ΤΑΙΝΙΕΣ!με ψυχικα,πνευματικα θεματα, που να χουν να κανουν με εμας! πρωτεινετε!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129

    Cool ΤΑΙΝΙΕΣ!με ψυχικα,πνευματικα θεματα, που να χουν να κανουν με εμας! πρωτεινετε!!

    καλησπερα συμφορμητεησσες συμφορμητες!
    Ταινιες! βιωγραφικες, δραματηκες, τρομου, ντοκυματερ! γενικα οποια οποιος θελει ας μου πρωτεινει ,ας μας πρωτεινει καποια ταινια ,καποιο φιλμ που να εχει περιεχομενο ψυχολογικα θεματα, η ταινιες με δραση που να εχουν μεσα κατις σχετικο με παραφυσηκα φαινομενα!. Η ταινιες σχετικες με ανθρωπους που εχουν προβλημα με ναρκωτικα κι θελουν να γινουν καλα, η ταινιες -χωρις να παρεξηγηθει κανεις - που εχουν πρωταγωνηστες που πασχουν απο ψυχωσεις, η σχιζοφρενεια.
    Τελευταια ψαχνω να βρω τετοιες ταινιες, αλλα εχω βρει πολυ λιγες, θα σας γραψω , κι θα σας πω την γνωμη μου μολις τις δω.
    Υ.Γ. εαν γνωριζετε, γραψτε και το σαιτ για ον λαιν ταινιες. ευχαριστω!

  2. #2
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Requiem for a dream μήπως?
    Last edited by WhyAlwaysMe?; 29-01-2019 at 02:46.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Αυτή είναι πολύ ωραία ταινία:



    Είναι ψυχολογικό θρίλερ άρα καλύπτει και το θέμα της ψυχολογίας και το θέμα του τρόμου που αναφέρεις, 2 σε 1...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σου Γιώργο,
    η πιο ενδιαφέρουσα ταινία που έχω δει με ήρωα που πάσχει από σχιζοφρένεια ήταν το "A Beautiful Mind", το έχουν αναφέρει και άλλα παιδιά κατά καιρούς νομίζω.
    Υπάρχει μια ελληνική ταινία των 90ς, τη βρίσκεις και στο you tube, που λέγεται "Από την άκρη της πόλης", που παρουσιάζει τις ζωές μια παρέας νεαρών Ρωσοπόντιων από το Μενίδι που είναι μπλεγμένοι με ναρκωτικά, μικροκλοπές, πορνεία κλπ. Τα δείχνει πολύ ρεαλιστικά και ωμά τα πράγματα, όπως ωμή πολλές φορές είναι και η πραγματικότητα...
    Και το "Requiem for a Dream" που ανέφερε ο Why Always Me ήταν πολύ δυνατή ταινία , τη θυμάμαι, γροθιά στο στομάχι.
    Είναι και μια ακόμα αμερικάνικη το "Gia" με την Angelina Jolie, πρίν να γίνει τόσο γνωστή, βασισμένη στην αληθινή ιστορία ενός φωτομοντέλου που παλεύει με τα ναρκωτικά και τελικά και με το AIDS που παθαίνει εξαιτίας αυτών.
    Αν θυμηθώ και άλλες θα γράψω, τρόμου και με παραφυσικά φαινόμενα κλπ δεν πολυβλέπω πια, γιατί με σκιάζουν λίγο και είχα και θέμα με εφιάλτες παλαιότερα οπότε τα έκοψα για να είμαι καλύτερα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Δεν μου αρέσουν τα ψυχολογικότέτοια. Γενικά βλέπω δράσης, σειρές και ταινίες με χιούμορ, σταντ απ και animation σειρές που δεν έχουν καμία λογική.

    Προτείνω λοιπόν σύμφωνα με τα δικά μου γούστα πάντα. Το Rick and Morty και Family Guy..

    Από ντοκιμαντέρ προτείνω: Πλανήτης Γη, Αφρική, Ανταρκτική, Ηχογραφημένες ομολογίες (έχει φουλ ψυχολογία κιόλας) και γαλάζιος πλανήτης (έχει σχέση με την ζωή στον βυθό).

    Από τρόμου προτείνω, από σειρές: Δαίμονες του Hill House (έχει σχέση και με ψυχολογία, όχι μόνο με παραφυσικά) και Σαμπρίνα.. Ταινίες τρόμου προτείνω: Τον εξορκιστή (από τις καλύτερες κλασικές ταινίες τρόμου), Απόστολος, Ιεροτελεστία, Open House, την Μεταφυσική Δραστηριότητα είναι σειρές ταινιών, για πιο κλασικά εκτός από τον εξορκιστή, είναι η Λάμψη, το Resident Evil (έχει βγει και σε παιχνίδι) και τα σαγόνια του καρχαρία.

    Και τέλος από τρόμου το Βερόνικα, που το είδα και πρόσφατα, είναι αληθινή ιστορία, ισπανικό αν θυμάμαι καλά (έχει σχέση με παραφυσική δραστηριότητα).

    Για sait για να τις κατεβάσεις υπάρχουν πολλά, εγώ έχω netflix κάτι που συμφέρει πολύ να σου πω την αλήθεια. Μπορώ να προτείνω και άλλες ταινίες με ψυχαγωγικό περιεχόμενο σταντ απ δλδ, αλλά και χιουμοριστικές. Η λατρεία μου είναι τα horror όμως, όπως καταλάβατε.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Requiem for a dream μήπως?
    καταπληκτικη ταινια! οπως λεει κι ο φιλος απο κατω "γροθια στο στομαχι" προσωπικα ,θυμαμαι οτι με ειχε ανατριχιασει αρκετα αυτη η ταινια , την ειχα δει οταν ειχε πρωτοβγει πριν 15 χρονια περιπου και με ειχε συγκλονησει λογο και του προσωπικου μου προβληματος με τα ναρκωτικα.
    Ειχε δεχτει κι πολυ καλες κριτικες σαν ταινια, κι μαλιστα ηταν κατι αλλιοτικο απο το κλασικο χολιγκουντιαννο κατεστημενο.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Γεια σου Γιώργο,
    η πιο ενδιαφέρουσα ταινία που έχω δει με ήρωα που πάσχει από σχιζοφρένεια ήταν το "A Beautiful Mind", το έχουν αναφέρει και άλλα παιδιά κατά καιρούς νομίζω.
    Υπάρχει μια ελληνική ταινία των 90ς, τη βρίσκεις και στο you tube, που λέγεται "Από την άκρη της πόλης", που παρουσιάζει τις ζωές μια παρέας νεαρών Ρωσοπόντιων από το Μενίδι που είναι μπλεγμένοι με ναρκωτικά, μικροκλοπές, πορνεία κλπ. Τα δείχνει πολύ ρεαλιστικά και ωμά τα πράγματα, όπως ωμή πολλές φορές είναι και η πραγματικότητα...
    Και το "Requiem for a Dream" που ανέφερε ο Why Always Me ήταν πολύ δυνατή ταινία , τη θυμάμαι, γροθιά στο στομάχι.
    Είναι και μια ακόμα αμερικάνικη το "Gia" με την Angelina Jolie, πρίν να γίνει τόσο γνωστή, βασισμένη στην αληθινή ιστορία ενός φωτομοντέλου που παλεύει με τα ναρκωτικά και τελικά και με το AIDS που παθαίνει εξαιτίας αυτών.
    Αν θυμηθώ και άλλες θα γράψω, τρόμου και με παραφυσικά φαινόμενα κλπ δεν πολυβλέπω πια, γιατί με σκιάζουν λίγο και είχα και θέμα με εφιάλτες παλαιότερα οπότε τα έκοψα για να είμαι καλύτερα.
    Θα ψαξω να τις βρω! ευχαριστω για τις πρωτασεις. Το μονο προβλημα ειναι να τις βρω, διοτις μερικες ταινιες δεν τις βρησκω στο σαιτ που εχω, θα κοιταξω να βρω σε τορρεντ. ευχαριστω!
    Μια υπεροχη ταινια, με μπλακ χιουμορ ειναι το "Jack Goes Home", την ειδα προχθες! ειναι ενα νεο ειδος κηνιματογραφου , με γνωστους ηθοποιους αλλα με αντεργκραουντ στοχεια και καλτ χαρακτηρες! εχει να κανει με εναν κατα σιροην δολοφωνο οπου πασχει απο ψυχαναγκασμους κι ενα περιεργο ειδος σχιζοφρενειας! σχεδον σε ολην την ταινια υπαρχουν αναφωρες σε ψυχιατρικα θεματα κι ταυτοχρονα εχει ενα χιουμορ αρκετα μπλακ. το πρωτεινω!!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Silver Linings Playbook (2012)

    Still Alice (2015) Αφορά την άνοια.

    Girl, Interrupted (1999) Με ψυχιατρικό ίδρυμα, δεκαετία του 60 ή του 70, αν θυμάμαι καλά.

    Temple Grandin (2010) Αυτή έχει να κάνει με τον αυτισμό σε ενήλικο άτομο και περιγράφει πολύ καλά το θέμα αυτό. Και είναι βιογραφική.

    Από τις υπόλοιπες που αναφέρθηκαν το Don't say a word, πολύ καλή, με ψυχίατρο που αναλαμβάνει μια κοπέλα σε κλινική επειδή τον απειλούν(φαίνεται και στο τρέιλερ).
    το Requiem for a Dream αφορά τα ναρκωτικά και είναι σκληρή ταινία και καθόλου χολιγουντιανη που είπε και ο Γιώργος

    Quote Originally Posted by Kostas_14 View Post
    Rick and Morty και Family Guy..
    Φαντάζομαι γνωρίζεις και το Futurama και τους Simpsons
    Με καρχαρία υπάρχει το The Shallows (2016), με ένα χαρακτήρα όμως, ρεαλιστικό και αξιοπρεπές. Όχι κάτι φοβερό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Brain on fire.. καλη ταινια

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Ρε παιδια, ξερετε κανενα αξιοπηστο σαιτ με ον λαιν, μαλον λαιβ στριμινγκ , ωστε να βλεπουμε τις ομορφες ταινιες που πρωτεινετε, διοτις, εγω προσπαθω με το "tainies4k.com" αλλα δεν τις εχει ολες. ξερετε κανεν?α

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    RAMBO 1-2-3..................

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Θα ψαξω να τις βρω! ευχαριστω για τις πρωτασεις. Το μονο προβλημα ειναι να τις βρω, διοτις μερικες ταινιες δεν τις βρησκω στο σαιτ που εχω, θα κοιταξω να βρω σε τορρεντ. ευχαριστω!
    Μια υπεροχη ταινια, με μπλακ χιουμορ ειναι το "Jack Goes Home", την ειδα προχθες! ειναι ενα νεο ειδος κηνιματογραφου , με γνωστους ηθοποιους αλλα με αντεργκραουντ στοχεια και καλτ χαρακτηρες! εχει να κανει με εναν κατα σιροην δολοφωνο οπου πασχει απο ψυχαναγκασμους κι ενα περιεργο ειδος σχιζοφρενειας! σχεδον σε ολην την ταινια υπαρχουν αναφωρες σε ψυχιατρικα θεματα κι ταυτοχρονα εχει ενα χιουμορ αρκετα μπλακ. το πρωτεινω!!
    Να είσαι καλά, (παρεπιπτόντως φίλη είμαι, όχι φίλος) θυμήθηκα και άλλη μια ταινία που μου είχε αρέσει, "Proof" λέγεται, η πρωταγωνίστρια είναι μια λαμπρή μαθηματικός, όπως και ο πατέρας της που έχει πεθάνει, και ο οποίος υπέφερε από ένα είδος ψύχωσης και τον βοηθούσε εκείνη πολύ και φοβάται τώρα αν εκτός από την έφεσή του στα μαθηματικά έχει κληρονομήσει και η ίδια την ασθένεια... ήταν κάπως αλλιώτικη ταινία, βασισμένη σε θεατρικό έργο, μου είχε αρέσει το παίξιμο όλων των ηθοποιών.
    Αν καταλαβαίνεις καλά τα αγγλικά, αμερικάνικα, και μπορείς και χωρίς υπότιτλους εγώ έχω βρει αρκετές καλές ταινίες στο bmovies.cloud, ίσως έχει εκεί κάποιες από αυτές που έχουμε αναφέρει.

Similar Threads

  1. Mental-horizons.com - Ένα site από εμάς για εμάς
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 28-07-2018, 23:10
  2. Ταινιες που σας κανουν καλο η σας εχουν βοηθησει!!
    By sunset in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 33
    Last Post: 02-07-2014, 19:04
  3. ΤΑΙΝΙΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΠΑΡΙΣΤΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΝ Ή ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ
    By Kassi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 96
    Last Post: 08-07-2012, 05:08
  4. Τι Γνωριζετε για την Σαϊεντολογία? για τις θεραπειες της σε ψυχικα θεματα?
    By giorgos panou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 19-09-2011, 22:32
  5. Replies: 4
    Last Post: 18-06-2011, 15:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •