Πως ξεπερασα το αγχος και την ακαθησια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Mrgilleas
    Guest

    Πως ξεπερασα το αγχος και την ακαθησια

    Ξεκινησα την αγωγη το 2009 συμπληρωνω 10 χρονια θεραπειας απο τη διαγνωση της σχιζοφρενειας και την εναρξη αγωγης με risperdal.Ολα αυτα τα χρονια ειχα συνεχεια ανεξηγητο αγχος και τρομερη ακαθησια.Ακομα και ορθιος να ημουν σε ενα μεσο μεταφορας ηθελα να κουνιεμαι και δεν μπορουσα να κατσω ορθιος διχως να αγχωνομαι η να παραμεινω σταθερος στην ιδια θεση πανω απο 3 λεπτα μονο οταν καθομουν ηρεμουσα με αποτελεσμα να εχω αυτη την εντονη ταση κινησης.Στο ψυχιατρειο που νοσηλευτηκα πριν 10 χρονια με το που ξεκινησα την ρισπεριδονη πηγαινα πανω-κατω στο προαυλιο ολη την ωρα δεν μπορουσα να χαλαρωσω ειχα αυτο το βασανιστικο συναισθημα 10 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ.


    Το θεωρουσα απολυτα φυσιολογικο αφου μου συνεβαινε καθε μερα.δοκιμασα nozinan μηπως μου φυγει η ακαθισια και το αγχος για να κουνιεμαι διχως αποτελεσμα.Δοκιμασα stedon που λεει ειναι αγχολυτικο και βοηθαει στην ακαθησια των αντιψυχωτικων δεν με επιανε ολη την ημερα και οταν δεν το επαιρνα για 2 συνεχομενες ημερες ειχα απιστευτη οργη και νευρα δηλαδη φτιαχνω την ακαθησια για μερικες ωρες της ημερας που διαρκει η δραση του stedon και μου δημιουργει ευερεθιστοτητα και απιστευτα νευρα και ειναι λογικο να υπαρχει μιας και ειναι ναρκωτικο και δινεται με κοκκινη συνταγη οποτε για πολυ καιρο δεν μπορεις να το παιρνεις.Δοκιμασα akineton αλλα αυτο ειναι μονο για την δυσκαμψια των αντιψυχωτικων οποτε τζιφος για την ακινησια

    Και φτανω στο σημερα και πηρα μαζι με το risperdal και seroquel 50 mg xr δηλαδη παρατεταμενης αποδεσμευσης και με εχει βοηθησει απιστευτα στο αγχος και την ακαθησια ειναι 2 ημερες που το εχω παρει και ειμαι πολυ χαρουμενος που για πρωτη φορα μετα απο 10 χρονια δεν βιωνω ακαθησια σε ολη την διαρκεια της ημερας μακαρι να μη το γρουσουζεψω και να συνεχισω ετσι.Περισσοτερο το εγραψα το μυνημα για να βοηθησω και αλλα μελη που παιρνουν αντιψυχωτικα και εχουν ανεξηγητο αγχος και ακαθησια απο τα φαρμακα
    Ευχαριστω για το χρονο σας και ελπιζω να βοηθησα μεσα απο το δικο μου παραδειγμα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    ωραια και εγω παιρνω Risperdal και εχω ακαθισια σε ενα βαθμο, ισως το δοκιμασω καποια στιγμη.

    Χρησιμο αυτο που ειπες.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Ευχαριστουμε πολυ Mrgilleas, θα το δοκιμασω και εγω αν δω οτι δεν με πιανουν τα Ρις γιατι βλεπω οτι παιρνω τη μεγιστη δοση και φοβαμαι για το μελλον.

Similar Threads

  1. ΠΩΣ ΞΕΠΕΡΑΣΑ ΤΗ ΒΟΥΛΙΜΙΑ.
    By ΧΡΩΜΑ in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 10
    Last Post: 14-12-2022, 13:10
  2. Ακαθησία και φάρμακα
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 19-06-2015, 01:26
  3. ακαθησια.....από φάρμακα η οχι??
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 18-06-2014, 20:45
  4. Η ιστορία μου,Ναι ξεπέρασα την κατάθλιψη.
    By solanz in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 25-05-2014, 08:54
  5. ΤΟ ξεπερασα
    By schadow in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 29-04-2006, 00:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •