Ατονία, συνεχόμενο αίσθημα κούρασης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300

    Ατονία, συνεχόμενο αίσθημα κούρασης

    Καλησπέρα, είμαι 27 χρόνων κάνω ψυχοθεραπεία τους τελευταίους δύο μήνες μετά από ένα πολύ δύσκολο καλοκαίρι που πέρασα, με κρίσεις πανικού και άρρωστοφοβια.

    Σιγά σιγά ίσως να διαχειρίζομαι τις κρίσεις πανικού, (την αρωστοφοβια όμως ούτε καν), αλλά έχω πολύ δύσκολες μέρες, άσχημες σκέψεις, άσχημα προαίσθηματα σε σημείο να γίνονται πεποιθήσεις.

    Όπως διαβάζω και στους περισσότερους εδώ όπως και σε εμένα το άγχος και ο φόβος εκδηλώνεται με πολλούς τροπους: ταχυκαρδία, δυσπνοια, πονοκεφάλους, σωματικούς πόνους.

    Εκτός αυτού όμως εγώ έχω ατονία, τεμπελιά, και έλλειψη όρεξης να κάνω το οτιδήποτε, ακόμα και δουλειές στο σπίτι. Εργάζομαι τετραωρο, και ολόκληρη η μέρα μου ξεκινάει και τελειώνει στο τετραωρο της εργασίας μου. Κοιμάμαι, ξυπνάω, είμαι στο ίντερνετ, πάω στη δουλειά και γυρνάω και είμαι στο ίντερνετ έως ότου κοιμηθώ.
    Η ατονία μου και η έλλειψη δύναμης και διάθεσης με φοβιζουν μήπως έχω κάτι πιο σοβαρό.
    Συμβαίνει και σε κάποιον από εσάς;


    (Έχω κάνει εξετάσεις αίματος το καλοκαίρι και σήμερα πήγα στην ωριλα λόγω ιγμοριτιδας και με είδε και παθολόγος.)

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    36
    Καλησπέρα τα ίδια περνάω και εγώ αν οι εξετάσεις σου είναι καλές να κάνεις υπομονή είναι ψυχοσωματικά και θα κάνουν ένα κύκλο για να περάσουν αυτό έχω καταλάβει και εγώ παλεύω δυόμιση χρόνια τώρα υπομονή και κουράγιο κάποια στιγμή θα τελειώσει ο κύκλος!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε τρως τιπτ μαλον υγηινη διατροφη κανεις? φαε κατι νοστιμο παιδακι μου και ασε τα υγηινα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Pantelhs View Post
    Καλησπέρα τα ίδια περνάω και εγώ αν οι εξετάσεις σου είναι καλές να κάνεις υπομονή είναι ψυχοσωματικά και θα κάνουν ένα κύκλο για να περάσουν αυτό έχω καταλάβει και εγώ παλεύω δυόμιση χρόνια τώρα υπομονή και κουράγιο κάποια στιγμή θα τελειώσει ο κύκλος!
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση, εάν περνάς τα ίδια σου εύχομαι γρήγορα να απαλλαγείς!
    Καλές ήταν,αλλά νιώθω ατονία πολύ καιρό και πιέσεις στο κεφάλι.αυτα τα δύο δεν με αφήνουν να ησυχάσω και μου βάζουν στο μυαλό μου όλα τα κακα.
    Ωστόσο το καλοκαίρι είχα κάνει και αξονική τομογραφία για την απεικόνιση ενός ρινικού πολύποδα,αλλά δεν ξέρω αν θα έβλεπαν αν υπήρχε και κάτι ένοχο στο κεφάλι γιατί η οδηγία νομίζω ήταν σπλαχνικού κρανίου.το συνδυαζω με την ατονια και την αδικαιολόγητη κόπωση και τρελαίνομαι....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Απο ολαα τρώω,απλά δεν είναι κάθε μέρα στα φόρτε της η όρεξη μου

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καπου ειχα ακουσει οτι αναλογα με την ομαδα αιματος εχεις καποια χαρακτηριστικα οπως ποση ενεργεια εχεις αυτοι πχ που ανικουν στην 0 εχουν πολυ ενεργεια.

  7. #7
    δοκιμασες να παρατησεις λιγο το ιντερνετ και το κρεβατι, να δωσεις βαση σε κατι διαφορετικο?

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε συμφωνω αν ειναι στη φυση καποιου ετσι πρεπει να ειναι
    οπως και να κανει οτι ειναι φτιαγμενο γι αυτον Ι ,

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Αν θες να στο αποδειξω μπορω να σου πω σε ποια ομαδα αιματος εισαι με σιγουρια και χωρις τζογο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Gorgo View Post
    δοκιμασες να παρατησεις λιγο το ιντερνετ και το κρεβατι, να δωσεις βαση σε κατι διαφορετικο?
    Το δοκιμάζω,σηκώνομαι ξεκινάω να κάνω δειλά δειλά κάτι και στα μισά νιώθω τόσο εξαντλημένη που απελπίζονται,βάζω τα κλαμματα και πάλι ξαπλώνω γιατί νιώθω ότι δεν έχω δυνάμεις καθόλου για το οτιδήποτε.και αυτό μου ενισχύει την ιδέα ότι "κάτι καλό συμβαίνει στο σώμα μου",γιατι δεν μπορώ να κάνω ούτε τα πιο απλά πράγματα.
    Τώρα σε λίγο θα πάω σε σε στούντιο personal training να μιλήσω και να γραφτώ,αλλά φοβάμαι τόσο ότι θα το παρατήσω με την πρώτη ταχυκαρδία και με τον πρώτο πονο
    Ή διαφορετικά φοβάμαι ότι "θα με σταματήσει αυτό" γιατί δεν θα μπορώ να ανταπεξέλθω.

    Είναι τόσο δυσκολο όλο αυτό ... Δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι μόνο στο μυαλό μου

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    36
    Αν οι εξετάσεις σου είναι καλές μην φοβάσαι δυστυχώς το ανχος μας χτυπάει συνεχεια εγώ μετά από δυόμιση χρόνια με πανικούς αρρυθμίες δεκάδες φορές στα επειγοντα ακόμα να ηρεμήσω να μιλάς να συζητάς πολύς κόσμος είναι στην ίδια κατάσταση με σένα άλλοι το μοιράζονται μαζί σου και άλλοι Όχι .δεν περναει απο την μια μερα στην αλλη θέλει αγώνα ξεκινά με απλά πράγματα όπως είπες γυμναστική και διατροφή η σεροτονίνη που μας ρυθμίζει τα επίπεδα του άγχους υπάρχει σε πάρα πολλές τροφες ξεκινά από εκει μικρά βηματακια έτσι κάνω και εγώ τώρα έκοψα το κάπνισμα τον καφέ και ξεκινάω και διατροφή σιγά σιγά και θα δεις με τον καιρό θα φύγει ακριβώς όπως ήρθε!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Pantelhs View Post
    Αν οι εξετάσεις σου είναι καλές μην φοβάσαι δυστυχώς το ανχος μας χτυπάει συνεχεια εγώ μετά από δυόμιση χρόνια με πανικούς αρρυθμίες δεκάδες φορές στα επειγοντα ακόμα να ηρεμήσω να μιλάς να συζητάς πολύς κόσμος είναι στην ίδια κατάσταση με σένα άλλοι το μοιράζονται μαζί σου και άλλοι Όχι .δεν περναει απο την μια μερα στην αλλη θέλει αγώνα ξεκινά με απλά πράγματα όπως είπες γυμναστική και διατροφή η σεροτονίνη που μας ρυθμίζει τα επίπεδα του άγχους υπάρχει σε πάρα πολλές τροφες ξεκινά από εκει μικρά βηματακια έτσι κάνω και εγώ τώρα έκοψα το κάπνισμα τον καφέ και ξεκινάω και διατροφή σιγά σιγά και θα δεις με τον καιρό θα φύγει ακριβώς όπως ήρθε!
    Eυχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου έδωσες, μακάρι να γίνει έτσι. Το εύχομαι και για εσένα!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Ναι εγώ που έχω 0 τι να σου πω μέσα στην ενέργεια είμαι

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    13
    Τα ίδια ακριβώς περνάω και εγώ ! Όπως ακριβώς το λες χωρίς καμία διαφορά .

    Ύστερα από βαριά υπερκόπωση ( burnout το είπαν οι ειδικοί ) γνώρισα τις κρίσεις πανικού , τις αμέτρητες εξετάσεις ( χολτερ, τριπλεξ , αίματος, ούρων και και και ) .

    Μάντεψε , όλες ήταν φανταστικές !

    Από τότε ( Αύγουστος του 2018 ) ως και τώρα νιώθω απίστευτη εξάντληση , το μυαλό κολλάει εκεί και το ένα φέρνει το άλλο . Ιδρωμένα χέρια , βαριά ανάσα και σκέψεις πως αυτό ήταν, λιποθύμησα.

    Η ψυχοθεραπεία βοήθησε αρκετά ένα χρόνο τώρα ώστε να μπορώ να μην πανικοβάλλομαι τόσο εύκολα και να προσπαθώ να ρισκάρω στο να βγω , να δουλέψω κλπ.

    Βέβαια , όποτε κανω κάτι θα βρω μια ξαφνική βαριά ατονία και τάση για λιποθυμία που σπάνια θα με κάνει να γυρίσω σπίτι ..

    Βλέπουμε πως αρκετός κόσμος είναι μαζί μας σε αυτά τα σημαδια άρα , στο πικ τους καλό είναι να σκεφτόμαστε καθαρά όσο μπορούμε .


    - ας πάμε κόντρα στα σημαδια ! Είμαστε πιο δυνατοί . Όσο τα ποτίζουμε με σκέψεις τόσο θα μεγαλώνουν...

  15. #15
    Καλησπέρα Layla123!
    Έχω πολύ παρόμοια συμπτώματα. Έχεις κάνει ποτέ ανοσολογικές εξετάσεις; Αυτά τα συμπτώματα μοιάζουν και με Σύνδρομο Χρόνιας Κόπωσης, που μπορεί να είναι αποτέλεσμα αυτοάνοσου ή να υπάρχει ανεξάρτητα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ζαλάδες ατονία
    By Antonio Matsoma in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 23-04-2018, 17:10
  2. Mini by-pass και πείνα, ατονία
    By aluka in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3
    Last Post: 23-10-2015, 13:34
  3. Αίσθημα κούρασης
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 31-01-2013, 20:43
  4. ζαλαδες-ατονια-κοπωση-κακοδιαθεσια
    By plat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 23-04-2008, 01:39
  5. πονοκεφαλος-ατονια-χαμηλος πυρετος χαλια....
    By Delmem151018a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 22-03-2008, 20:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •