Και τώρα τι;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    21

    Και τώρα τι;

    Με πιέζουν να διαλέξω κατεύθυνση και ουσιαστικά να περάσω σε μια σχολή που δεν θέλω γιατί το όνειρό μου είναι να γίνω πιλότος ή έστω μηχανικός γιατί έχω αυτό το κόλλημα με τα αεροπλάνα. Μου πρότειναν την πολεμική αεροπορία αλλά δεν θέλω γιατί είμαι ευαίσθητος χαρακτήρας και γενικά σιχαίνομαι τον στρατό ως επάγγελμα. Την ιδιωτική σχολή πιλότων μου την απέρριψαν καθώς το κόστος είναι το μίνιμουμ 48000 ευρώ. Όσο για μηχανικός μπορώ μόνο σε δημόσιο παν/μιο της Ευρώπης άμα μάθω είτε Ιταλικά είτε Νορβηγικά γιατί στις αντίστοιχες χώρες έχει τις σχολές που θέλω. Αλλά γιατί τώρα όλο αυτό; Μήπως δεν πρέπει να ακολουθήσω το όνειρό μου και να συμβιβαστώ με οικονομικά και διορισμένος σε τράπεζα που μάλιστα το σιχαίνομαι; Υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική για να σπουδάσω αυτό που θέλω; Ακριβώς γι'αυτό το λόγω έχω χάσει το ενδιαφέρον μου απ'το σχολείο, δεν έχω καμία άλλη σχολή στόχο συν ότι τώρα πια ζω σε καινούργια πόλη και δυσκολεύομαι τρομερά να προσαρμοστώ. Δεν έχω παρέες και ούτε καλημέρα δεν μου λένε και ας τους πω εγώ πρώτος, απλά είναι σνομπ. Τώρα πια κλαίω την μοίρα μου καθώς το όνειρό μου είναι απλά ουτοπικό και στο σχολείο απλά κάθομαι στην τάξη μόνος καθώς όσες φορές προσπάθησα να μπω στις κλίκες τους, απορρίφθηκα καθώς όλη η τάξη είναι κλίκες.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Location
    Athens
    Posts
    62
    Ξεκολλά δεν έχει έρθει το τέλος του κόσμου ! Όλοι έχουμε περάσει απ αυτή τη φάση . Είναι λογικό να είσαι μπερδεμένος γιατί δυστυχώς έχουμε άλλη εικόνα όταν είμαστε στο σχολείο για τις σπουδές κ τα επαγγέλματα κ άλλη είναι η πραγματικότητα ...
    όταν λες σε πιέζουν ; Θέλουν να μπεις σε συγκεκριμένη σχολή ;;
    Η πολεμική αεροπορία έχει πολλούς κλάδους πρώτον, είναι σίγουρα λιγότερο στρατός απ οτι το εχεισ Στο μυαλό σου Κ δεύτερον νομίζω ότι υπάρχει κ σχολή δημόσια μηχανικός αεροσκαφών ...
    μπορείς να αναζητήσεις πληροφορίες κ να μιλήσεις με άτομα που είναι στις σχολές αυτές , να σου δώσουν πληροφορίες από μέσα κ όχι αυτά που γράφουν απλά τα σάιτ της σχολής ..
    Μη χάνεις το κουράγιο σου έχεις όλο το μέλλον μπροστά σου να ανακαλύψεις τι σου ταιριάζει κ θέλεις ...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Μην απογοητεύεσαι... Σε μια ηλικία στα 17 με 18 όλοι μας έχουμε μεγάλα όνειρα... Κάποια από αυτά είναι σχεδόν απραγματοποιητα... Και εγώ είχα φιλοδοξίες να μπορώ να τρέχω σε αγώνες μότο gp που στα 18 μου δεν είχα οδηγήσει ούτε 200 κυβικά μοτοσυκλέτα...

    Κάπου όμως έρχεται η αποδοχή και η προσαρμοστικοτητα... Συμβιβάζομαι με αυτά που μπορώ ή που μπορούν να με καλύψουν οικονομικά... Προσπάθησε να εξετάσεις τον εαυτό σου σε τι άλλο είναι καλός και ψάξε να βρεις και χαμένες κλίσεις που ίσως απλά δεν ασχολήθηκες...

    Εγώ για παράδειγμα αφού μπήκα σε μία σχολή, εκεί ανακάλυψα το ενδιαφέρον που παρουσίαζε το ηλεκτρικό ρεύμα και δεν θα με χαλούσε η προστριβη με το συγκεκριμένο αντικείμενο.. Αλλά το ανακάλυψα εκ των υστέρων, για αυτό και εσύ, τον χρόνο που είναι να χάνεις απογοητευμένος καλύτερα ξόδεψε τον υπέρ σου!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Βρες πιλότους και ρώτα τους, μην κρίνεις στερεοτυπικά, ειτε για στρατό ειτε εκτος. Μηχανικός τμήματα έχει και στην Ελλάδα δωρεάν, πχ αεροναυπηγοί πάτρας, μηχανολόγοι σε πολλές πόλεις, αει και τει. Οι γονείς σου στα λένε αυτά γιατι σκέφτονται τελείως ρεαλιστικά, οταν δεν υπάρχουν λεφτά τα πράγματα ζορίζονται.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Φιλε σου προτεινω να βρεις καποιο φορούμ σχετικα με αυτο που θελεις, να ρωτήσεις εκει και να παρεις ρεαλιστικές και προσγειωμένες απαντησεις και οχι ρομαντικεσ, να δεις αν οντως η υγεια σου ειναι οκ γιατι υπαρχουν απαιτήσεις κτλ και μετα να ξανα προβληματιστείς.
    Αυτο βεβαια θα επρεπε να το κοιτούσαν μαζι σου οι γονεις αλλα τελος παντων, γιατι το ονειρο σου ειναι για ενα επάγγελμα κύρους που φέρνει και καλα λεφτα.
    Γνωστος μου παντως το κατάφερε σε πιο μεγαλη ηλικια και παράτησε μόνιμη δουλεια και μπραβο του. Ναι κόστισε και παραπανω απο 48000, αλλα η απόσβεση ειναι σύντομη αλλα πηγε σε εταιρία εξωτερικού, για να μην αναφέρω την ικανοποιηση που δε μετριεται.
    Αν θελεις σου στέλνω σε pm το ονομα του στο fb να του στειλεις μνμ να σου πει καποια πραγματα γιατι θα καταλαβει τη θεση σου.

Similar Threads

  1. Τον ξενερωσα και τωρα με απογευγει, Τι κανω τωρα ?
    By mir_20 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 20-06-2015, 13:49
  2. και τωρα τι?
    By καθρεπτης in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 73
    Last Post: 20-10-2014, 03:03
  3. Και τωρα τι?
    By water in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 06-08-2013, 14:22
  4. Και τωρα τι?
    By nowwhat in forum Παχυσαρκία
    Replies: 42
    Last Post: 25-03-2013, 20:10
  5. και τωρα?
    By anzelik92 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 1
    Last Post: 04-03-2013, 11:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •