ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΣΤΑ ΕΝΤΕΡΑ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΟ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151

    ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΣΤΑ ΕΝΤΕΡΑ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΟ?

    Καλησπέρα παιδιά εδώ και 5 ημέρες ένιωθα ξυνίλα στο λαίμο η ότι το φαί ανεβαίνει προς το λαιμό μου.Επισης νιωθω κατι σαν καψιμο προς αριστερα στο στομαχι και επεκτείνετε προς τα κατω αριστερα στα εντερα δεν μπορω να καταλαβω αν οφειλετε σε θεμα στομαχιου η εντερων.Οι ξυνιλες έχουν μειωθεί αλλα το αισθημα καυσου στην κοιλια οχι. Υπαρχει περιπτωση να ειναι ψυχολογικης φυσεως?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by grgagno View Post
    Καλησπέρα παιδιά εδώ και 5 ημέρες ένιωθα ξυνίλα στο λαίμο η ότι το φαί ανεβαίνει προς το λαιμό μου.Επισης νιωθω κατι σαν καψιμο προς αριστερα στο στομαχι και επεκτείνετε προς τα κατω αριστερα στα εντερα δεν μπορω να καταλαβω αν οφειλετε σε θεμα στομαχιου η εντερων.Οι ξυνιλες έχουν μειωθεί αλλα το αισθημα καυσου στην κοιλια οχι. Υπαρχει περιπτωση να ειναι ψυχολογικης φυσεως?
    Καλησπέρα, έχω περάσει και εγώ παρόμοια συμπτώματα και ακόμη δηλαδή περνάω.
    Από τα πρώτα πράγματα που "χτυπάει" το άγχος είναι το έντερο.
    Δώσε μια με δυο μέρες ακόμα (εφ'οσων υποψιάζεσαι άγχος ή είσαι σε φάση κρίσεων άγχους ή πανικού) και εαν δεν υπάρξει βελτίωση επισκέψου κάποιον γιατρό για να σου φ'υγει η ιδέα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Εμένα με χτυπάει πρώτα στο στομάχι και μετά στο έντερο, πρώτα νιώθω σα να έχω φάει 100 κιλά φαί και μετά πονάει και το έντερο. Εννοείται καούρες ξυνίλες κλπ. Μπορείς να το αντιμετωπίσεις συμπτωματικά με κανένα αντιόξινο για τις καούρες ή zantac για να ηρεμήσει τουλάχιστον το στομάχι. Φαντάζομαι όταν δεν είσαι σε κατάσταση άγχους δεν έχεις τόσα συμπτώματα ή μπορεί και καθόλου ε;
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Καλησπέρα, έχω περάσει και εγώ παρόμοια συμπτώματα και ακόμη δηλαδή περνάω.
    Από τα πρώτα πράγματα που "χτυπάει" το άγχος είναι το έντερο.
    Δώσε μια με δυο μέρες ακόμα (εφ'οσων υποψιάζεσαι άγχος ή είσαι σε φάση κρίσεων άγχους ή πανικού) και εαν δεν υπάρξει βελτίωση επισκέψου κάποιον γιατρό για να σου φ'υγει η ιδέα
    το νιωθω απο την παρασκευη.η ενοχληση γινετε πιο εντονη μετα απο φαγητο.γενικα ειμαι πολυ πεσμενος ψυχολογικα εδω και καιρο λογο αρρωστοφοβιας και καταθλιψης.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Εμένα με χτυπάει πρώτα στο στομάχι και μετά στο έντερο, πρώτα νιώθω σα να έχω φάει 100 κιλά φαί και μετά πονάει και το έντερο. Εννοείται καούρες ξυνίλες κλπ. Μπορείς να το αντιμετωπίσεις συμπτωματικά με κανένα αντιόξινο για τις καούρες ή zantac για να ηρεμήσει τουλάχιστον το στομάχι. Φαντάζομαι όταν δεν είσαι σε κατάσταση άγχους δεν έχεις τόσα συμπτώματα ή μπορεί και καθόλου ε;
    πριν 7 μηνες επεθα σοβαρη σαλμονελα και νοσηλευτικα στο νοσοκομειο γενικα δεν ειχα αλλα θεματα με το εντερο πριν απο αυτο.γενικα τον τελευταιο καιρο ειμαι παρα πολυ στρεσαρισμένος.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    25
    Παντως αν επιμεινουν οι καουρες μια επισκεψη σε γαστρεντερολογο θα σε ωφελουσε!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Unicorn80 View Post
    Παντως αν επιμεινουν οι καουρες μια επισκεψη σε γαστρεντερολογο θα σε ωφελουσε!
    καουρα δεν εχω τοσο πιο πολυ με ενοχλει αυτο το καψιμο προς το στομαχι αριστερα και επεκτινετε στα εντερα! αλλα δεν εχω αλλα συμπτωματα.τρωως κανονικα εχω ορεξη κλπ.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    25
    Αυτο το νοιωθω σε περιοδους αγχους, καψιμο στο εντερο και πολυ αεριο, οταν ειμαι πιο χαλαρη παντως ειμαι οκ...

Similar Threads

  1. Πόνος-ενόχληση στο στόμα, στις γνάθους
    By Natasa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-05-2018, 07:21
  2. Ενοχληση απο μυρωδιες
    By pispir in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 9
    Last Post: 22-07-2017, 18:24
  3. Ψυχοσωματικό???
    By Gbutterfly in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 12-07-2016, 08:41
  4. Ενοχληση μασελα/αυχενας/κεφαλι!!!
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 04-08-2009, 19:52
  5. Συγνώμη για την ενόχληση
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 09-07-2009, 13:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •