Eίναι ο ύπνος ''καταφύγιο''? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Για μένα είναι καταφύγιο, ναι... Μερικές φορές όταν νιώθω πολύ άσχημα προσπαθώ να κοιμηθώ για να μην υποφέρω...
    ...
    Αυτο το κανω κι εγω , αμα δεν αισθανομαι καλα ...........

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Δεν ξέρω εγώ κάθε μεσημέρι προς απόγευμα ξεραίνομαι στον ύπνο και σηκώνομαι αργά. Είτε θα δω ταινία και θα μαγειρέψω κάτι, είτε θα βγω για χαλαρό ποτό.

    Τώρα με εξεταστική κιόλας, απλά σκοτώνω λίγο τον χρόνο μου στο pc, πριν στρωθώ πάλι για διάβασμα και εννοείται ύπνος.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Kostas_14 View Post
    Δεν ξέρω εγώ κάθε μεσημέρι προς απόγευμα ξεραίνομαι στον ύπνο και σηκώνομαι αργά. Είτε θα δω ταινία και θα μαγειρέψω κάτι, είτε θα βγω για χαλαρό ποτό.
    .
    Εγω θα ξαπλωσω οπωσδηποτε ,και θα δω κι εγω μια μαγνητοσκοπημενη ταινια ........ποτε επιγεια , εχει σκουπιδια ......

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634


    The last sanctuary !

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εσενα Εξουθενωμενε , ενας γερος υπνακος θα σε σουκανε καλο ......... θαλλαζες και τι νικνειμ σου .....

    ασε τα δελφινια , αυτα την εχουνε καταβρει ........

  6. #21
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Τελικά ο ύπνος δεν έχει μόνο ψυχολογικό όφελος.

    http://www.capital.gr/health/3175037...-o-kalos-upnos

    https://www.terry.gr/sleep-part-one/

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    στο κρεβατι μου εχω βαλει ενα αυτοκολλητο exit με βελος προς το προσκεφαλο σαν αυτα που εχουν στην εξοδο κινδυνου.απο το γυμνασιο που ειχα τα ζορια μου..για μενα ειναι καταφυγιο ναι
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Εξουθενωμένος View Post


    The last sanctuary !
    Υε τουλαχιστον απ οτι βλεπω βρηκες τις εικονες που σε εκφραζουν...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Εμένα πάλι απο μικρή δεν μου άρεσε ο ύπνος. Η μάνα μου περιγράφει πως ημουν το πιο ήσυχο μωρό εκτός από την ώρα που έπρεπε να με βάλει για ύπνο. Στα παιδικά μου χρόνια θυμάμαι έντονα τη σκηνή να έχει νυχτώσει να είμαι ξαπλωμένη στο κρεβάτι και να εύχομαι να ήταν πρωι για να σηκωθώ. Το πρόγραμμα ύπνου στο σπίτι τις μέρες που είχαμε σχολείο ήταν αυστηρό. 9 το βράδυ στα κρεβάτια μας. Κάποια στιγμή με πήραν χαμπάρι πως δεν το αντέχω κι έτσι κατοχυρώσαμε το εξής : 9 το βράδυ ο πατέρας μου μας έλεγε το "ώρα για ύπνο" τραγουδιστά κι εγώ τον κοιτούσα επίμονα για να δω το κλείσιμο του ματιού του. Αυτό σήμαινε οτι θα έκανα πως πήγαινα για ύπνο με τους άλλους, θα περίμενα για λίγο στο κρεβάτι μου μέχρι να σιγουρευτώ πως κοιμήθηκαν και μετά θα ξαναγυρνούσα στο καθιστικό με τους δικούς μου. Επίσης δεν έχω κοιμηθεί ποτέ μεσημέρι.

    Τις περιόδους που κοιμάμαι πολύ, τις έχω καταχωρήσει ως περιόδους που δεν ήμουν καλά. Γιατί όντως λειτουργεί σαν καταφύγιο. Σταματά για λίγο η πραγματικότητα, δεν χρειάζεται να αντιμετωπίσεις τίποτα και μπορείς απλά να ταξιδέψεις στον κόσμο σου.
    Πάντως εκτός από τις περιπτώσεις που υποδηλώνει αποφυγή, ο ύπνος είναι αποδεδειγμένο ότι βοηθά τον εγκέφαλο και γενικά όλον τον οργανισμό να ανασυνταχθεί, και να προετοιμαστεί για την επόμενη μέρα. Η σκέψη είναι πιο καθαρή και το σώμα λειτουργεί καλύτερα, ακόμα και τα κύτταρα μας τις νύχτες ανανεώνονται. Επίσης αμέτρητες φορές είχα τις καλύτερες ιδέες για κάτι που με απασχολούσε μετά από έναν καλό και ξεκούραστο ύπνο.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Θέλω ν' αναφέρω κάτι που έχω παρατηρήσει και που το θυμήθηκα ξανά χθες όταν ξύπνησα από μεσημεριανό ύπνο... Ενώ μου προσφέρει καταφύγιο τις ώρες που κοιμάμαι όταν ξυπνήσω στην πραγματικότητα νιώθω χειρότερα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Εγω καθε βραδυ βλεπω εφιαλτες ως αποτελεσμα της καταθλιψης που εχω πολλους κιολας γιατι ξυπναω μες στη νυχτα και το μεσημερι δεν μπορω να κοιμηθω ποτε οποτε μονο καταφυγιο δεν ειναι για μενα ο υπνος.

  12. #27
    Για εμένα μια περίοδο ήταν το μοναδικό καταφύγιο. Από παιδί απολάμβανα την αίσθηση ζεστασιάς ασφαλειας απομάκρυνσης από το θορυβώδες περιβάλλον. Φυσικά στα χρόνια της χαράς ο ύπνος ήταν χάσιμο οπότε με 4ωρο ήμουν οκ ( ίσως και να είχα μανία και να μην το καταλάβαινα). Όταν ήρθαν οι πίκρες μόνον εκεί ένιωθα ασφαλής. Κάποια στιγμή αναρωτήθηκα " είσαι σωματικα άρρωστη και βρίσκεσαι στο κρεββάτι σου; ; ξεφεύγεις συνειδητά από την πραγματικότητα που δεν μπορείς να αλλάξεις. Πόσο θα κρατήσει αυτό;;; Κάπου εκεί ακόμα και αν δεν είχα σοβαρό κίνητρο και η κατάθλιψη επέμενε επεμεινα και εγώ να σηκωθώ. Α ξέχασα την περίοδο που είχα αϋπνίες σερί και έλεγα ααααχχχχ ούτε να κοιμηθώ δε μπορώ πια σε αυτή τη ζωή....
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Ήταν το καταφύγιο μου όταν ειχα κατάθλιψη και ηθελα να κοιμαμαι απειρες ωρες γιαυτό και επαιρνα λεξοτανιλ απο μονη μου χωρίς συνταγή γιατρού.. Κοιμομουν όλη μέρα... Ωραίες μέρες... Τωρα δε το εχω ανάγκη.. Και ξυπνια μια χαρα τη παλεύω
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  14. #29
    Συμφωνώ κ για μένα ήταν καταφύγιο στις καταθλιψεις μου.
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Ναι ξέρω,λίγο περίεργος τίτλος και ανάλογη θεματολογία,αλλά το σκεφτόμουν τώρα...
    Όλοι μας έχουμε σκέψεις και βάσανα στην καθημερινή μας ζωή.
    Από το πιο απλό έως το πιο περίπλοκο πράγμα.
    Είναι ο ύπνος άραγε ''καταφύγιο'' από όσα μας βασανίζουν στην καθημερινότητα?Μας κάνει να ξεφεύγουμε από αρνητικές σκέψεις ή όχι?
    Και εκτός αυτού,μπορεί ο ύπνος να λειτουργήσει ως αγχολυτικό για τις όποιες αρνητικές σκέψεις?Δηλαδή αφού ξυπνήσουμε να αντιμετωπίσουμε θετικότερα μια κατάσταση?

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Ναι ξέρω,λίγο περίεργος τίτλος και ανάλογη θεματολογία,αλλά το σκεφτόμουν τώρα...
    Όλοι μας έχουμε σκέψεις και βάσανα στην καθημερινή μας ζωή.
    Από το πιο απλό έως το πιο περίπλοκο πράγμα.
    Είναι ο ύπνος άραγε ''καταφύγιο'' από όσα μας βασανίζουν στην καθημερινότητα?Μας κάνει να ξεφεύγουμε από αρνητικές σκέψεις ή όχι?
    Και εκτός αυτού,μπορεί ο ύπνος να λειτουργήσει ως αγχολυτικό για τις όποιες αρνητικές σκέψεις?Δηλαδή αφού ξυπνήσουμε να αντιμετωπίσουμε θετικότερα μια κατάσταση?
    Ότι καλύτερο υπάρχει στην ζωή?
    είναι ώρες ώρες που λέω να κοιμηθώ και να μην ξυπνήσω ποτέ!!!! δεν σκέφτεσαι, δεν αγχώνεσαι, τα προβλήματα εξαφανίζονται (έστω κ προσωρινά) γενικά σαν να μην υπήρχα ποτέ...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Eιναι σύμπτωμα;
    By jim7 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 17-08-2017, 10:39
  2. Eίναι φυσιολογικό ή όχι;
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 30-10-2014, 20:08
  3. Η ποίησις είναι το καταφύγιο που φθονούμε
    By Συνήθεια in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 28-04-2013, 21:14
  4. 'Υπνος, ύπνος και πάλι ύπνος...
    By Konstantinoss in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2011, 11:25
  5. Το σπιτι μασ, καταφυγιο.
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-12-2007, 14:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •