Αγχώδη διαταραχή, αντικαταθλιπτικά και παρενέργειες.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Labrujamuerta σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, επικοινώνησα με το γιατρό που μου τα έδωσε, αλλά δεν έβγαλα άκρη, θα πάω και σε άλλον από Δευτέρα, όμως δεν θέλω να πάρω πάλι, νόμιζα ότι ήταν απλά χάπια όπως το xanax, όχι τόσο δυνατά.. εμένα ξεκίνησαν οι παρενέργειες από τις πρώτες σταγόνες ήπια για 7 μέρες και 5 μέρες που έχω σταματήσει 12 μέρες.. Του το είπα ότι θα τα σταματήσω. Το θέμα μου είναι οι ψυχολογικές παρενέργειες του φαρμάκου, πριν είχα συνέλθει από το άγχος μόνος μου. Γιατί είπες ότι είναι το χειρότερο να το κόβεις μόνος σου, αν θα ήθελες πες την εμπειρία σου.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by christos_cr View Post
    Labrujamuerta σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, επικοινώνησα με το γιατρό που μου τα έδωσε, αλλά δεν έβγαλα άκρη, θα πάω και σε άλλον από Δευτέρα, όμως δεν θέλω να πάρω πάλι, νόμιζα ότι ήταν απλά χάπια όπως το xanax, όχι τόσο δυνατά.. εμένα ξεκίνησαν οι παρενέργειες από τις πρώτες σταγόνες ήπια για 7 μέρες και 5 μέρες που έχω σταματήσει 12 μέρες.. Του το είπα ότι θα τα σταματήσω. Το θέμα μου είναι οι ψυχολογικές παρενέργειες του φαρμάκου, πριν είχα συνέλθει από το άγχος μόνος μου. Γιατί είπες ότι είναι το χειρότερο να το κόβεις μόνος σου, αν θα ήθελες πες την εμπειρία σου.
    ο γιατρος μια χαρα ηταν.... τα καλητερα σου εγραψε...... υπαρχουν και μαλακες γιατροι να στο πω και ετσι... που μπορει να σου δινανε πιο βαρια φαρμακα..... to xanax ειναι το καλυτερο ανχολυτικο... οσο για το seropram... ειναι αρκετα περιεργο δεν καθεται σε ολους καλα... υπαρχει της ιδιας ετεριας και το cipralex που πραγματικα ειναι πολυ καλο... παντως να ξερεις το κορυφαιο και πιο αποτελεσματικο ειναι το ladose.... δεν εχει σοβαρες παρενεργειες.... εμενα με εσωσε αυτο.. αλλα μην περιμενεις να σε θεραπευσουν πραγματικα αυτα τα φαρμακα......

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Σε ευχαριστώ akis1, και έμενα για καλά και ελαφριά μου τα έδωσε τα seropram, το είχα νικήσει το άγχος και είπα να τα πάρω απλά για να μην με ξαναπιάσει.. και αυτές τις μέρες μου έκανε ψυχολογικά σύμπτωμα που δεν τα είχα ποτέ μου. Το άγχος το έπαθα από τη δουλειά και προσωπικά προβλήματα, είχα ζοριστεί πάρα πολύ. Πλέον σταμάτησα τη δουλειά αυτή, το μόνο πρόβλημα είναι οι παρενέργειες του seropram, ελπίζω να φύγουν κάποια στιγμή..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Καλησπέρα στην αρχή είχα.θεμα με τα Cipralex χοντρό και στη διάθεση και στα κιλά 10 έβαλα. Ήθελα να τα σταματήσω αλλά μου άλλαξε την συνταγή σε brintelix και όλα καλά. Γενικά τα αντικαταθλιπτικά θέλουν 3 με 5 εβδομάδες για να δράσουν. Στην αρχή κάποι γιατροί γνωρίζουν για την ανησυχία που προκαλούν και τον πρώτο μήνα τά δίνουν συνδυαστικά με xanax. Πρόσεχε με τα ζαναξ πάντως να θυμάσαι δεν είναι για πάντα. Επίσης εγώ φυσικά μετά από έξι μήνες τα.σταματησα μαχαίρι μονος και είχα θέματα με ανχος.την δεύτερη φορά άκουσα τον γιατρό και η διακοπή έγινε σταδιακά 3ων μηνών. Τέλος κάνε ότι σου λέει ο γιατρός αν τον εμπιστεύεσαι αν όχι άλλαξε, είναι σημαντικό ο ψυχίατρος να του εμπιστεύεσαι τα πάντα για να σε βοηθήσει.

  5. #20
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Location
    Athens
    Posts
    62
    επειδη εχω ταλαιπωρηθει πολυ, πραγματικα θα σου ελεγα να μην ξανα κοψεις χαπι μονος σου... σε αλλους φερνουν παρενεργειες και σε αλλους οχι, εχει να κανει με τον οργανισμο..
    εγω δυστυχως εκοψα τα χαπια μεσα σε ενα μηνα 2 φορες... με αποτελεσμα να με πιανουν κρισεις , τρεμουλο ταχυκαρδια ημουν στα πατωματα γενικως...
    πρεπει να αποδεχτουμε το γεγονος οτι τα χαπια αργουν να δρασουν.. κι εγω παντα αυτο ειχα στο μυαλο μ οτι ολα θα λυθουν στο πρωτο τριμηνο... κ εχω καταληξει να φαω τα πιο ωραια μ χρονια με αυτο το πραγμα... γιατι απογοητευομαι ευκολα... υπομονη ειμαστε πολλοι... και ο καθενασ παλευει τους δικους του δαιμονες...

  6. #21
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Location
    Athens
    Posts
    62
    Quote Originally Posted by christos_cr View Post
    Labrujamuerta σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, επικοινώνησα με το γιατρό που μου τα έδωσε, αλλά δεν έβγαλα άκρη, θα πάω και σε άλλον από Δευτέρα, όμως δεν θέλω να πάρω πάλι, νόμιζα ότι ήταν απλά χάπια όπως το xanax, όχι τόσο δυνατά.. εμένα ξεκίνησαν οι παρενέργειες από τις πρώτες σταγόνες ήπια για 7 μέρες και 5 μέρες που έχω σταματήσει 12 μέρες.. Του το είπα ότι θα τα σταματήσω. Το θέμα μου είναι οι ψυχολογικές παρενέργειες του φαρμάκου, πριν είχα συνέλθει από το άγχος μόνος μου. Γιατί είπες ότι είναι το χειρότερο να το κόβεις μόνος σου, αν θα ήθελες πες την εμπειρία σου.
    αχχ πιστεψε με τα ζαναξ ειναι πολυ εθιστικα και σε καμια περιπτωση δεν θα τα χαρακτηριζα απλα χαπια... πρεπει να μην πινεις ποτο κλπ οπωσδηποτε....! τα αντικαταθλιπτικα δεν σε εθιζουν ισα ισα οτι μολις λειτουργησουν θα νιωσεις ισορροπια κ δεν θα καταλαβαινεις καν οτι τα παιρνεις..

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by Labrujamuerta View Post
    αχχ πιστεψε με τα ζαναξ ειναι πολυ εθιστικα και σε καμια περιπτωση δεν θα τα χαρακτηριζα απλα χαπια... πρεπει να μην πινεις ποτο κλπ οπωσδηποτε....! τα αντικαταθλιπτικα δεν σε εθιζουν ισα ισα οτι μολις λειτουργησουν θα νιωσεις ισορροπια κ δεν θα καταλαβαινεις καν οτι τα παιρνεις..
    Συμφωνώ Όχι ζαναξ είναι πολύ ύπουλα χάπια με τον σύντομο χρόνο δράσης που έχουν καλύτερα αντικαταθλιπτικά. Μιλά με τον Γιατρό πάντα και συζητά όλες τις απορίες σου

  8. #23
    Quote Originally Posted by christos_cr View Post
    Αν υπάρχει κάποιος άλλος που πήρε αντικαταθλιπτικά για λίγες μόνο μέρες (5-10), και του έκαναν ψυχολογικές παρενέργειες όπως κατάθλιψη, θα ήθελα την εμπειρία του, πόσο του κράτησε αν το ξεπέρασε, μετά από πόσο καιρό και πως..
    Καλησπερα...παθουσα και εγω...μεχρι Ιουλιο ημουν δυναμικη καο δη σε δυσκολο χωρο εργασιας, ζωντανη για ζωη λιγο πριν τα 40,σεξουαλικα ενεργη,τεζα αισιοδοξη ουσα τοξοτης...χαχα.Επαθα μια κριση πανικου φοβηθηκα κ παθαινα συχνα.Ομως ημουν ζωντανη κ με διαθεση.Ξεκινησα θεραπεια....κ τι δεν μου εδωσαν σεροξατ μινιτραμ σολιαν σεροκουελ ζαναξ κλπ κλπΦυγαν οι κρισεις πανικου στο μηνα πανω κ εκει που λεω δοξασοι ξεκινησε το μαρτυριο....ΚΑΤΑΘΛΙΨΑΡΑ ουτε καν να πλυθω εγω που στο περιπτερο πηγαινα βαμμενη λολ!3 Καθηγητες πηγα κ με χαπακωναν κ γινομουν χαλια.6μηνες τωρα εχω ενα κομπο στο λαιμο κ πιεση στη γλωσσα ουτε νερο δεν μπορω να πιω.Εννοειται οτι εκανα οτι υπαρχει σε εξεταση ολα καθαρα.Πορισμα υπερβολικη δοση σεροτονινης....αρχισα να μειωνω κ παιρνω τα πανω μου.ΠΡΟΣΟΧΗ οχι αποτομη μειωση.Η γνωμη μου λοιπον ειναι να παρεις δευτερη γνωμη κ αν χρειαζεσαι θεραπεια καντην δεν βλαπτει σε τιποτα.κ ξεκινα ψυχοθεραπεια στο λεει ενα ατομο που τα σνομπαρε αυτα μεχρι που την πατησε.ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ τυπικη ατακα αλλα πολυ ουσιαστικη.τσαλακωσου αποδεξου τον εαυτό σου κ μη μασας.ολα θα στρωσουν!Ευχομαι τα καλυτερα

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    STAI σε ευχαριστώ για την απάντηση. Είμαι και εγώ 39 και τοξότης και ήμουν αισιόδοξος, αν και η δουλειά μου και προσωπικά θέματα με στρεσαρανε πάρα πολύ και ήθελα να την σταματήσω, τελικά δεν πρόλαβα.. Τις κρίσεις άγχους τις πάλεψα και τις ξεπέρασα για λίγο και είπα να πάρω τα seropram που μου δώσανε για να μην μου ξαναέρθουν.. και μετά από 2 σταγόνες για 8 μέρες έπαθα κατάθλιψη.. οι γιατροί λένε δεν είναι από το φάρμακο.. πήγα σε άλλο γιατρό, είπαμε να κάνουμε και ψυχοθεραπεία. Η μόνη λύση είναι αν δεν μπορέσω να το ξεπεράσω μόνος μου να πάρω άλλο αντικαταθλιπτικό.. κοιμάμαι ελάχιστα, τρώω λίγο και παίρνω βιταμίνες Β12 και το παλεύω.. αλλά δεν μπορώ να σηκώσω τη ψυχολογία μου και δεν μπορώ να κοιμηθώ πάνω από 3-4 ώρες.. Πάνε 10 μέρες που είμαι έτσι.. Έχω φοβηθεί και τα αντικαταθλιπτικά, πριν τα πάρω μπορούσα να διαχειριστώ τη ψυχολογία μου.. τώρα δεν μπορώ..

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by christos_cr View Post
    Αν υπάρχει κάποιος άλλος που πήρε αντικαταθλιπτικά για λίγες μόνο μέρες (5-10), και του έκαναν ψυχολογικές παρενέργειες όπως κατάθλιψη, θα ήθελα την εμπειρία του, πόσο του κράτησε αν το ξεπέρασε, μετά από πόσο καιρό και πως..
    Φιλε τωρα το ειδα αυτο εδω . Πρεπει να ξερεις οτι σε βλεπω σαν αδελφο και ολους εδω αλλα αν διαφωνουμε ολοι ειμαστε ομοιοπαθεις.
    Δεν θςλω να τρομοκρατω κανενα, ειναι ηδη αφ εαυτου τρομακτικο το προβλημα του καθενος αλλα ειμαι τωρα ακριβως στην φαση που κοιταω πραγματα στην λεπτομέρεια τους και διαβαζοντας αυτα εδω θυμηθηκα οτι πολυ καιρο πριν ειχα παθει τα ιδια παιρνοντας μονο 5 δοσσις !!!!. Ηταν η πρωτη επαφη μου και περνοντας ο καιρος το ξεχασα. Θυμαμαι οτι δεν ειχα πονηρευτει καιθολου τοτε!! Πως ειναι δυνατον ενα αγχολυτικο να προκαλει αγχος παλμους, δυσπνοια!!!! Και ομως. Τοτε το απεδιδα οτι ειχα αναγκη απο μεγαλύτερη δοση, οτι ειχα πολυ αγχωθει και θα περναγε με τον καιρο. Πραγμα που δεν εγινε. Απο τοτε με ακολουθει στην ζωη μου!!!

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Καλυτερα ζαναξ παρα αντιικαταθλιπτικα. Τα αντικαταθλιτικα σου αλλαζουν τη σκεψη ενω τα ζαναχ όχι τόσο δε δραν έτσι. Απλά το ζαναχ είναι πιο βαρυ ναρκωτικό αλλά το αντικαταθλιπτικο είναι ύπουλο δε στα ριχνει στα ισα. Εγω σου λεω αφου καταλαβες απο μονος σου ασε το γιατρο να τα κουμπωσει σε αλλα κοροιδα. Κι αν οι γιατροι σου λενε δεν ειναι απο το φάρμακο μη πιστευεις αυτά τα αντικαταθλιπτικα σε αλλάζουν πολύ αυτό είναι στανταρ ομως αρα αυτοι να ξερουν οτι δε ειναι απο αυτα ουτε για χαρτοριχτρες δε κανουν.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by christos_cr View Post
    Αν υπάρχει κάποιος άλλος που πήρε αντικαταθλιπτικά για λίγες μόνο μέρες (5-10), και του έκαναν ψυχολογικές παρενέργειες όπως κατάθλιψη, θα ήθελα την εμπειρία του, πόσο του κράτησε αν το ξεπέρασε, μετά από πόσο καιρό και πως..
    Καλησπέρα ναι στην αρχή δημιουργούν παρενέργειες περίπου 3 εβδομάδες με ένα μήνα. Καλώς έκανες και πηγές σε ψυχίατρο να μην χάνεις χρόνο. Πολύ κακώς έκανες και τα έκοψες και δεν τα έδωσες τον χρόνο που πρέπει να δράσουν . Τα ζαναξ στα έδωσε για αυτό το λόγο. Αν σου δημιουργούν ανησυχια πάντα να μιλάς με τον γιατρό αν δεν τον εμπιστεύεσαι δεν θα γίνεις καλά. Είναι πολύ αρχή ακόμα γνώμη μου μιας και είχα τα ίδια όπως εσύ και χειρότερα Κάνε την φαρμακευτικη σου θεραπεία ένα χρονο σε συνάρτηση με την ΓΣΨ και θα πάνε όλα καλα

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Φιλε Αιρετικε θα διαφωνήσω μαζι σου ως προς τα ζαναξ εμενα η Γιατρος μου δεν μου τα δινει δια ροπαλου λεει οτι ειναι εθιστικα και προκαλουν ανια. Τα αντικαταθλιπτικα ειναι καλυτερα αρκει να βρεις το καταλληλο.
    Και αυτα σε ηρεμουν, σε κανουν να μην στεναχωριεσαι με το παραμικρο. Μου ξενισε λιγο αυτο που ειπες ασε να τα κουμπωσει σε αλλα κοροιδα αλλα δε παυει να ειναι αυτη η αποψη σου.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by Roulaki1 View Post
    Φιλε Αιρετικε θα διαφωνήσω μαζι σου ως προς τα ζαναξ εμενα η Γιατρος μου δεν μου τα δινει δια ροπαλου λεει οτι ειναι εθιστικα και προκαλουν ανια. Τα αντικαταθλιπτικα ειναι καλυτερα αρκει να βρεις το καταλληλο.
    Και αυτα σε ηρεμουν, σε κανουν να μην στεναχωριεσαι με το παραμικρο. Μου ξενισε λιγο αυτο που ειπες ασε να τα κουμπωσει σε αλλα κοροιδα αλλα δε παυει να ειναι αυτη η αποψη σου.
    Παράλληλα δεν μου άρεσε και εμένα γιατί εγώ ένα χρόνο θεραπεία έκανα με αυτά και έγινα καλά στις κρίσεις πανικού και τώρα δεν κάνω θεραπεία αλλά σώθηκα εκεινη την χρονική περίοδο δεν αισθάνθηκα ποτέ να με κοροϊδεύει ο γιατρός μου. Σέβομαι οτι ο κάθε οργανισμός λειτουργεί στα αντικαταθλιπτικά όπως και σε όλα τα χάπια διαφορετικά

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Εγω λέω στο παιδί επειδή τωρα τα αρχιζει να μη τα ρχισει. Τα ζαναξ ειναι εθιστικα αλλα ας πουμε να το γραψω μπακαλικα δε γραφουν απανω αμα τα παρεις μπορει να σου ρθει να αυτοκτονησεις. Αυτο λεει πολλα τα ζαναξ σε ηρεμουν σα τη πρεζα ας πουμε ενω τα αντικαταθλιπτικα σα το ελ-ς-ντ. Με συγχωρειται για τη κοροιδεια που είπα αλλά για μένα όποιος παίρνει αντικαταθλιπτικά ειναι κοροιδο και οι γιατροι τα γραφουν ελαφρα τη καρδία και χωρίς καν να κάνουν μια ψυχανάλυση τον αλλον καποιες ωρες πρωτα να καταλαβουν γιατι νοσει. Δε το λεω για να σας προσβαλλω αλλα προσπαθω να διαχωρισω καποια πραγματα, το σιτε το βρηκα ψαχνωντας ενα φαρμακο που μου δωσανε χωρις να το ξερω και αυτα που εχω διαβασει εδω μεσα με κανουν να θελω να υπερασπιστω το να ειναι καποιος καθαρος χωρις χημεια, γι αυτο και το μενος προς τις κακες πρακτικες των γιατρως και τις ενεργειες των φαρμακων.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. 5htp για αγχώδη διαταραχή
    By Evi1982 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 37
    Last Post: 23-11-2019, 14:47
  2. ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΑΓΧΩΔΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By a+b in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 16-09-2013, 22:12
  3. Αγχώδη διαταραχή...μια ζωή
    By Deep purple in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 24-09-2012, 03:50
  4. αντικαταθλιπτικα (παρενεργειες)
    By afrula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 65
    Last Post: 19-12-2010, 04:50
  5. αγχωδη διαταραχη
    By tinalost73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 01-04-2008, 08:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •