Νομιζω οτι πεθαίνω!!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50
  1. #1

    Exclamation Νομιζω οτι πεθαίνω!!!!!

    Καλησπέρα και απο εμένα!!!δεν θα μακρυγορησω ξεκινώντας συνοπτικά.πριν 4 μηνες ξεκίνησαν κρίσεις πανικου λόγω απώλειας ενος κατοικίδιου μου.στςναχωρηθηκα αρκετά με αποτέλεσμα να έχω συμπτώματα και λεπτο.εδώ και ενα μήνα κατάφερα εντελώς μονη μου να τα ξεπεράσω,μέχρι που ήρθε η προηγούμενη εβδομαδα και άλλαξαν τα παντα,.
    Την προηγούμενη πέμπτη άρχισα να νιώθω κόμματος ζαλάδα και ατονία μαζί με διάρροια.κάνω ακτινογραφία και μ βρίσκουν ευθειασμο στον αυχένα.την ίδια μέρα πάω στον παθολόγο κ μου βρίσκει ψύξη κσι γαστρεντερίτιδα.απο την επόμενη μέρα αρχίζω εμετούς και διάρροιες καταπεσα εντελώς.σταμάτησαν τα συμπτώματα μετα απο δυο μέρες αλλά το στομάχι μου ηταν χαλιά.δεν μπορουσα να φάω τίποτα.έχασα κιλά και είμαι κ αδύνατη και αυτό μου προκάλεσε αρκετό άγχος.αντί να ξαλυτερευω αίσια νομού ναύτες τος μέρες κομματια.εχτες πήγα στο νοσοκομειο να μ βάλουν ορο γτ επαθα αφυδάτωση.με έπιασε πανικός στο νοσοκομείο και άρχισα να ζαλιζομαι.κάθε μέρα νιώθω χειρότερα .μου εκανα εξετάσεις και ηταν όλες μια χαρά εκτός απο αναιβασμενα ιωσινοφιλα λόγω του ιού της γαστρεντεριτιδας. Οταν μου ειπαν οτι είμαι μια χαρά και είμαι στην ανάρρωσή τώρα και θα μου περάσει σε λίγες ημερες ηρέμησα,αλλά το απόγευμα λόγω του στομαχιού μου που ανακατευομουν με έπιασε παλι αγχος ότο κάτι άλλο έχω και οτι μπορεί να έχω λέμφωμα η κάτι κακό στο στομάχι
    Οσο το σκέφτομαι τόσο με πιάνει άγχος και ναυτία.Κυκλοφορώ κάθε μέρα μέσα στην τσάντα μου με πιεσομετρο και μςτραω την πίεση γτ φοβάμαι οτι θα.λιποθυμησω.σήμερα το πρωι πήγα στο γραφείο και άρχισα να ζαλιζομαι παίρνω πίεση ηταν καλοί οι παλμοί όμως ήταν στο 90.άρχισα να μουδιάζουν τα αυτιά μου καο να αναιβαζω παλμούς.ένιωθα ατονία και αυτό που σκεφτόμουν ηταν οτι θα πέσω να λιποθμησω και πως θα πάω σπίτι κτλπ.σκεφτόμουν τα χειρότερα.τελικά αφού εκατσα λίγο και μου έδωσαν νερό οο κοπέλες; στην δουλειά ηρέμησαν και πήγα σπίτι.όταν μπήκα μέσα άρχισα να έχω ταχυπαλμια και με έπιασε κάτι σαν.πόνος στο στήθος(που απ οτι νομίζω πρεπει να είναι απο την ψύξη)εκείνη την στιγμη φοβήθηκαν παρααα πολύ με αποτέλεσμα να ζαλιζομαι να. Μουδιασω και να σκέφτομαι παλι τα χειρότερα.έριξαν νερό στο πρόσωπο μου και ξάπλωσαν.τώρα σας πληξτεολογω στο κρεβάτι και αισθάνομαι καλυτερα αν και σκέφτομαι το πως θα σηκωθω αν θα έχω δυνάμει; αν θα είμαι καλά.με έχει αγχωσςι πολύ η γαστρεντερίτιδα γρ νομίζω οτι έχω κάτι άλλο καο δεν λέει να περάσει.την έχω ηδη μια εβδομαδα και αισθανπ.αι κομματια και όλο χασνουριεμαι δεν κάνω τίποτε άλλο.σας παρακαλώ οποιαδήποτε απάντηση ευπροαδεκτη και καλοδεχούμενη.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    9
    Ελβιρα,ολα ειναι καλα.Αυτο που περνας ειναι καθαρα λογου αγχος,το αγχος μπορει να προκαλεσει πολυ επιπονα συμπτωματα,χωρις αυτα να απειλουν την ζωη μας.Εγω απεκτησα κριση πανικου απο πλευροχονδριτιδα που πιστεψε με ειναι απιστευτα επιπονο (το στηθος μου καιγεται καθε μερα ολο το 24ωρο σχεδον,καποιες μερες εχω δυσπνοια κλπ),εχω κανει απειρες εξετασεις,φαντασου οτι εχω και αρρυθμιες λογου αγχους καποιες στιγμες νομιζω οτι θα πεθανω.Ο καρδιολογος μου ειπε οτι ειναι ολα απο το αγχος και οτι υπαρχουν παρα πολλοι ανθρωποι που ερχονται με ασθενοφορα,τους κανουν απειρες εξετασεις και δεν βγαζουν τιποτα απολυτως.Αυτο που σου εξηγησω πιο πανω το περναω εδω και 10 μηνες περιπου,κοντευω χρονο.Αρα απο αυτο και μονο καταλαβαινεις οτι δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα απολυτως,εφοσον εχεις κανει εξετασεις και εχουν διξει μια γαστρεντεριτιδα και ακολουθεις τις εντολες του γιατρου δεν εχεις να φοβασαι τιποτα.Το καλυτερο που εχεις να κανεις οταν εχεις αγχος κλπ,για εμενα προσωπικα,ειναι να μιλησεις με καποιον η να ασχοληθεις με κατι για να κρατας το μυαλο σου απασχολημενο αλλου.Εγω εχω περασει μια κολαση αλλα πλεον το βλεπω ως ενα μαθημα για τον εαυτο μου,εχω μαθει να διαχειριζομαι καλυτερα τα συναισθηματα μου και να ηρεμω.Το να ψαχνεις στο ιντερνετ για συμπτωματα η το να φοβασαι χιλιες δυο αρρωστιες ειναι απολυτως λογικα,θα σου πω μονο κατι,υπαρχουν παρα πολλες παθησεις των οποιων τα συμπτωματα ειναι σχεδον ιδια.Ε και τι εγινε? Φαντασου εμενα μου ειπαν οτι η πλευροχονδριτιδα κραταει συνηθως 1-3 μηνες και σπανιοτερα μπορει να παει και για χρονια η να φευγει και να ερχεται.Απολαυσε την ζωη σου,μη χανεις τον εαυτο σου και μην πνιγεσαι στις σκεψεις,προσπαθησε να μην σκεφτεσαι τιποτα.Ενα λυπητερο γεγονος,η κατι που μας σοκαρει μπορει να προκαλεσει εξαρση αγχους ακομα και σε ατομα που δεν ειχαν ποτε.Εγω ποτε στην ζωη μου δεν ειχα αγχος,εδω για πανελληνιες πηγαινα και ημουν μια χαρα,απο τοτε ομως που επαθα αυτο εχω αλλαξει,μην κανεις το ιδιο λαθος με εμενα να μπαινεις στον φαυλο κυκλο του αγχους,εγω τους τελευταιους 2-3 μηνες καταλαβα τι περναω ψυχολογικα,αυτο ειναι και το πιο σημαντικο,να καταλαβεις οτι ολα ειναι λαθος σημαδια του εγκεφαλου σου,μια υπερευαισθησια να στο πω και ετσι.Το να βγεις απο αυτον τον φαυλο κυκλο δεν ειναι ευκολο και μπορει να παρει αρκετο χρονο,ομως δεν εχεις να φοβασαι τιποτα,εμπιστεψου τους γιατρους,κατι ξερουν,εχω παει και σε ιδιωτικους και σε νοσοκομειο,πανω κατω τα ιδια μου ειπαν,και ειχαν δικαιο.Επομενως καθυσηχασου και δεξου το αγχος,αναγνωρισε οτι εχεις αγχος και αναγνωρισε οτι η αιτια ειναι αυτα τα 2 περιστατικα που μου ειπες (σαν μια μικρη ψυχαναλυση κανε στον εαυτο σου),μολις το κανεις αυτο θα νιωσεις πολυ πιο ησυχη στο υπογραφω.Το οτι λιποθυμας ειναι απολυτως λογικο,κυριως οι γυναικες το παθαινουν αυτο και ειναι απο την υπεροξυγονωση που παθαινει ο οργανισμος σου λογω του πανεικου.Να εισαι καλα και καλη σου αναρωση.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καταρχην παρε αλλο κατοικιδιο...
    εγω εχω παρατηρισει οτι οταν δε κοιμαμαι και πολυ καμια φορα εχω ταχυπαλμια αρα να ξαπλωνεις καπιες ωρες και να ξεκουραζεσαι να μη ξενυχτας η να κοιμασαι μετα...
    αν δε μπορεις να φας ειναι πιο ευκολο να πιεις κατι οπως γαλα με κακαο.
    και να μιλας ισως εμενες ωρες αμιλητη και για αυτο εισαι ετσι δοκιμασε να μιλησεις για οσα σκεφτεσαι....

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το υποπτευομουν οτι μαλον για να εχεις ολα αυτα δε θα μιλας καθολου για τα προβληματα σου για ωρες και μετα θα σου βγαινουν ολα μαζι μηπως μπορεις να γινεις πιο ομιλιτικη?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Καλησπερα, δεν πεθαινεις απλα κατι σου λειπει απο τη ζωη σου και το εκφραζεις ετσι. Τι σου λειπει αυτο ψαξε να βρεις η τι σε ενοχλει.

  6. #6
    Καταρχήν θελω να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας!!!
    Ειμαι αρκετα αγχωμένη γτ νομιζω οτι κατι κακο εχω.εξανα ξανα εξετασεις και έδειξαν οτι ειναι ανεβασμένος λιγο τα λεμφοκύτταρα που απ οτι μου ειπε η γιατρός σημαινει οτι πέρασα η ακομη περναω μια λοίμωξη.με εχει ανυσηχησει πολυ αυτο.καθε πρωι ξυπνάω με τετοιο αγχος που παω κατευθείαν στην τουαλετα.
    Ειμαι 26 ετών και σκεφτομαι διάφορα οτι θα πεθάνω.ειναι αγχωμένη το τελαυταιο διάστημα.εχω στεναχωρήσει πολυ με την απωλεια του κατοικίδιου μου.εχω και αλλα ζωακια πολλα και σκεφτομαι οτι αν ξαναπετασω τα ιδια δεν θα το αντέξω .
    Απο την αλλη δεν εχω κάποιο θέμα αλλο να με αγχωνει.γενικα η ζωη μου ειναι πολυ ήρεμη και φυσιολογική και δεν εχω προβληματα με την οικογένεια μου.ημαστε πολυ καλα αλλα και παλι κατι με τρωει μεσα μου.ο φόβος του θανάτου;της αρρώστιας;δεν ξερω ακριβως ...ΠΦφφ σας ζάλισα

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν πιστευα οτι με ζαλισες δε θα εμπαινα στο κοπο να απαντησω να σαι σιγουρη γι αυτο η ζωη σου μπορει να ειναι πολυ ηρεμη οπως γραφεις αλλα νομιζω οτι μεσα σου βραζεις γιατι δε μιλας για τα προβληματα σου και ετσι εχεις καταπεσει καπως πρεπει να γινεις πιο ομιλητικη για να το παλεψεις

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Τελικα το κατοικιδιο σου λειπει. Μαλιστα. Προσπαθησε να το ξεπερασεις, θα γινει και αυτο με τον καιρο, απλα πρεπει να κανεις λιγη υπομονη. Αυτα.

  9. #9
    μου λειπει αρκετα το ζωακι μου...και σημερα ειδα κατι φωτογραφιες που ειχα μαζι του και εβαλα τα κλαματα..ενιωθα τετοια θλιψη..σημερα ειμα καλυτερα απο θεμα αρρωστιας αλλα νιωθω τα ποδια μου βαρυα....φοβαμαι οτι κατι θα εχω...απο σκπ μεχρι και καρκινο...δεν ξερω μπαινω στο ιντερνετ και διααζω ολο συυμπωματα...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    πηγενε σε ενα πετσοπ και παρε αλλο που να του μιαζει.

  11. #11
    Τπ εχω σκεφτεί αλλα δεν θελω.θελω να την εχω στην ψυχη μου σαν μια και μοναδική !!!μονο που σκεφτομαι οτι ξεψύχησε στα χερια του πατέρα μου και δεν ημουν εκει ....

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    θα θελες να παρεις μηπως καπιο αλλο διαφορετικο απο αυτο πως σκεφτεσαι να το παλεψεις δηλ με τι τροπο..εχεις σκεφτει κατι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    elvira!! Βλεπω δεθηκες πολυ με ζωακι (κατοικιδιο) δεν λεω ειναι καλα τα κατοικιδια και μπραβο που τα αγαπας αυτο δειχνει οτι εχεις καλη ψυχη!! Αλλα πρεπει να προχωρησεις οτι εγινε,εγινε εδω χανονται ανθρωποι που ειναι και χειροτερα!! Βρες καποιο αλλο κατοικιδιο οπως σου ειπαν και πιο πανω αυτα καληνυχτα!!

  14. #14
    Εχετε δικιο!!!Το γνωριζω και εγω απλα δεν μπορω να το αποδεχτω.Ενω ειχα ηρεμησει αυτο το διαστημα απο την ημερα που αρρωστησα(γαστρεντεριτιδα) και μου επεσε γενικοτερα ολη η διαθεση αρχισα να τα σκεφτομαι.Εχτες εκλαιγα ασταματητα.Οταν ειδικα με ρωτανε φιλοι που με βλεπουν τι κανουν τα ζωακια μου και τους λεω τι εγινε με το κουνελακι μου εκεινη την ωρα που το λεω αρχιζω και ζαλιζομαι.Δε μπορω να το πιστεψω τι παιχνιδια μπορει να σου κανει το μυαλο.Κα ολα αυτα δεν τα ειχα .Ξεκινησαν ολα απο την περιοδο που εχασα εναν φιλο μου (πεθανε απο καρδια σε μικρη ηλικια) και μετα που εχασα και το κουνελακι μου.Απο τοτε αρχισα να παθαινω ολα αυτα τα απιστευτα πραγματα.Πιο πριν ημουν μια κοπελα μεσα στην τρελη χαρα που δεν την ενοιαζε τιποτα δεν αγχωνομουν για τιποτα παρα μονο στεναχωριομουν οταν ακουγα για αρρωστιες και θανατους (σε λογικα πλαισια)
    Τωρα που ειμαι στην αναρρωση εχω αρκετο αγχος.Νομιζω οτι κατι εχω ξυπναω με αγχος.Επειδη στην τελευταια εξεταση αιμοτος ειχα αυξημενα τα μονοκυτταρα που σημαινει οτι ειχα καποια λοιμωξη εχω φοβηθει αρκετα.Νομιζω οτ εχω κακια αρρωστια αν και η γιατρος μου ειπε οτι ειναι απο την ιωση που περασα .Θελω αυριο να ξανακανω εξετασεις.Εω φοβηθει που εχασα κιλα και νομιζω οτ δεν θα τα ξαναπαρω.Ειμαι καθε μερα σε μια ζυγαρια και μετριεμαι.Και φυσικα απο την μια μερα στην αλλη δεν μπορεις να παρεις κιλα και οσο βλεπψ οτι δεν παχαινω τοσο αγχωνομαι γτ λεω οτ κατι κακο εχω.Ημουν 56 κιλα με 1,71 υψος και εφτασα τα 53 απο την ημερα που αρχισα τους εμετους και τις διαρροιες.ο γιατρος λεει οτι ειναι απο την αρρωστια που ειχα αλλα εγω ειμαι μεσα στο αγχος.Με αποτελεσμα να με πιανει πανικος αγχος να εχω ταχυπαλμιες ζαλαδα και να πιστευω οτι κατι κακο εχω.Δεν μπορω προσπαθω να το αποβαλλω αλλα ολο κατι με τρωει συνεχεια.Ειμαι μεσα στο στρες και ολο σκεφτομαι ποτε θα τελειωσει ολο αυτο.Ανυπομονω να παρω εστω και ενα κιλο για να δω οτι δεν εχω κατι κακο.Δεν ειμαι κοκαλιαρα στα κιλα μου απλα με εχει πιασει το αγχος γτ ειμαι που ειμαι λεπτη δεν θελω να απογινω.Ειμαι συνεχεια με ενα πιεσομετρο να μετρω την πιεση μου γτ νομιζω οτι η πιεση της καρδιας πεφτει συνεχεια και κυκλοφορω στην τσαντα με αυτο.Και δεν φτανει αυτο εχω και ευθιασμο στον αυχενα και πολλες φορες ζαλιζομαι απο αυτο και φοραω καποιες ωρες την ημερα κολαρο.Αλλα τις τελευταιες μερες με εχει πιασει ενα μουδιασμα στο αριστερο μερος του κεφαλιου(ωρες ωρες) που κραταει λιγα δευτερολεπτα και φευγει.Το ειχα παθε και πριν λιγο καιρο και ο γιατρος μου λεει ειναι ψυξη.Ειπια καποια μυοχαλαρωτικα και σταματησε.Τωρα επανηλθε αν και πιστευω οτι ειναι ψυξη γιατι ειμαι συνεχεια με ενα air condition και κοιμαμαι ολο το βραδυ με αυτο.Κι μεσα στην ημερα ιδρωνω και ξειδρωνω με αποτελεσμα να με χτυπαει και καποιο αερακι στο σβερκο΄.Αχ δεν ξερω τι να πω.Συγχωρεστε με για το κατεβατο που εγραψα απλα ηθελα να τα πω καπου να ξεσπασω...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω δεν εχω προβλημα εχω συνηθησει τα κατεβατα αν θες γραψε και αλλα απλα μη καθεσε για μερες αμηλιτη να φορτωνεις θυμο συνεχεια συνεχεια συνεχεια γιατι μετα η καπου θα ξεσπασεις η θα παρεις φαρμακα η θα εκραγεις προτημοτερο ειναι το πρωτο οσο φορτωνεις θυμο κατι θα συμβει παντως.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Νομίζω ότι υποφέρω...
    By Mareuh in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 16-03-2016, 17:45
  2. Νομιζω με απατά
    By Sandra34 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 204
    Last Post: 29-04-2014, 09:44
  3. Αργο πεθαινω!
    By Isol in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 01-01-2014, 01:30
  4. νομίζω ότι εχω πάρκινσον
    By elis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 29
    Last Post: 30-04-2011, 13:31
  5. νομιζω...
    By maraki26 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 07-08-2008, 17:26

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •