Διάγνωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1

    Διάγνωση

    Καλησπέρα στο φόρουμ, καλώς σας βρήκα, πριν 10 δέκα χρόνια εκδήλωσα ψυχαναγκασμους ιδεοληψίες, φοβίες και υπερβολικό άγχος , με απώτερο σκοπο να μην μπορώ να συγκεντρωθω καθόλου, να μην βγαίνω έξω ( δεν ήμουν και τόσο κοινωνικός, είχα υποστεί βάναυσο μπουλιγκ στο δημοτικό και στο γυμνάσιο και από τότε κάτι με χάλασε στους ανθρώπους) και να μην έχω μια "φυσιολογική" ζωή. Στα δεκαοχτώ, ξεκίνησα να έχω συναισθηματικες εναλλαγές, υπήρχαν στιγμές που ένιωθα απίστευτα, συναισθήματα ευφορίας, πίστευα ότι μπορούσα να καταφέρω τα πάντα, να κατακτήσω ολόκληρο τον κόσμο βέβαια υπήρχαν και στιγμές που ένιωθα απαίσια, ήθελα να πεθάνω, τότες ξεκίνησα να αυτοχαρακονομαι αβίαστα, ήταν μια πράξη η οποία με ηρεμουσε πολύ. Εν συνεχεία, στα 20 άρχισα να βλέπω πράγματα λόγου χάριν τα μάτια μου να μαυρίζουν και να βγαίνει κάτι κόκκινο από μέσα, να βλέπω εξωγήινους να προσπαθούν να με σκοτώσουν και άλλα τόσα, επίσης άκουγα φωνές όπως τους γονείς μου η την αδερφή μου να με φωνάζουν, δεν ξανά άκουσα από τότε κάτι άλλο. Με βάση τα ανώτερο, αποφάσισα να επισκεφθώ έναν ψυχίατρο τον πρώτο, ο οποίος με εξέτασε και μου είπε ότι δεν έχει τίποτα απολύτως. Βέβαια εγώ ένιωσα άσχημα μέσα και έτσι πήρα την απόφαση να επισκεφθώ έναν δεύτερο ψυχίατρο. Ο εν λόγω άνθρωπος με τρόμαξε, μου έδωσε μια φαρμακευτική αγωγή ( zyprexa 10mg), τον ρώτησα τι έχω γιατρέ, μου απάντησε δεν υπάρχει ονομασία για αυτό που βιώνεις και μου είπε πάρε τα χάπια ειδάλλως θα καταλήξεις σε ένα δωμάτιο μόνος σου και δεν θα κατανοείς τι είναι αληθινό και τι ψεύτικο, δεν ξαναπήγα. Εν κατακλείδι, επισκέφτηκα αλλους δύο, ο ένας με διέγνωσε με ιδεολιπτικη διαταραχή και μου έδωσε zyprexa 10mg και ο τέταρτος πριν από λίγες μέρες πήγα σε αυτόν με διέγνωσε με ιδεολιπτικη διαταραχή και παροδικές ψυχωτικες εκδηλώσεις πιθανόν στα πλαίσια άγχους και μου έδωσε zoft 100mg, στον τελευταίο πήγα διότι έγινε το εξής στην σχολή, σπουδάζω ειδική αγωγή και οι αρμόδιες του τμήματος μου είπαν να επισκεφτώ την ακαδημαϊκή υποστήριξη γιατί πίστευαν ότι έχω κάποια μαθησιακή δυσκολία, πήγα κανονικά μου είπε ότι δεν τίθεται θέμα. Ωστόσο ένιωθα χάλια εκείνη την μέρα και τις είπα τι έχω βιώσει, ενδοοικογενειακη βία και άλλα πολλά. Οι αρμόδιες μου είπαν ότι δεν μπορώ να πάω να κάμω πρακτική σε κάποιο ίδρυμα λόγω τις διαταραχής και ότι πρέπει να πάρω τα χάπια αλλιώς δεν πρόκειται να με στείλουν σε κάποιον φορέα ειδικής αγωγής.

    Τι πιστεύεται για το συγκεκριμένο χάπι; zoloft 100mg
    Έχει πολλές παρενέργειες;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Εστάλη από PRA-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Last edited by ταξικος ρομαντισμός 17; 20-01-2019 at 12:17.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    καλησπερα. μηπως να πας και σε τριτο ψυχιατρο?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καταλαβα τι ενοεις με τον ορο εξωγιηνους αλλα αυτο που δεν εχεις καταλαβει ειναι οτι την αρχη της αντιπαραθεσης τη κανεις εσυ και οχι οι εξωγιηνοι το οτι καποιος ειναι καλος δε σημαινει οτι ειναι και ηλιθιος εχει διαφορα το ενα απο το αλλο

    μηπως εσυ τα εχεις τους εξωγιηνους και το προβαλεις σ αυτους?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    η πιο πιθανη εξηγιση ειναι να ειχες δει ταινιες με εξωγιηνους να σκοτωνουν τα πρασινα ανθρωπακια και να τις μπερδεψες με τη πραγματικοτητα μετα ανοιγεις αντιπαραθεσεις και οταν καταλαβαινεις τη δυσαρεσκεια των εξωγιηνων σε πιανει πανικος.

  5. #5
    Quote Originally Posted by garida View Post
    καλησπερα. μηπως να πας και σε τριτο ψυχιατρο?
    Καλημέρα γαρίδα, όπως έχω αναφέρει παραπάνω συνολικά επισκέφθηκα 4. Ο πρώτος μου είπε ότι δεν έχω κάτι, ο δεύτερος μου έδωσε zyprexa, ο τρίτος και ο τέταρτος μου έδωσαν την ίδια διάγνωση ιδεολιπτικη διαταραχή, ο τρίτος μου έδωσε zyprexa 10mg και ο τέταρτος zoloft 100mg. Δεν έχω πάρει ακόμα την φαρμακευτική αγωγή αλλά το σκέφτομαι πολύ σοβαρά.


    Εστάλη από PRA-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Last edited by ταξικος ρομαντισμός 17; 20-01-2019 at 12:18.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    σου ειπε οτι δεν εχεις τιποτε ενω εβλεπες και ακουγες πραγματα? μεγας επιστημονας. ocd δηλαδη σου ειπανε ενω εβλεπες εξωγηινους? τους ειπες πως νιωθεις απιστευτη ευφορια....μετα πεφτεις κοβεσαι....και ακους και φωνες. δεν εχω φυσικα καμια σχεση με ψυχιατρικη, αλλα χεν μου ακουγεται για ocd και καταθλιψη. αυτα τα φοβοσουν οτι θα συμβουν η οντως τα εβλεπες και τα ακουγες?
    εγω, με την ταπεινη μου γνωμη, θεωρω πως θα ηταν συνετο να πας και σε εναν αλλον ψυχιατρο.

  7. #7
    Quote Originally Posted by garida View Post
    σου ειπε οτι δεν εχεις τιποτε ενω εβλεπες και ακουγες πραγματα? μεγας επιστημονας. ocd δηλαδη σου ειπανε ενω εβλεπες εξωγηινους? τους ειπες πως νιωθεις απιστευτη ευφορια....μετα πεφτεις κοβεσαι....και ακους και φωνες. δεν εχω φυσικα καμια σχεση με ψυχιατρικη, αλλα χεν μου ακουγεται για ocd και καταθλιψη. αυτα τα φοβοσουν οτι θα συμβουν η οντως τα εβλεπες και τα ακουγες?
    εγω, με την ταπεινη μου γνωμη, θεωρω πως θα ηταν συνετο να πας και σε εναν αλλον ψυχιατρο.
    Ο τελευταίος ψυχίατρος που επισκέφθηκα πριν λίγες μέρες μου είπε ότι όλα αυτά που βλέπω είναι πιθανόν στο πλαίσιο του άγχους και μου έδωσε zoloft 100mg, βέβαια κατανοώ ότι αυτά τα οποία βλέπω δεν είναι υπαρκτα αλλά συνεχίζω να τα βλέπω.

    Εστάλη από PRA-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    ποσο εισαι?λες δεκα χρονια εχεις που εχεις συμπτωματα? εννοω τις φωνες και αυτα που βλεπεις. και ειναι καθε μερα? η ειναι μονο σε περιοδους που νιωθεις μεγαλη ευφορια?
    κοιτα, ξαναλεω δεν ειμαι γιατρος.. αλλα το αγχος δεν προκαλει τετοιες παραισθησεις. βασικα καθολου φωνες και να βλεπεις πραματα δεν προκαλει. απορω πως δεν εψαξαν πιο ενδελεχως τα συμπτωματα σου.
    εγω εχω περασει κρισεις πανικου και αγχωτικη διαταραχη παλια. δεν ειχα ομως ψευδαισθησεις/παραισθησεις κτλ.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το πλαισιο αγχους σου ειναι η αντιδραση των αλλων που ξερεις οτι θα ειναι φοβερα αρνητικη και μετα απο αυτη την αρνιτικη σταση που κρατας περιμενεις φυσικα οτι οι αλλοι θα παραμινουν απαθεις στα προβληματα σου και τελικα συμπαιρενεις οτι ετσι ειναι αρα εσυ μηδενιζεις τα πραγματα και οι αλλοι απλα σου λενε οτι αυτο ετσι ειναι ειναι δυνατον πχ καποιος που ειναι αρνιτικος με τους αλλους οι αλλοι να ειναι θετικοι μαζι του

  10. #10
    Είμαι 24, στην ηλικία των 14 εκδήλωσα μόνο ψυχαναγκασμους και ιδεοληψίες, και υπερβολικό άγχος μετέπειτα στα 18 συναισθηματικες εναλλαγές και κάπου στα 20 άρχισα να βλέπω διαφορά και να ακούω φωνές όπως έγινε αναφορά παραπάνω. Αυτό το οποίο βλέπω σε καθημερινή βάση είναι διαφορά σχήματα που δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς είναι. Επιπλέον, βλέπω ορισμένες φορές τα λεωφορεία να έρχονται καταπάνω μου, και να είναι πολύ έντονα. Δεν μπορώ να γίνω πιο επεξηγηματικος. Αυτά, αλλά ο ψυχίατρος δεν μου είπε ότι έχω ψύχωση και ούτε πρόκειται να εκδήλωση.

    Εστάλη από PRA-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    ακους φωνες, εχεις εντονες εναλλαγες διαθεσης, και σου ειπε πως απλα ειναι αγχος και ιδεοψυχαναγκασμος? εγω επιμενω, ταπεινοτατα, να δεις εναν ακομα ψυχιατρο. εχει πολλα ατομα στο φορουμ με παρομοια συμπτωματα, σιγουρα θα απαντησουν οταν το διαβασουν το ποστ σου.
    γενικα εισαι κοινωνικο ατομο,παρεες εχεις? βγαινεις?

  12. #12
    Quote Originally Posted by garida View Post
    ακους φωνες, εχεις εντονες εναλλαγες διαθεσης, και σου ειπε πως απλα ειναι αγχος και ιδεοψυχαναγκασμος? εγω επιμενω, ταπεινοτατα, να δεις εναν ακομα ψυχιατρο. εχει πολλα ατομα στο φορουμ με παρομοια συμπτωματα, σιγουρα θα απαντησουν οταν το διαβασουν το ποστ σου.
    γενικα εισαι κοινωνικο ατομο,παρεες εχεις? βγαινεις?
    Φωνές άκουγα δεν ακούω πλέον, όσον αφορά την διάθεση ναι αλλάζει συνεχώς, σκέφτομαι να πάρω το ζολοφτ που μου έγραψε. Το γνωρίζεις το αναφερόμενο χάπι; έχει αρκετές παρενέργειες;
    Ναι είμαι κοινωνικός, έχω αρκετούς φίλους και γενικά βγαίνω. Ωστόσο, αρκετές είναι η φορές που προτιμώ να βγαίνω μόνος και να κάνω πράγματα τα οποία με ικανοποιούν στο μέγιστο.

    Εστάλη από PRA-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #13
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    καταλαβα τι ενοεις με τον ορο εξωγιηνους αλλα αυτο που δεν εχεις καταλαβει ειναι οτι την αρχη της αντιπαραθεσης τη κανεις εσυ και οχι οι εξωγιηνοι το οτι καποιος ειναι καλος δε σημαινει οτι ειναι και ηλιθιος εχει διαφορα το ενα απο το αλλο

    μηπως εσυ τα εχεις τους εξωγιηνους και το προβαλεις σ αυτους?
    Φίλτατε Αλέξανδρε δεν κατανοώ απολύτως τίποτα από τα λεγόμενα σου.

    Εστάλη από PRA-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν καποιος συστηνοταν με αυτο το ονομα και 100 ψυχιατρους να εβλεπε θα σκεφτοντουσαν αντε να τελειωνουμε μ αυτο.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ,

    αρχικά να σου πω ότι δεν μπορώ να πω γνώμη για το zoloft, δεν έχω εμπειρία, ένα κοντινό μου άτομο κάποτε το πήρε, δεν θυμάμαι όμως δοσολογία, είχε κάποιες παρενέργειες και δε το συνέχισε και για πολύ, δεν το βοήθησε. Θα σου πρότεινα πάντως να μη βασίζεσαι στην εμπειρία του καθενός για το φάρμακο, γιατί στο κάθε άτομο τα φάρμακα "κουμπώνουν" διαφορετικά. Πέρα όμως από το φάρμακο τι άλλο σου πρότειναν για να είσαι καλύτερα?
    Επίσης διαβάζοντας το θέμα σου σκεφτόμουν ότι αυτός ο άνθρωπος, σπουδάζει, έχει φίλους και παρέες, βγαίνει, του αρέσει να βγαίνει και να περνάει καλά και μόνος του, εμένα αυτά μου φαίνονται ότι είναι πολύ θετικά πράγματα και ότι τα πας καλά. Αν δηλαδή δεν έχεις τα έντονα συμπτώματα που εμφάνισες κάποτε έχει τόση σημασία η ακριβής διάγνωση άραγε. Μου φαίνεται ότι σε μπέρδεψαν λίγο και οι πολλοί ψυχίατροι. Να πας σε όποιον εμπιστεύεσαι καλύτερα, άκου και το ένστικτό σου ως προς αυτό, ποιος σου εμπνέει εμπιστοσύνη και νιώθεις ότι πραγματικά σε βοηθάει, όχι απλά να δίνει φάρμακο και παρακαλώ ο επόμενος, να μπορείς να κουβεντιάσεις τα προβλήματά σου μαζί του. Αν είχες δύσκολη παιδική, εφηβική ηλικία, με άσχημα βιώματα, ίσως να πρέπει να τα πεις αυτά, δεν ξέρω ίσως σε ψυχολόγο, κάποιο άλλο έμπιστο άτομο, χρειάζεται να ηρεμήσει η ψυχή σου, το φάρμακο κατευνάζει μεν κάποια συμπτώματα, αλλά ίσως δεν είναι αρκετό. Επίσης (δεν κάνω διάγνωση) αν κατανοείς ότι αυτά που βλέπεις δεν είναι υπαρκτά, το πιθανότερο είναι να είναι ιδεοληψίες σε μορφές εικόνων στο μυαλό σου που όντως μπορούν να δημιουργηθούν από το άγχος, οπότε μάλλον σωστά στα είπε ο τελευταίος γιατρός. Και κάτι τελευταίο που το λέω συχνά και εδώ, δες τον τρόπο ζωής σου ολιστικά, τι τρως, τι πίνεις, πως είναι ο ύπνος σου, αν ασκείσαι ή κάνεις άλλα πράγματα που σε αποφορτίζουν από τις πιέσεις που αισθάνεσαι, όλα μα όλα παίζουν το ρόλο τους. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να ασχοληθείς με τον τομέα που σπουδάζεις, και να αφήσεις πίσω σου τα δύσκολα που πέρασες, η ζωή είναι μπροστά.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Νέα διάγνωση
    By Badhusband in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 06-10-2019, 23:16
  2. διαγνωση
    By Delmem210118a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-10-2017, 19:39
  3. Διάγνωση ΙΨΔ
    By Δημήτρης001 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 20-10-2016, 17:16
  4. Που θα παω για διαγνωση;
    By DeganDer in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-03-2011, 22:09
  5. διάγνωση ιψδ
    By spirosk in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-06-2009, 09:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •