Σεξουαλική κακοποίηση από τον πατέρα μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 77
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by ElsaRizou View Post
    Ένα τίποτα είμαι εγώ. Δεν ξέρω καν αν μου αξίζει κάτι καλύτερο. Θα ακουστεί παράξενο αλλά κ θάνατος του πατέρα μου με ανακούφισε... αυτό ίσως είναι δείγμα κακίας.....
    Ισως είναι δείγμα ότι είσαι ρομαντική και πιστεύεις πως τέτοιοι άνθρωποι δεν αξίζει να βρίσκονται πάνω στον πλανήτη.
    Ισως να πιστεύεις πάλι πως κατά κάποιον τρόπο αποδόθηκε δικαιοσύνη, έστω και αν δεν είναι αρκετή για σένα και δεν διορθώνει την ζημιά.

    Όλοι τίποτα είμαστε Ελσα,εκτός και αν παλέψουμε να γίνουμε κάτι...Και που ξέρεις...Κάτι μπορεί να καταφέρουμε.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Γεια σου.. Διάβασα και εγώ το ποστ σου..θα σου πω ότι δεν χρειάζεται να νιώθεις άσχημα που ο θάνατος του πατέρα σου σε έκανε να νιώσεις ανακούφιση.. Είναι αυτονόητο, ότι όταν απομακρύνεται ένας βλαβερός ανθρώπος να νιώθουμε απελευθερομενοι...

    Κατά τα άλλα, νομίζω ότι η όλη η εμπειρία που έζησες ήταν επώδυνη, με αποτέλεσμα να αναπτύξεις λάθος ιδέες.. Όπως μίσος και απέχθεια για το αντρικό φυλο... Αίσθημα ντροπής και απαισιόδοξιας για ότι σου συνέβαινε και φυσικά και χαμηλή εικόνα και αυτοπεποίθηση για τον εαυτό σου...

    Θα ήθελα να σε αποτρεψω από το να νοσηλευτεις σε ψυχιατρική κλινική, καθώς αυτοί εκεί δεν έχουν τίποτα περισσότερο από τα κοινά χάπια που συνταγογραφουν οι ψυχίατροι απλά μπορεί να τα χρησιμοποιούν σε υπερδοσεις... Καλύτερα απέφυγε το... Αφού λαμβάνεις υποστήριξη ψυχοθεραπείας, προσπάθησε να καλλιέργεις ότι εκεί λέτε..

    Κατά τα άλλα βρες ενα χόμπι να κοινονικοποιηθείς και να μπεις στον κύκλο γνωριμιών...

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Δεν έχω πρόβλημα... Είχα πάρει χάπια για ν' αυτοκτονήσω αλλά σε κάποια φάση μου τηλεφώνησε μια φίλη που είχα τότε και της το είπα και με έπεισε να πάω στο νοσοκομείο... Οπότε πήρα τηλέφωνο για ασθενοφόρο κι εκεί αφού έκαναν ότι έπρεπε για να μην κινδυνέψω νοσηλεύτηκα μία μέρα στην παθολογική κλινική και την επόμενη που ήταν να πάρω εξιτήριο με ρώτησαν αν ήθελα να πάω στην ψυχιατρική κλινική του ίδιου νοσοκομείου και δέχτηκα αλλά την επόμενη κιόλας μέρα υπέγραψα κι έφυγα γιατί η συμπεριφορά των νοσηλευτών ήταν απαράδεκτη, μέχρι που έβριζαν... Και δεν με άφηναν να χρησιμοποιώ το τηλέφωνο μου... Αν έχεις κάποια άλλη ερώτηση πες μου...

    Όχι ό,τι ήταν να μάθω το έμαθα και με το παραπάνω και ξέρω πως δε θέλω με τίποτα να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    45
    Σας ευχαριστώ όλους για τα ενθαρρυντικά σχόλια. Μου δίνετε πολλή δύναμη ειλικρινά. Θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη αν έχουν προσβληθεί οι κύριοι της παρέας από τις απόψεις μου για το αντρικό φύλο αλλά πιστέψτε με είναι δύσκολο να μπεις στα παπούτσια του άλλου....

  5. #20
    Καλησπέρα. Υπάρχει μέλος του φόρουμ, κοπέλα που είχε την ίδια εμπειρία με σένα Έλσα.
    Ευτυχώς, μπόρεσε και το ξεπέρασε αρκετά, με την βοήθεια του άντρα της.
    Αν δει το θέμα σου θα γράψει, αν και έχει να εμφανιστεί στο φόρουμ πολύ καιρό.
    Μην απελπίζεσαι. Ίσως πέθανε οπατέρας σου για να τελειώσει επιτέλους το μαρτύριό σου. Μην λυπάσαι καθόλου γι αυτό. Πρέπει να χαίρεσαι.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by ElsaRizou View Post
    Όχι ό,τι ήταν να μάθω το έμαθα και με το παραπάνω και ξέρω πως δε θέλω με τίποτα να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
    Εντάξει... Δεν κάνει τίποτα, ότι χρειαστείς μου λες... Εύχομαι να σε βοηθήσει η ψυχοθεραπεία ν' απαλύνεις τις πληγές σου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Καλησπέρα. Υπάρχει μέλος του φόρουμ, κοπέλα που είχε την ίδια εμπειρία με σένα Έλσα.
    Ευτυχώς, μπόρεσε και το ξεπέρασε αρκετά, με την βοήθεια του άντρα της.
    Αν δει το θέμα σου θα γράψει, αν και έχει να εμφανιστεί στο φόρουμ πολύ καιρό.
    Μην απελπίζεσαι. Ίσως πέθανε οπατέρας σου για να τελειώσει επιτέλους το μαρτύριό σου. Μην λυπάσαι καθόλου γι αυτό. Πρέπει να χαίρεσαι.
    Καλησπέρα. Ευχαριστώ που με ενημερώσατε για την ύπαρξη συμπάσχουσας κοπέλας. Είναι ελπιδοφόρο να γνωρίζεις ότι μια γυναίκα με τόσο τραυματική εμπειρία κατόρθωσε να σταθεί στα πόδια της και να αποκτήσει οικογένεια. Μακάρι να σχολιάσει, θα χαρώ να της μιλήσω. Να είστε καλά.

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Τα οσα ασχημα περασες στα παιδικα σου χρονια θα πρεπει να αγωνηστεις να τα θεραπευσεις! Ο χρονος δεν γυρναει πισω! ομως η διαχηρησει των συγκεκρημενων αναμνησεων μπορει να σε κανει να αποφυγεις πολλα προβληματα που θα αντιμετοπισεις στο μελον .Λογο του νεαρου της ηλικιας σου πρεπει να το προλαβεις κοπελια! Να μην σου αφησουν πολυ μεγαλα τραυματα στην ψυχη σου! Πρωτα να μπορεσεις να γινεις καλα ωστε να βρεις αγορι, να μπορεις να απολαυσεις το σεξ οπως ολες οι κοπελες αφου τωρα για εσενα ειναι κατις ενοχητικο! Οπως και να διωρθωθει η λανθασμενη πλεον αποψη που σου εχει δημιουργηθει για τον γονενα!
    Τελος πρεπει να το θεραπευσεις ωστε να "σπασεις τον κυκλο, την αλυσιδα" δλδη να μην μεταφερθει αυτο μεσω του υποσυνηδειτου σου στην δικη σου οικογενεια!
    Μπορεις να το φτιαξεις κοπελια,ευτηχως εισαι νεα ακομα!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Κοπέλα μου δεν έχω λόγια... Πόσα τέτοια δράματα κρύβονται άραγε πίσω από κλειστές πόρτες κατά τα άλλα "υγιών" ελληνικών οικογενειών;
    Είναι σοκαριστικό το γεγονός ότι νιώθεις τύψεις εσύ για το οτι αφέθηκες στα πρώτα αγγίγματα! Εσύ τύψεις?! Ένα 10χρονο παιδί; Κι όμως είναι κοινό χαρακτηριστικό των ανθρώπων που έχουν κακοποιηθεί ως παιδιά να νιώθουν τύψεις. Το δουλεύεις αυτό το κομμάτι με τον ψυχολόγο σου; Είναι σημαντικό να μπορέσεις να απενεχοποιηθείς ουσιαστικά γιατί με το μυαλό το ξέρω πως το ξέρεις και το αντιλαμβάνεσαι πως δεν έφταιξες σε τίποτα.
    Τον κατήγγειλες ποτέ αυτόν τον άνθρωπο; Η μάνα σου τι στάση είχε; Δεν είχε καταλάβει;
    Βρίσκω πολύ φυσιολογικό και το οτι ανακουφίστηκες από τον θάνατο του και που δεν μπορείς να συγχωρήσεις την μάνα σου και που φοβάσαι τους ανθρώπους. Και δεν βρίσκω ίχνος κακίας σε όλα αυτά. Θέλει χρόνο κορίτσι μου. Είναι πολύ νωρίς και θα πρέπει να δώσεις πολύ χρόνο στον εαυτό σου για να βάλεις το μέσα σου σε τάξη. Κι είναι πολύ θετικό το ότι σε παρακολουθεί ψυχολόγος. Τον εμπιστεύεσαι; αν ναι, τότε να το δείγμα ότι μπορείς να εμπιστευτείς κάποιους, δεν έχεις χάσει για πάντα αυτή την ιδιότητα.
    Κι έχει δίκο ο Yoco, θα βρεθούν άνθρωποι, να σαι σίγουρη, θα μπορέσεις και να αγαπήσεις και να αγαπηθείς όπως σου αξίζει γιατί υπάρχουν και καλοί άνθρωποι όσο αδύνατο κι αν σου φαίνεται αυτό τώρα. Όσο πιο πολύ δυναμώνεις, τόσο περισσότερους τέτοιους θα βλέπεις.

    Υπήρχε και μια άλλη κοπέλα εδώ στο φόρουμ με το ίδιο θέμα με σένα, κρίμα που δεν γράφει ακόμα, θα μπορούσε να σε βοηθήσει πολύ στο να δεις το μετά. Εκείνη τα κατάφερε και βρήκε τον άνθρωπο της κι αγάπησε κι αγαπήθηκε πολύ παρόλο που κι εκείνη πίστευε πως δεν θα εμπιστευόταν ποτέ κανέναν. Κάνε μια αναζήτηση αν θες στην ενότητα με την κακοποίηση να βρεις θέματα.

    Σου εύχομαι οτι καλύτερο μέσα απ΄την καρδιά μου. Έχεις δύσκολο δρόμο μπροστά σου αλλά τα πολύ δύσκολα πέρασαν. Να σαι καλά

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Καλησπέρα. Υπάρχει μέλος του φόρουμ, κοπέλα που είχε την ίδια εμπειρία με σένα Έλσα.
    Ευτυχώς, μπόρεσε και το ξεπέρασε αρκετά, με την βοήθεια του άντρα της.
    Αν δει το θέμα σου θα γράψει, αν και έχει να εμφανιστεί στο φόρουμ πολύ καιρό.
    Μην απελπίζεσαι. Ίσως πέθανε οπατέρας σου για να τελειώσει επιτέλους το μαρτύριό σου. Μην λυπάσαι καθόλου γι αυτό. Πρέπει να χαίρεσαι.
    Με πρόλαβες Κασσάνδρα, δεν είδα οτι το έγραψες κι εσύ. Δεν θυμάμαι καν το νικ της κοπέλας να της δώσουμε ένα λινκ να δει πόσο όμορφα μπορούν να εξελιχθούν τα πράγματα στην ζωή της κι ας μη το πιστεύει τώρα. Το θυμάται κανείς;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Με πρόλαβες Κασσάνδρα, δεν είδα οτι το έγραψες κι εσύ. Δεν θυμάμαι καν το νικ της κοπέλας να της δώσουμε ένα λινκ να δει πόσο όμορφα μπορούν να εξελιχθούν τα πράγματα στην ζωή της κι ας μη το πιστεύει τώρα. Το θυμάται κανείς;
    Νομίζω πως ήταν η Kutchunie...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Νομίζω πως ήταν η Kutchunie...
    Μπράβο βρε Κύκνε! Ευχαριστώ

    Θεματοθέτρια σου παραθέτω εδώ ενα λινκ σε περίπτωση που δεν μπει να γράψει η κοπέλα, για να δεις τι γράφει για την κακοποίηση και πώς το διαχειρίστηκε η ίδια. Θα σε βοηθήσει.

    https://www.psychology.gr/forum/thre...ight=Kutchunie

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Μπράβο βρε Κύκνε! Ευχαριστώ

    Θεματοθέτρια σου παραθέτω εδώ ενα λινκ σε περίπτωση που δεν μπει να γράψει η κοπέλα, για να δεις τι γράφει για την κακοποίηση και πώς το διαχειρίστηκε η ίδια. Θα σε βοηθήσει.

    https://www.psychology.gr/forum/thre...ight=Kutchunie
    Δεν κάνει τίποτα, πρέπει να βοηθάμε και να στηρίζουμε η μία την άλλη... Χαίρομαι που θυμόμουν σωστά...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ...........................................
    Last edited by αλεξανδρος_77; 22-01-2019 at 22:28. Reason: αυτο δε σημαινει οτι αλαξα γνωμη.

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Κοπέλα μου δεν έχω λόγια... Πόσα τέτοια δράματα κρύβονται άραγε πίσω από κλειστές πόρτες κατά τα άλλα "υγιών" ελληνικών οικογενειών;
    Είναι σοκαριστικό το γεγονός ότι νιώθεις τύψεις εσύ για το οτι αφέθηκες στα πρώτα αγγίγματα! Εσύ τύψεις?! Ένα 10χρονο παιδί; Κι όμως είναι κοινό χαρακτηριστικό των ανθρώπων που έχουν κακοποιηθεί ως παιδιά να νιώθουν τύψεις. Το δουλεύεις αυτό το κομμάτι με τον ψυχολόγο σου; Είναι σημαντικό να μπορέσεις να απενεχοποιηθείς ουσιαστικά γιατί με το μυαλό το ξέρω πως το ξέρεις και το αντιλαμβάνεσαι πως δεν έφταιξες σε τίποτα.
    Τον κατήγγειλες ποτέ αυτόν τον άνθρωπο; Η μάνα σου τι στάση είχε; Δεν είχε καταλάβει;
    Βρίσκω πολύ φυσιολογικό και το οτι ανακουφίστηκες από τον θάνατο του και που δεν μπορείς να συγχωρήσεις την μάνα σου και που φοβάσαι τους ανθρώπους. Και δεν βρίσκω ίχνος κακίας σε όλα αυτά. Θέλει χρόνο κορίτσι μου. Είναι πολύ νωρίς και θα πρέπει να δώσεις πολύ χρόνο στον εαυτό σου για να βάλεις το μέσα σου σε τάξη. Κι είναι πολύ θετικό το ότι σε παρακολουθεί ψυχολόγος. Τον εμπιστεύεσαι; αν ναι, τότε να το δείγμα ότι μπορείς να εμπιστευτείς κάποιους, δεν έχεις χάσει για πάντα αυτή την ιδιότητα.
    Κι έχει δίκο ο Yoco, θα βρεθούν άνθρωποι, να σαι σίγουρη, θα μπορέσεις και να αγαπήσεις και να αγαπηθείς όπως σου αξίζει γιατί υπάρχουν και καλοί άνθρωποι όσο αδύνατο κι αν σου φαίνεται αυτό τώρα. Όσο πιο πολύ δυναμώνεις, τόσο περισσότερους τέτοιους θα βλέπεις.

    Υπήρχε και μια άλλη κοπέλα εδώ στο φόρουμ με το ίδιο θέμα με σένα, κρίμα που δεν γράφει ακόμα, θα μπορούσε να σε βοηθήσει πολύ στο να δεις το μετά. Εκείνη τα κατάφερε και βρήκε τον άνθρωπο της κι αγάπησε κι αγαπήθηκε πολύ παρόλο που κι εκείνη πίστευε πως δεν θα εμπιστευόταν ποτέ κανέναν. Κάνε μια αναζήτηση αν θες στην ενότητα με την κακοποίηση να βρεις θέματα.

    Σου εύχομαι οτι καλύτερο μέσα απ΄την καρδιά μου. Έχεις δύσκολο δρόμο μπροστά σου αλλά τα πολύ δύσκολα πέρασαν. Να σαι καλά
    Καλημέρα σας. Ευχαριστώ πολύ και για τον χρόνο σας και για τις ευχές σας. Δυστυχώς πολλές οικογένειες είναι φαινομενικά ιδανικές αλλά στην ουσία κάνουν έκτροπα. Μια τέτοια ήταν η δική μου. Η μάνα μου γνώριζε για την κακοποίηση που δεχόμουν αλλά επειδή έτρεμε την κοινωνική κατσκραυγή σώπαινε. Αυτόν τον άνθρωπο δεν τον κατήγγειλα ποτέ

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. κακοποιηση απο πατερα
    By LIA1975 in forum Κακοποίηση
    Replies: 8
    Last Post: 16-09-2012, 04:16
  2. Σεξουαλική κακοποίηση ως παιδί
    By mellontiki in forum Κακοποίηση
    Replies: 35
    Last Post: 14-07-2011, 02:06
  3. σεξουαλικη κακοποιηση
    By mr.blond in forum Κακοποίηση
    Replies: 2
    Last Post: 05-10-2010, 17:28
  4. Replies: 6
    Last Post: 02-09-2010, 15:46
  5. Σεξουαλική κακοποίηση
    By Lenaki in forum Κακοποίηση
    Replies: 12
    Last Post: 02-12-2009, 21:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •