Θέλω να μιλήσω..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    5

    Θέλω να μιλήσω..

    Τον τελευταίο καιρό πάω από το κακό στο χειρότερο . Αντιμετωπίζω χρόνια τώρα προβλήματα με την οικογένειά μου όμως δεν μιλούσα σε κανέναν γι αυτά. Οι γονείς μου είναι χωρισμένοι απο την ηλικία των 5 μου χρόνων . Ξέρω πως υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλές χωρισμένες οικογένειες τα τελευταία χρόνια και πως πολλοί ίσως ταυτίζονται με την δική μου περίπτωση. Αυτό το sight το βρήκα τυχαία σε μια απόπειρα να ψάξω αν υπάρχουν παρόμοιες περιπτώσεις με την δική μου και φυσικά υπήρχαν.

    Δεν θα πολυλογίσω για την παιδική μου ηλικία αλλά θα ξεκινήσω κατευθείαν από αυτόν τον έναν χρόνο. Σε αυτό τον έναν χρόνο έκανα μια σχέση που πραγματικά ένιωσα και νιώθω ευτυχισμένη και σαν να αναπνέω για πρώτη φορά. Σε αυτόν τον άνθρωπο μίλησα για ολα και παρόλο που δεν περίμενε να έχω τόσα πολλά μεσα, μου στάθηκε σαν την οικογένεια που δεν είχα ποτέ. Του μίλησα για όλα . Λόγω του χωρισμου, η μητέρα μου κλείστηκε πολύ στον εαυτό της και τότε ήταν που άρχισε το κάπνισμα. Την θυμάμαι να φεύγει από το σπίτι αργά και να μου αφήνει το τηλέφωνο (για περίπτωση που γινόταν κάτι)για να δει αν το αυτοκίνητο του πατέρα μου ήταν στο σπίτι του.Τοτε ήμουν έξι χρόνων και δίπλα στο κρεβάτι είχα τον αδερφό μου που ήταν δύο ετών . Σε όλα αυτά τα χρόνια ,η μητέρα μου , μου έλεγα πολλά ιδίως για τον πατέρα μου. Πράγματα άσχημα που πραγματικά δεν ήξερα τι ήθελε να πετύχει με όλες αυτές τις πληροφορίες που με γέμιζε. Μου έλεγε να λέω πράγματα στους παππούδες μου και πολλές φορές τους στεναχωρουσα χωρίς την θέληση μου ,ξέροντας πως αν δεν το κάνω ,η μητέρα μου θα μου θύμωνε για μέρες και ίσως πήγαινε και ένα βήμα παραπάνω. Ενώ όταν της περνούσε ο θυμός ,θα έκανε λες και δεν έγινε τίποτα. Αυτό συνεχίστηκε για πολλά χρόνια. Και για να μην λέω πολλά, εδώ έρχεται αυτός ο άνθρωπος που με βοήθησε να σταθώ στα πόδια μου περισσότερο από τον καθένα .

    Όταν του μίλησα, του φάνηκε πολύ παράξενο πόσο άσχημα μπορεί να είναι τα πράγματα σε μια οικογένεια γιατί ο ίδιος είχε μεγαλώσει σε μια οικογένεια με ήθος και αρχές αλλα κυρίως γεμάτη ευτυχία . Δεν έκανε πίσω όμως και με προστάτεψε τόσες φορές που δεν μπορώ ούτε να τις μετρήσω πλέον. Στους γονείς μου δεν άρεσε το ότι περνούσα τόσες ώρες μαζί του και ήθελαν να πηγαίνω ακριβώς με το πρόγραμμα τους. Δεν τολμούσα να ζητήσω ούτε λεπτό παραπάνω γιατί ήξερα πως θα κατέληγε σε τσακωμο. Όταν αργουσα άλλες φορές λίγο άλλες πολύ , θύμωναν ή μάλλον λάθος, η μητέρα μου θύμωνε γιατί εκείνη έχει την κηδεμονία . Και δεν μιλάμε για ξημερώματα αλλα 11 το βράδυ ,μέρα Αυγούστου . Εκείνη την ημέρα επειδή άργησα λίγο έφτασε σε σημείο να με χτυπήσει επειδή είχε τα νεύρα της μαζί μου και μου είπε να μαζέψω τα πράγματα μου και να με παραλάβει ο πατέρας μου . Εγώ εκείνη την ημέρα χρειαζομουν την σχέση μου περισσότερο από ποτέ και όταν του είπα το ίδιο βράδυ τι έγινε , του φάνηκε τόσο άσχημο που κινήθηκε νομικά . Όταν το έμαθε η μητέρα μου μου μίλησε λέγοντας μου πως ήταν λάθος της αλλα έριξε το φταίξιμο πάνω μου λέγοντας πως εγώ του έδωσα τέτοια δικαιώματα . Με τα πολλά και τα λίγα του ζήτησα να το αποσύρει και το έκανε. Όμως τώρα πλέον λόγω του ότι δεν μπορώ άλλο να πηγαίνω με το πρόγραμμα της μητέρας μου και ζητάω λίγη ελευθερία , τα πράγματα έχουν γίνει πολύ χειρότερα. Ακούω συνεχώς διαμαρτυρίες από τους γονείς μου και μου έχουν δημιουργηθεί τόσο αρνητικά συναισθήματα σε σημείο να τους απεχθάνομαι. Σε όποιον μίλησα λέγοντας ούτε το 1/3 από αυτά μου είπε υπομονή, ένας χρόνος έμεινε. Ναι και όμως καταλάβατε είμαι στην ηλικία των 17 .Αλλά πραγματικά δεν αντέχω άλλο. Νιώθω η ίδια πιεσμένη και νιώθω πως λόγω του ότι η μητέρα μου μεγάλωσε σε μια πολύ αυστηρή οικογένεια, ζηλεύει διότι εκείνη έζησε μέχρι τα 20 της υπό την αυστηρή επίβλεψη του πατέρα της .Όσο για τον πατέρα μου, παίρνει ένα τηλέφωνο την εβδομάδα και τα τελευταία δύο χρόνια έχει αρχίσει να νοιάζεται για τους βαθμούς του σχολείου, πράγμα που στο οποίο πιστεύω ότι τον επηρέασε η καινούργια του σχέση. Έχω κάτσει να συζητήσω μαζί τους αλλά δεν αλλάζει τίποτα. Το αγόρι μου , μου λέει πως σε ένα χρόνο θα φύγουμε μακριά και αν το θέλω πραγματικά δεν θα τους ξαναδώ. Τώρα πολλοί θα πουν πως ειμαι μικρή για να πιστεύω πως η σχέση μου θα κρατήσει. Αλλά σαν διαβεβαιώνω πως αν τα πραγματα δεν πάνε καλά με την σχέση μου, έχω σκοπό να παλέψω προκειμένου να σταθώ μόνη μου στα πόδια μου . Στόχος μας βέβαια είναι το μαζί και ειδικά το αγόρι μου έχει κάνει πάρα πολλές θυσίες για να βρίσκεται μαζί μου και όχι καπου αλλού. Αυτόν τον καιρό που ειμαι μαζί του , νιώθω σαν να αναπνέω πρώτη φορά και είναι ο μόνος άνθρωπος που με ηρεμεί ψυχικά .

    Σας κούρασα με τον μεγάλο μου μονόλογο και πολλοί ίσως το θεωρήσετε γελοίο για ένα κορίτσι 17 ετών να πιστεύει πραγματικά πως αυτή η σχέση θα κρατήσει. Αλλά η αλήθεια ειναι πως κάνουμε ένα βήμα την φορά και πιστεύουμε στο μαζί. Όσο για το θέμα τον γονιών μου δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω. Έχω έρθει σε αδιέξοδο με μόνο φως πως σε έναν χρόνο δεν θα έχουν νομικά κανένα χέρι επάνω μου. Απλώς χρειάζομαι απόψεις...Μια ελπίδα πως αυτός ο ένας χρόνος δεν θα μου είναι μαρτύριο , οπως τα προηγούμενα δώδεκα.

  2. #2
    Miliva21
    Guest
    Γεια σου...
    Φαίνεται οτι έχεις πολλά εγώ δεν είμαι ίσως το άτομο που θα ταυτιστείς μαζί του ...πιστεύω ότι υπάρχουν άλλα μέλη που θα θελουν να μοιραστούν παρόμοιες εμπειρίες με τις δικες σου.....

    Οι γονείς σου ανεξάρτητα των θεμάτων που έχουν μεταξύ τους έκαναν κάτι πολύ άσχημο....να βάλουν και εσένα ...το παιδί τους στη μέση ......στους καυγάδες και να γίνεις δικηγόρος να δικάσεις ή να πάρεις κάποιου το μέρος....Και σε έχουν γεμίσει με πολλά δικά τους βάρη....

    Ωστόσο είναι υπέροχο το γεγονός ότι ως άνθρωπος έχεις πολλά να δώσεις και αυτο φαίνεται στη σχέση σου όπως λες...Και μπράβο σου γι αυτό...να μείνεις έτσι...

    Γιατί να μην κρατήσει η σχέση δλδ; ντάξει δεν είναι κανόνας ότι όλες οι σχέσεις σε αυτή την ηλικία κρατάνε αλλα δεν είναι και σπάνιο...αυτό θα εξαρτηθεί από το πόσο δουλεύετε τη σχέση σας και οι δύο μαζί και κατά πόσο θέλετε και επιθυμείτε ο ένας τον άλλον....

    Για μενα προσπάθησε να ανεξαρτητοποιηθείς όσο το δυνατό πιο γρήγορα......Και να φτιάξεις τη ζωή σου όπως εσυ θες....είναι ωραίο να νιώθεις εναν άνθρωπο κοντά σου ....αλλά πρόσεχε να έχεις εξίσου και κάποιες ποιοτικές φιλικές σχέσεις και χόμπυ και ενδιαφέροντα στη ζωή σου...εισαι μικρή μην κάνεις το λάθος που κάνουν πολλά νέα παιδιά όταν έχουν μια σχέση που τους γεμίζει....που αμελούν τις φιλίες τους κάνουν πέρα τα χόμπυ τους και στο τέλος απομονώνονται...γτ το μετανιώνουν....σου συνιστώ να φροντίσεις να έχεις τις ισορροπίες σε όλους τους τομείς της ζωής σου και θα το θυμηθεις αργότερα πόσο σημαντικό θα σου είναι....

    Κατά τ άλλα υπομονή το μόνο που μπορείς να κάνεις σε ένα χρόνο ενηλικιώνεσαι....

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    5
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Μου θύμισες το αγόρι μου ο οποίος μου δείχνει κάθε μέρα τον δρόμο της ανεξαρτησίας . Το κάνει για δικό μου καλό και τον καταλαβαίνω. Όσο για το θέμα φιλίες, έχω φίλες που ξέρω πως θα μου σταθούν και δεν θα με κρίνουν φυσικά για το παρελθόν μου . Χόμπι έχω πολλά έπαιζα πιάνο και χορευα λατιν , όμως η μητέρα μου δεν τα θεώρησε σημαντικά και με σταμάτησε χωρίς την θέληση μου . Συνεχίζω μόνη μου φυσικά. Επίσης ζωγραφίζω και διαβάζω για την ψυχολογία ( το οποίο θέλω και να σπουδάσω αν και οι γονείς μου θέλουν νομική...φυσικα και κοιτάω αυτό που θέλω εγώ). Σε ευχαριστώ πολύ ήδη νιώθω καλύτερα.
    Last edited by Ehhsjshsbav; 22-01-2019 at 21:27.

  4. #4
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Ehhsjshsbav View Post
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Μου θύμισες το αγόρι μου ο οποίος μου δείχνει κάθε μέρα τον δρόμο της ανεξαρτησίας . Το κάνει για δικό μου καλό και τον καταλαβαίνω. Όσο για το θέμα φιλίες, έχω φίλες που ξέρω πως θα μου σταθούν και δεν θα με κρίνουν φυσικά για το παρελθόν μου . Χόμπι έχω πολλά έπαιζα πιάνο και χορευα λατιν , όμως η μητέρα μου δεν τα θεώρησε σημαντικά και με σταμάτησε χωρίς την θέληση μου . Συνεχίζω μόνη μου φυσικά. Επίσης ζωγραφίζω και διαβάζω για την ψυχολογία ( το οποίο θέλω και να σπουδάσω αν και οι γονείς μου θέλουν νομική...φυσικα και κοιτάω αυτό που θέλω εγώ). Σε ευχαριστώ πολύ ήδη νιώθω καλύτερα.
    Δεν είναι το καλύτερο αυτό με τους γονείς σου.. όμως μπορεί κάποια μέρα όλες αυτές οι δυσκολίες να σε κάνουν πιο δυνατή και ανθεκτική να παλέψεις στη ζωή....σε αντίθεση πχ με ένα παιδί που οι γονείς του το είχαν κακομαθει και ήταν υπερπροστατευτικοι και μεγάλωσε σε ροζ σύννεφο και νιώθει ανασφάλεια.....

    Εσύ θα νιώθεις σκληραγωγημενη αρκετά...

    Χρειάζεται λοιπόν από κάθε δύσκολη κατάσταση να παίρνουμε τα θετικά ....


    Σου εύχομαι να καταφέρεις να χτίσεις τη ζωή που ονειρεύεσαι να έχεις καθαρό μυαλό και να είσαι επικεντρωμένη στις πανελλήνιες σου..Και να μην αφήσεις κανέναν και τπτ να σε επηρεάσει από το στόχο σου ......Και η ψυχολογία που ονειρεύεσαι να γίνει πραγματικότητα και να σπουδάσεις εκει..........

    Α και κάτι τελευταίο...προχωρα και χαμογελα σε οσουε σε πληγωνουν μη κρατάς κακια στους ανθρώπους τώρα είσαι μικρή αργότερα ίσως καταλάβεις τη θέση των γονιών σου και εγώ πιστεύω ότι καταβαθος θέλουν το καλύτερο για σένα και ας μη ξέρουν πως να το δείξουν ....

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    θελουν να εχουν τον ελεγχο πανω σου και εγω στη θεση σου δε θα μπορουσα να το αντεξω αυτο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    καλημερα.
    τι ηλικια εχει ο φιλος σου;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    5
    Είναι 19 ετών

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    Quote Originally Posted by Ehhsjshsbav View Post
    Είναι 19 ετών
    και ειναι οικονομικα ανεξαρτητος στα 19;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    5
    Έχει δουλέψει τα ενδιαφέροντα του από μικρή ηλικία και από αυτό κατέληξε στο να τα επεκτείνει σε δουλειά. Κάτι που κατά την γνώμη μου είναι αξιοθαύμαστο σε έναν άνθρωπο. Ξεκίνησε από το μηδέν όπως και όλοι μας φυσικά και έδωσε ζωή σε αυτό που αγαπά. Πραγματικά είμαι περήφανη για εκείνον που το έχει καταφέρει αυτό και όσο περνάει ο καιρός , νιώθω ακόμα πιο περήφανη.Στο κάτω κάτω, όλοι από καπου ξεκινάμε και στο τέλος κάπου φτάνουμε. Στην τελική κι εγώ είμαι μόλις 17 , δεν σημαίνει όμως πως με το που φτάσω τα 18 και οι γονείς μου δεν θα έχουν κανένα πλέον χέρι επάνω μου επίσημα, πως δεν θα δουλέψω έστω και σε μια μικρή δουλειά ώστε να μπορώ τουλάχιστον να στέκομαι στα πόδια μου . Ναι θα ξεκινήσω από το τίποτα, θα κουραστώ..που ξέρεις ίσως φτάσω να δουλεύω και σε δύο μικρές δουλειές ταυτόχρονα μαζί με την σχολή προκειμένου να τα καταφέρω. Αλλά αυτό δεν με σταματάει. Βάζουμε στόχους και είμαστε διατεθειμένοι να παλέψουμε γι αυτούς.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    πιθανον να εχουμε διαφορες γιατι θα ειχαμε ξεμαλιαστει στο σπιτι αν μου τα ελεγαν ολα αυτα μαλον εχεις υπομονη

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    αν θυμαμαι καλα το αρχικο μηνυμα, δεν μας λες τπτ για δικα σου ονειρα και σχεδια για το μελλον σου. θα δωσεις πανελληνιες; θελεις να γινεις επιστημονας; θελεις να μαθεις καποια τεχνη; τι θελεις να κανεις μολις τελειωσει το σχολειο;

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    5
    Θέλω να σπουδάσω ψυχολογία και να βγω για μεταπτυχιακό στο Λονδίνο..Στόχος μου είναι όταν τα καταφέρω να ζήσω εκεί.Ναι θα δωσω πανελλήνιες και θέλω επίσης να συνεχίσω τα μαθήματα πιάνο που δεν κατάφερα να κάνω στην καθημερινότητα μου λόγω των γονιών μου.
    Last edited by Ehhsjshsbav; 24-01-2019 at 22:51.

Similar Threads

  1. Θελω απλα να μιλησω...
    By makis1984 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 28-10-2017, 11:01
  2. Θέλω να μιλήσω!
    By Deleted20082014 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 33
    Last Post: 03-01-2013, 02:08
  3. Θελω καπου να μιλησω
    By reggaeM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 08-07-2010, 02:18
  4. θελω να μιλησω..
    By 10-9-1982 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 02-02-2010, 17:57
  5. απλα θελω να μιλησω....
    By eimarmenh in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 10-01-2010, 15:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •