Eίναι ο ύπνος ''καταφύγιο''?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    WhyAlwaysMe?
    Guest

    Eίναι ο ύπνος ''καταφύγιο''?

    Ναι ξέρω,λίγο περίεργος τίτλος και ανάλογη θεματολογία,αλλά το σκεφτόμουν τώρα...
    Όλοι μας έχουμε σκέψεις και βάσανα στην καθημερινή μας ζωή.
    Από το πιο απλό έως το πιο περίπλοκο πράγμα.
    Είναι ο ύπνος άραγε ''καταφύγιο'' από όσα μας βασανίζουν στην καθημερινότητα?Μας κάνει να ξεφεύγουμε από αρνητικές σκέψεις ή όχι?
    Και εκτός αυτού,μπορεί ο ύπνος να λειτουργήσει ως αγχολυτικό για τις όποιες αρνητικές σκέψεις?Δηλαδή αφού ξυπνήσουμε να αντιμετωπίσουμε θετικότερα μια κατάσταση?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Ναι ξέρω,λίγο περίεργος τίτλος και ανάλογη θεματολογία,αλλά το σκεφτόμουν τώρα...
    Όλοι μας έχουμε σκέψεις και βάσανα στην καθημερινή μας ζωή.
    Από το πιο απλό έως το πιο περίπλοκο πράγμα.
    Είναι ο ύπνος άραγε ''καταφύγιο'' από όσα μας βασανίζουν στην καθημερινότητα?Μας κάνει να ξεφεύγουμε από αρνητικές σκέψεις ή όχι?
    Και εκτός αυτού,μπορεί ο ύπνος να λειτουργήσει ως αγχολυτικό για τις όποιες αρνητικές σκέψεις?Δηλαδή αφού ξυπνήσουμε να αντιμετωπίσουμε θετικότερα μια κατάσταση?
    Για μένα είναι καταφύγιο, ναι... Μερικές φορές όταν νιώθω πολύ άσχημα προσπαθώ να κοιμηθώ για να μην υποφέρω...

    Για την δεύτερη ερώτηση, δεν ξέρω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Νομίζω πως ναι, μπορεί ο υπνος να λειτουργήσει ως ένα είδος αμυνας από την δύσκολη καθημερινότητα/πραγματικότητα. Όσες φορές εχει τύχει να έχω πολύ τις μαύρες μου έχω παρατηρήσει πως δεν θελω να ξυπνήσω από το χουζουρι μου και κρατάω τα μάτια μου πεισματικά κλειστά για να παρατείνω την "ξεκούραση μου από την πραγματικότητα" όσο περισσότερο μπορώ...αυτό βέβαια δεν είναι ότι πιο υγιές, είναι σημάδι ότι κάποιος δεν είναι και στα καλύτερα του και το διαχειριζεται προσωρινά ετσι.
    Αλλά εκτός αυτού υπάρχει και μια παροιμία στη μητρική μου γλώσσα που λέει "το πρωί είναι πιο σοφό από το βράδυ"...που συμαινει ότι σε καταστάσεις μεγάλου στρες, η όταν καλειται κάποιος να παρει μεγάλες και σημαντικές αποφάσεις γενικά μπορεί ο ύπνος να έχει ευεργετική επίδραση στην κρίση του, να τον βοηθήσει να έχει πιο "καθαρό μυαλό". Το λένε και στα αγγλικά, για να πουν ότι θέλουν χρόνο να σκεφτούν για κάποια σημαντική απόφαση λένε η "I will sleep on it"...σίγουρα έχει κάποια δόση αλήθειας το ότι ένας καλός ύπνος μας βοηθάει να σκεφτούμε πιο καθαρά δηλαδή και να αντιμετωπίσουμε μια δυσκολη κατάσταση λίγο πιο ψυχραιμα/θετικά.
    Γιατί στον αντίποδα έχω δει στη πράξη πως όταν είμαι κουρασμένη τείνω να μεγαλοποιω κάπως τα προβλήματα μου στο μυαλό μου/μου φαίνονται βουνό. Πολύ σημαντικό πράγμα η ξεκούραση και για την ψυχολογία μας και για την υγεια και τον μεταβολισμό μας.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    ...που σημαινει ότι σε καταστάσεις μεγάλου στρες, η όταν καλειται κάποιος να παρει μεγάλες και σημαντικές αποφάσεις γενικά μπορεί ο ύπνος να έχει ευεργετική επίδραση στην κρίση του, να τον βοηθήσει να έχει πιο "καθαρό μυαλό".
    Ι put my two billion cents in ....

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Πολυ ομορφο αυτο που λες , "καταφυγιο" και ετσι ειναι, οταν κοιμασαι παυεις να εχεις σκεψεις ασχημες! παυεις να ενδιαφερεσαι για τα κθημερινα πραματα! Οταν ερχετε το βραυ χαιρεσαι κι οταν ερχεται η μερα ξενερωνεις! Αυτο ομως ειναι ενα ξεκαθαρο δηγμα καταθλιψης, μαλιστα ειναι απο τις βασηκες ερωτησεις του ερωτηματολογιου της καταθλιψης που κανουν οι θεραπευτες.

  6. #6
    Καταφύγιο δε λες τίποτα....

    Νομίζω μάλιστα μια από τις μεγαλύτερες προκλήσεις είναι να κάνεις τον "ξύπνιο" σου καλύτερο από τον ύπνο σου..

    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Μιας και βλέπω ομοφωνία απόψεων,θα συμφωνήσω κι εγώ.
    Αλλά πιστεύω ότι δεν πρέπει να έχουμε μόνο τον ύπνο ως άμυνα/καταφύγιο...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,068
    Στον ύπνο, το πνεύμα μου είναι ελεύθερο και ελαφρύ,χωρίς τα βαρίδια του σώματος.
    Μπορείς να τρέχεις χωρίς να κουράζεσαι.
    Μπορείς να πετάς χωρίς νά'χεις φτερά.
    Μπορείς να πονάς χωρίς να πονάς.
    Μπορείς να πεθάνεις χωρίς να πεθάνεις.
    Είναι ένα θέατρο όπου παίζεται η παράσταση-παρωδία της αληθινής ζωής και αυτό μας δίνει το μέτρο της σημασίας των πραγμάτων....Όλα μπορούν να συμβούν χωρίς να υπάρχουν οι προυποθέσεις...Δεν χρειάζεσαι χρήματα γιατί τίποτα δεν έχει πάγια αξία...Είναι ο τόπος της ανταρσίας απέναντι στο πραγματικό....Τα πάντα απλά διαδραματίζονται χωρίς να ρωτάς και να αναλύεις...
    Είναι ο τόπος της ξεγνοιασιάς για μένα.
    Γι'αυτό έλα υπνάκο...
    Πάρε με βαθιά...
    Ελα,φίλε μου.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Και φυγη ειναι , υγιης , και κανει καλο ........... ελλειψει ασχολιας κοιμαμαι πολλες ωρες ......και αυτο μου κανει καλο, ηρεμω......

  10. #10
    Ο ύπνος δεν είναι καταφύγιο όταν ξυπνάς μέσα στη νύχτα και μέχρι να σε ξαναπάρει βασανίζεσαι από τις σκέψεις, δηλαδή από απωθημένα, χαμένες ευκαιρίες, αρνητικά βιώματα της ζωής σου, αλλά και φανταστικές ιστορίες και σενάρια με αρνητικό χαρακτήρα που πλάθονται εκείνη τη στιγμή με υπόβαθρο και ως συνέχεια των σκέψεων που προείπα.
    Υπάρχει και η περίπτωση που δεν σε παίρνει καν ο ύπνος από τη στιγμη που ξάπλωσες, που περνάνε ώρες για να αποκοιμηθείς.
    Άμα το θέμα είναι κατάθλιψη, ο ύπνος σε παίρνει πιο εύκολα, αν και πάλι θα έχεις πρόβλημα με σκέψεις - προφανως καταθλιπτικού χαρακτηρα - αν ξυπνήσεις ξαφνικα μες στη νυχτα.
    γιάννης

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Άμα το θέμα είναι κατάθλιψη, ο ύπνος σε παίρνει πιο εύκολα, αν και πάλι θα έχεις πρόβλημα με σκέψεις - προφανως καταθλιπτικού χαρακτηρα - αν ξυπνήσεις ξαφνικα μες στη νυχτα.
    Κοιμασαι ? δεν ειναι καλο ......δεν κοιμασαι ? ουτε αυτο καλο ειναι .........εμμμμ, αμαν βρε Γιαννη , δεν σε πιανει κανεις πουθενα ...

    αυτο δεν ειναι υπνος , ειναι ' ο εφιαλτης στο δρομο με τις λευκες ' ..........

  12. #12
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Κοιμασαι ? δεν ειναι καλο ......δεν κοιμασαι ? ουτε αυτο καλο ειναι .........εμμμμ, αμαν βρε Γιαννη , δεν σε πιανει κανεις πουθενα ...

    αυτο δεν ειναι υπνος , ειναι ' ο εφιαλτης στο δρομο με τις λευκες ' ..........


    Το άσχημο λέω είναι να μην σε παίρνει ο ύπνος ή να ξυπνάς κατά τη διάρκεια της νύχτας.
    Δεν έχω δει τον εφιάλτη στο δρόμο με τις λεύκες..... καλή ιδέα.
    Εν σχέσει πως αντιμετωπίζεται αποτελεσματικά το όλο θέμα έχω γράψει αρκετές φορές εδώ, ... εδώ και ο χρόνια κι ο πρώτος που θα πρέπει να παλεύει να το εφαρμόσει είμαι εγώ, αν και για κάποια πράγματα στα οποία παραπέμπει η αντιμετώπιση ο εγκλωβισμός είναι περίπου υπαρκτός.
    γιάννης

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post


    Το άσχημο λέω είναι να μην σε παίρνει ο ύπνος ή να ξυπνάς κατά τη διάρκεια της νύχτας.
    ... εδώ και ο χρόνια κι ο πρώτος που θα πρέπει να παλεύει να το εφαρμόσει είμαι εγώ, αν και για κάποια πράγματα στα οποία παραπέμπει η αντιμετώπιση ο εγκλωβισμός είναι περίπου υπαρκτός.

    Eσυ ξερεις τον εαυτο σου , κανε οτι νομιζεις καλυτερο , εγω καλοπροαιρετα γραφω ............
    κι εγω ξυπναω παντα το βραδυ , αλλα ξανακοιμαμαι ευκολα ...............και αλλη μια δοση το πρωι , συμπληρωμα ......

  14. #14
    Μακάρι να ταν όλοι καλοπροαίρετοι - ειλικρινα στο λέω - σαν εσένα.
    Μην ανησυχείς, τις ελάχιστες ωρες ύπνου τις καλύπτω και με το παραπάνω εντός του 24ωρου! Το ζήτημα είναι όταν ξυπνώ, βασικά μέσα στη νύχτα, που εκεί ώρες ώρες το κεφάλι πάει να σπάσει από τις σκέψεις για τα προβλήματα/θέματα μου που γενικά συζητώ εδώ.
    Η μέθοδος αντιμετώπισης που προείπα είναι να κάνουμε κατά τη διάρκεια της μέρας πράγματα που αποτελούν για εμάς θετικότητα, επιτυχία, ώστε να μειώνεται ο χώρος των αρνητικών που μας βαράνε το βράδυ ή να επενεργούν ως αντιστάθμισμα τους. Το μόνο που δύσκολα αλλάζει είναι οι σκέψεις που αφορούν στους τομείς όπου εγκλωβίστηκε η ζωης μας, όπου την πατήσαμε, και ιδίως, λόγω ηλικίας ή του ότι μεσολάβησαν αλλαγές που δεν εξαρτώνταν από εμάς, δύσκολα επανορθωνεται κάτι.
    γιάννης

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ναι , Γιαννη , απο τις κακες σκεψεις ξεκινανε ολα .......ε , δεν σε πηραν και τα χρονια ακομη ......

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Eιναι σύμπτωμα;
    By jim7 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 17-08-2017, 10:39
  2. Eίναι φυσιολογικό ή όχι;
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 30-10-2014, 20:08
  3. Η ποίησις είναι το καταφύγιο που φθονούμε
    By Συνήθεια in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 28-04-2013, 21:14
  4. 'Υπνος, ύπνος και πάλι ύπνος...
    By Konstantinoss in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2011, 11:25
  5. Το σπιτι μασ, καταφυγιο.
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-12-2007, 14:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •