Εναλλαγές διάθεσης και κρίσεις πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    6

    Εναλλαγές διάθεσης και κρίσεις πανικού

    Γειά σας! Είμαι 25 χρινών κι εδώ και κάποιο διαστημα υποφερω από κρίσεις πανικού. ..Οι οποίες στην πορεία μειώθηκαν σημαντικά αλλά έχω παρατηρήσει περίεργες αλλαγές στη διάθεσή μου! Αρχικά ενιωθα κούραση. ..ταχυκαρδία. .πήγα σε παθολίγον όπου τα βρήκε όλα εντάξει. ..αργότερα έπειτα από δυνατούς πονους στον αυχένα σε συνδυασμό με τις κρίσεις κατέληξα να πάω σε νευρολόγο όπου εκτός από πρόβλημα παθολογικο μου έδωσε φυτικά χάπια για την διαθεση και ηρεμιστικά σε περίπτωση κρίσης. .Το θέμα μου είναι ότι η διάθεση μου βρίσκεται σε περίεργη κατάσταση. ..Από την μία στιγμή στην άλλη αλλάζω διάθεση. ..κολλάω εύκολα με κάποια πράγματα για κάποιο διάστημα. ..Και μετά μου περνάει. ..Δεν ξέρω τι να κάνω. ...Πως να ηρεμησω από όλο αυτό. ..Και την συνεχόμενη κουραση...Έχω χάσει την διαθεση και κυρίως την υπομονή μου ....

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Location
    Athens
    Posts
    62
    βρες εναν καλο ψυχιατρο και πηγαινε .... μην το αφηνεις!!!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Labrujamuerta View Post
    βρες εναν καλο ψυχιατρο και πηγαινε .... μην το αφηνεις!!!
    Να μην αναζητήσω βοήθεια σε ψυχολόγο αρχικά? Σκέφτομαι μερικές φορές μήπως όλο αυτό είναι τελικά μια φάση αλλά άλλες φορές νιώθω πραγματικά άσχημα. ..

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Location
    Athens
    Posts
    62
    πρωτα θα πασ σε ψυχιατρο και μετα σε ψυχολογο... δεν υπαρχει λογος να το αφησεις, και δεν σου λεω πεσε στα φαρμακα σε καμια περιπτωση. ανεφερες οτι πηγες σε τοσους γιατρους ενω πρωτα απ ολα επρεπε να πας στον ψυχιατρο.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    6
    Ένιωθα πως είναι παθολογικο το πρόβλημα μου. ..Τελικά πέρα από κάποια θέματα υγείας που πρέπει να ψάξω πατα πάνω ίσως χρειαστεί να κάνω μια επίσκεψη και σε ψυχιατρο. ..

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Location
    Athens
    Posts
    62
    ναι γιατι μπορει ολα αυτα τα συμπτωματα που εχεις να ωφειλονται σε ψυχολογικα αιτια... οσο για τα φυτικα χαπια κ τα ηρεμιστικα , δεν αρκει να στα δωσει καποιος αλλα κ να σε παρακολουθει... με τον ψυχιατρο σου θα εχεις μια σχεση εμπιστοσυνης και θα τα ρυθμιζετε μαζι.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    6
    Η αλήθεια είναι πως σε λίγες μέρες θα πάω να κάνω εξετάσεις για αυτοανοσο νοσημα ... Γιατί δεν ξέρουμε αν υπάρχει κάτι τέτοιο η είναι συναισθηματικο-ψυχολογικό στρες. ..!μου τα έδωσε και δεν κάναμε λόγο καν για επίσκεψη σε τέτοια ειδικότητα. Ίσως θεώρησε πως περνάει Απλά μια φαση η περίοδο άγχους. ..

  8. #8
    Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις εβδομαδιαίες συνεδρίες με έναν ψυχολόγο που σου ταιριάζει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by Stefanianikols94 View Post
    Γειά σας! Είμαι 25 χρινών κι εδώ και κάποιο διαστημα υποφερω από κρίσεις πανικού. ..Οι οποίες στην πορεία μειώθηκαν σημαντικά αλλά έχω παρατηρήσει περίεργες αλλαγές στη διάθεσή μου! Αρχικά ενιωθα κούραση. ..ταχυκαρδία. .πήγα σε παθολίγον όπου τα βρήκε όλα εντάξει. ..αργότερα έπειτα από δυνατούς πονους στον αυχένα σε συνδυασμό με τις κρίσεις κατέληξα να πάω σε νευρολόγο όπου εκτός από πρόβλημα παθολογικο μου έδωσε φυτικά χάπια για την διαθεση και ηρεμιστικά σε περίπτωση κρίσης. .Το θέμα μου είναι ότι η διάθεση μου βρίσκεται σε περίεργη κατάσταση. ..Από την μία στιγμή στην άλλη αλλάζω διάθεση. ..κολλάω εύκολα με κάποια πράγματα για κάποιο διάστημα. ..Και μετά μου περνάει. ..Δεν ξέρω τι να κάνω. ...Πως να ηρεμησω από όλο αυτό. ..Και την συνεχόμενη κουραση...Έχω χάσει την διαθεση και κυρίως την υπομονή μου ....
    Καλησπέρα αν επηρεάζει την καθημερινότητα σου σε σημαντικό βαθμό π.χ να σε πιάνει κρίση πανικού κάθε μέρα, να νιώθεις περίεργα δηλαδή να σκέφτεσαι συνέχεια ότι κάτι έχεις, η διάθεση σου είναι υποτονική θα πρέπει να επισκεφθείς ψυχίατρο στην αρχή με φαρμακευτική αγωγή μαζί με συμβουλευτική για να μάθεις να πολεμάς τις κρίσεις και την ανχωδη διάταραχη. Δυστυχώς κάποιες φορές δεν μπορούμε να το περάσουμε μόνοι μας και χρειάζεται βοήθεια μην διστάσεις να την ζητήσεις.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by FILARETOS View Post
    Καλησπέρα αν επηρεάζει την καθημερινότητα σου σε σημαντικό βαθμό π.χ να σε πιάνει κρίση πανικού κάθε μέρα, να νιώθεις περίεργα δηλαδή να σκέφτεσαι συνέχεια ότι κάτι έχεις, η διάθεση σου είναι υποτονική θα πρέπει να επισκεφθείς ψυχίατρο στην αρχή με φαρμακευτική αγωγή μαζί με συμβουλευτική για να μάθεις να πολεμάς τις κρίσεις και την ανχωδη διάταραχη. Δυστυχώς κάποιες φορές δεν μπορούμε να το περάσουμε μόνοι μας και χρειάζεται βοήθεια μην διστάσεις να την ζητήσεις.
    Οι κρίσεις έχουν ελαττωθει πάρα πολύ! Αυτό όμως που παρατηρώ είναι πως μερικές στιγμές νιώθω καλά. ..Και μετά ξαφνικά μπορεί να νιώσω νεύρα. .άγχος. .θλίψη. ..Κάτι που το δείχνω. ..Και εκεί αρχίζω να σκέφτομαι πως κάτι δεν πάει καλά με μένα. .Και μετά πάλι "έλα μια χαρά είσαι " ...Και όλο αυτό γίνεται ένας φαύλος κύκλος. ..Αυτές οι εναλλαγές όμως με έχουν κουράσει. .Δεν ξέρω αν φταίει η σχέση μου και τα θεματακια που έχουμε σε συνδυασμό με τη δουλειά και την πίεση. ..προσπαθώ να τους έχω όλους ευχαριστημενους και τελικά δεν ξέρω αν το καταφέρνω. ..Και μένω με ένα μόνιμο άγχος μέσα μου που πλέον μου βγαίνει και σωματικά. .Και δεν με αφήνει να χαρώ στιγμες ...

Similar Threads

  1. Διαταραχή πανικού-Κρίσεις πανικού
    By Αργύρης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 28-01-2018, 17:18
  2. ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΕΝΑΛΛΑΓΕΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ
    By ΕΛΠΙΔΑΨ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 20-09-2016, 16:51
  3. ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΕΝΑΛΛΑΓΕΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ. ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΕΙΔΙΚΟ;
    By alexandra. in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 18-01-2016, 17:15
  4. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  5. Εναλλαγές
    By ico in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 05-05-2008, 10:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •