ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΛΠ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    38

    ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΛΠ

    Ρε παιδια εχει νιωσει κανεις καλυτερα απο ψυχοθεραπεια; Μηπως ειναι μαλακιες ολα αυτα; Εχω σταματησει να πιστευω πια σε ψυχοθεραπειες και τετοιες μαλακιες. Μονο μερικα φαρμακα μπορει να λειτουργουν σε μερικους ανθρωπους και xanax για αγχος. Πειτε γνωμες για ψυχοθεραπειες η και για φαρμακα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Quote Originally Posted by Thodoris2002 View Post
    Ρε παιδια εχει νιωσει κανεις καλυτερα απο ψυχοθεραπεια; Μηπως ειναι μαλακιες ολα αυτα; Εχω σταματησει να πιστευω πια σε ψυχοθεραπειες και τετοιες μαλακιες. Μονο μερικα φαρμακα μπορει να λειτουργουν σε μερικους ανθρωπους και xanax για αγχος. Πειτε γνωμες για ψυχοθεραπειες η και για φαρμακα...
    Έχει να κάνει και με τον ψυχοθεραπευτή το όλο θέμα. Δεν πάει να πει ότι επειδή πήγες σε έναν, θα πρέπει να "κουμπώσεις" μαζί του και να σε βοηθήσει.

    Από την άλλη για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, με 2-3 που έχω συνεργαστεί, δεν βοηθήθηκα ιδιαίτερα στο θέμα της γενικευμένης αγχώδης διαταραχής που έχω.

    Περισσότερο ήταν προσωπική προσπάθεια σε συνδυασμό με φαρμακολογία.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Πως να βοηθηθεί κάποιος που το μόνο που κάνουν οι γιατροί είναι να μας κάνουν φυτά με τα φάρμακα και να μας χρεώνουν την επίσκεψη μας θέλουν αρρώστους.. Οι περισσότεροι που σπούδασαν ψυχιατρική το κάναν επειδή είχαν οι ίδιοι πρόβλημα με τον εαυτό τους, μετά τι κάνανε βοήθησαν τον εαυτό τους εξελίχθηκαν λύσανε το πρόβλημα τους? Και αν ναι γιατί δεν μας λένε και εμάς την λύση? Γιατί δεν έχουν ενσυναίσθηση ίσως γιατί μας θέλουν για πελάτες ίσως, πιος ξέρει..

    Εστάλη από RNE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Έχω την άποψη ότι θα πρέπει να γίνει προσωπική εργασία στον καθένα μας πριν πάει για τη λύση των φαρμάκων εκτός και αν η κατάσταση είναι σοβαρή. Όλοι βρίσκονται σε έξαρση ψυχολογική σε κάποια φάση της ζωής τους δε θεωρώ να πρέπει να πάρουν φάρμακα. Θυμάμαι πριν 20 χρόνια έπασχαν από πονοκεφάλους και είχα φοβηθεί τόσο πολύ που επισκέφθηκα έναν ψυχίατρο με σκοπό να κάνω εξετάσεις και αυτός μου έγραψε ψυχοφαρμακα. Η μάνα μου έπεσε να τον "φάει" και ήταν έξαλλη, αυτομάτως η αντίδραση της με συνέφερε και ενώ υπέφερα τρεις μήνες μου πέρασαν οι πονοκέφαλοι. Αυτό έχω πάντα στο νου μου και δεν καταφεύγω σε φάρμακα εύκολα.

    Εστάλη από Moto G (5) Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Πριν 20 χρόνια φοβόμασταν να παρουμε και ασπιρίνη, τώρα μάθαμε απ'εξω κι ανακατωτά όλα τα ψυχοφάρμακα..μια άλλη λύση που μου πρότεινε ένας ψυχίατρος όταν πήγαινα λόγο ΕΟΠΥ που δεν χρεώνονται τα φάρμακα μου λέει κόψτα δεν είναι καλά και έλα να κάνουμε ομοιοπαθητική θα σε βοηθήσει είπε. Κλείνω λοιπόν ραντεβού πάω και ήταν η πρώτη φορά που με ρώτησε τι θέματα έχω τι με ενοχλεί κτλ.. Κάναμε μια κουβεντα 15 λεπτά, μου δίνει δύο σταγόνες από ένα ομοιπαθητηκο φάρμακο και μου λέει έληξε το ραντεβού και συνάντηση κοστίζει 100€ και μένω μαλακας, δεν με είχε προειδοποίηση για το κόστος της συνάντησης, είχα πάνω μου 40€ του τα έδωσα και είπα θα του φέρω τα υπολυπα άλλη φορά ακόμα με περιμένει, όπως και εγώ τα αποτελέσματα της θαυματουργής του θεραπείας!

    Εστάλη από RNE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Quote Originally Posted by KARMA View Post
    είχα πάνω μου 40€ του τα έδωσα και είπα θα του φέρω τα υπολυπα άλλη φορά ακόμα με περιμένει, όπως και εγώ τα αποτελέσματα της θαυματουργής του θεραπείας!

    Εστάλη από RNE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Χαχαχαχα κορυφαίο

    Εστάλη από Moto G (5) Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

Similar Threads

  1. Ψυχοθεραπεια.
    By Constantly curious in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 37
    Last Post: 27-05-2016, 17:37
  2. ψυχοθεραπεια
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 47
    Last Post: 03-01-2015, 13:43
  3. ψυχοθεραπεια
    By gonoli in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 20-06-2009, 16:02
  4. Ψυχοθεραπεια
    By panagiota-papadopoulou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 07-04-2009, 14:36
  5. Ψυχοθεραπεία
    By thelw_na_zisw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 17-10-2007, 22:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •