Η εμπειρια μου με απ/ποιηση απο τον Νοεμβριο του 18 μεχρι σημερα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    35

    Smile Η εμπειρια μου με απ/ποιηση απο τον Νοεμβριο του 18 μεχρι σημερα.

    Καλησπερα,

    Ονομαζομαι Κωσταντινος και θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας την μεχρι στιγμης εμπειρια μου με την αποπραγματοποιηση και ενιοτε αποπροσωποιηση.

    Οπως θα εχετε διαβασει αρκετοι, ειναι αποπραγματοποισησ/αποπροσωποιηση αππορεουν συνηθως απο διαταραχες αγχους αλλα και μετα απο χρηση φαρμακων (αγχολητικα, αντικαταθληπτικα) η και χρηση ναρκωτικων (κανναβη, λσδ, μδμα κτλ). Δυστηχως στην Ελλαδα δεν υπαρχουν αρκετες πηγες και ετσι ειναι δυσκολο για καποιον να βρει πληροφοριες. Υποθετω το ιδιο θα ισχυει και για την κοινοτητα των ψυχολογων/ψυχιατρων. Τα οσα στοιχεια εχω μαζεψει μεχρι στιγμης ειναι απο ξενες κοινοτητες και αρθρα. Επισης θα ηθελα να πω πως προσωπικα το φαρμακο (λοραζεπαμη) ΔΕΝ με βοηθησε ΚΑΘΟΛΟΥ.

    Πριν απο 2-3 μηνες λοιπον ξεκινησα να εχω ανεξελεγκτο αγχος, δυσφορια, σκεψεις, ανησυχιες κτλ. Ανεκαθεν ημουν ανθρωπος αγχωτικος αλλα αυτη τη φορα ηταν υπερβολικο. Το γεγονος πως εκλεισα τα 30, πως ειμαι εδω και 7 χρονια εξωτερικο σχεδον μονος μου, το αγχος της δουλειας, οι σχεσεις μου με κοπελες, με την πιστη μου ιδεολογικη και θρησκευτικη κτλ με οδηγησαν στο να αρχισω να χανω τον πνευματικο μου ελεγχο. Ενιωσα πως δεν μπορουσα πλεον να λειτουργησω και η μονη διεξοδος σε αυτο ηταν κατι χαπια λοραζεπαμης (ταβορ στην Ελλαδα, ατιβαν στον Καναδα). Τα χαπια αυτα τα ειχα για τις πτησεις μου μιας και ειχα μικροθεματακια με κρισεις πανικου στο παρελθον.

    Ενω στην αρχη ξεκινησε να υποχωρει το αγχος, άλλα συμπτωματα οπως συναισθηματικο μουδιασμα, λυπη, εμμονικες και καταθλιπτηκες σκεψεις ξεκινησαν. Δεν εδωσα μεγαλη σημασια και συνεχισα, νομιζα πως ηταν λογο του αγχους. Μετα απο 3 μερες και αφου επερνα 0.5μγ λοραζεπαμης ξεκινησαν τα σωματικα συμπτωματα οπως ζαλαδες, αδυναμια, ευαισθησια στο φως, επιθετικοτητα και σκεψεις αυτοκτονιας και το χειροτερο ολων η αισθηση οτι πλεον δεν ζω στη πραγματικοτητα, πως ολα ειναι ψευτικα. Κοιτουσα τα χερια μου και ελεγα στον εαυτο μου πως δεν ειναι δικα μου, πως κινουνταν απο μονα τους. Δεν μπορουσα να συκεντρωθω πλεον, αρχιζα να ξεχνω και η αισθηση ενος χαρτινου κοσμου με κυριευε σε καθε μου σκεψη. Ηταν σαν να ανοιξα ενα μικρο κομματι στον εγκεφαλο μου που κανονικα δεν θα επρεπε. Στην 8η μερα σταματησα να "κουμπωνω" το χαπι. Στο ενδιαμεσο καποιος μου ειπε να ξεκινησω να γραφω τις σκεψεις μου, να κρατω ενα ημερολογιο, εκει λοιπον παρατηρησα καποια μοτιβα τα οποια αλλαζαν κυριως μετα απο τη χρηση του φαρμακου. Το καλο ηταν πως περασαν τα αισθματα λυπης και καταθλιψης αμεσως, μετα απο 2-3 μερες αφου σταματησα. Απο τοτε ξεκινησε μια αλλη κολαση ομως. Η αποπραγματοποιηση/αποπροσωποποιηση γιναν πλεον εμμονες και μονιμες σκεψεις, η αισθηση δεν ελεγε να φυγει με τιποτα. Αρχιζα να αναρωτιεμαι γιατι ζουμε, για ποιο λογο υπαρχουμε. Και αν ολα αυτα γυρω μας ειναι μια εικονικη πραγματικοτητα; Η αν εχω πεθανει και απλα ζω σε επαναληψη τη ζωη μου; Ενιωσα κενος, κοιτουσα τους ανθρωπους γυρω μου και δεν ενιωθα κατι, σαν να ηταν ολοι ψευτικοι. Κοιτουσα στον καθρεπτη μου και δεν με αναγνωριζα. Θεε μου, ελεγα στον εαυτο μου, τι ειναι τουτο το μαρτυριο; Θα ειμαι ετσι για την υπολοιπη ζωη μου; Δεν θελω να ζω αν ειναι αυτη η ζωη... Αρχισα να ψαχνω στο διαδικτυο το οποιο ειναι σαν ενα δικοπο μαχαιρι. Απο τη μια εμαθα πολλα, απο την αλλη γινομουν χειροτερα. Παρολαυτα τοτε πρωτη φορα διαβασα για τα συμπτωματα. Τα εχουν νιωσει και αλλοι. Εκεινη την ημερα ομολογω πως ενιωσα καλυτερα, διοτι μεχρι τοτε ημουν πεποισμενος πως θα με κλειναν σε κανενα ψυχιατρειο αν τα ελεγα παραεξω.

    Ξεκινησα να βλεπω μια ψυχολογο, η οποια μου εχει δωσει να κανω καποιες τεχνικες αναπνοης και αποδοχης, διαβασα αρθρα, μιλησα με ανθρωπους που το εχουν ζησει και εκτοτε προσπαθω να το ξεπερασω. Αλλαξα την διατροφη μου, ξεκινησα τρεξιμο και περπατημα οσο μπορω εξω στα κρυα, σταματησα να ασχολουμαι με τα μεσα κοινωνικης δικτυωσης, ξεκινησα να διαβαζω περισσοτερο και να χρησημοποιω τον υπολογιστη μου οσο λιγοτερο γινεται. Αρχισα να πειραματιζομαι με βοτανα οπως το χαμομηλι και η βαλεριανα, εκοψα την καφεινη και ξεκινησα με συμπληρωματα ωμεγα 3. Επισης ξεκινησα να πειραματιζομαι με λαδακι κανναβης CBD αλλα δεν εχω αρκετα στοιχεια και τα αποτελεσματα μεχρι στιγμης ειναι καπως μεικτα.

    Μεχρι και σημερα ακομα νιωθω αποξενομενος με την πραγματικοτητα, υπαρχουν οι στιγμες που ξυπναω τα βραδυα και ειμαι στα προθυρα κρισης πανικου αλλα μπορω να πω πως ειναι καλυτερα και πιο διαχειρισιμα. Η απ/οιση - απ/σποιηση, θελει χρονο για να φυγει. Οσο περισσοτερο αγχωνεται κανεις τοσο πιο εντονα τη νιωθει. Αλλα υπαρχει ελπιδα, υπαρχει διεξοδος, μην τρομαζετε. Καποιες μερες θα ειναι καλυτερες και καποιες χειροτερες αλλα νιωθω πως ειμαι σε καλο δρομο.

    Αποδεχτειτε τις σκεψεις σας, μην τις πολεματε. Αφηστε τις να περασουν και συγκεντρωθειτε στο παρον. Καντε κατι χειροκινητο, απασχολειστε το μυαλο σας με κατι χειροπιαστο και πρακτικο. Συνεχιστε να ζειτε κανονικα. Καντε γυμναστικη, μιληστε με την οικογενεια και τους φιλους σας, μην κλεινεστε στους εαυτους σας. Να θυμαστε πως δεν ειστε μονοι σας.

    Ξερω ακριβως πως ειναι να το ζεις και δεν θα το ευχομουν στον χειροτερο εχθρο μου.

    Ελπιζω να βοηθησουν τα οσα εγραψα. Οι ερωτησεις ειναι ευπροσδεκτες.

    Ευχαριστω,
    Κωστας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    που ειναι η αποπραγματοποιηση? για αγχος μιλας ξεκαθαρα.
    δεν ειπες για αποπραγματοποιηση κατι?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by garida View Post
    που ειναι η αποπραγματοποιηση? για αγχος μιλας ξεκαθαρα.
    δεν ειπες για αποπραγματοποιηση κατι?
    Καλησπέρα γαρίδα.

    Έγραψα τόσα και πως η αποπραγματοποιηση απορρέει από το άγχος και μου παρουσιάστηκε μετά από χρήση λοραζεπαμης.

    Έχεις περάσει-περνάς κάτι παρόμοιο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    καλημεα
    πως ομως την βιωσες. ενιωσες να χανεις χρονο χωρις να ξερεις που πηγε για ωρες? σε εβλεπες απο μακρυα? ενιωθες ξενο το σωμα σου?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    35
    Ένιωσα ξένο το σώμα μου και τις σκέψεις μου. Αλλα περισσότερο το περιβάλλον γύρω μου φαινόταν ψεύτικο και μη πραγματικό, σαν ένα στούντιο με ηθοποιούς ένα πράγμα. Νιώθεις μια αποκόλληση.

    Βέβαια όλη αυτή η ιστορία ξεκίνησε από το άγχος και τα συμπτώματα της αποπραγματοποιησης γίνονται πολύ πιο έντονα όταν ειμαι αγχωμένος.

    Έχεις κάποια εμπειρία επι του θέματος;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Καλησπέρα Κωνσταντίνε! Διάβασα την ιστορία σου με την αποπραγματοποίηση και τα χάπια, και μου γεννήθηκαν κάποιες απορίες. Εγώ προσωπικά πέρσι μετά από μια πολύ αγχώδη περίοδο εμφάνισα συμπτώματα αποπραγματοποίησης σε πολύ έντονο βαθμό! Είχα ξαναπεράσει και στο παρελθόν αλλά με πιο ελαφριά συμπτώματα, η οποία αποχώρησε από μόνη της. Πέρσι λοιπόν ξεκίνησα για πρώτη φορά τα φάρμακα γιατί ήταν ανυπόφορη αυτή η κατάσταση. Ξεκίνησα με αντικαταθλιπτικά και αγχολυτικά. Τις πρώτες εβδομάδες ήμουν δύο φορές χειρότερα όμως σταδιακά όταν άρχισαν να με ηρεμούν τα φάρμακα έφυγαν και τα συμπτώματα της αποπραγματοποίησης. Τον αύγουστο ξεκίνησα 1,75 mg tavor που ακόμα συνεχίζω. Εμένα προσωπικά με βοηθούν πολύ και με κάνουν λειτουργική,μαζί με τα αντικαταθλιπτικά πάντα. Απλώς,θέλω να σου πω μέσα από το ποστ αυτό ότι δεν λειτουργούν όλα τα φάρμακα ίδια στον κάθε οργανισμό. Γι' αυτό καλύτερα να μην αγχώνεις άδικα κάποιους στους οποίους η θεραπεία με το συγκεκριμένο φάρμακο αποδίδει. Εμένα πχ η γιαγιά μου παίρνει τα συγκεκριμένα φάρμακα 40 χρόνια τώρα και δεν είχε ποτέ παρενέργειες. Στον δικό σου οργανισμό δεν λειτουργούν σωστά,και σου προκαλούν και ανεπιθύμητες ενέργειες, το οποίο σημαίνει ότι θα πρέπει να τα αντικαταστήσεις με κάποιο άλλο αγχολυτικό που να δράσει και να κουμπώσει σε εσένα. Φιλικά πάντα.
    Quote Originally Posted by RandomUser View Post
    Καλησπερα,

    Ονομαζομαι Κωσταντινος και θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας την μεχρι στιγμης εμπειρια μου με την αποπραγματοποιηση και ενιοτε αποπροσωποιηση.

    Οπως θα εχετε διαβασει αρκετοι, ειναι αποπραγματοποισησ/αποπροσωποιηση αππορεουν συνηθως απο διαταραχες αγχους αλλα και μετα απο χρηση φαρμακων (αγχολητικα, αντικαταθληπτικα) η και χρηση ναρκωτικων (κανναβη, λσδ, μδμα κτλ). Δυστηχως στην Ελλαδα δεν υπαρχουν αρκετες πηγες και ετσι ειναι δυσκολο για καποιον να βρει πληροφοριες. Υποθετω το ιδιο θα ισχυει και για την κοινοτητα των ψυχολογων/ψυχιατρων. Τα οσα στοιχεια εχω μαζεψει μεχρι στιγμης ειναι απο ξενες κοινοτητες και αρθρα. Επισης θα ηθελα να πω πως προσωπικα το φαρμακο (λοραζεπαμη) ΔΕΝ με βοηθησε ΚΑΘΟΛΟΥ.

    Πριν απο 2-3 μηνες λοιπον ξεκινησα να εχω ανεξελεγκτο αγχος, δυσφορια, σκεψεις, ανησυχιες κτλ. Ανεκαθεν ημουν ανθρωπος αγχωτικος αλλα αυτη τη φορα ηταν υπερβολικο. Το γεγονος πως εκλεισα τα 30, πως ειμαι εδω και 7 χρονια εξωτερικο σχεδον μονος μου, το αγχος της δουλειας, οι σχεσεις μου με κοπελες, με την πιστη μου ιδεολογικη και θρησκευτικη κτλ με οδηγησαν στο να αρχισω να χανω τον πνευματικο μου ελεγχο. Ενιωσα πως δεν μπορουσα πλεον να λειτουργησω και η μονη διεξοδος σε αυτο ηταν κατι χαπια λοραζεπαμης (ταβορ στην Ελλαδα, ατιβαν στον Καναδα). Τα χαπια αυτα τα ειχα για τις πτησεις μου μιας και ειχα μικροθεματακια με κρισεις πανικου στο παρελθον.

    Ενω στην αρχη ξεκινησε να υποχωρει το αγχος, άλλα συμπτωματα οπως συναισθηματικο μουδιασμα, λυπη, εμμονικες και καταθλιπτηκες σκεψεις ξεκινησαν. Δεν εδωσα μεγαλη σημασια και συνεχισα, νομιζα πως ηταν λογο του αγχους. Μετα απο 3 μερες και αφου επερνα 0.5μγ λοραζεπαμης ξεκινησαν τα σωματικα συμπτωματα οπως ζαλαδες, αδυναμια, ευαισθησια στο φως, επιθετικοτητα και σκεψεις αυτοκτονιας και το χειροτερο ολων η αισθηση οτι πλεον δεν ζω στη πραγματικοτητα, πως ολα ειναι ψευτικα. Κοιτουσα τα χερια μου και ελεγα στον εαυτο μου πως δεν ειναι δικα μου, πως κινουνταν απο μονα τους. Δεν μπορουσα να συκεντρωθω πλεον, αρχιζα να ξεχνω και η αισθηση ενος χαρτινου κοσμου με κυριευε σε καθε μου σκεψη. Ηταν σαν να ανοιξα ενα μικρο κομματι στον εγκεφαλο μου που κανονικα δεν θα επρεπε. Στην 8η μερα σταματησα να "κουμπωνω" το χαπι. Στο ενδιαμεσο καποιος μου ειπε να ξεκινησω να γραφω τις σκεψεις μου, να κρατω ενα ημερολογιο, εκει λοιπον παρατηρησα καποια μοτιβα τα οποια αλλαζαν κυριως μετα απο τη χρηση του φαρμακου. Το καλο ηταν πως περασαν τα αισθματα λυπης και καταθλιψης αμεσως, μετα απο 2-3 μερες αφου σταματησα. Απο τοτε ξεκινησε μια αλλη κολαση ομως. Η αποπραγματοποιηση/αποπροσωποποιηση γιναν πλεον εμμονες και μονιμες σκεψεις, η αισθηση δεν ελεγε να φυγει με τιποτα. Αρχιζα να αναρωτιεμαι γιατι ζουμε, για ποιο λογο υπαρχουμε. Και αν ολα αυτα γυρω μας ειναι μια εικονικη πραγματικοτητα; Η αν εχω πεθανει και απλα ζω σε επαναληψη τη ζωη μου; Ενιωσα κενος, κοιτουσα τους ανθρωπους γυρω μου και δεν ενιωθα κατι, σαν να ηταν ολοι ψευτικοι. Κοιτουσα στον καθρεπτη μου και δεν με αναγνωριζα. Θεε μου, ελεγα στον εαυτο μου, τι ειναι τουτο το μαρτυριο; Θα ειμαι ετσι για την υπολοιπη ζωη μου; Δεν θελω να ζω αν ειναι αυτη η ζωη... Αρχισα να ψαχνω στο διαδικτυο το οποιο ειναι σαν ενα δικοπο μαχαιρι. Απο τη μια εμαθα πολλα, απο την αλλη γινομουν χειροτερα. Παρολαυτα τοτε πρωτη φορα διαβασα για τα συμπτωματα. Τα εχουν νιωσει και αλλοι. Εκεινη την ημερα ομολογω πως ενιωσα καλυτερα, διοτι μεχρι τοτε ημουν πεποισμενος πως θα με κλειναν σε κανενα ψυχιατρειο αν τα ελεγα παραεξω.

    Ξεκινησα να βλεπω μια ψυχολογο, η οποια μου εχει δωσει να κανω καποιες τεχνικες αναπνοης και αποδοχης, διαβασα αρθρα, μιλησα με ανθρωπους που το εχουν ζησει και εκτοτε προσπαθω να το ξεπερασω. Αλλαξα την διατροφη μου, ξεκινησα τρεξιμο και περπατημα οσο μπορω εξω στα κρυα, σταματησα να ασχολουμαι με τα μεσα κοινωνικης δικτυωσης, ξεκινησα να διαβαζω περισσοτερο και να χρησημοποιω τον υπολογιστη μου οσο λιγοτερο γινεται. Αρχισα να πειραματιζομαι με βοτανα οπως το χαμομηλι και η βαλεριανα, εκοψα την καφεινη και ξεκινησα με συμπληρωματα ωμεγα 3. Επισης ξεκινησα να πειραματιζομαι με λαδακι κανναβης CBD αλλα δεν εχω αρκετα στοιχεια και τα αποτελεσματα μεχρι στιγμης ειναι καπως μεικτα.

    Μεχρι και σημερα ακομα νιωθω αποξενομενος με την πραγματικοτητα, υπαρχουν οι στιγμες που ξυπναω τα βραδυα και ειμαι στα προθυρα κρισης πανικου αλλα μπορω να πω πως ειναι καλυτερα και πιο διαχειρισιμα. Η απ/οιση - απ/σποιηση, θελει χρονο για να φυγει. Οσο περισσοτερο αγχωνεται κανεις τοσο πιο εντονα τη νιωθει. Αλλα υπαρχει ελπιδα, υπαρχει διεξοδος, μην τρομαζετε. Καποιες μερες θα ειναι καλυτερες και καποιες χειροτερες αλλα νιωθω πως ειμαι σε καλο δρομο.

    Αποδεχτειτε τις σκεψεις σας, μην τις πολεματε. Αφηστε τις να περασουν και συγκεντρωθειτε στο παρον. Καντε κατι χειροκινητο, απασχολειστε το μυαλο σας με κατι χειροπιαστο και πρακτικο. Συνεχιστε να ζειτε κανονικα. Καντε γυμναστικη, μιληστε με την οικογενεια και τους φιλους σας, μην κλεινεστε στους εαυτους σας. Να θυμαστε πως δεν ειστε μονοι σας.

    Ξερω ακριβως πως ειναι να το ζεις και δεν θα το ευχομουν στον χειροτερο εχθρο μου.

    Ελπιζω να βοηθησουν τα οσα εγραψα. Οι ερωτησεις ειναι ευπροσδεκτες.

    Ευχαριστω,
    Κωστας
    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    35
    Καλησπέρα Αλίκη

    Ναι εννοείται πως είναι καθαρά προσωπική η εμπειρία και άποψη.

    Το θέμα των φαρμάκων βέβαια είναι ολόκληρο κεφάλαιο το οποίο σηκώνει πολύ κουβέντα.

    Αυτή τη στιγμή προσπαθώ να το ξεπεράσω με ψυχοθεραπεία. Χαίρομαι που είσαι καλύτερα και εύχομαι να συνεχίσεις έτσι!

    Ευχαριστώ για το feedback σου!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by RandomUser View Post
    Καλησπέρα Αλίκη

    Ναι εννοείται πως είναι καθαρά προσωπική η εμπειρία και άποψη.

    Το θέμα των φαρμάκων βέβαια είναι ολόκληρο κεφάλαιο το οποίο σηκώνει πολύ κουβέντα.

    Αυτή τη στιγμή προσπαθώ να το ξεπεράσω με ψυχοθεραπεία. Χαίρομαι που είσαι καλύτερα και εύχομαι να συνεχίσεις έτσι!

    Ευχαριστώ για το feedback σου!
    Ισχύει ότι σηκώνει πολλή κουβέντα αυτό το θέμα! Εγώ το ψάχνω πολύ καιρό για να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό. Ενώ νιώθω ήρεμη με τα φάρμακα δεν θέλω να τα παίρνω μια ολόκληρη ζωή. Και φοβάμαι και τις μακροπρόθεσμες ανεπιθύμητες ενέργειες που μπορεί να έχουν πχ απώλεια μνήμης, θολωμένο μυαλό κλπ..

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    35
    Εγώ πήρα απόφαση να το παλέψω χωρίς φάρμακα αλλά με ψυχοθεραπεία και αλλά εναλλακτικά σκευάσματα, διότι δεν άντεξα τα συμπτώματα τύπου απώλεια βραχείας μνήμης και την θολούρα στο μυαλό, ποσο μάλλον τα αλλά που βίωσα.

    Εσυ μέχρι στιγμής τι έχεις δοκιμάσει πέρα από την αγωγή;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Εφόσον δεν τα άντεχες καλά έκανες.. κανω και ψυχοθεραπεια παραλληλα αλλα οχι οσο συχνα θα ηθελα δυστυχως...
    Quote Originally Posted by RandomUser View Post
    Εγώ πήρα απόφαση να το παλέψω χωρίς φάρμακα αλλά με ψυχοθεραπεία και αλλά εναλλακτικά σκευάσματα, διότι δεν άντεξα τα συμπτώματα τύπου απώλεια βραχείας μνήμης και την θολούρα στο μυαλό, ποσο μάλλον τα αλλά που βίωσα.

    Εσυ μέχρι στιγμής τι έχεις δοκιμάσει πέρα από την αγωγή;
    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Και τα ιδια απο οτι με ειπε ο γιατρος εχω αποπροσωποιηση απο το πολυ αγχος...πολυ δυσκολο πραμα δεν λεει να φυγει 3 χρονια τωρα..εχω χασει τν ευατο μου τελειως...και συνεχεια θολομενο μυαλο..τωρα το παλευω και γω χωρις φαρμακα με ψυχοθεραπεια..αλλα δν βλεπω αποτελεσματα..επισης εχω περασει απο τ φαρμακα δεν με βοηθησαν ..νοιωθω σε αδιεξοδο ωρες ωρες δν υπαρχει λυση...αλλα το παλευω οσο μπορω..

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    35
    Γεια σου Χριστοφορε,
    Σε καταλαβαινω απολυτα. Αυτο που περνας-ναμε, εχει σιγουρα να κανει με το αγχος. Οσο πιο πολυ αγχωνομαστε τοσο πιο εντονα το νοιωθουμε. Εχεις δοκιμασει να αλλαξεις την διαιτα σου, δουλεια ισως, η τον τροπο ζωης σου; Για τα σωματικα συμπτωματα του αγχους εμενα με εχει βοηθησει μεχρι στιγμης η γυμναστικη, το τρεξιμο, το χαμομηλι και ο διαλογισμος (εισπνοες εκπνοες) και το λαδακι κανναβης. Για τα ψυχικα με βοηθανε καποιες τεχνικες mindfulness, το να μιλαω με φιλους και οικογενεια, τεχνικες αποδοχης των σκεψεων που κανω και οσο και σου φανει παραξενο, δουλειες στο σπιτι, οπως μαγειρεμα, συγυρισμα και καθαριοτητες.

    Επισης παρακαλουθω και καποιους ξενους youtubers: The Anxiety Guy, The Anxiety Ninja, HelpWithDP
    Αυτοι με βοηθησαν να καταλαβω τους μηχανισμους της αποπραγματοποιησης

    Καλη δυναμη! Πιστευω θα το ξεπερασεισ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Καλησπέρα παιδιά. Ελπίζω να είστε όλοι καλά.

    Πως είστε με την αποπροσωποιηση; Εγώ σε συνδυασμό με τα φάρμακα κάνω και ψυχοθεραπεία και πήγαινα πολύ καλύτερα, ωστόσο τώρα με την εξεταστική έχω αυξημένο άγχος και με έχει πιάσει πάλι αποπροσωποιηση και δεν μπορώ να το ελέγξω. Νιώθω ότι δεν υπάρχει κανένα νόημα στην ζωη, ότι δεν αναγνωρίζω τους γύρω μου, μιλάω και λέω τώρα εγώ μίλησα; Και πως το είπα αυτό;
    Τα έχετε και εσείς αυτά; Σας έχει βοηθήσει κάτι;

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by DiSI View Post
    Καλησπέρα παιδιά. Ελπίζω να είστε όλοι καλά.

    Πως είστε με την αποπροσωποιηση; Εγώ σε συνδυασμό με τα φάρμακα κάνω και ψυχοθεραπεία και πήγαινα πολύ καλύτερα, ωστόσο τώρα με την εξεταστική έχω αυξημένο άγχος και με έχει πιάσει πάλι αποπροσωποιηση και δεν μπορώ να το ελέγξω. Νιώθω ότι δεν υπάρχει κανένα νόημα στην ζωη, ότι δεν αναγνωρίζω τους γύρω μου, μιλάω και λέω τώρα εγώ μίλησα; Και πως το είπα αυτό;
    Τα έχετε και εσείς αυτά; Σας έχει βοηθήσει κάτι;
    Καλησπερα και σε σενα.

    Οσο πιο εντονο αγχος εχεις τοσο πιο εντονα θα ειναι και τα συμπτωματα. Ναι, λιγο πολυ οτι περιγραφεις τα περνανε ολοι, συναισθηματικο μουδιασμα, υπαρξιακα ερωτηματα κτλ κτλ. Για αρχη σκεψου πως αυτα ειναι μονο σκεψεις που περνανε απο το μυαλο σου. Οσο πιο πολυ τις πολεμας και προσπαθεις να τους δωσεις νοημα τοσο χειροτερα θα γινεσαι. Αστες απλα να περασουν και παρατηρησε τις. (αυτες ειναι συμβουλες που μου εχουν δωθει απο ψυχολογο και βοηθουν).

    Καποια απο τα πραγματα που εχουν βοηθησει εμενα:
    • Τρεξιμο, εαν δεν μπορεις να τρεξεις τοτε ενα περπατημα κατα προτιμηση σε παρκο η σε αλσος βοηθαει
    • Γυμναστικη
    • Διατροφη (σταματησα την καφεινη, ζαχαρες, αναψυκτικα και αλκοολ)
    • Ωμεγα 3
    • Διαφορα ροφηματα-βοτανα οπως χαμομηλι, μελισοχορτο και βαλεριανα (Θα πρεπει να ρωτησεις τον γιατρο σου αν μπορεις να πιεις τσαι βαλεριανας μιας και σε συνδιασμο με φαρμακα μπορει να εχουν καμια παρενεργια)
    • Τεχνικες διαλογισμου (εισπνοες-εκπνοες, μπορεις να βρεις οδηγιες στο ιντερνετ)
    • Μιλα με τους φιλους και την οικογενεια σου
    • Υπομονη, δωσε στο σωμα σου και στο μυαλο σου χρονο
    • Λαδακι κανναβης CBD, υπαρχει ενα νημα στο φορουμ οπου μπορεις να βρεις πληροφοριες (πριν το παρεις ρωτησε τον γιατρο για πιθανες παρενεργιες με φαρμακα)


    Στην ουσια πρεπει να βρεις πως θα μπορεσεις να ριξεις τα επιπεδα του αγχους, δοκιμαζοντας διαφορα πραγματα και εν τελει βρiσκοντας μια φορμουλα που να σε καλυπτει. Προσωπικα προτιμω Ολα τα παραπανω, αλλα καπιους τους βοηθανε και τα φαρμακα. Θα δεις πως οταν υποχωρησει εστω και λιγο το αγχος θα αισθανθεις καλυτερα. Λογικα εισαι σε εγρηγορση λογω εξεταστικης.

    Επισης μπορεις να ανατρεξεις και σε προηγουμενες απαντησεις.

    Οτι θελεις μπορεις να ρωτησεις.

    Καλη τυχη για την εξεταστικη σου και εννοειται θα γινεις καλυτερα!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    60
    Quote Originally Posted by DiSI View Post
    Καλησπέρα παιδιά. Ελπίζω να είστε όλοι καλά.

    Πως είστε με την αποπροσωποιηση; Εγώ σε συνδυασμό με τα φάρμακα κάνω και ψυχοθεραπεία και πήγαινα πολύ καλύτερα, ωστόσο τώρα με την εξεταστική έχω αυξημένο άγχος και με έχει πιάσει πάλι αποπροσωποιηση και δεν μπορώ να το ελέγξω. Νιώθω ότι δεν υπάρχει κανένα νόημα στην ζωη, ότι δεν αναγνωρίζω τους γύρω μου, μιλάω και λέω τώρα εγώ μίλησα; Και πως το είπα αυτό;
    Τα έχετε και εσείς αυτά; Σας έχει βοηθήσει κάτι;
    Καλησπερα τα ίδια περίπου νιώθω και εγώ να πω ότι εδώ και μια βδομάδα ξεκίνησα αντικαταθλιπτικό Effexor μπορεί να είναι και από τις παρενέργειες επειδή είναι αρχή είχα κάνει και παλαιότερα αγωγή με εφεξορ και μετά από καιρό ξανά είχα βρει τον εαυτό μου και ένιωθα πολύ καλά.
    Αυτές τις μέρες νιώθω άγχος όλη μέρα με το που ξυπνήσω επίσης νιώθω ότι ζω μια περίεργη κατάσταση πολλές φορές δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς με λόγια
    Βλέπω τον Ευατο μου στον καθρέπτη και μου φαίνεται σαν να μην τον ξέρω
    Η πχ μιλάω και μου φαίνεται η φωνή μου περίεργη και σκέφτομαι από μέσα μου η φωνή μου είναι αυτή και φρικαρω
    Και σκέφτομαι και πολλά υπαρξιακά πχ από ποια πλευρά ακούω την φωνή μου όταν μιλάω και διαφορά αλλά τέτοια και φρικαρω εντελώς

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ποίηση
    By Lonely Heart in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 0
    Last Post: 17-11-2015, 17:52
  2. Ποιηση
    By curtains in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 19-09-2010, 02:42
  3. Replies: 179
    Last Post: 25-02-2010, 18:14
  4. Μεγάλη ιστορία που συνεχίζεται μέχρι σήμερα..
    By vanessa6306 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 29-12-2009, 13:32
  5. ΓΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ?. η ποίηση τω
    By Convallaria majalis in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 1
    Last Post: 14-10-2003, 11:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •