Διάγνωση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 17 of 17
  1. #16
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ,

    αρχικά να σου πω ότι δεν μπορώ να πω γνώμη για το zoloft, δεν έχω εμπειρία, ένα κοντινό μου άτομο κάποτε το πήρε, δεν θυμάμαι όμως δοσολογία, είχε κάποιες παρενέργειες και δε το συνέχισε και για πολύ, δεν το βοήθησε. Θα σου πρότεινα πάντως να μη βασίζεσαι στην εμπειρία του καθενός για το φάρμακο, γιατί στο κάθε άτομο τα φάρμακα "κουμπώνουν" διαφορετικά. Πέρα όμως από το φάρμακο τι άλλο σου πρότειναν για να είσαι καλύτερα?
    Επίσης διαβάζοντας το θέμα σου σκεφτόμουν ότι αυτός ο άνθρωπος, σπουδάζει, έχει φίλους και παρέες, βγαίνει, του αρέσει να βγαίνει και να περνάει καλά και μόνος του, εμένα αυτά μου φαίνονται ότι είναι πολύ θετικά πράγματα και ότι τα πας καλά. Αν δηλαδή δεν έχεις τα έντονα συμπτώματα που εμφάνισες κάποτε έχει τόση σημασία η ακριβής διάγνωση άραγε. Μου φαίνεται ότι σε μπέρδεψαν λίγο και οι πολλοί ψυχίατροι. Να πας σε όποιον εμπιστεύεσαι καλύτερα, άκου και το ένστικτό σου ως προς αυτό, ποιος σου εμπνέει εμπιστοσύνη και νιώθεις ότι πραγματικά σε βοηθάει, όχι απλά να δίνει φάρμακο και παρακαλώ ο επόμενος, να μπορείς να κουβεντιάσεις τα προβλήματά σου μαζί του. Αν είχες δύσκολη παιδική, εφηβική ηλικία, με άσχημα βιώματα, ίσως να πρέπει να τα πεις αυτά, δεν ξέρω ίσως σε ψυχολόγο, κάποιο άλλο έμπιστο άτομο, χρειάζεται να ηρεμήσει η ψυχή σου, το φάρμακο κατευνάζει μεν κάποια συμπτώματα, αλλά ίσως δεν είναι αρκετό. Επίσης (δεν κάνω διάγνωση) αν κατανοείς ότι αυτά που βλέπεις δεν είναι υπαρκτά, το πιθανότερο είναι να είναι ιδεοληψίες σε μορφές εικόνων στο μυαλό σου που όντως μπορούν να δημιουργηθούν από το άγχος, οπότε μάλλον σωστά στα είπε ο τελευταίος γιατρός. Και κάτι τελευταίο που το λέω συχνά και εδώ, δες τον τρόπο ζωής σου ολιστικά, τι τρως, τι πίνεις, πως είναι ο ύπνος σου, αν ασκείσαι ή κάνεις άλλα πράγματα που σε αποφορτίζουν από τις πιέσεις που αισθάνεσαι, όλα μα όλα παίζουν το ρόλο τους. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να ασχοληθείς με τον τομέα που σπουδάζεις, και να αφήσεις πίσω σου τα δύσκολα που πέρασες, η ζωή είναι μπροστά.
    Καλημέρα Breath, όλοι οι ψυχίατροι που με εξέτασαν δεν μου πρότειναν κάτι άλλο εκτός από την φαρμακευτική αγωγή, μου είπαν ότι είναι σημαντικό να τα πάρεις για να καταστειλουμε τα συμπτώματα.
    Με κανέναν από τους 4 δεν ένιωσα άνετα και όταν προσπάθησα να μιλήσω λίγο μαζί τους για παιρετερω συμβουλές δεν φάνηκαν και τόσο πρόθυμοι.

    Επισκέπτομαι μια ψυχοθεραπευτρια τον τελευταίο χρόνο. Δεν θα έλεγα ότι με έχει βοηθήσει πολύ το να πηγαίνω και να λέω τα ίδια και τα ίδια αλλά νιώθω άνετα και ωραία στον χώρο της.

    Όπως προείπα το να είμαι μόνος ορισμένες φορές με ηρεμεί. Περνώ άπλετο χρόνο με τον εαυτό μου. Ζωγραφίζω, γράφω, προσπαθώ να τελειώσω ένα σενάριο χαχα και άλλα τόσα.

    Η ζωή που κάνω δεν είναι και η πιο υγιεινή θα έλεγα. Καπνίζω αρκετά, πίνω, και δεν αθλουμαι καθόλου. Κοιμάμαι λίγες ώρες και κάποιες φορές πάρα πολλές. Κάποτε προσπάθησα να τρέφομαι υγιεινά και το κατάφερα, δεν έπινα ούτε κάπνιζα και γυμναζομουν αβίαστα αλλά δεν θα έλεγα ότι ένιωθα καλύτερα. Το ίδιο χάλια.

    Εις ότι αφορά τα παιδικά μου χρόνια ήταν όντως άσχημα. Προσπαθώ να μην με επηρεάζουν αλλά δεν γίνεται. Όταν ένα γεγονός συνδέεται με ενα αρνητικό συναίσθημα δύσκολα το ξεχνάς. Με το συναίσθημα ζεις και πεθαίνεις.

    Εστάλη από PRA-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Καλημέρα,
    δεν θέλω να πω πολλά, αλλά η γνώμη μου είναι ότι το να δίνουν οι ψυχίατροι απλά ένα φάρμακο και να αφήνουν έναν άνθρωπο χωρίς να τον δουν ολιστικά, είναι το λιγότερο, ανεπαρκές. Αλλά ας μην επεκταθώ. Εγώ δεν θα σου πω καλυτέρεψε τον τρόπο ζωής όσον αφορά διατροφή, διακοπή καπνίσματος και τα σχετικά είναι απόφαση που έρχεται στον άνθρωπο φυσικά κάποια στιγμή, αν πιέζει κανείς τον εαυτό του να το κάνει μάλλον δεν θα έχει αποτέλεσμα και θα είναι βεβιασμένες οι αλλαγές. Πάντως σκαμπανεβάσματα διάθεσης μπορεί να δημιουργούνται και από αυτά τα απλά, ένας κακός ύπνος, πολύ αλκόολ και ό,τι άλλο, λογικό είναι να επηρεάζουν την κατάστασή σου, δες το και σκέψου το, ούτε πιστεύω ένας άνθρωπος δεν πρέπει να ξεσκάει και όλα και να ξεφύγει, απλά με μέτρο και ισορροπία. Σε καλό δρόμο είσαι αφού κάνεις δημιουργικά πράγματα, ζωγραφική, συγγραφή, σενάριο, αυτά είναι πολύ καλά χαρτιά της ζωής, το να δημιουργείς! Ίσως και να γραφτείς σε κάποια σχετική ομάδα αν δεν το έχεις ήδη κάνει.
    Όσο για τα άσχημα παιδικά βιώματα καταλαβαίνω ότι άλλο από την αποδοχή ότι συνέβησαν και να τα αφήσεις πίσω δεν υπάρχει, όσο γίνεται βέβαια αυτό, ποτέ δεν ξεχνάει κανείς εκτός αν πάθει αμνησία..., οπότε μετά από ένα σημείο δεν χρειάζεται ίσως να τα αναμοχλεύεις και με τους ειδικούς συνέχεια. Ας επικεντρωθείς στο παρόν σου και σε όσα καλά έχει αυτό.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Νέα διάγνωση
    By Badhusband in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 06-10-2019, 22:16
  2. διαγνωση
    By Delmem210118a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-10-2017, 18:39
  3. Διάγνωση ΙΨΔ
    By Δημήτρης001 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 20-10-2016, 16:16
  4. Που θα παω για διαγνωση;
    By DeganDer in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-03-2011, 21:09
  5. διάγνωση ιψδ
    By spirosk in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-06-2009, 08:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •