ΑΛΛΟ θέλω απλώς να μπω στον παράδεισο...
    Άλλο το ένα άλλο το άλλο...
    Α ενταξει :)))

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •