Quote Originally Posted by Layla123 View Post
Καλησπέρα, είμαι 27 χρόνων κάνω ψυχοθεραπεία τους τελευταίους δύο μήνες μετά από ένα πολύ δύσκολο καλοκαίρι που πέρασα, με κρίσεις πανικού και άρρωστοφοβια.

Σιγά σιγά ίσως να διαχειρίζομαι τις κρίσεις πανικού, (την αρωστοφοβια όμως ούτε καν), αλλά έχω πολύ δύσκολες μέρες, άσχημες σκέψεις, άσχημα προαίσθηματα σε σημείο να γίνονται πεποιθήσεις.

Όπως διαβάζω και στους περισσότερους εδώ όπως και σε εμένα το άγχος και ο φόβος εκδηλώνεται με πολλούς τροπους: ταχυκαρδία, δυσπνοια, πονοκεφάλους, σωματικούς πόνους.

Εκτός αυτού όμως εγώ έχω ατονία, τεμπελιά, και έλλειψη όρεξης να κάνω το οτιδήποτε, ακόμα και δουλειές στο σπίτι. Εργάζομαι τετραωρο, και ολόκληρη η μέρα μου ξεκινάει και τελειώνει στο τετραωρο της εργασίας μου. Κοιμάμαι, ξυπνάω, είμαι στο ίντερνετ, πάω στη δουλειά και γυρνάω και είμαι στο ίντερνετ έως ότου κοιμηθώ.
Η ατονία μου και η έλλειψη δύναμης και διάθεσης με φοβιζουν μήπως έχω κάτι πιο σοβαρό.
Συμβαίνει και σε κάποιον από εσάς;


(Έχω κάνει εξετάσεις αίματος το καλοκαίρι και σήμερα πήγα στην ωριλα λόγω ιγμοριτιδας και με είδε και παθολόγος.)
Ακόμη και η ατονία η δυσφορία που περιγράφεις ξεκιναει απ' το μυαλό σου. Υγεία είναι η απουσία της σωματικής και ψυχικής ασθένειας. Συνεπώς αν ψυχικά δεν είσαι καλά λογικό να μην αισθάνεσαι όμορφα και με ενέργεια. Το μυαλό είναι στην τσίτα καθημερινά καθώς σκεφτεται προβλήματα και αρνητικές εικόνες. Βαθαίνει η γαλήνη η ηρεμία και βγαίνει μια κόπωση και μια ταλαιπωρία απ' όλο αυτό. Δεν έχεις κάτι παθολογικο! Βγάλτε τώρα απ' το μυαλό σου. Είναι βέβαιο αυτό. Να κοιμάσαι αρκετά, να πίνεις πολλή νερό, αρκετά φρούτα και λαχανικά και καθημερινό περίπατο η γυμναστικη. Βάλε το γέλιο στη ζωή σου..γελά δυνατά, επικοινώνησε με φίλους που σε κάνουν να γελάς!!! Καλή δύναμη!