Αεροπλανο!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    28

    Αεροπλανο!!

    Καλησπερα σε ολους!γραφω πρώτη φορά και όπως καταλαβαίνετε έχω και εγώ τα θεματάκια μου!πριν από πολύ καιρό έπαθα κρίση πανικού αλλά με αγωγή και υπομονή εξαφανιστηκε(έτσι νόμιζα τουλάχιστον)
    πριν λιγο καιρό μετά από 2-3 στρεσογόνα γεγονότα το άγχος επέστρεψε αλλά αυτή την φορά χ10
    Ταχυκαρδία σχεδόν όλη μερα,ζαλάδα,φόβος ότι κάτι έχει η καρδιά μου κτλ
    τώρα η κοπέλα μου έκανε δώρο ταξίδι στο εξωτερικό και μόνο με την σκέψη ότι θα μπω στο αεροπλανο αγχώνομαι πολύ
    Έχει κανένας καμία συμβουλή ν μ δώσει;
    θέλω πολύ να πάω και πιο πολύ θέλω να νικήσω την φοβία μου αυτή

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Καταρχήν χαίρομαι που έχεις διάθεση/θέληση να το παλέψεις. Είναι φυσιολογικό να αισθάνεσαι έτσι στην φάση που βρίσκεσαι.
    Θα μπορούσα να σου πω να το δεις αλλιώς, να μη σκέφτεσαι τίποτα μέχρι να μπεις στο αεροπλάνο κλπ αλλά ξέρω και εγώ από πρώτο χέρι πόσο δύσκολο μπορεί να γίνει αυτό.
    Εφόσον έχεις εμπειρία με το άγχος, ψυχολόγο και αγωγή, έχεις σκεφτεί να μιλήσεις ξανά με κάποιον ειδικό?
    Επίσης για τι ταξίδι μιλάμε, μικρό 3-4 ώρες ή μεγάλο με αλλαγές και τέτοια?
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    28
    2 ώρες είναι μόνο το ταξίδι
    ο γιατρός μου είπε να πάρω κανενα zanax και όλα θα είναι καλα
    Αλλά και πάλι το σκέφτομαι γιατί έχω να μπω πολλά χρόνια

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    η γνωμη μου αν εισαι στο κοσμο σου δε θα καταλαβεις σχεδον τιποτα απο τη μια πορτα θα μπεις και απο την αλλη θα βγεις

    εγω ειχα συναντησει κατι ατομα οταν ειχα παει που προσπαθουσαν να με αγχωσουν λεγοντας μου οτι εχασαν τη πτηση σε αλλο επεισοδειο για να παρει μια ιδεα γιατι ελεγα οτι προσπαθουσαν με πραξικοποιματικες τακτικες να μου αλαξουν μυαλα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by Rocco13 View Post
    2 ώρες είναι μόνο το ταξίδι
    ο γιατρός μου είπε να πάρω κανενα zanax και όλα θα είναι καλα
    Αλλά και πάλι το σκέφτομαι γιατί έχω να μπω πολλά χρόνια
    δίκιο έχει ο γιατρός, συγγενικό μου πρόσωπο πτήση 20 ωρών την έβγαλε στο χαλαρό με 1 zanax. Μετά έλεγε μια χαρά ήταν δεν κατάλαβα τίποτα ενώ πριν ήταν σε φάση να ακυρώσει το ταξίδι.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    δίκιο έχει ο γιατρός, συγγενικό μου πρόσωπο πτήση 20 ωρών την έβγαλε στο χαλαρό με 1 zanax. Μετά έλεγε μια χαρά ήταν δεν κατάλαβα τίποτα ενώ πριν ήταν σε φάση να ακυρώσει το ταξίδι.
    Μου έδωσες πολύ κουράγιο με αυτό
    Να εισαι καλα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Καταρχήν αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα.
    Μετά από μερικές συζητήσεις με τον γιατρό μου, κατάλαβα ότι δεν είναι κάτι τόσο τραγικό και παλεύεται.
    Εγώ παίρνω Tranxene σε συνδυασμό με λίγο αλκοόλ.
    Μπορείς να δοκιμάσεις και μόνο αλκοόλ (πχ. κρασί), για να σε χαλαρώσει.
    Προσπάθησε να ασχοληθείς με κάτι για να ξεχαστείς (ταινία, μουσική, βιβλίο, πιάσε κουβέντα με κάποιον κτλ).
    Στατιστικά πάντως να το πάρεις, οι πιθανότητες να γίνει οτιδήποτε είναι απειροελάχιστες.
    The mind is like an iceberg, it floats with one-seventh of its bulk above water.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Οι βενζοδιαζεπινες επ' ουδενι δεν πρεπει να συνδιαζονται με αλκοολ. Η ασφαλης ποσοτητα αλκοολ σε συνδυασμο με βενζοδιαζεπινες ειναι κυριολεκτικα μηδεν. Ρωτηστε απο ψυχιατρους μεχρι και διδακτορες φαρμακολογιας να σας πουν το ιδιο. Οι βενζοδιαζεπινες ενισχυουν την κατασταλτικη δραση του αλκοολ στο κεντρικο νευρικο συστημα. Μαλλον σ' αυτο στοχευει οποιος πειραματιζεται, αλλα παιζει και με τη φωτια αφου καταστελλονται και κεντρα ισορροπιας κλπ και δε θα ειστε σε θεση να αντιληφθειτε οτι αυτο εχει συμβει.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by Jaded Future View Post
    Καταρχήν αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα.
    Μετά από μερικές συζητήσεις με τον γιατρό μου, κατάλαβα ότι δεν είναι κάτι τόσο τραγικό και παλεύεται.
    Εγώ παίρνω Tranxene σε συνδυασμό με λίγο αλκοόλ.
    Μπορείς να δοκιμάσεις και μόνο αλκοόλ (πχ. κρασί), για να σε χαλαρώσει.
    Προσπάθησε να ασχοληθείς με κάτι για να ξεχαστείς (ταινία, μουσική, βιβλίο, πιάσε κουβέντα με κάποιον κτλ).
    Στατιστικά πάντως να το πάρεις, οι πιθανότητες να γίνει οτιδήποτε είναι απειροελάχιστες.
    μα δεν φοβάμαι μην πέσει το αεροπλανο
    Σκέφτομαι ότι θα είμαι στον αέρα,μην με πιασει άγχος,πανικός και τι θα κάνω,αν τα καταφέρω κτλ

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλα, ο γιατρος θα σου εγραφε ζαναξ τοσο ευκολα? επειδη δλδη σε ενοχλει το αροπλανο για 2-3 ωριτσες σου δεινει ζαναξ? Τι γιατροι ειναι αυτοι Θεμου!!
    Ειναι πολυ λιγο το ταξιδι σου φιλε μου. Μπορεις πολυ απλα την μερα που ειναι να πεταξεις να εχεις κοιμηθει λιγο ωστε να μεταφερεις την ορεξη σου για υπνο στο ταξιδι, δλδη να μπεις στο αροπλανο νησταγμενος. Αυτο εκανα εγω οταν δουλευα κι ταξιδευα συνεχως κι με ειχε βοηθηει παρα πολυ.

Similar Threads

  1. Φοβος και αεροπλάνο
    By nantias in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 25
    Last Post: 03-04-2015, 20:55
  2. επιβιβαση σε αεροπλανο... :-)
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 28-04-2014, 05:48
  3. Φόβος αεροπλάνο
    By kaladasnick in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-10-2013, 23:13
  4. Αεροπλανο ..τι προτεινετε ?
    By nopanic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 14-08-2009, 14:11
  5. ταξίδι με αεροπλάνο και ψυχοφάρμακα
    By tzitzifiogos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 16-02-2009, 20:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •