Tritico...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Tritico...

  1. #1

    Tritico...

    Παιδιά καλησπέρα, δεν τη παλεύω άλλο, και σήμερα που πήγα στη γιατρό μου έδωσε το tritico, ενώ παίρνω ήδη velept 150 ένα, και megazon 300 επίσης ένα. Γνώμες για το tritico???? Απ' ότι διαβάζω είναι της παλιάς γενιάς. Το έχει πάρει κάποιος να μου πει......από παρενέργειες;;;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Εσένα σε νοιαζουν οι παρενέργειες δηλαδή...!!! Αν έχει καμιά ενέργεια για τον σκοπό για το οποίο σε συνταγογραφηθηκε δεν θα μας ρωτήσεις;;;

  3. #3
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Εσένα σε νοιαζουν οι παρενέργειες δηλαδή...!!! Αν έχει καμιά ενέργεια για τον σκοπό για το οποίο σε συνταγογραφηθηκε δεν θα μας ρωτήσεις;;;
    Ναι εννοείται αλλά σε πρώτη φάση ρωτάω για παρενέργειες γιατί με κάθε νέα ουσία με αγχωνει κατά πόσο θα είμαι νηφάλια κλπ.
    Όσο αφορά την αποτελεσματικότητα του, αν έχεις άποψη, σαφώς με ενδιαφέρει, όμως γιατί αισθάνομαι ότι με " πυροβολείς", είμαι εδώ για να ανταλλάξουμε τις εμπειρίες μας, για το τέρας της κατάθλιψης σαν συμπασχοντες, και όχι για να κάνουμε κριτική.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Συγγνώμη δεν ήθελα να τα βάλω μαζί σου σαφώς, αν αισθάνθηκες κάτι τέτοιο....!! Απλά μου έκανε εντύπωση γιατί δεν σου ήταν πιο ενδιαφέρον το γεγονός αν αυτό που σου έδωσε ο γιατρός είναι βοηθητικό στην κατάθλιψη ή στο άγχος σου και επικεντρωθηκες περισσότερο στις παρενέργειες, οι οποίες φεύγουν αν σταματήσεις την ουσία...

    Λοιπόν, το τριτικο εγώ το χρησιμοποίησα σαν εναλλακτικο βοήθημα για τον ύπνο.. Αντί για τις βενζοδιαζεπινες... Ή αλήθεια είναι ότι προκαλεί αρκετή θολούρα και σύγχυση... Σαν αντικαταθλιπτικη ουσία και σαν αγχολυτική δεν λέει κάτι... Απλά αυτό που σε είπα, βοήθημα για να αποκοιμηθεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Τι παει να πει σαν αντικαταθλιπτικο "δε λεει κατι"; Πως ειναι δυνατον να γνωριζεις πως θα δρασει στον οργανισμο της ριας;

    ριας αν θελεις τη γνωμη μου μη δινεις και πολλη σημασια στο τι γραφει ο μενης - αν και το φορουμ το απαγορευει ρητα, μεχρι και οδηγιες/προτροπες για ληψη και διακοπη φαρμακων εχει κανει κατι δεκαδες.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  6. #6
    Σαφώς η κάθε ουσία δρα διαφορετικά ανά περίπτωση. Γι'αυτό ζητάω τις εμπειρίες άλλων, ώστε να δω τα πιθανά ενδεχόμενα. Στην περίπτωση μου με ενδιαφέρει η αντικαταθλιπτική του δράση.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Υπάρχει περίπτωση στον οργανισμό της ριας να δράσει ας πούμε διαφορετικά;;; όλοι όσοι πίνουν αλκοόλ για παράδειγμα, δρα στον οργανισμό με τοξ ίδιο ακριβώς τρόπο.. Η καφεΐνη το ίδιο, οι αμφεταμινες το ίδιο.. Είναι δυνατόν μία ουσία να δράσει διαφορετικά;;; μήπως είναι τεχνάσματα των γιατρών ή των παρασκευαστριων εταιριών, ότι οκ εκείνον δεν το έπιασε αλλά θα πιάσει εσένα επειδή είσαι άλλος οργανισμός ;;;;

    Επειδή όμως δεν θέλω να γράψω περισσότερα, ας μας πει η ίδια η θεματοθετρια μετά από λίγες μέρες αν η ουσία λειτούργησε αντικαταθλιπτικα στον οργανισμό της...

    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Τι παει να πει σαν αντικαταθλιπτικο "δε λεει κατι"; Πως ειναι δυνατον να γνωριζεις πως θα δρασει στον οργανισμο της ριας;

    ριας αν θελεις τη γνωμη μου μη δινεις και πολλη σημασια στο τι γραφει ο μενης - αν και το φορουμ το απαγορευει ρητα, μεχρι και οδηγιες/προτροπες για ληψη και διακοπη φαρμακων εχει κανει κατι δεκαδες.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Υπάρχει περίπτωση στον οργανισμό της ριας να δράσει ας πούμε διαφορετικά;;; όλοι όσοι πίνουν αλκοόλ για παράδειγμα, δρα στον οργανισμό με τοξ ίδιο ακριβώς τρόπο.. Η καφεΐνη το ίδιο, οι αμφεταμινες το ίδιο.. Είναι δυνατόν μία ουσία να δράσει διαφορετικά;;; μήπως είναι τεχνάσματα των γιατρών ή των παρασκευαστριων εταιριών, ότι οκ εκείνον δεν το έπιασε αλλά θα πιάσει εσένα επειδή είσαι άλλος οργανισμός ;;;;

    Επειδή όμως δεν θέλω να γράψω περισσότερα, ας μας πει η ίδια η θεματοθετρια μετά από λίγες μέρες αν η ουσία λειτούργησε αντικαταθλιπτικα στον οργανισμό της...
    Φυσικα και ειναι δυνατον. Εμενα η καφεϊνη δε με πιανει καθολου, και γνωριζω και αλλους. Εννοειται οι μαρτυριες ατομων που τους πιανει πχ το ενα SSRI αντικαταθλιπτικο και οχι το αλλο αμετρητες, ποσο μαλλον οταν αλλαζουμε και κατηγορια. Επισης μαλλον παραβλεπεις οτι η θεματοθετρια ζητησε εμπειριες γυρω απ' τις παρενεργειες συγκεκριμενου φαρμακου, οχι γενικευμενες φαρμακολογικες μπουρδες-συμβουλες απο ασχετους (αλλα και επιτηδειους).
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #9
    Παιδιά ας σταματήσουμε να είμαστε σε αντιπαράθεση, άλλωστε κάθε ένας που διαβάζει το οτιδήποτε φιλτράρει και κρατάει αυτά που νομίζει. Επειδή έχω δοκιμάσει διάφορα σκευάσματα στα 22 χρόνια αυτού του "ψυχικού καρκίνου" σύμφωνο ότι ολα τα φάρμακα δεν ταιριάζουν σε όλους. Όσο αφορά τη μέχρι τώρα επίδραση του tritico σε μένα, (σήμερα είναι η τρίτη μέρα), από παρενέργειες, θολούρα το πρωί, ενώ δεν έχω δει τίποτα προς το παρόν στο θέμα της ψυχικής οδυνης - πόνου.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Πάντως η θολούρα ήταν μόνιμη σε εμένα όσο καιρό το έπαιρνα

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Με συγχωρείς αν είμαι εκτός θέματος, αλλά θέλω να σου προτείνω να κάνεις ψυχανάληση, τα φάρμακα από μόνα τους δε γίνεται να κάνουν θαύματα. Πράξεις και ζωή αυτά μας επηρεάζουν. Νοιώθω πως είσαι καλή γυναίκα και είναι κρίμα να ασχολείσαι με τα φάρμακα, κοίτα τη ζωή σου, καλή και η ντόπα αλλά από μόνη της δε κάνει κάτι. Απορώ πως οι γιατροί αρκούνται να σου χορηγούν φαρμακευτική αγωγή μόνο.

  12. #12
    Ευχαριστώ.... Έκανα για χρόνια συνεδρίες τώρα δυστυχώς η κατάσταση έχει ξεφύγει νιωθω τόση απελπισία..

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    7
    Είναι 5 μέρες που παίρνω τριτικο 0.75mg έχω αστάθεια όταν περπατάω και έχω επίσης μυοσκελετικους πόνους, τη νύχτα στο κρεβάτι πιανομαι και δεν μπορώ να κουνηθω ούτε πλευρό να αλλάξω, το δε πρωί που ξυπνάω δυσκολεύομαι να σηκωθώ λόγω μυαλγιας! Κατά τα αλλα κοιμάμαι τέλεια ούτε με το ρενερον είχα τόσο τέλειο ύπνο! Είναι κανείς άλλος με πόνους στο σώμα οσο παίρνει τριτικο;;;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Το παίρνεις για την αϋπνία; Ο γιατρός σου τι λέει;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    7
    Ναι για την αϋπνία

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •