εμπειρια απο διασκεδαση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504

    εμπειρια απο διασκεδαση

    Για σας παιδια, οσοι δεν με ξερετε πασχω απο χρονια ψυχωση.....
    σημερα πηγα σε ενα γλεντι, ειχαμε μαζευτη απο τη δουλεια, ειχα παρη κανονικα τα φαρμακα μου, λοιπον εχοντας ποιοι μονο ενα ποτηρι κρασι.....( ολλο το βραδυ ειπια εναμιση ποτηρη) ξαφνικα εκει που χαζευα, ειδα μιας γυναικας τα ματια κατακοκκινα και το ματι μεσα σε σχημα ερπετου, πρεπει να ειχα παρεσθηση εκεινη τη στιγμη, κρατησε μερικα δευτερολεπτα και μετα τα εβλεπα κανονικα.... φοβηθηκα μηπως με πιασει και εχω συμπτωματα ψυχωτικα ξανα, δεν μου εχει ξανατυχη αναλογη εμπειρια. Εδω και 5 χρονια που επαθα το ψυχωτικο επισοδειο. εχω σταματησει να βγαινω και να διασκεδαζω γενικως, η δυνατη μουσικη με κουραζει , με αποδιωργανωνη καπως....

    τη λετε εσεις εχεται καμια παρομοια εμπειρια;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Να ρωτήσω κάτι, το ρωτάω καλοπροαίρετα γιατί δεν ξέρω. Δεν έχω καμία εμπειρία πάνω στο ιατρικό θέμα, απλά είναι επιτρεπτό να παίρνει κανείς φάρμακα μαζί με αλκοόλ. Μήπως σε πείραξε αυτό;

    Μου έκανε απλά εντύπωση, ξανά λέω πως δεν έχω καμία εμπειρία πάνω στο θέμα, οπότε μην λάβεις την ερώτησή μου, ειδική προς το θέμα σου. Είναι εντελώς γενική.

  3. #3
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    Για σας παιδια, οσοι δεν με ξερετε πασχω απο χρονια ψυχωση.....
    σημερα πηγα σε ενα γλεντι, ειχαμε μαζευτη απο τη δουλεια, ειχα παρη κανονικα τα φαρμακα μου, λοιπον εχοντας ποιοι μονο ενα ποτηρι κρασι.....( ολλο το βραδυ ειπια εναμιση ποτηρη) ξαφνικα εκει που χαζευα, ειδα μιας γυναικας τα ματια κατακοκκινα και το ματι μεσα σε σχημα ερπετου, πρεπει να ειχα παρεσθηση εκεινη τη στιγμη, κρατησε μερικα δευτερολεπτα και μετα τα εβλεπα κανονικα.... φοβηθηκα μηπως με πιασει και εχω συμπτωματα ψυχωτικα ξανα, δεν μου εχει ξανατυχη αναλογη εμπειρια. Εδω και 5 χρονια που επαθα το ψυχωτικο επισοδειο. εχω σταματησει να βγαινω και να διασκεδαζω γενικως, η δυνατη μουσικη με κουραζει , με αποδιωργανωνη καπως....

    τη λετε εσεις εχεται καμια παρομοια εμπειρια;
    προσωπικα επαθα ψυχωτικο επεισοδιο στα 20 μου χρονια τωρα ειμαι 30 ετων εχω πιει αλκοολ με μετρο κανα ποτηρι κοκκινο κρασι το μονο που ειχα ηταν ζαλαδα κα ταση να σωριαστω στο εδαφος αλλα κανενα ψυχωτικο συμπτωμα αλλα γενικα δεν πινω αλκοολ ακομα και οταν βγω πινω αναψυκτικο.τα πρωτα χρονια μετα το επεισοδιο δεν εβγαινα καθολου γιατι δεν ειχα παρεες και ηθελα να αναρρωσω αρκετα τωρα αν βγω δεν πινω αλκοολ και ας με λενε και ξενερωτο δεν με απασχολει κοιταω την υγεια μου

    οταν παιδευομουν ψυχολογικα και επινα βοτκες και baccardi οταν ημουν φοιτητης πριν αρρωστησω μια μερα ειχα πει αρκετο αλκοολ και θεωρησα οτι μου ριξαν κατι μεσα για να ανεβω ψυχολογικα γιατι μετα πεταγα απο την χαρα μου και ηθελα να αγκαλιασω ολο τον κοσμο μπορει και να μου ριξαν εκστασι.ειχα βγει με φοιτητες αλλης σχολης ολα αυτα πριν παθω ψυχωτικο επεισοδιο

  4. #4
    Mrgilleas
    Guest
    και ειχα αφησει το ποτο σε αλλο τραπεζι μακρια απο την επιβλεψη μου και καθονταν αλλοι φοιτητες εκει.το σκεφτομουν οτι μπορει να μου ριξαν τιποτα μετα γιατι αν και ειχα ξααπιει αλκοολ δεν ημουν τοσο ζεστος και αγαπησιαρης με ολο τον κοσμο

  5. #5
    Mrgilleas
    Guest
    προσπαθησε να απεχεις απο το αλκοολ δεν κανε καλο στην ψυχωση την κανει χειροτερη και αναιρει την δραση των φαρμακων.ειναι σαν να μην τα παιρνεις τα φαρμακα αν πινεις καθε μερα αλκοολ και επιπλεον μπορει να σταματησει η αναπνοη σε συνδυασμο αντιψυχωτικων και αλκοολ και τα δυο καταστελουν την αναπνοη ειναι κατασταλτικα

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο ειναι πολυ επικινδυνο φαρμακα με αλκοολ δε συνδιαζεται.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Kostas_14 View Post
    Να ρωτήσω κάτι, το ρωτάω καλοπροαίρετα γιατί δεν ξέρω. Δεν έχω καμία εμπειρία πάνω στο ιατρικό θέμα, απλά είναι επιτρεπτό να παίρνει κανείς φάρμακα μαζί με αλκοόλ. Μήπως σε πείραξε αυτό;

    Μου έκανε απλά εντύπωση, ξανά λέω πως δεν έχω καμία εμπειρία πάνω στο θέμα, οπότε μην λάβεις την ερώτησή μου, ειδική προς το θέμα σου. Είναι εντελώς γενική.
    Ναι Κωστα ετσι ειναι, δεν επιτρεπεται το αλκοολ με τα φαρμακα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Η καθόλου επιστημονική απάντησή μου είναι πως έχεις από φυσικού σου μια έντονη φαντασία και τάση προς τις παραισθήσεις. Οπότε με λίγο αλκοόλ είδες ερπετά στα μάτια της γυναίκας. Κάποιος άλλος, ακόμα και χωρίς αλκοόλ, βλέπει τον κορμό ενός δέντρου και για λίγα δευτερόλεπτα βλέπει ένα πρόσωπο. Ή μια γυναίκα να περπατά στον δρόμο και να νομίζει ότι είναι η τάδε, ενώ είναι ένας άντρας με μακριά μαλλιά που από κοντά φυσιογνωμικά δεν έχει καμία σχέση.
    Το σχήμα κάποιου πράγματος θυμίζει στον εγκέφαλο κάτι άλλο και στιγμιαία μπερδευόμαστε. Σε λίγα δευτερόλεπτα καταλαβαίνουμε ότι αυτό που νομίζαμε ότι βλέπουμε είναι κάτι άλλο και τα βλέπουμε κανονικά. Συμβαίνει και σε κόσμο που δεν έχει ψύχωση ή κάτι. Δεν θα προβληματιζόμουν και πολύ αφού δεν είχε συνέχεια, απλά συνέχισε να κάνεις αυτό που κάνεις, δηλαδή να μην πίνεις αλκοόλ καθημερινά και γενικά να κάνεις έναν μετρημένο τρόπο ζωής και θα είσαι μια χαρά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μιά φίλη μου έχει μανιοκατάθλιψη και παίρνει ισχυρή αγωγή εφόρου ζωής και η γιατρός της έχει επιτρέψει το αλκοόλ με μέτρο. Αν βγει και πιεί δυο ποτήρια κρασί μέρα παρά μέρα ας πούμε δεν έγινε και τίποτα. Αυτό το βλέπεις και με την εμπειρία, πως αντιδρά ο οργανισμός του καθενός κτλ. Δεν νομίζω ότι ο φίλος έκανε καμια υπερβολή εδώ.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Καλησπερα συμφορμητη! Λοιπον! μην απογοητευεσαι ! αυτο που σου συναιβει δεν σημαινει οτι δεν κανει να ξανα πιεις αλκοολ , δεν κανει να βγαινεις σε μαγαζια με φοτορυθμικα κι εντονη μουσικη! Το να χαιρεσαι την ζωη σου ειναι πολυ καλο φαρμακο κι δεν πρεπει να το σταματησεις! απλα θα πρεπει να προσεχεις , να μην υπερβαλεις κι να χεις το νουσου.
    Οσον αφορα τον συνδιασμο αλκοολ αντιψυχοτικα συνηθως δεν αφηνει τα χαπια να δρασουν, ειναι σαν να μην τα εχεις παρει κι φερνει κι καποια υπνιλια.
    Οι παραισθησεις που αναφερεις ,εαν ξανα κοιταξες το ιδιο σημειο, τα ματια της κοπελας, κι το ξανα ειδες τωτες μπορει να υπαρχει καποιο θεμα.Αν ομως ανοιγοκλεινωντας τα ματια σου και ξανα κοιτωντας στο ιδιο σημειο ειχαν φυγει τα ερπετα τωτες δεν θα λεγα οτι ειναι κατι σοβαρο.
    Τελος, εχουν υπαρξει πολλες μαρτυριες για ανθρωπους ερπετα- η βασιλησα Αγγλιας - , ειναι ενα ειδος ανθρωποειδων οπου εχουν προκυψει απο τις παναρχαιες μαχες των ανθρωπηνων ειδων ,Νεατερντλαλ , Χομο Σαπιενς και αλλα ειδη, μαλιστα υπαρχει και το ραγναροκ νορβικη μοιθολογια οπου αναφερετε σε αυτο. Αυτα τα ανθρωποειδοι -συμφωνα με αξιοτιμες πηγες οπως Λιακοπουλος Γιαννης Αλλελης (βουλευτης χρυσης αυγης ) ,ρυβοταν λοιπον στα βαθοι της Γης. Οπου λογο του οτι η Γη ειναι κυλη, δεν ειναι δλδη σφιροηδες που μας κοροιδευαν τοσα χρονια! ετσι λοιπον αυτοι κρυβωντε εκει μεσα κι κατα δυαστηματα βγαινουν.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    παντως βρε παιδια, πρεπει να κανουμε πολυ μετρημενη ζωη, εγω εχω 5 χρονια να πιω πανω απο 2 ποτηρια κρασι, συνηθως δεν πινω τιποτα, αυτο μας στερει τις διασκεδασης, και τη φυσιολογικη ζωη, περα απο μερικες φορες στον υπολογιστη ειχα να ξενυχτησω 5 χρονια και να περασω καλα.... γενικως τωρα συνερχομαι απο τη ψυχωση, και βλεπω σιγα σιγα μεχρι που μπωρω να φτασω, περιεργως σημερα κοιμαμε ολοι μερα, και κοιμηθηκα κατα της δυο δεν εκατσα μεχρι πρωιας στο γλεντι εφυγα λιγο νωρις. πιθανων η ψευδεσθηση που ειχα δεν ηταν τιποτα ενα παιχνιδι του εγκεφαλου...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    παυλο ειναι αυτο που σου ειπε ο γιωργος..αν στιγμιαια το ειδες και μετα κοιταξες αλλου και δεν το ξαναειδες ειναι τυχαιο
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    στιγμιαια το ειδα , κρατησε 2-3 δευτερολεπτα και μετα περασε , απλα αναστατωθηκα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Την ψυχωση Παυλο την νικησες κατα πολυ.
    Αυτα ειναι μεσα στο παιχνιδι.

    Η ψυχωση μειωνει τις δυναμεις κ την ενεργεια.
    Αποδεικνυεις πως εχεις δυναμη κ να σε χαροποιει που δεν σου στερηθηκε η ενεργεια σε μεγαλυτερο βαθμο κ βγαζεις προπονησεις, δουλεια κ διαβασμα.

    Αν θες ενημερωσε τον γιατρο σου για να εισαι σιγουρος.
    Παντως μετα τα 30 λιγοι διασκεδαζουν πραγματικα.
    Ειναι πολλοι 30 χρονοι με οικογενειες κ αλλοι με κομενα φτερα λογω οικονομικων δυσκολιων και ολα ειναι μετρημενα πλεον για την πλειοψηφια.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  15. #15
    Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    35

    Γενικά εμπειρίες από διασκέδαση...

    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    Για σας παιδια, οσοι δεν με ξερετε πασχω απο χρονια ψυχωση.....
    σημερα πηγα σε ενα γλεντι, ειχαμε μαζευτη απο τη δουλεια, ειχα παρη κανονικα τα φαρμακα μου, λοιπον εχοντας ποιοι μονο ενα ποτηρι κρασι.....( ολλο το βραδυ ειπια εναμιση ποτηρη) ξαφνικα εκει που χαζευα, ειδα μιας γυναικας τα ματια κατακοκκινα και το ματι μεσα σε σχημα ερπετου, πρεπει να ειχα παρεσθηση εκεινη τη στιγμη, κρατησε μερικα δευτερολεπτα και μετα τα εβλεπα κανονικα.... φοβηθηκα μηπως με πιασει και εχω συμπτωματα ψυχωτικα ξανα, δεν μου εχει ξανατυχη αναλογη εμπειρια. Εδω και 5 χρονια που επαθα το ψυχωτικο επισοδειο. εχω σταματησει να βγαινω και να διασκεδαζω γενικως, η δυνατη μουσικη με κουραζει , με αποδιωργανωνη καπως....

    τη λετε εσεις εχεται καμια παρομοια εμπειρια;
    Γενικά πόσο συχνά διασκεδάζει ένας σχιζοφρενής/ ψυχωτικός... πως είναι η διασκέδαση χωρίς αλκοολ?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Zoxil εμπειρια;
    By aydin in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 01-06-2017, 15:18
  2. H εμπειρία μου
    By mindcrime in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 47
    Last Post: 25-03-2016, 17:28
  3. Η εμπειρία μου από την ΙΔΨ
    By Sunny! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 15-01-2015, 00:13
  4. H ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ
    By GER in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 06-10-2010, 15:00
  5. Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ
    By nikh1 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 11
    Last Post: 31-05-2007, 10:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •