Διακοπή αλκοόλ? Μύθος ή πραγματικότητα? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Καλημέρα.
    Λες για παιδί και εστιάζεις κυρίως στο κοινωνικό κομμάτι του αλκοόλ. Από θέμα υγείας το έχεις ψάξει; Το ότι δεν σε πιάνει ή δεν ζαλίζεσαι ή μπορείς να πηγαίνεις στη δουλειά δεν σημαίνει ότι το αλκοόλ δεν έχει αρχίσει να σου διαλύει το σώμα. Μήπως αν έκανες κάποιες εξετάσεις να ταρακουνιόσουν λίγο;
    Δεν μπορώ να σου δώσω συμβουλές διότι δεν ήμουν ποτέ αλκοολική. Για πολλά χρόνια όμως έκανα μεγάλη κατάχρηση στο αλκοόλ. Ως ένα βαθμό με έσωσε το ότι έπινα μόνο έξω σε συγκεκριμένα περιβάλλοντα και παρέες, κυρίως 6-7 μήνες το καλοκαίρι και το χειμώνα έπινα πολύ σπάνια με αποτέλεσμα το σώμα να αποτοξινώνεται κάπως. Πήγαινε δες το συκώτι σου, την χοληστερίνη σου κτλ και σκέψου, θες αν έχεις ένα υγιές παιδί αύριο να σε χάσει από κίρρωση στα 10 του ας πούμε; Μην βλέπεις μόνο το τώρα, δες και το αύριο πιο μακροπρόθεσμα.


    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτή την διαπίστωση έχω κάνει κι εγώ, οτι είναι δυνάστης μου και όχι βοηθός! Έχω κόψει το τσιγάρο (που ούτως ή άλλως δεν κάπνιζα ούτε πολύ ούτε και κάθε μέρα) εδώ και πολλά χρόνια.

    Είμαι λίγο καλύτερα η αλήθεια είναι καθώς έχω καταφέρει σε 2 μήνες να πιω μόνο 2 φορές!! Που συνήθως έφτανα μέχρι τις 15 μέρες. Το παλεύω πολύ είναι η αλήθεια!!

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    ΥΓ: Ξέχασα να γράψω ότι το θεωρώ ανεύθυνο να πίνεις και να προσπαθείς για παιδί. Μπορεί να το κόψεις μαχαίρι όταν το έμβρυο είναι 3 βδομάδων και καταλάβεις ότι είσαι έγκυος ας πούμε. Είσαι σίγουρη ότι το έμβρυο δεν θα υποστεί βλάβη αυτές τις 3 εβδομάδες ή ότι βλάβες στο δικό σου σώμα δεν θα επηρεάσουν την εγκυμοσύνη μετέπειτα; Κι ακόμα χειρότερα, αν δεν καταφέρεις να το κόψεις;

    Είχα συμφοιτήτρια στη σχολή που ευτυχώς δεν είχε κάποια αναπηρία εκτός από μία μικρή ανωμαλία στο σχήμα της καρδιάς, ήταν απλά ένα τρομερά άσχημο κορίτσι. Όμως μέχρι τα 5 είχε κάνει ήδη 4-5 χειρουργεία καθώς είχε γεννηθεί με παραμορφώσεις στα χέρια και στα πόδια και για πολύ καιρό έπρεπε να φοράει και ειδικούς νάρθηκες στα πόδια. Η μητέρα της ήταν αλκοολική που τελικά την παράτησε και είχε μεγαλώσει με τον πατέρα της. Η κοπέλα είχε πάρα πολλά ψυχολογικά, δεν λέω αποκλειστικά λόγω του αλκοολισμού της μάνα της, αλλά και πάλι... Δεν θες να ξεκινήσει το παιδί σου τη ζωή του με τέτοια ταλαιπωρία.

    Συγγνώμη αν σε αγχώνω, ωστόσο πρέπει να τα σκεφτείς κι αυτά.
    Σε ευχαριστώ Σόνια για τα λόγια σου. Δεν με αγχώνεις. Είναι ανεύθυνο γι αυτό και είπα να προσπαθήσω να το κόψω πριν κάνω την προσπάθειά μου, γιατί δεν θα ρισκάρω καθόλου την υγεία του παιδιού που θέλω να φέρω στον κόσμο με τις δικές μου ενέργειες.

    Από θέμα υγείας ευτυχώς την έχω γλιτώσει, όλες οι εξετάσεις μου είναι καλές. Ίσως και για αυτό να μην έχω τρομάξει ακόμα όσο πρέπει.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλησπέρα,
    Χαίρομαι που σε ξαναβλέπω στο φόρουμ και που πάνε κάπως καλύτερα τα πράγματα. Έχεις δρόμο ακόμα βέβαια, αλλά μου ακούγεσαι αποφασισμένη, μπράβο.

    Εγώ είχα κάνει τότε εξετάσεις αίματος για κάποιους δείκτες λίγο πιο εξειδικευμένους που αφορούσαν συγκεκριμένα την λειτουργία του συκωτιού και μου είχαν βγει εντελώς εκτός φυσιολογικών ορίων πάντως. Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες. Και χοληστερίνη αυξημένη λόγω αλκοόλ. Αν εσένα είναι μέσα στα όρια, πολύ καλό αυτό.

    Να έρχεσαι να μας λες πως πάει : )

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ηλεκτρα , υπαρχει στα Μελισσια Αττικης , αν εισαι απο Αττικη ενα πολυ καλο κεντρο απεξαρτησης , δωρεαν , ειχα παει παλια , που ειχα το ιδιο προβλημα και βοηθηθηκα .....ετσι κι εγω βοηθω τους αλλους συμπαθουντες ......

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Έρωτας: Μύθος ή πραγματικότητα;
    By DL010117a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 356
    Last Post: 28-06-2017, 18:08
  2. Ο μυθος του Ναρκισσου!
    By GeorgeGr1 in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 48
    Last Post: 24-05-2017, 17:08
  3. Μείωση του σεξ με την πάροδο του χρόνου... (μύθος ή πραγματικότητα?)
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 17-09-2011, 18:26
  4. Φωτοανάγνωση η λύση για γρήγορο διάβασμα μύθος η πραγματικότητα;
    By Thessalo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 13-04-2010, 20:12
  5. ΜΥΘΟΣ?
    By pas_1967 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 30-06-2009, 23:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •