οι ανθρωποι ειναι κακοι ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    οι ανθρωποι ειναι κακοι ?

    βλεπω σε πολλα ποστ ναναφερεται οτι οι ανθρωποι ειναι κακοι ..........δεν θα συμφωνησω , επειδη δλδ οι ανθρωποι δεν ανταποκρινονται στις προσδοκιες μας θα τους χαρακτηρισουμε κακους ? γνησιοι κακοι υπαρχουν ελαχιστοι, αν υπαρχουν , οι περισσοτεροι ' κακοι ' ειναι ετσι απο συμπλεγματα που εχουν αποκτησει στην διαρκεια της ζωης τους , η ειχαν μια ασχημη παιδικη ηλικια , και βγαζουν ταπωθημενα τους ............ εκμεταλλευτες ειναι , τοξικοι ειναι , κομπλεξικοι ειναι , ανισορροποι ειναι , γνησιοι κακοι ομως για μενα οχι ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    εχει και καλοι, εχει και κακοι ;p
    ολοι εχουμε και καλα και κακα στοιχεια.
    σε καποιους υπερτερουν υπερβολικα τα κακα και τους λεμε "κακους".
    και ο χειροτερος "κακος", εχει και κατι καλο. μπορει να αγαπαει τα ζωακια ας πουμε, αλλα να εχει σκοτωσει το παιδι του.
    τι να το κανεις το "καλο" του;;
    αν ειναι βασικα επιζημιος, ας το εχει να το χαιρεται. για σενα ειναι απορριπτεος.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Αληθεια ! ποιος ανθρωπος γενιεται κακος? ποιο μωρο η παισακι στην ηλικια των 3 ετων μπορει να εχει μεσα του κακια προς τους γυρο? ολα ,ειναι χαμογελαστα κι θελουν αγαπη! Αν εξερεσουμε καποια αρρωστα ατομα οπου λογο εγκεφαλικης ανωμαλιας μπορει να σκωτοσουν και στα 6 τους ! δεν υπαρχουνν κακα μωρακια!
    Ενα αλλο μεγαλο θεμα ειναι τι οριζετε με το "καλο και κακο". Τ ειναι το καλο και τι ειναι το κακο ? Στο τομεα που μας αφορα εμας, εδω, βεβαια ειναι η ανθρωπινη κακια και καλοσυνη, δεν το παμε ουτε θρησκευτικα ουτες με εννοιες φυσικης και συμπαν. Απο την αλλη, εαν παρουμε εως δεδομενο τον κανωνα της δρασης αντιδρασης οπως και της αρμονας και τ δυο ειναι αναγκαια, διοτις χωρις κακο δεν υπαρχει καλο!
    Εαν ενας ανθρωπος μεγαλωσει με σωστους γωνεις! με αγαπη και με το να μαθει να σεβεται την διαφορετικοτητα τωτες λογικα θα ανηκει στους καλους βαση της κοινωνιολογικης εννοιας.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634
    Εχω σκεφτει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ πανω στο ζητημα.
    Επειδη δεν ειναι φιλοσοφικο νημα εδω (εικαζω) θα πω λιγα πραγματα.
    Το Καλο εχει δυσκολη ιχνηλατηση. Το Κακο το γεννα η Διαφορετικοτητα.
    Και η διαφορετικοτητα υπαρχει απο τοτε που υπαρχει αυτος ο κοσμος.
    Η Διαφορετικοτητα φερνει την Συγκριση, η Συγκριση την Αντιθεση και
    η Αντιθεση την Ρηξη (η την Δυστυχια, την Απογνωση, την Ληθη .... παντως κατι κακο).

    Ναι, υπαρχουν απειρες διαβαθμισεις απο το ενα σταδιο στο αλλο και απειρες παρακαμψεις.
    Αλλα ΜΑΛΛΟΝ αυτη ειναι η ραχοκοκαλια του Κακου.

    Πιστευω οτι τα μικρα παιδια ειναι περα απο το καλο και κακο γιατι δεν εχουν αυτεπιγνωση
    και γιατι ειναι ακομα ανημπορα να ενεργησουν (αυτοβουλα και με πληρη συνειδηση).
    Θυμαται κανεις ποσο viral γινεται η τιμωρια παιδιων πανω σε αλλο παιδι (με γονεις αποντες) ?
    Εχετε δει τον Πολεμο των Κουμπιων ? Την ταινια ? Ειναι σχεδον υπνωτισμενα απο την ευκολια
    και συναρπαστικοτητα της ομαδικης βιας. Η βια (για αυτα) δεν ειναι ακομα κακη. Ομως ειναι
    ΣΙΓΟΥΡΑ μεθυστικη, γιατι την εφαρμοζουν για πρωτη φορα (αντι μονο να την δεχονται).
    Αρα υπαρχει και ο μιμητισμος στην βια (οπως σε ολα τα αλλα) αλλα και η εντρυφηση
    στην κακια. Γιατι ειναι απειρως ευκολοτερο να μιμεισαι τον κοσμο των μεγαλων
    απο το να ανακαλυψεις και εφαρμοσεις καποιον δικο σου (ως παιδι).

    Δυσκολο θεμα ξεφουρνισες .... Μαγκαιβερ !
    Last edited by Del-meme290719b; 20-01-2019 at 17:16.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Εξουθενωμένος View Post
    Εχω σκεφτει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ πανω στο ζητημα.
    Επειδη δεν ειναι φιλοσοφικο νημα εδω (εικαζω) θα πω λιγα πραγματα.
    Το Καλο εχει δυσκολη ιχνηλατηση. Το Κακο το γεννα η Διαφορετικοτητα.
    Και η διαφορετικοτητα υπαρχει απο τοτε που υπαρχει αυτος ο κοσμος.
    Η Διαφορετικοτητα φερνει την Συγκριση, η Συγκριση την Αντιθεση και
    η Αντιθεση την Ρηξη (η την Δυστυχια, την Απογνωση, την Ληθη .... παντως κατι κακο).

    Ναι, υπαρχουν απειρες διαβαθμισεις απο το ενα σταδιο στο αλλο και απειρες παρακαμψεις.
    Αλλα ΜΑΛΛΟΝ αυτη ειναι η ραχοκοκαλια του Κακου.

    Πιστευω οτι τα μικρα παιδια ειναι περα απο το καλο και κακο γιατι δεν εχουν αυτεπιγνωση
    και γιατι ειναι ακομα ανημπορα να ενεργησουν (αυτοβουλα και με πληρη συνειδηση).
    Θυμαται κανεις ποσο viral γινεται η τιμωρια παιδιων πανω σε αλλο παιδι (με γονεις αποντες) ?
    Εχετε δει τον Πολεμο των Κουμπιων ? Την ταινια ? Ειναι σχεδον υπνωτισμενα απο την ευκολια
    και συναρπαστικοτητα της ομαδικης βιας. Η βια (για αυτα) δεν ειναι ακομα κακη. Ομως ειναι
    ΣΙΓΟΥΡΑ μεθυστικη, γιατι την εφαρμοζουν για πρωτη φορα (αντι μονο να την δεχονται).
    Αρα υπαρχει και ο μιμητισμος στην βια (οπως σε ολα τα αλλα) αλλα και η εντρυφηση
    στην κακια. Γιατι ειναι απειρως ευκολοτερο να μιμεισαι τον κοσμο των μεγαλων
    απο το να ανακαλυψεις και εφαρμοσεις καποιον δικο σου (ως παιδι).

    Δυσκολο θεμα ξεφουρνισες .... Μαγκαιβερ !
    Σεβαστη κι ενδιαφερον η καταθεση σου μονον που καμεις ενα λαθος. Η βια δεν ειναι εκδηλωση κακιας! δεν παει να πει οτι οποιος ειναι βιαιος ειναι κι κακος!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Εγω δε μπορω να καταλαβω γιατι λενε οτι ολοι οι ανθρωποι ειναι κακοί και βγαζουν τον εαυτο τους απεξω, δεν ειναι ανθρωποι αυτοι; Καταβαθος πιστευω οτι ειναι και οι ιδιοι κακοί και βλεπουν την αντανάκλαση τους σε ολους τους υπόλοιπους. Ενας πχ κακόψυχος με ξινισμένη μούρη και ανέκφραστος υπερόπτης, τι περιμενει;; να του χαμογελάνε οι αλλοι και να τον θελουν για παρεα η για συντροφο η φιλο η συνεργάτη;

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Σεβαστη κι ενδιαφερον η καταθεση σου μονον που καμεις ενα λαθος. Η βια δεν ειναι εκδηλωση κακιας! δεν παει να πει οτι οποιος ειναι βιαιος ειναι κι κακος!
    Δεν ξερω αν οποιος γινεται βιαιος δεν ειναι κατ'αναγκη κακος
    αλλα οποιος εισπραττει την βια του ... ΣΙΓΟΥΡΑ δεν νιωθει
    ευτυχης και χαρουμενος. Κατι κακο εισπραττει, οχι κατι καλο.
    Ο δεκτης !

    Ο πομπος μπορει να το βλεπει οπως θελει ... ομως υπαρχει και
    ο δεκτης στην εξισωση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by Εξουθενωμένος View Post
    Δεν ξερω αν οποιος γινεται βιαιος δεν ειναι κατ'αναγκη κακος
    αλλα οποιος εισπραττει την βια του ... ΣΙΓΟΥΡΑ δεν νιωθει
    ευτυχης και χαρουμενος. Κατι κακο εισπραττει, οχι κατι καλο.
    Ο δεκτης !

    Ο πομπος μπορει να το βλεπει οπως θελει ... ομως υπαρχει και
    ο δεκτης στην εξισωση.
    ακριβως..
    και ο χειροτερος εγκληματιας, δεν πιστευει οτι ειναι κακος, πιστευει οτι ειχε καλους λογους για τις πραξεις του.
    κι αρχιζει ο καθενας οτι ειχε τραυματικη παιδικη ηλικια, δεν ειχε πατερα, τον εδερναν τα αλλα παιδακια, ηταν αναδρομος ο αρης, τον προκαλεσε το θυμα, αρα τα θελε, τον πονουσε και το κεφαλι του, κλπ...
    δεν αλλαζει κατι στην κακη πραξη....
    προφανως ο δεκτης τον θεωρει "κακο"..
    ποιοι τον θεωρουν "καλο" δλδ; οι ομοιοι του;;; ε ας τους βρει να επαναπροσδιορισουν την εννοια της κακοτητας, μεταξυ τους..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Αληθεια ! ποιος ανθρωπος γενιεται κακος? ποιο μωρο η παισακι στην ηλικια των 3 ετων μπορει να εχει μεσα του κακια προς τους γυρο? ολα ,ειναι χαμογελαστα κι θελουν αγαπη! Αν εξερεσουμε καποια αρρωστα ατομα οπου λογο εγκεφαλικης ανωμαλιας μπορει να σκωτοσουν και στα 6 τους ! δεν υπαρχουνν κακα μωρακια!
    Ενα αλλο μεγαλο θεμα ειναι τι οριζετε με το "καλο και κακο". Τ ειναι το καλο και τι ειναι το κακο ? Στο τομεα που μας αφορα εμας, εδω, βεβαια ειναι η ανθρωπινη κακια και καλοσυνη, δεν το παμε ουτε θρησκευτικα ουτες με εννοιες φυσικης και συμπαν. Απο την αλλη, εαν παρουμε εως δεδομενο τον κανωνα της δρασης αντιδρασης οπως και της αρμονας και τ δυο ειναι αναγκαια, διοτις χωρις κακο δεν υπαρχει καλο!
    Εαν ενας ανθρωπος μεγαλωσει με σωστους γωνεις! με αγαπη και με το να μαθει να σεβεται την διαφορετικοτητα τωτες λογικα θα ανηκει στους καλους βαση της κοινωνιολογικης εννοιας.
    μα δεν ειπε κανεις οτι οι κακοι γεννιουνται.
    οι περισσοτεροι γινονται.
    απο λαθος διαπαιδαγωγηση και λαθος εμπειριες. εκτος απο σπανιες περιπτωσεις γεννετικης προδιαθεσης (κι αυτο με ρωτηματικο).
    αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι υπαρχουν. ουτε το οτι ειναι επιζημια η συναναστροφη μαζι τους.
    ας ειναι κακοι μονοι τους. γιατι να τους κανουμε παρεα;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Εξουθενωμένος View Post
    Δυσκολο θεμα ξεφουρνισες .... Μαγκαιβερ !
    Δυσκολο , ε ? πραματι ειναι δυσκολο ........

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μα δεν ειπε κανεις οτι οι κακοι γεννιουνται.
    οι περισσοτεροι γινονται.
    απο λαθος διαπαιδαγωγηση και λαθος εμπειριες. εκτος απο σπανιες περιπτωσεις γεννετικης προδιαθεσης (κι αυτο με ρωτηματικο).
    αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι υπαρχουν. ουτε το οτι ειναι επιζημια η συναναστροφη μαζι τους.
    ας ειναι κακοι μονοι τους. γιατι να τους κανουμε παρεα;
    Δεν ειπα να τους κανουμε παρεα , αυτο εξυπακουεται ....... το ζητημα ειναι αν υπαρχουν γνησιοι κακοι , η αν καταχρηστικως τους λεμε ' κακους ' . ενω πασχουν απο ενα σωρο συμπλεγματα ( εμπειριες και διαπαδαγωγηση οπως σωστα επισημαινεις ) που τους κανουν να φερονται ασχημα ...... συμφωνω οτι οι κακοι δεν γεννιουνται , αρα συμφωνουμε οτι δεν υπαρχουν γνησιοι κακοι χωρις κανενα κινητρο να τους κανει κακους ......

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ακριβως..
    και ο χειροτερος εγκληματιας, δεν πιστευει οτι ειναι κακος, πιστευει οτι ειχε καλους λογους για τις πραξεις του.
    κι αρχιζει ο καθενας οτι ειχε τραυματικη παιδικη ηλικια, δεν ειχε πατερα, τον εδερναν τα αλλα παιδακια, ηταν αναδρομος ο αρης, τον προκαλεσε το θυμα, αρα τα θελε, τον πονουσε και το κεφαλι του, κλπ...
    δεν αλλαζει κατι στην κακη πραξη....
    προφανως ο δεκτης τον θεωρει "κακο"..
    ποιοι τον θεωρουν "καλο" δλδ; οι ομοιοι του;;; ε ας τους βρει να επαναπροσδιορισουν την εννοια της κακοτητας, μεταξυ τους..
    καποιες φορες , ισως, εκει οφειλετε οτι εγιναν ετσι , οτι δεν τους καναμε παρεα! Οταν ενα κοινωνικο συνολο απομονωνει καποια απο τα μελοι του δια ασημαντον αφορμη εως τωτες , ειναι επομενο οτι στο μελον θα χρειαστει ν το ξανα κανει για σημαντικοτερην αφορμη μαλον.
    Οι ανθρωποι ειμαστε κατα πολυς περισσοτερο απο οσον νομιζζουμε κοινωνικα οντα! η αναγνωρηση, η παρεα, η φρωντιδα προς αλλα κι απο εμας ειναι ἀδήριτος ἀνάγκες οπου λαμβάνουν χώραν καθε αυτου εις το συνολο και οχι κατα μονας! αρα??

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Εγω δε μπορω να καταλαβω γιατι λενε οτι ολοι οι ανθρωποι ειναι κακοί και βγαζουν τον εαυτο τους απεξω, δεν ειναι ανθρωποι αυτοι; Καταβαθος πιστευω οτι ειναι και οι ιδιοι κακοί και βλεπουν την αντανάκλαση τους σε ολους τους υπόλοιπους. Ενας πχ κακόψυχος με ξινισμένη μούρη και ανέκφραστος υπερόπτης, τι περιμενει;; να του χαμογελάνε οι αλλοι και να τον θελουν για παρεα η για συντροφο η φιλο η συνεργάτη;
    Επειδη εγω το λεω συνεχεια αυτο σε πληροφορω οτι δεν ειμαι καθολου κακια!! Ολοι ετσι μου λετε οτι προβαλλω την δικη μου κακια στους αλλους ομως δεν ισχυει αυτο!! Εχω ξαναπει καποτε ημουνα το καλυτερο παιδι του κοσμου και εγινα λιγο κακια για να ταιριαζω με τους υπολοιπους!! Η αληθεια ειναι οτι οσο πιο καλος εισαι τοσο πιο πολυ σε πατανε, δεν ειμαι καθολου υπεροπτης και ουτε προβαλλω καμμια δικια μου κακια, εσυ εισαι κακος που το σκεφτηκες αυτο. Απλα τα βλεπετε ολα αναποδα. Συγγνωμη αλλα οταν ειμαι τοσο ευαισθητη και ολοι με στεναχωρουν τι να υποθεσω οτι ειναι καλοι; Ολοι τα απωθημενα τους πανω μου τα βγαζουν. Εγω ειμαι καθρεφτης τους, οχι αυτοι δικος μου. Γιατι εχω καθαρη ψυχη και μυαλο γι'αυτο.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    θα μπορουσατε να μου εξηγησετε τις εννοιες του καλου και του κακου ανθρωπου? και ποιες οι διαφορες τους? Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το τι σημαινει κακος ανθρωπος! διοτις πολλες φορες τα μπερδευουμε, μπερδευουμε τον κακο ανθρωπο με τον παρορμητικο! η αυτον που δεν μπορει να διακρηνει το ενα απο το αλλο.
    παραδηγμα! εαν ,εγω, χτυπαγα με μπουνιες την κοπελα μου,(δεν λεω να την σκωτωσω, λεω 3-4 μπουνιες μεσης δυναμικης ισα ισα να της πριξω τα μουτρα! ) αν το εκανα επειδη ειχα σοβαρο λογο θα ειμουν καλος? και αν το εκανα για ψυλου πηδιμα θα ειμουν κακος?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    θα μπορουσατε να μου εξηγησετε τις εννοιες του καλου και του κακου ανθρωπου? και ποιες οι διαφορες τους? Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το τι σημαινει κακος ανθρωπος! διοτις πολλες φορες τα μπερδευουμε, μπερδευουμε τον κακο ανθρωπο με τον παρορμητικο! η αυτον που δεν μπορει να διακρηνει το ενα απο το αλλο.
    παραδηγμα! εαν ,εγω, χτυπαγα με μπουνιες την κοπελα μου,(δεν λεω να την σκωτωσω, λεω 3-4 μπουνιες μεσης δυναμικης ισα ισα να της πριξω τα μουτρα! ) αν το εκανα επειδη ειχα σοβαρο λογο θα ειμουν καλος? και αν το εκανα για ψυλου πηδιμα θα ειμουν κακος?
    Θα 'σουνα κακος οπως και να 'χει. Αλλα εκτος απο το ξυλο υπαρχει και η ψυχολογικη βια που συμβαινει καθημερινα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κακοί και καλύτεροι εκπεδευτικοί ..
    By turtle in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 4
    Last Post: 20-05-2018, 02:02
  2. Γιατι οι ανθρωποι ειναι κακοι???
    By pink floyd in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 55
    Last Post: 02-03-2017, 06:21
  3. Replies: 6
    Last Post: 02-08-2011, 14:25
  4. Replies: 21
    Last Post: 22-02-2011, 19:24
  5. Στην Αθηνα οι ανθρωποι ειναι πιο ευγενικοι.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 32
    Last Post: 02-09-2009, 14:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •