Αγχώδη διαταραχή, αντικαταθλιπτικά και παρενέργειες..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187

    Αγχώδη διαταραχή, αντικαταθλιπτικά και παρενέργειες..

    Γεια σας, είναι η πρώτη φορά που γράφω.. πριν περίπου 1 μήνα μετά από πολύ πίεση από δουλειά και άλλα προβλήματα κατελειξα στο νοσοκομείο με 19 πίεση και την καρδιά να χτυπάει σαν τρελή.. για 2 βδομάδες είχα κάθε τόσο ανεβασμένη πίεση, αδυναμία, πονοκέφαλο, ένιωθα κατάρρευση.. Πήγα πρώτα σε καρδιολόγο, μου λέει είσαι εντάξει, μετά σε παθολόγο, το ίδιο, μετά σε νευρολόγο αξονική στο κεφάλι, μου είπαν όλοι να πάω σε ψυχίατρο, ότι ήταν ψυχολογικό και πράγματι τότε και εγώ πείστηκα ότι ήταν κρίση άγχους, άλλωστε ήξερα ότι είμαι υπερβολικά πιεσμένος το τελευταίο καιρό.. έτσι πήρα τα πάνω μου και σιγά σιγά μόνος μου και σε μια βδομάδα είχα επανέλθει στο 90%. Επειδή με είχε φοβίσει όλο αυτό λέω ας πάω και στο ψυχίατρο.. Μου έδωσε xanax και Seropram σταγόνες και μου είπε να ξεκινήσω με 2 σταγόνες. Με το που πίνω τις πρώτες 2 με πιάνει πάλι άγχος, συνεχίζω 3 μέρες, ένιωθα σαν να μη με πειράζει τίποτα, στις 5 μέρες με έπιασε περίεργη νευρικότητα, και στις 7 κατάθλιψη... Τις σταμάτησα την 8 μέρα, ο γιατρός δεν έδωσε σημασία στις παρενέργειες μου.. Τις έχω κόψει εδώ και 5 μέρες αλλά η κατάθλιψη και η περίεργη διάθεση δεν έχει φύγει.. Το άγχος μπορούσα να το διαχειριστώ, αυτό που μου έκανε το φάρμακο δεν μπορώ. Υπάρχει κάποιος που να είχε τέτοια εμπειρία? Πόσες μέρες θέλουν να περάσουν αυτές οι παρενέργειες? Όποιος μπορεί να βοηθήσει τον ευχαριστώ πολύ..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Καλησπέρα!!! Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός!! Τα περισσότερα αντικαταθλιπτικά θέλουν τουλάχιστον 2-3 εβδομάδες για να δράσουν!!! Και αυτές οι πρώτες εβδομάδες είναι βασανήστηριο.. γιατί τα συμπτώματα γίνονται χειρότερα (εξού και τα zanax). Πρέπει να κάνεις υπομονή και να μην τα σταματάς εάν θέλεις να πετύχει η θεραπεία!

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Εγώ τα σταμάτησα εδώ και 5 μέρες, τα έπινα για 7 μέρες, θέλω απλά να γίνω όπως ήμουν πριν τα ξεκινήσω, άπλα να περάσουν αυτές οι παρενέργειες τις διάθεσης που έχω και θα το παλέψω μόνος μου..

  4. #4
    Quote Originally Posted by christos_cr View Post
    Εγώ τα σταμάτησα εδώ και 5 μέρες, τα έπινα για 7 μέρες, θέλω απλά να γίνω όπως ήμουν πριν τα ξεκινήσω, άπλα να περάσουν αυτές οι παρενέργειες τις διάθεσης που έχω και θα το παλέψω μόνος μου..
    Έχω παρόμοια αν όχι ίδια εμπειρία. 16/11 ξεκίνησα θεραπεία ομοιοπαθητικης για το άγχος (με σταγόνες ήταν και αυτή) γιατί είχα σωματικά συμπτώματα που δεν τα άντεχα. Στις 5 μέρες με έπιασε κατάθλιψη...δεν ήθελα ούτε να χτένισμα! Στην 6 μέρα πήγα στα επείγοντα, με εξέτασαν και δεν μου βρήκαν τίποτα. Την 10η μέρα τα σταμάτησα γιατί δεν άντεχα άλλο. Πήγα σε 2 καρδιολόγους και 2 φορές σε επειγοντα μέσα σε εκείνες τις 10 μέρες. Δεν σου κρύβω ότι από τότε ξεκίνησα ψυχοθεραπεία αλλά έχω πολλά σκαμπανεβάσματα διαθεσης μαζί με τα σωματικά του άγχους αλλά πιο εξασθενημένα. Δεν ξέρω αλλά μετά από αυτή την εμπειρία δεν θέλω να δοκιμάσω τίποτα άλλο. Πάνε δυο μήνες από τότε και ακόμα δεν νιώθω σε πλήρη επαφή με τον εαυτό μου. Θέλω να γίνω καλά...όπως ήμουν γεμάτη ενέργεια και όρεξη για ζωή!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    36
    πάνω σε αυτό το θέμα εγώ πήρα μινιτραν μετα απο συνταγή της ψυχιατρου τα πρώτα δύο χάπια ήταν η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου οπότε της είπα και αποφάσισα να μην πάρω τίποτα πέρα από ζαναξ περνώ μισό το πρωί και μισό το απόγευμα και νιώθω καλά ήρεμος και σχετικά τα κουράγια μου σε καλή κατάσταση και μειωμένες αρνητικές σκέψεις.η ψυχιατρος μου είπε ότι το μυαλό μας μπορεί να κάνει τις παρενέργειες χειρότερες οι καλύτερες.η κατάθλιψη είναι σχετικό όσο αφορά πως την αντιλαμβάνεται ο καθένας που έχει τέτοια προβλήματα κουράγιο πάντως θα πάρω λίγο καιρό ζαναξ και μετα θα γυρίσω σε φυτικά σκευάσματα που προσφέρουν σεροτονίνη που κάνει όλη την ζημιά όλα ξεκινάνε από την σεροτονίνη ψάξε ρωτά τον γιατρό σου αυτός ξέρει καλύτερα από όλους

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Ευχαριστώ για την απάντηση Kspat, σου εύχομαι να γίνεις καλά όπως ήσουν και καλύτερα! Ξέρεις τι ήταν οι σταγόνες αυτές; Ήταν αντικαταθλιπτικά; Εγώ τα κατάφερα μόνος και έγινα καλά από το άγχος και πήγα στο ψυχίατρο για να μην τυχόν με ξαναπιάσει.. Και το αντικαταθλιπτικό μου έκανε ψυχολογικές παρενέργειες, είμαι 5 μέρες που τα σταμάτησα και το θέμα είναι πόσο θα διαρκέσουν..

  7. #7
    Quote Originally Posted by christos_cr View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση Kspat, σου εύχομαι να γίνεις καλά όπως ήσουν και καλύτερα! Ξέρεις τι ήταν οι σταγόνες αυτές; Ήταν αντικαταθλιπτικά; Εγώ τα κατάφερα μόνος και έγινα καλά από το άγχος και πήγα στο ψυχίατρο για να μην τυχόν με ξαναπιάσει.. Και το αντικαταθλιπτικό μου έκανε ψυχολογικές παρενέργειες, είμαι 5 μέρες που τα σταμάτησα και το θέμα είναι πόσο θα διαρκέσουν..
    Ανθοϊάματα ήταν για το άγχος από ότι κατάλαβα. Δεν είχα ιδέα βασικά και μια φίλη με παρόμοια κατάσταση που θεραπεύτηκε από αυτά που τα πρότεινε. Αλλά σε μένα δεν λειτούργησε μάλλον. Και γω από το άγχος καλύτερα ειμαι αλλά είναι μέρες που η ψυχολογία μου είναι ένα με το πάτωμα. Δεν έχω όρεξη ούτε να μιλήσω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Ευχαριστώ για την απάντηση Pantelhs, και μένα μου έκανε συμπτώματα από τη πρώτη μέρα, αλλά είπα να το παλέψω.. Ο ψυχίατρος δεν έδωσε σημασία στις ψυχολογικές παρενέργειες του φαρμάκου.. απλά μου πρότεινε να μου δώσει άλλο αντικαταθλιπτικό, όμως δεν θέλω να πάρω, απλά θέλω να περάσουν οι παρενέργειες του Seropram..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Kspat πριν πάρεις τις σταγόνες (Ανθοϊάματα) είχες μόνο άγχος και όλες οι υπόλοιπες παρενέργειες ξεκίνησαν μετά; τι σωματικά συμπτώματα είχες πριν αν θες να πεις;

  10. #10
    Quote Originally Posted by christos_cr View Post
    Kspat πριν πάρεις τις σταγόνες (Ανθοϊάματα) είχες μόνο άγχος και όλες οι υπόλοιπες παρενέργειες ξεκίνησαν μετά; τι σωματικά συμπτώματα είχες πριν αν θες να πεις;
    Κατάθλιψη δεν είχα. Δηλαδή ψυχολογικά είχα τα πάνω μου και τα κάτω μου αλλά σε νορμάλ βαθμό. Πριν ξεκινήσω είχα πολύ συχνές κρίσεις πανικού σε σημείο να περπατάω λίγο πιο γρήγορα και να έχω ταχυκαρδία χωρίς να έχω θέμα με την καρδιά ή με την πίεση και να ζαλίζομαι. Είχα πόνους στο αριστερό μέρος της πλάτης, ταχυκαρδίες, ζαλάδες, αποπροσωποποίηση, πονοκεφάλους. Αλλά όλα πολύ εντονα. Τώρα έχουν μειωθεί αυτά...αλλά ψυχολογικά χωρίς λόγο νιώθω χαλια. Δεν μπορώ να χαρώ τίποτα. Βέβαια δεν έχω κάποιον στενό φίλο πράγμα που με ενοχλεί και με ρίχνει και έχω χάσει τον μπαμπά μου πριν 2 χρόνια από καρδιά και έχω τον φόβο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    kspat εγώ δεν είχα πιο πριν και με πιάσανε μαζί για 2 βδομάδες όλα σχεδόν όσα είπες, ήμουν σε τρομερή πίεση από δουλειά και άλλα προβλήματα εδώ και καιρό, το ένιωθα ότι δεν πάει άλλο.. κανε κουράγιο και εγώ σε αυτήν την δύσκολη στιγμή μου δεν είχα κάποιον κολλητό ή σχέση να με στηρίξει, έλεγα θα βρω δύναμη από μέσα μου..

  12. #12
    Quote Originally Posted by christos_cr View Post
    kspat εγώ δεν είχα πιο πριν και με πιάσανε μαζί για 2 βδομάδες όλα σχεδόν όσα είπες, ήμουν σε τρομερή πίεση από δουλειά και άλλα προβλήματα εδώ και καιρό, το ένιωθα ότι δεν πάει άλλο.. κανε κουράγιο και εγώ σε αυτήν την δύσκολη στιγμή μου δεν είχα κάποιον κολλητό ή σχέση να με στηρίξει, έλεγα θα βρω δύναμη από μέσα μου..
    Και εσύ το ίδιο! Εύχομαι να σου περάσουν οι συντομα οι παρενέργειες και να γίνεις εντελώς καλά!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Αν υπάρχει κάποιος άλλος που πήρε αντικαταθλιπτικά για λίγες μόνο μέρες (5-10), και του έκαναν ψυχολογικές παρενέργειες όπως κατάθλιψη, θα ήθελα την εμπειρία του, πόσο του κράτησε αν το ξεπέρασε, μετά από πόσο καιρό και πως..

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Location
    Athens
    Posts
    62
    ειναι λογικο να εχεις παρενεργειες ... εμενα το περισσοτερο που κρατησαν ειναι 10 μερες... αλλα με σφιξιμο στο κεφαλι ταχυκαρδια... ενιωθω να μιλαω κ να τα κανω ολα σε slow motion...
    απλα πραγματικα το να τα ξεκινασ κ να τα κοβεις μονος ειναι οτι χειροτερο μπορεις να κανεις στον εαυτο σου... κ μιλαω απο προσωπικες εμπειριες...

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Location
    Athens
    Posts
    62
    τα αντικαταθλιπτικα κανουν καιρο να δρασουν , οσο για ψυχοθεραπεια δεν εχεις αναφερει κατι.. δεν ξεκινησες?
    επικοινωνησε με τον γιατρο σου κ αν δεν βγαλεις ακρη , πηγαινε αλλου...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. 5htp για αγχώδη διαταραχή
    By Evi1982 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 37
    Last Post: 23-11-2019, 14:47
  2. ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΑΓΧΩΔΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By a+b in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 16-09-2013, 22:12
  3. Αγχώδη διαταραχή...μια ζωή
    By Deep purple in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 24-09-2012, 03:50
  4. αντικαταθλιπτικα (παρενεργειες)
    By afrula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 65
    Last Post: 19-12-2010, 04:50
  5. αγχωδη διαταραχη
    By tinalost73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 01-04-2008, 08:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •