Χρειάζομαι συμβουλή παρακαλώ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 118
  1. #1

    Πως να το χειριστώ?

    Η ιστορία έχει ως εξής. Γνωρισα μια κοπελιά μεγαλύτερη μου κατά 5 χρονια . Στην αρχή απλά μιλάγαμε όποτε την έβλεπα σε ένα γραφείο που επισκέπτομαι εβδομαδιαίως. Η συζήτηση γενικά πολύ καλή(μιλούσαμε και με μέσω ιντερνετ). Με τον καιρό ένιωσα μια έλξη. Με τα πολλά να μην τα πολύλογω βγήκαμε μια φορά περάσαμε πολύ όμορφα όπως είπε και η ίδια από μόνη της. Μετά από μια βδομαδα ξαναβγαινουμε. Κανω κίνηση να την φιλήσω και έκανε πίσω.Δεν έδωσα πολύ σημασία για να συνεχιστεί η βραδιά όμορφα χωρίς να είμαστε αβολα!Όταν την συνοδεψα στο σπίτι με αγκάλιασε και με φίλησε πολύ παθιασμένα μπορώ να πω.Μετα απο λίγες μέρες της τηλεφώνησα θέλοντας να κανονίσω την επόμενη μας συνάντηση. Στο τηλέφωνο μου είπε να ξεχάσω αυτό που έγινε,και ενω δέχθηκε να βρεθούμε από κοντά για να μου εξήγηση γιατί,δεν βρεθήκαμε ποτέ γιατι εν τελη το απέφευγε!Συνεχίζω και την συναντώ εβδομαδιαίως στο γραφείο που δουλεύει (εγώ πάω εκεί ως πελάτης) Και η συμπεριφορά της είναι πολύ καλή.Δηλαδη μου κάνει πειράγματα,με αγγίζει κτλ. Δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει και θα ήθελα την γνώμη σας μιας και για κάποιο λόγο μ'αρέσει πολύ αυτή η κοπέλα και δεν θέλω να το εγκαταλείψω.Πλεον έχω κόψει εποικηνωνια μέσω ίντερνετ,δεν θέλω να την πιέσω αλλά θέλω να μάθω τη σκεφτετε.
    Last edited by Lavingar; 26-01-2019 at 17:39.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Καλησπερα, ηθαλε να ρωτησω κατ' αρχην, υπαρχει ενδεχομενο να μπαινει στη μεση η επαγγελματικη θεση της κοπελας, την εχεις ρωτησει για αυτο; Ειναι ας πουμε γραμματεας ή προσωπο πολυ της εμπιστοσυνης του προϊσταμενου της; Αν επιτρεπεται, χωρις να ζηταω λεπτομερεις φυσικα, για τι γραφειο προκειται; Πχ δικηγορικο η κατι αλλο;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  3. #3
    μιλαμε για γραφειο ιατρικού κλάδου,ναι μου έχει πει ότι δεν θέλει η γιατρός να καταλάβει κάτι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Ε τοτε ισως πρεπει να μπεις και λιγο στη θεση της... Οταν δουλευει για ατομο σε τοσο απαιτητικο κλαδο που εχει απορρητο, οι ισορροπιες ειναι πολυ επικινδυνες. Σκεψου για παραδειγμα αν το μαθει η γιατρος, τι εχει να χασει η κοπελα και τι εσυ; Δεν ειναι ευκολη κατασταση. Την εχεις ρωτησει συγκεκριμενα αν κατι σαν το παραπανω σεναριο τη βαζει με μια θεση πολυ δυσκολη και για αυτο δισταζει και αμφιταλαντευεται;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #5
    ωραία ίσως έχεις δίκιο. Ομως αν είναι αυτός ο λόγος που απομακρύνθηκε πιστεύω θα μπορούσε να μου το πει.Γιατι να μην το κάνει?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Μπορω να σκεφτω καποιους λογους. Ειναι πολυ πιθανο να βρισκεται και η ιδια σε συγχυση, πχ να μην της εχει ξανατυχει κατι τετοιο, οποτε η διαχειριση του μεταξυ σας και σε πρακτικο και σε συναισθηματικο επιπεδο πεφτει ξαφνικα επανω της. Ενα αλλο μπορει να ειναι οτι ειστε στην αρχη της γνωριμιας σας και ασυναισθητα τουλαχιστον το γεγονος οτι εισαι ταυτοχρονα και ερωτικο ενδιαφερον και πελατης λογικο ειναι να δημιουργει μια διχαστικοτητα στη συμπεριφορα της. Αν το σκεφτεις ειναι χωρισμενη στα δυο, ετσι δεν ειναι; Νομιζω το καλυτερο που εχεις να κανεις σε πρωτη φαση ειναι οχι να τη ρωτησεις, αλλα να της πεις οτι κατανοεις τη θεση της και πως μπορει να επηρρεαζει. Θα τη βοηθησει και να καταλαβει αν οντως της συμβαινει αυτο αλλα θα νιωσει και πιο ασφαλης εστω να σου δειξει οτι υπαρχει οντως θεμα. Θα ξερει οτι της δινεις χωρο να το σκεφτει δηλαδη ολο αυτο με λιγοτερο αγχος.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  7. #7
    Φοβάμαι να της στείλω διότι μετά το ραντεβού-φιλί,απομακρύνθηκε απότομα. Και τα λέμε μόνο στο γραφείο. Με άφησε ξεκρεμαστο. Δεν μου δίνει πάτημα πχ να μου στείλει αυτή. Σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάποιος άλλος αλλά και πάλι γιατί απλά δεν μου το λέει?και από κοντά να είναι cool και να τα λέμε ωραία...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Την πρωτη κινηση δεν την κανει αυτος που ειναι ευαλωτος αλλα αυτος που ειναι σε πλεονεκτικη θεση. Αντικειμενικα μιλωντας παντα. Γιατι εσυ τωρα μπορει να ψιλοκαιγεσαι, αλλα απ' την αλλη η κοπελα κινδυνευει οχι τη δουλεια της να χασει αλλα και να γινει καμμενο χαρτι στο επαγγελμα, αφου οι προσληψεις για τετοιες θεσεις ειναι παντα με συστατικες επιστολες. Και η αγορα εργασιας στην ελλαδα κατεστραμμενη... Εσυ τωρα γνωριζοντας τα ολα αυτα, στ' αληθεια τι πιστευεις οτι θα μπορουσε να γινει μεταξυ σας; Να ξεκινησετε μια σχεση που για εκεινη θα ειναι ωρολογιακη βομβα; Δεν ξερω αν τη βλεπεις περισσοτερο σεξουαλικα η αν υπαρχει και συναισθηματικο κομματι, αλλα εσενα δε θα σε ετρωγε απο μεσα σου καθε φορα που βρισκεστε η και σε ασχετες φασεις, αν η γιατρος "ξερει", οποτε μετα τιναζεται ζωη της κοπελας στον αερα; Κατανοω την αναγκη για επιβεβαιωση στη φαση που εισαι τωρα, και για αυτο προτεινα να της πεις ξεκαρφωτα αλλα με τροπο οτι κατανοεις τη θεση της και αν αυτος ειναι ο λογος που απομακρυνθηκε. Αν σου απαντησει οτι ετσι ειναι η δειξει και ανακουφιση που την καταλαβαινεις και δεν την κατηγορεις, τοτε θα ξερεις τουλαχιστον που βρισκεσαι με αυτον τον ανθρωπο. Βασικα μην ξεχνας οτι ο καθενας μας πρεπει να προσεξει και τη ζωη του.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #9
    Και πως να εποικηνωνησω λοιπόν?προφανώς στο γραφείο δεν μπορώ να κάνω τέτοια συζήτηση,και όπως προανέφερα δεν θελω να της στείλω. Θα με περάσει για απελπισμενο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Οποτε τη βλεπεις καθε εβδομαδα αναποφευκτα, και δε μπορεις να πεις και τιποτα. Ειναι βασανιστηριο οντως :( Βασικα κι εσυ εισαι κουλ γενικα οταν τα λετε στο γραφειο; Γιατι πιθανο να νομιζει κιολας οτι κατανοεις τις δυσκολιες και ηδη προχωρησες. Η απλως χαιρεται που δεν εχει γινει θεμα και δε εμπλεξε με το αφεντικο... Δηλαδη, ξερω και γω, απ' τη μια βασανιζεσαι και αναγκαστικα το κρυβεις, απ' την αλλη θελεις να δειξεις κατανοηση χωρις να φανει οτι ενδιαφερεσαι; Δεν ξερω αν ακομα και θεωρητικα ειναι εφικτο... Εγω θα εβαζα εγωισμους και υπερηφανειες στην ακρη, θα της εστελνα ενα μηνυμα οπου εξηγω οτι καταλαβαινω τη θεση της κι οτι πρεπει να κανει ο,τι πρεπει να κανει, και μετα εντελως σαν να μην τρεχει τιποτα θα πηγαινα στο προγραμματισμενο ραντεβου δειχνοντας οχι απελπισμενος, αλλα πιο κουλ κι απ' την τελευταια φορα που ειχα παει. :P Το βασικο ομως για μενα δεν ειναι αυτο αλλα να αποδεχτεις οτι δεν εχει το μεταξυ σας μελλον. Το αν η κοπελα σου στειλει, επιβεβαιωνοντας τους φοβους σου, η δε σου στειλει, παλι επιβεβαιωνοντας τους αλλα πιο σκληρα, δε νομιζω οτι αλλαζει κατι. Οι κανονες της δουλειας της δεν της αφηνουν αλλη επιλογη και οταν σου ειπε να το ξεχασεις ο,τι συνεβη μπορει να το εννοουσε, και οχι απλα απευθυνομενη προς εσενα αλλα κυριως προς στον εαυτο της.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  11. #11
    Μου συμβαίνει ακριβώς αυτό που λες!Βασανίζομαι,γιατί ειμαι άνθρωπος που δεν δένεται εύκολα και γαμωτο μου μ'αρέσει πολύ,δεν καταλαβαίνω πως έχω καταφέρει και τη σκέφτομαι συνεχεια..Ξερω ότι υπάρχει τρόπος να την κερδίσω αλλά δεν ξέρω πώς να το χειριστώ αυτή τη στιγμή για να μην εκμηδενισω έστω και αυτή τη μικρή πιθανότητα!έχω πάθει εμμονή.Οι μισοί μου φίλοι μου λένε κυνήγησε το για να μην μείνει απωθημένο και οι άλλοι μισοί πιστεύουν ότι αν το κυνηγήσω η κοπέλα θα ξενερώσει γιατί θα με θεωρήσει δεδομένο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Α οκ... Δηλαδη οι μισοι φιλοι σου λενε κοιτα τον εαυτο σου, κι οι αλλοι μισοι σου λενε προσεξε ομως, κοιτα και τον εαυτο σου.

    Εγω θα σου πω να βαλεις την κοπελα σε πρωτη προτεραιοτητα με το να ενδιαφερθεις να μη χασει τη δουλεια της! Απ' τα οποια "απωθημενα" μπορει να ανακαμψει κανεις, απ' την απολυση με παραλληλη δυσμενεια στο ευρυτερο χωρο και ολα αυτα εν μεσω κρισης, λιγο πιο δυσκολο. Και πριν μου πεις εσυ η καποιος αλλος οτι ηθικολογω: το να επιδιωκεις μια σχεση με παραλληλη αγνοια κινδυνου/αδιαφορια για τον αλλο και τη ζωη του, δεν ειναι και ψυχολογικα υγιες. Ειναι λογικο να σε ρωτησει μετα καποιος και αν πχ σε τραβαει γενικα το "απαγορευμενο" η αν ρεπεις προς τον τυχοδιωκτισμο. Τα φερνω σαν ακραια παραδειγματα αυτα, αλλα ελπιζω οτι καταλαβαινεις τι θελω να πω. Η κοπελα διαλεξε πολυ σωστα να διακοψει για να προστατευσει τον εαυτο της, πιθανοτατα μετανιωνει και που ανταποκριθηκε εξ' αρχης, οχι επειδη εισαι εσυ κανα κακοποιο στοιχειο αλλα γιατι απλουστατα υπαρχουν καποιοι κανονες σε καποια εργασιακα περιβαλλοντα και αν δεν τηρουνται μαμιεται ολος ο κλαδος. Ειναι η πραγματικοτητα. Στο κατω κατω κι εγω αυριο μεθαυριο γνωριζω τον ανθρωπο της ζωης μου σε καποιο πλαισιο με παρομοιους περιορισμους και μενω μαλακας οπως κι εσυ. Δεν ισχυει κατι διαφορετικο για κανεναν απο εμας.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Στειλε της στο facebook τι κανεις κλπ και να βγείτε βόλτα για καφέ.

  14. #14
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Στειλε της στο facebook τι κανεις κλπ και να βγείτε βόλτα για καφέ.
    δεν πρόκειται να δεχθεί .πρέπει να βρω ένα τρόπο να της το πω από κοντά και να μην μπορεί να αρνηθεί. αλλά ποιος είναι αυτός?να της εξομολογηθώ ότι μάλλον την έχω ερωτευτεί?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μα λες οτι δεν γίνεται απο κοντα στο γραφείο, μπορείς να την πετύχεις αλλου;

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. χρειάζομαι επειγόντως τη συμβουλή σας!
    By madiwasp in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 53
    Last Post: 02-05-2016, 00:34
  2. χρειάζομαι βοήθεια και συμβουλη σε.....
    By lady-in-red in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 22
    Last Post: 13-02-2014, 20:03
  3. Παρακαλώ Συμβουλή
    By tzina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 19-07-2011, 20:35
  4. Χρειάζομαι την συμβουλή σας
    By Fotis75 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 28
    Last Post: 27-07-2008, 17:28
  5. Παρακαλώ την συμβουλή σας.
    By markalen4 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 0
    Last Post: 18-04-2007, 13:18

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •