Τι θα λέγατε στον παλιό σας εαυτό;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1

    Τι θα λέγατε στον παλιό σας εαυτό;

    Ο χρόνος τρέχει αδυσώπητα και σήμερα ο μελαγχολικός καιρός με κάνει να αναπολώ διάφορα.....

    Αλήθεια εσείς τι θα θέλατε να πείτε σε μια παλιότερη εκδοχή του εαυτού σας;;;

    Όλα αλλάζουν, τι κι αν καταβαθος μένουμε ίδιοι η εξελιξεις δεν μπορουν να μας αφήνουν ανεπηρέαστους...

    Τι καταφέρατε και είστε περήφανοι γι' αυτό;; Για τι μετανιώσατε; Τι θα αλλάζατε;;

    Αρχικά θα πω μόνο Σε ξεπέρασα παλιέ μου εαυτε και ότι εσύ φοβοσουν εγώ το έκανα κι αν έκανες τα λάθη σου εγώ σε συγχωρώ γιατί χάρη σε σένα έφτασα ως εδώ!!


    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,363
    Δεν ξέρω αν μπορώ να πω πως είμαι περήφανη (μιας κι η επιτυχία δεν εξαρτήθηκε μόνο από μένα) αλλά σίγουρα χαίρομαι που κατάφερα να με καταλάβει και να με συγχωρέσει ένα πολύ σημαντικό πρόσωπο για μένα...
    Μετανιώνω για τις φορές που έβλαψα σκόπιμα τον εαυτό μου οπότε θα του ζητούσα μια συγγνώμη...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,595
    εγω, θα του ελεγα... εκεινος θα ακουγε;;
    εμ δεν θ ακουγε, τον ξερω καλα. παλι τα δικα του θα εκανε..
    θα ειχα πολλα να του πω. παρα πολλα.
    δεν θα ακουγε..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Ειλικρινα, δε νομιζω οτι θα με ακουγε! λολ Αν το σκεφτεις γκλορι δεν ειναι και τοσο παραξενο, απλα η αλλη οψη του τελευταιου-τελευταιου που εγραψες κι εσυ: αν εχεις οντως ξεπερασει καποιον παλιο εαυτο σου, λογικο δεν ειναι να αδυνατει ο παλιος να "συλλαβει" τον καινουργιο και αυτα που λεει;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #5
    Ε τώρα όμως πιο πολύ μας νοιάζει τι θα πει ο καινούργιος...άσχετα αν αναφέρεται στον παλιό. Και καλύτερα αν δεν ακούσει σημαίνει δεν χωράει εδώ πια..

    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Χμμ σε μεταβατικο σταδιο σε κοβω :Ρ Ισως η πεμπτουσια της πραγματικης αλλαγης, σε επιδεδο ζωης δλδ, ειναι να πεις στον εαυτο των 24 ωρων πριν, φιλε ο χρονος σου τελειωσε, λολ. Αναλαμβανω εγω τωρα.

    Ηθελα να γραψω επισης οτι οσο πιο πισω παμε, τοσο χειροτερη μου φαινεται η ιδεα να αποκαλυψω στον παλιοτερο (νεοτερο δηλαδη χαχα) τι τον περιμενει... Καθολου καλη ιδεα πχ αν μιλαμε για 15 χρονια πισω. : / Αλλα σκεφτομαι εμενα μ' αυτο, μην επηρεαζεσαι εσυ :Ρ
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  7. #7
    Ναι σίγουρα για το πρώτο...
    Προσωπικά το θεωρώ απαραίτητο να το κάνεις ..μια συνομιλία με τον παλιό σου εαυτό ειδικά όταν προσπαθείς να αφομοιωσεις Πολλές μεγάλες αλλαγές μέσα σου και έξω σου.


    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Μιλας για ενα ανοιγμα διαλογου δηλαδη, με τον παλιο εαυτο. Να τα βαλουμε κατω να συζητησουμε που ημασταν και που (θα) ειμαστε. Δεν ξερω αν το καταλαβα καλα... Αν ναι, τοτε σ' αυτο ειμαι σκραπας, λολ. Να ξεπερναω παλιοτερους εαυτους/κομματια εαυτων ξερω, να ανοιγω διαυλο βασικα οχι Δηλαδη ξερω τι εκανα λαθος την ταδε περιοδο, τι θεματα εχω αναγνωρισει ως εκκρεμη την τρεχουσα και εχω ανοιχτα τα ματια μου για τα θεματα που δεν βλεπω γιατι ειμαι μεσα σ' αυτα ακομη. Το διαλογικο κομματι απ' την αλλη μου ειναι αγνωστο. Ισως πρεπει να αφιερωσω χρονο και σ' αυτο
    Last edited by oboro; 23-01-2019 at 16:18.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #9
    Χαχα πολύ σωστά κατάλαβες. Ο καθένας το επεξεργάζεται με τον τρόπο του. Μπορείς να το δοκιμάσεις και να μάθεις αν σου ταιριάζει τελικά η οχι. Εδώ κάνουμε διάλογο με άλλους κι άλλους με τον παλιό μας εαυτό δεν θα κάνουμε;

    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Αντε κι εγω δεν τη γλιτωνω τελικα.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    πολυ ωραιο ερωτημα... θα του ελεγα πως θα προχωρησεις... εξαλου κ αυτος αυτο ειχε σαν οραμα... να προχωρησει αλλα δεν το ειχε με ρεαληστικο τροπο... πηστευε πως αφου ξεκηναει να προχωραει θα ειναι μονιμα ευτηχησμενος.... πιστευε πως ειχε μια πτωση κ πως μετα θα ακολουθησει μια μονιμα ανωδικη πορεια...δεν ηθελε καν να σκευταιτε το χειρωτερο σεναριο... μαλακιες... χαχαχαχα τωρα τα σκευτωμαι κ γελαω.... η αληθεια ειναι πως δεν επεσε εξω... ναι το οραμα βγηκε αληθηνο... οντος πρωχωρισε... ομως επεσε εξω στο πως... δν ηξερε πως θα ερθουν κ αλλες στεναχωριες... πως θα ξαναπεσει πολλςς φορες κ θα πρεπει να το συνηθησει... δεν προχωραει αυτος που δεν ξανα πευτει, που δεν ξανα απογοητευεται... οχι, η ζωη αργα γρηγορα θα τους ριξει ολλους... κ ειδικα αυτοι που δεν εχουν πεσει ποτε σοβαρα... που δεν εχουν γκρεμοτσακιστει ασχημα κ χερωνται... ειναι αυτοι που οταν πεσεουν δεν θα ξανασηκωθουν... αλλα δεν εχει σημασια το αν θα πεσεις... ουτε εχει σημασια να γελας με τον διπλανο σου που επεσε λιγο πριν ξαναπεσεις εσυ... σημασια εχει ποσα πεσηματα θα αντεξεις,,, ποσες φορες θα σου γαμηθει η ζωη κ εσυ θα συνεχησεις να προχωρας.... ετσι μονο κερδηζεις.. ετσι μονο προχωρας... θα κανεις τη προσπαθεια σου... θα πετυχεις αρκετα καλα με την παροδο του χρονου αλλα κ αναμενσα απο αυτα τα καλα θα εχει κ καποια αρνητηκα... λογικο κ επομενο να εχει... τπτ δν ειναι τυχαιο στην ζωη κ οτι σημβαινει συμβαινει για να μας δυναμωσει... ας το δεχτουμε λοιπον σαν μια επιπονη δοκημασια που εντελη θα μας ενυσχησει, κ οχι να το αποφευγουμε...κ για να μην ξεφευγω θα ηθελοα λοιπον να πω στον παλιοοο μου εαυτο πως θα ερθουν ξανα στηγμες στεναχωριας κ απογοητευσης... ΑΛΛΑΑΑ θα φτασεις στο μελλον σε καποιο σημειο οπου <<θα στεναχωριεσαι γτ μια κοπελιτσα σου εκανε λιγο ναζι,,, (ΟΜΩΣ) στο τελος της υπεροχης κουβεντας που ειχατε,,,για πολοστη φορα που τα ειπατε ετσι υπερωχα,,, ξερωντας πως εχεις αλλες ποσες κοπελες να δειχνουν ενδιαφερον για σενα... κ θα γηρυσεις στην δουλεια σου που μεχρι τωρα εχεις διεκδηκησει τον θαυμαζμο ολλου του προσοπικου,,, κ θα αραξεις στο διάλειμμα με τα υπολοιπα παιδια που εχετε γαματες σχεσεις κ το βραδυ θα βγεις με την παρεα σου που εχεις γινει η ψυχη της παρεας που εισαι μελος,,, της οποιας εχεις κερδησει με την αξια σου εδω κ καποιο καιρο,,, περνωτας βεβαια μεχρι τωρα απο αρκετες παρεες,,, κ επιπλεον θα κανεις κ τις οποιες υποχρεωσεις πρεπει να κανεις η τις οποιες δραστιριωτητε;ς θελεις να κανεις,,, αισθανωμενος ομως σηγουρος για τον εαυτο σο κ ξερωντας πως σε οτι κατασταση κ να βρεθεις κατα 99% θα μπωρεσεις να την αντιμετοπησεις κ με λιγα λιογια θα εχεις βελτιωσει την ζωη σου πολλα επιπεδα πιο πανω... ενω τωρα κλαις γτ εισαι σε βαρια καταθληψη... μονος... αυτο-στιγματιζωμενος επειδη θελεις βοηθεια ειδικων κ χαπιων για να σταθεις ορθιος... κ με ενα μυαλο θολομενο που το νιωθεις σαν ξενο... κ εισαι σε δηλημα για το αν θες να ζεις η να πεθανεις...

    πως λενε αλλιος ειναι να κλαις στην βιλα κ αλλιος στο ισογειο δυαρι που μειαζει με αποθηκη... χαχαχαχαχαχα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    1) Μην κολλας με τον πρωτο μουλιαπα που έτυχε, ένα-δυο χρόνια και πολλά είναι, βάλε προτεραιότητα τις σπουδές σου και παρ'τες σοβαρά. Ακόμα πιο σοβαρά από αυτο πάρε το να δικτυωθεις, χεστηκες πόσο επιφανειακά, θα σου χρειαστουν άνθρωποι πιο πολύ από το πτυχίο, ο καιρός και ο βερτης είναι εξαιρετικά θέματα, μην παίρνεις τα πάντα σοβαρά.
    2) Μην κολλας με το τάδε σημείο στη κοιλίτσα/στο μπούτι/δεν ξέρω που. Σε λίγα χρόνια από τώρα δεν θα σε νοιάζουν αυτά, θα νιώθεις ανετη παρ'οτι διαφορετικη, θα βλέπεις φωτογραφίες σου από τώρα και θα λες τι ΘΕΑ που ήσουν και πόσο χαζή που κομπλαρες και δεν χάρηκες τη ζωή σου και τα φοιτητικά σου χρόνια.
    3) Μην δικαιολογείς τον εαυτό σου σε κανέναν, και μην φοβάσαι να βάζεις όρια αλλά και να κάνεις τον μαλακα για τον συμφέρον σου όπου χρειάζεται.
    4) Αν κάνει κουακ κουακ και περπατάει σαν πάπια είναι πάπια. Μην είσαι χαλβάς.
    5) Είσαι πολύ πιο δυνατή από όσο νομίζεις.

    Και πολλά άλλα...αλλά όπως ειπε και άλλο μέλος δεν ξέρω αν θα τα άκουγα. Υπήρχαν λόγοι που διαχειρηστηκα τα πράγματα όπως τα διαχειρηστηκα, είχα πράγματα να μάθω ξέρω γω και τετχοια... -_-

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Θα του λεγα να μην ανησυχεί, θα γίνουμε φίλοι μια μέρα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    θα του ελεγα.. ΜΙΛΑ!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο ακριβως
    https://www.youtube.com/watch?v=ZXQAGcySsbE

    και αυτο..

    https://www.youtube.com/watch?v=YQhenwFF6zw

    τον εχω βαλει στον παγο...
    Last edited by αλεξανδρος_77; 24-01-2019 at 02:59.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Η εμπιστοσύνη στον εαυτό μας!!
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 27-07-2016, 19:48
  2. πιστεψε στον εαυτο σου.....
    By manosthess in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 22-07-2014, 20:37
  3. δωρο στον εαυτο μου
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 29
    Last Post: 21-02-2014, 10:59
  4. Πίστη στον εαυτό μου...
    By astimatnam in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 14-11-2010, 02:36
  5. Ψέματα στον εαυτό μου...
    By Demetr in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 108
    Last Post: 11-06-2010, 03:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •