Μέχρι πότε???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228

    Μέχρι πότε???

    Καλησπέρα σε όλους.. Εδω και 5 μήνες ταλαιπωρούμαι απο έντονα ψυχοσωματικα συμπτώματα έπειτα από πάρα πολύ έντονο στρες που πέρασα και εμμονες ιδέες οπως φοβιες για κάθε είδους ασθένεια η τρόμο στο άκουσμα κ μόνο κάποιας ασθένειας, κάποιου θανάτου κλπ.. Εχω πάθει/νιώσει τα πάντα μεσα σε ολο αυτό το διάστημα μουδιάσματα, τσίμπηματα, τρέμουλο, ταχυπαλμιες, πονο στο στήθος κ στο στερνο, πονοκεφάλους, πόνους στην καρδιά, αϋπνίες, κόμπο στο λαιμο, κνησμο, μυικες συσπάσεις που τείνουν να γίνουν κ μονινες πια.. Είχαν περιοριστεί σε κάποιο αρκετά μεγάλο βαθμό θα έλεγα αλλα τις τελευταίες 3 4 ημέρες τις νιώθω κ πάλι έντονα... Κ αναρωτιέμαι μέχρι πότε θα συνεχιστεί αυτό το πράγμα?? Σίγουρα υπάρχουν πολλοί σε αυτό το forum με τα ίδια συμπτωματα ωστόσο αναρωτιέμαι γιατί εκεί που ολα αυτά τα ψυχοσωματικα ηρεμούν και παίρνεις θάρρος την επόμενη ημέρα επιστρέφουν πιο έντονα???

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Καλησπέρα.1 Γενικές εξετάσεις έχεις κάνει; 2.Αν ναι κάνεις συνεδρίες ή φαρμακευτική αγωγή.3 Γενικά Υπάρχουν μέρες που γίνονται τα συμπτώματα έντονα και άλλες όχι.Οί λόγοι μπορεί να είναι π.χ αϋπνία,κούραση ακόμα και όταν πεινάς κτλ Το ποτέ θα τελειώσει δεν θα στο απαντήσει κανένας βλέπε Μαίρη Συνατσακη 11 χρόνια με κρίσεις πανικού. Μην κάνεις αυτήν την ερώτηση στον εαυτό σου. Ποτέ θα τελειώσει. Δες πως θα το διαχειριστείς και πως θα το περιορίσεις. Τρόποι υπάρχουν πολλοί δες πόιος σου ταιριάζει.Γενικα μην αγχώνεσαι το ποτέ θα αγχωθείς. Όλα καλά θα πάνε στο τέλος. Και το τέλος είναι όταν θα πάνε όλα καλά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Πιστεύω πως όλα φεύγουν όταν πάψεις να τα σκέφτεσαι και να ασχολείσαι. Αν πχ ξυπνάς το πρωί και σκέφτεσαι πωωω θα με πιάσει αυτό ή εκείνο λογικά θα σε πιάσει. Κανείς ανθυποβολη. Το μυαλό σου ελέγχει τις λειτουργίες σου. Εννοειται είναι δύσκολο να απεγκλωβιστεις πάρα πολύ δύσκολο. Όμως δεν υπάρχει άλλη λύση αλλιώς φάρμακα και γιατροί.

    Εστάλη από Moto G (5) Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by FILARETOS View Post
    Καλησπέρα.1 Γενικές εξετάσεις έχεις κάνει; 2.Αν ναι κάνεις συνεδρίες ή φαρμακευτική αγωγή.3 Γενικά Υπάρχουν μέρες που γίνονται τα συμπτώματα έντονα και άλλες όχι.Οί λόγοι μπορεί να είναι π.χ αϋπνία,κούραση ακόμα και όταν πεινάς κτλ Το ποτέ θα τελειώσει δεν θα στο απαντήσει κανένας βλέπε Μαίρη Συνατσακη 11 χρόνια με κρίσεις πανικού. Μην κάνεις αυτήν την ερώτηση στον εαυτό σου. Ποτέ θα τελειώσει. Δες πως θα το διαχειριστείς και πως θα το περιορίσεις. Τρόποι υπάρχουν πολλοί δες πόιος σου ταιριάζει.Γενικα μην αγχώνεσαι το ποτέ θα αγχωθείς. Όλα καλά θα πάνε στο τέλος. Και το τέλος είναι όταν θα πάνε όλα καλά.
    Ναι έχω κάνει αίματος είναι όλα καλά αν εξαιρέσω το θυρεοειδή μου ο οποίος έχει μια σταδιακή αύξηση, ουσιαστικά έχει φτάσει στο ανώτερο οριο οπότε κ θα τον παρακολουθώ.. Επίσης εχω κάνει πριν 5 μήνες μαγνητική εγκεφάλου η οποία ήταν φυσιολογικη όμως είχε εμφανίσει κάποιες εστίες μη παθολογικες για τις οποίες ο νευρολογος με διαβεβαιωσε πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας κ να το βγάλω από το μυαλό μου, ωστόσο εννοείται πως εγώ δεν το ξέχασα ποτέ κ πάντα σκέφτομαι πως είναι κάτι που θα πρέπει να με ανησυχεί. Όσο για τις συνεδρίες πιυ αναφέρεις όχι δεν εχω κανει, γενικώς δεν έχω πάει ποτέ σε κάποιο ψυχολόγο.. Προσπαθώ να το παλέψω γιατί υπάρχουν μέρες που το βάζω εγώ κάτω κ όχι αυτο εμένα αλλα υπάρχουν κ οι αντίθετες ημέρες.

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by glamshine4ever View Post
    Πιστεύω πως όλα φεύγουν όταν πάψεις να τα σκέφτεσαι και να ασχολείσαι. Αν πχ ξυπνάς το πρωί και σκέφτεσαι πωωω θα με πιάσει αυτό ή εκείνο λογικά θα σε πιάσει. Κανείς ανθυποβολη. Το μυαλό σου ελέγχει τις λειτουργίες σου. Εννοειται είναι δύσκολο να απεγκλωβιστεις πάρα πολύ δύσκολο. Όμως δεν υπάρχει άλλη λύση αλλιώς φάρμακα και γιατροί.

    Εστάλη από Moto G (5) Plus στο E-Psychology.gr Mobile App
    Ετσι ακριβώς είναι.. Νομίζω πώς για όλα τα κακα ευθύνομαι εγω κ μόνο.. Το θέμα είναι πως ορισμένες φορές εκεί που θεωρώ πως ειμαι καλα κ δεν το σκέφτομαι θα νιώσω κάποιο σπασμο κ αυτο ήταν.. Μετα ξεκινάει όλο από την αρχή και απελπιζομαι!!

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Εδώ σου λέει το παίδι πως η ΜαίρηΒoo έχει 11 χρόνια κρίσεις πανικού και εσύ ζητάς τόσο γρήγορα να ηρεμήσεις? Άδικο από πλευράς σου!
    Εμένα με πονάει το στήθος,άλλο κόλπο τώρα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by STAVROS View Post
    Εδώ σου λέει το παίδι πως η ΜαίρηΒoo έχει 11 χρόνια κρίσεις πανικού και εσύ ζητάς τόσο γρήγορα να ηρεμήσεις? Άδικο από πλευράς σου!
    Εμένα με πονάει το στήθος,άλλο κόλπο τώρα!
    Χαχα γειά σου Σταύρο!! Ναι όντως η boo περνάει κ αυτη δύσκολα!! Εχω μπροστά μου δηλαδή σίγουρα 10 χρόνια και κατι.. Πονος στο στήθος.. Αλλο σπάνιο κ αυτό χαχα.. Το παθα το σ/κ.. Μετα πέρασε το '' καρδιολογικο πρόβλημα '' το ξέχασα..

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μηπως πινεις καφεδες συνεχεια γι αυτο εισαι στη τσιτα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    μηπως πινεις καφεδες συνεχεια γι αυτο εισαι στη τσιτα
    Τους έχω ελαττώσει κατά πολύ.. Ειναι απλα αυτές οι μικρές Μυικες συσπάσεις όπως αυτές που συμβαίνουν στο μάτι που επιμένουν ..απλώς εμένα συμβαίνουν σχεδόν παντού.. Οχι πάντα στην ίδια ένταση αλλα συμβαίνουν..

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Για χρόνια είχα Γαστροοισοφαγική Παλινδρόμηση και έπαιρνα PPIs.
    Ύστερα παρά το ότι δεν ήμουν παχύς,διάβασα πως όσο λιγότερα κιλά έχεις,τόσο το καλύτερο.Πλέον είμαι 10 κιλά κάτω απο το βάρος μου (73 κιλά) και εδώ και 6 μήνες έκοψα τα φάρμακα καθώς οι καούρες εξαφανίστηκαν!
    Εδώ και 6 μέρες όμως έχω πόνο στον στήθο χωρίς όμως να είμαι σίγουρος πως πρόκειται για παλινδρόμηση αυτήν την φορά. Έρχεται και εξαφανίζεται παρά το ότι ξαναπήρα φάρμακο!Και έχω μπερδευτεί.

    Vasomp θέλω να σκεφτείς και να μου απαντήσεις γιατί πιστεύω πως ξέρω τι είναι: Oι συσπάσεις είναι σε διάφορα σημεία ή μόνο σε ένα σημείο? Αν είναι σε διάφορα σημεία,οι γάμπες αποτελούν ένα από αυτά?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by STAVROS View Post
    Για χρόνια είχα Γαστροοισοφαγική Παλινδρόμηση και έπαιρνα PPIs.
    Ύστερα παρά το ότι δεν ήμουν παχύς,διάβασα πως όσο λιγότερα κιλά έχεις,τόσο το καλύτερο.Πλέον είμαι 10 κιλά κάτω απο το βάρος μου (73 κιλά) και εδώ και 6 μήνες έκοψα τα φάρμακα καθώς οι καούρες εξαφανίστηκαν!
    Εδώ και 6 μέρες όμως έχω πόνο στον στήθο χωρίς όμως να είμαι σίγουρος πως πρόκειται για παλινδρόμηση αυτήν την φορά. Έρχεται και εξαφανίζεται παρά το ότι ξαναπήρα φάρμακο!Και έχω μπερδευτεί.

    Vasomp θέλω να σκεφτείς και να μου απαντήσεις γιατί πιστεύω πως ξέρω τι είναι: Oι συσπάσεις είναι σε διάφορα σημεία ή μόνο σε ένα σημείο? Αν είναι σε διάφορα σημεία,οι γάμπες αποτελούν ένα από αυτά?
    Οι συσπάσεις είναι σε διάφορα σημεία κ οι γάμπες είναι το στάνταρ σημείο, εκεί είναι που είναι πιο μόνιμες!! Αρα καταλήγεις κάπου?? Κ όταν σχεδόν είχαν εξαφανιστεί εκει παρέμεναν!!

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Πριν σου απαντήσω πες μου
    1) ποια είναι η πάθηση για την οποία φοβάσαι ότι μπορεί να έχεις.
    2)Koιτώντας ας πούμε την γάμπα σου,τις βλέπεις δια γυμνού οφθαλμού τις συσπάσεις?Κουνιέται δηλαδή κάτι εκεί πέρα?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by STAVROS View Post
    Πριν σου απαντήσω πες μου ποια είναι η πάθηση για την οποία φοβάσαι ότι μπορεί να έχεις.
    Ξεκίνησα με σκπ που είναι κ η βασική εμμονή μου κ γκουγκλαροντας σκέφτηκα ακόμα κ την als.. :/

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Καταρχήν να σου πως πως δεν παίζει να είναι ΣΚΠ. Η Συμπτωματολογία μόνο με ALS θα μπορούσε να ταιριάξει.Σε έφτιαξα τώρα ε?
    Οι εστίες της MRI σου είναι προφανώς ΜΗ ειδικές και τις έχεις από την ημέρα που γεννήθηκες. Εγώ έχω πολλαπλές ΜΗ ειδικές εστίες στην λευκή ουσία του μετωπιαίου λοβού.
    Την Μαγνητική τομογραφία σίγουρα θα την έκανες σε τομογράφο 1.5 Tesla. Αν κάνεις κι άλλη σε τομογράφο 3 Tesla θα ανακαλύψεις και άλλες ΜΗ ειδικές εστίες!Ανούσια ευρήματα!
    Εγώ το 2015 αποφάσισα να κάνω άλλη μία σε τομογράφο 3 Tesla (7 MRI από το 2007 έχω κάνει,χα χα) και έφαγα νέα φρίκη με τα νέα ευρήματα! Αλλά το χαρτί το έγραφε:Oι εστίες πιθανόν να προυπήρχαν και να αποκαλύφθηκαν τώρα λόγω της διαφοράς έντασης έντασης του μαγνητικού τομογράφου!

    ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΚΠ γιατί....

    Πάμε τώρα στο θέμα μας.Οι εστίες της ΣΚΠ έχουν χαρακτηριστική μορφολογία και απεικόνιση στην MRI. Πρέπει να υπάρχει μία υποσκηνίδια εστία αλλά και 3 περικοιλιακές εστίες. Επίσης η μορφολογία των εστιών αυτών είναι χαρακτηριστική.Δηλαδή ένας νευρολόγος μπορεί να καταλάβει το αν έχουν κλινική σημασία,από το 1)σημείο του εγκεφάλο στο οποίο βρίσκονται και 2)από το σχήμα τους.Και φυσικά θα πρέπει η εστία να προσλαμβάνει σκιαγραφικό.Οι συσπάσεις που έχεις είναι άσχετες και δεν ταιριάζουν με αρχικά συμπτώματα ΣΚΠ.Έχεις μπερδέψει τις συσπάσεις με τους σπασμούς!Και προφανώς διάβασες πως η ΣΚΠ κάνει σπασμούς και λες ''να το''!

    Αυτό που θα καταλαβαίνα όμως πως δικαιολογείται να σε ανησυχεί,είναι η ALS.Όντως είναι τρομακτικό αυτό που βιώνουμε με τις συσπάσεις καθώς μας αποσπούν την προσοχή και κάνουμε άσχημες σκέψεις.

    Όμως ΔΕΝ έχεις ALS! Και το ότι οι συσπάσεις σου ''αγαπούν'' την γάμπα περισσότερο, μου δίνει την διάγνωση!

    ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ALS γιατί....

    1) Στην ΑLS οι συσπάσεις ξεκινούν σε 1 σημείο και By the time που αρχίσει να συσπάται αυτό το σημείο,ο μυς έχεις σχεδόν καταστραφεί και έχεις σοβαρή αδυναμία! ΠΑΝΤΑ οι συπάσεις στην ALS συνοδεύονται από μυική αδυναμία σοβαρή!Αφού το σημείο αυτό καταστραφεί,ξεκινούν συσπάσεις σε άλλο σημείο.

    2) Στην ALS δεν μεταφέρονται οι συσπάσεις. Ξεκινούν ας πούμε από το δεξί χέρι και συνεχίζουν μέχρι να το καταστρέψουν μυικά.Αφού το καταστρέψουν προχωρούν σε άλλο σημείο.Πχ στο αριστερό χέρι.

    3) Εσύ πλέον έχεις αρκετούς μήνες συσπάσεων.Ήδη η γάμπα σου θα έπρεπε να είναι νεκρή αν είχες ALS!Δεν θα μπορούσες να περπατήσεις!

    ΕΧΕΙΣ BFS (Σύνδρομο Καλοήθων Δεσμιδώσεων) γιατί...

    1) Οι συσπάσεις σου μεταφέρονται και σε άλλα σημεία ασχέτως αν έχουν <αγαπημένα>.

    2) Δεν συνοδεύονται απο σοβαρή μυική αδυναμία (τα σημεία των συσπάσεων είναι πλήρως λειτουργικά δλδ.)

    3) Η Γάμπα είναι Hallmark του BFS....

    Mπες στα παρακάτω Links...

    LINK 1

    LINK 2

    LINK 3
    Last edited by Stavros; 29-01-2019 at 23:07.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Πολύ ενημερωτικό ποστ!

    'of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice'
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

Similar Threads

  1. ΠΟΤΕ χρειαζεται εμπιστοσυνη κ ΠΟΤΕ στατηγικη?
    By αλεξανδρος_77 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 23-02-2016, 16:38
  2. Replies: 5
    Last Post: 06-07-2015, 14:01
  3. Ποτε, ποτε, ποτε μην το βαζετε κατω
    By Madlylove in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 52
    Last Post: 05-12-2012, 18:29
  4. Ποτε το εγω γινεται μοναξια;και ποτε το σημπαν ολοκληρο
    By pikos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 02-08-2008, 01:03
  5. Down μέχρι τα τάρταρα
    By imagine in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 20-04-2008, 01:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •