Αναζητηση για επιβεβαιωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    3

    Question Αναζητηση για επιβεβαιωση

    Τα εχω με την κοπελα μου για περιπου 8 μηνες , 20 και οι δυο. Ειναι η πρωτη μεγαλη , ουσιαστικη και σοβαρη σχεση που κανω , καθως βλεπω συνεχεις αλλαγες στον χαρακτηρα μου. Το θεμα μου ειναι οτι με αυτη τη κοπελα , μου βγηκαν πολλα κομπλεξ και πολλες αδυναμιες του χαρακτηρα μου στη επιφανεια. Για παραδειγμα , αναζητω συνεχως επιβεβαιωση λογω της χαμηλης αυτοπεποιθησης και αυτοεκτιμησης μου. Αυτη ειναι πολυ ωριμη και δυναμικη και δεν θα μου χρυσωσει το χαπι για κανενα λογο. Εγω συναισθηματικος και αρκετα ευαισθητος σε μερικα θεματα. Αγαπιομαστε και νοιαζομαστε ο ενας για τον αλλον και πραγματικα προσπαθω και κανω οποιοδηποτε συμβιβασμο χρειαζεται για να κρατησω την σχεση σε ενα υγιες επιπεδο. Ωστοσο πολλες φορες βλεπω τον εαυτο μου σε μια τελματωδη κατασταση να φοραω "μασκες" για να μην δειξω τον θυμο μου η την λυπη μου. Μπορειτε να μου δωσετε μερικες συμβουλες πως θα ξεπερασω αυτα τα κομπλεξ? Ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    δεν ειμαι σιγουρη οτι καταλαβα τι εννοεις.
    ειναι καλο πραγμα να συγκρατει κανεις τον θυμο του, ειδικα οταν ειναι υπερβολικος και αναιτιος, οφειλεται πχ σε συμπλεγματα, οπως λες κι εσυ.
    μπορεις να δωσεις μερικα παραδειγματα;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    3
    Ναι ισως δεν ημουν αρκετα κατατοπιστικος. Εχει τυχει πολλες φορες η κοπελα μου , κυριως , να πει κατι χωρις νοημα (γι αυτην τουλαχιστον) και εμενα να με πειραξει , με αποτελεσμα να ανοιξω μια κουβεντα και να βγω για ακομα μια φορα ο κακος της ιστοριας. Συγκεκριμενα , χθες καθως μιλουσαμε την ρωτησα κατι και μου απαντησε "για να σκληραγωγηθεις". Γι αυτη ηταν μια αυθορμητη απαντηση χωρις καμια βαση και κανενα νοημα , ηταν μια επιφανειακη προταση. Σε μενα ομως φανηκε σαν να ηθελε να μου πει κατι. Και ανοιξα συζητηση με αποτελεσμα να μου πει οτι την κουραζω οταν υπερ-αναλυω τα παντα. Και εκει λοιπον ερχονται ολα τα κομπλεξ που με κοπο προσπαθω να περιορισω (πολλες φορες τα νιωθω σαν ενα τερας που το εχω κλειδωσει στην ντουλαπα με ενα φτερο για λουκετο) και ξεχειλησαν. Ανασφαλεια , χαμηλη αυτοπεποιθηση , χαμηλη αυτοεκτιμηση , στρες , φοβος... Τα παντα. Πηγα το βραδυ την εκανα εκπληξη και την πηρα απο τον χορο και το συζητησαμε αλλα νιωθω οτι αν δεν καταφερω να τα διωξω αυτα τα συναισθηματα , δεν θα καταφερω ποτε να προχωρησω στη ζωη μου

  4. #4
    Για να λύσεις ένα πρόβλημα που εχεις χρειάζονται δύο πράγματα. α) να συνειδητοποιείσεις ότι έχεις πρόβλημα και να κατανοησεις πιο είναι αυτο β) να το λύσεις. το πιο δυσκολο για τους περισσοτερους ειναι το α'...Από τι στιγμή που έχεις κατανοήσει πιο είναι το πρόβλημα είναι απλό να βρεις λύση...για μένα αυτή η λύση είναι να μην σκέφτεσαι τόσο πολύ. υπεραναλυεις την κάθε λέξη που θα πει η κοπέλα σου. χαλάρωσε και απόλαυσε τις στιγμές μαζί της σαν να είναι οι τελευταιες σας..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by A_lonely_wolf View Post
    Ναι ισως δεν ημουν αρκετα κατατοπιστικος. Εχει τυχει πολλες φορες η κοπελα μου , κυριως , να πει κατι χωρις νοημα (γι αυτην τουλαχιστον) και εμενα να με πειραξει , με αποτελεσμα να ανοιξω μια κουβεντα και να βγω για ακομα μια φορα ο κακος της ιστοριας. Συγκεκριμενα , χθες καθως μιλουσαμε την ρωτησα κατι και μου απαντησε "για να σκληραγωγηθεις". Γι αυτη ηταν μια αυθορμητη απαντηση χωρις καμια βαση και κανενα νοημα , ηταν μια επιφανειακη προταση. Σε μενα ομως φανηκε σαν να ηθελε να μου πει κατι. Και ανοιξα συζητηση με αποτελεσμα να μου πει οτι την κουραζω οταν υπερ-αναλυω τα παντα. Και εκει λοιπον ερχονται ολα τα κομπλεξ που με κοπο προσπαθω να περιορισω (πολλες φορες τα νιωθω σαν ενα τερας που το εχω κλειδωσει στην ντουλαπα με ενα φτερο για λουκετο) και ξεχειλησαν. Ανασφαλεια , χαμηλη αυτοπεποιθηση , χαμηλη αυτοεκτιμηση , στρες , φοβος... Τα παντα. Πηγα το βραδυ την εκανα εκπληξη και την πηρα απο τον χορο και το συζητησαμε αλλα νιωθω οτι αν δεν καταφερω να τα διωξω αυτα τα συναισθηματα , δεν θα καταφερω ποτε να προχωρησω στη ζωη μου
    οταν νοιωθεις τοσο καταπιεστικα αυτα που σου συμβαινουν ωστε να αμφιβαλεις αν θα καταφερεις να προχωρησεις οπως πρεπει στην ζωη σου, η να χαλας τις σχεσεις σου, η λυση ειναι να παρεις βοηθεια απο ειδικο...
    τετοια θεματα εσωτερικα, υπαρξιακα, δεν λυνονται μεσα σε μια σχεση. ισα ισα που δημιουργουν προβλημα στην σχεση.
    η γνωμη μου ειναι να πας σε εναν καλο ψυχοθεραπευτη και να αρχισεις σιγα σιγα να ξετυλιγεις το κουβαρι οσων σε προβληματιζουν.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    τη ρωτησες κατι για να δουμε αν θα μαντεψω . . .
    τη ρωτησες γιατι δε μιλαει και πολυ και σου πε για να σκληραγωγηθεις χμμμ

  7. #7
    Miliva21
    Guest
    Εγώ νομίζω ότι κατάλαβα.....
    Γενικά εσύ ως προσωπικότητα βλέπεις τον εαυτό σου να είσαι συναισθηματικός και ευαίσθητος σε αντίθεση με τη κοπέλα σου που είναι δυναμική και κάπως πιο ανεξάρτητη;;;

    Σ αρέσουν τα χαρακτηριστικά της και ενδεχομένως να τα ζηλεύεις και να νιώθεις ότι ως άνδρας δεν έχεις τα ιδανικά "αρρενωπα" χαρακτηριστικά που σχετίζονται με δυναμισμό σκληρότητα ανεξαρτησία κτλ κτλ και έτσι νιώθεις μειονεκτικά απέναντι της.......

    Ίσως επδ είσαι σχετικά πολύ νέος άντρας και χωρίς ιδιαίτερη εμπειρια στις σχέσεις ( πρώτη σου σοβαρή σχέση αυτη) τα βιώνεις κάποια πράγματα πρώτη φορά και έχεις μια παραπάνω ευαισθησία και αθωότητα (περα την ιδιοσυγκρασιας σου που εχει ουτως η αλλως αυτα τα χαρακτηριστικα ) ενώ εκείνη μπορεί να είναι πιο συναισθηματικά ώριμη για την ηλικία της....πράγμα οχι απίθανο καθώς οι γυναίκες ωριμάζουν πιο γρήγορα από ότι οι άντρες .......Και να σε βλέπει κάπως παραπανω συναισθηματικο από όσο θα ήθελε.....

    Κοίταξε μεταξύ μας τώρα ήταν λίγο άκομψο αυτό που σου είπε...... Και επδ το έχω νιώσει και εγώ..... πολύ φοβάμαι πως υπάρχουν κάποια στοιχεία της προσωπικότητας σου που δεν της αρέσουν (το γεγονός δλδ ότι είσαι παραπανω εκφραστικος και εκδηλωτικος στα συναισθήματα σου που συνήθως οι άντρες έχουν μάθει να τα κρύβουν και να τα κρατανε μέσα τους...κακως βέβαια και στερεότυπο... Αλλά συμβαίνει.....) και το γεγονός ότι φαίνεσαι παραπανω εξαρτητικος από όσο θα ήθελε...

    Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά η κοπέλα σου.... φαινεται οτι δεν σε αποδέχεται εξολοκλήρου ...και μιλάω από προσωπικη έμπειρια χωρίς ωστόσο να παίρνεις τα λόγια μου ως πανάκεια και ότι αυτό συμβαίνει όντως σε εκείνη.....Αλλά εμένα αυτή είναι η γνώμη μου .....
    Δεν έχεις το ιδανικό που εκείνη θα ήθελε ως αντρικό πρότυπο....χωρις να σημαινει οτι δεν σε θελει

    Και γ αυτό δεν φταις εσύ αλλά εκείνη......μεταξύ μας πιστεύω πως ούτε εκείνη είναι πραγματικά δυναμική....μάλλον είναι φαινομενικά δυναμική ή απλα συναισθηματικα ωριμη γτ συνήθως όταν κάποιος είναι αυθεντικά δυναμικός μπορεί να τον ελκυει και να αποδεχτεί το αντίθετο (την ευαισθησία) πιο εύκολα από ότι αν έχει το ίδιο χαρακτηριστικό με σένα και εκείνη και προσπαθεί να το αποβάλει από πάνω της κρίνοντας το αρνητικά και σε σένα.....

    Ότι δεν καταλαβαίνεις ρωτα ..... εσένα όμως γιατί σου βγαίνει ανασφάλεια και της βγάζεις την εικόνα του μη δυναμικού;;; μήπως είσαι λίγο ντραμα κουιν ρε παιδι μου γτ έχω πέσει σε τέτοια περίπτωση και εγώ τα ίδια έλεγα....ότι δεν μ αρέσει ένας άντρας να κλαίγεται περισσότερο από ότι εγώ...χεχε....

    Συνοψίζοντας πιστεύω ότι αυτά τα στοιχεία σου δεν μπορεί εκείνη να τα αποδεχτεί εύκολα και δεν είναι δικό σου θέμα να πας σε ψυχολόγο.. Για να σε αποδεχτεί εκείνη όπως είσαι

    Σε ψυχολόγο μπορείς να πας για να αντιμετωπίσεις τις ανασφάλειες σου και να νιώθεις εσύ καλά ....να αποδεκτεις τον εαυτο σου οπως εισαι και να μην νιωθεις συμπλεγματικα ...να βρεις από που πηγάζει αυτή η διαρκής δίψα για επιβεβαίωση που οδηγεί σε "γατζωμα" απο το σύντροφο ο οποίος σε βλέπει λόγω αυτου needy.....

    Κατά τ άλλα απόλαυσε τη σχέση σου για όσο κρατήσει......θα δειξει η πορεια σας πόσο σε θελει και πόσο μπορεί να αποδεχτεί αυτά σου τα χαρακτηριστικά στο μέλλον....

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    3

    Arrow

    Ευχαριστω για τις συμβουλες ολων σας. Θα τις φιλτραρω. Πιστευετε θα ηταν καλη ιδεα να το συζητησω και να "παλέψω" για ενα restart της σχεσης? γιατι πραγματικα ειμαι προθυμος να αλλαξω.
    Last edited by A_lonely_wolf; 01-02-2019 at 18:19.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Να αλλάξεις σε τι;

  10. #10
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by A_lonely_wolf View Post
    Ευχαριστω για τις συμβουλες ολων σας. Θα τις φιλτραρω. Πιστευετε θα ηταν καλη ιδεα να το συζητησω και να "παλέψω" για ενα restart της σχεσης? γιατι πραγματικα ειμαι προθυμος να αλλαξω.
    Το θέμα δεν είναι να αλλάξεις χαρακτήρα για να αρέσεις σε κεινη .....δλδ από συναισθηματικός και δοτικος να γίνεις σκληρός και μη εκδηλωτικος ....
    Δεν το θέλουμε αυτό.......

    Αν νομίζεις ότι υπάρχουν όμως συμπεριφορές που ενοχλούν εσένα και φθείρουν τη σχέση σου οι οποιες πηγάζουν από ανασφάλεια μπορείς απλά να δεις πως μπορείς να καλμαρεις τις αρνητικές σκέψεις σου και πως να έχεις μεγαλύτερη εμπιστοσύνη σε εκείνη ώστε να μην την "πιέζεις" με ενοχλητικες ζηλιτσες ή ασκοπους τσακωμούς που σας εξαντλούν .....ώστε να χαλαρώσεις κ εσύ μέσα σου και να νιώθεις πιο σίγουρος ....Και αυτο σταδιακά θα βγει και έξω σου και θα δείχνεις πιο κουλ......

    Αλλά πάντα μια μικρηηηηη πλ μικρη δόση ζήλειας στη σχέση είναι καλή γτ δεν σβήνει το ενδιαφέρον και δειχνει ότι δν έχετε γίνει ευτυχώς ακόμα δεδομένοι ο ένας στον άλλο...

    Το θέμα όμως δεν είναι να προσπαθεις μόνο εσύ σε αυτή τη σχέση για όσα ενοχλούν την κυρία αλλά να κανει κ αυτη αλλαγες για σενα και υποχωρησεις όταν χρειαζεται

Similar Threads

  1. Επιβεβαιωση
    By iwannaaa in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 19
    Last Post: 10-11-2017, 20:20
  2. επιβεβαίωση ωραιοπαθεια
    By astanapane in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 21
    Last Post: 27-02-2017, 21:23
  3. επιβεβαιωση....
    By manosthess in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 19-08-2014, 19:01
  4. αναγκη για επιβεβαιωση
    By αννα αννα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 22-03-2014, 23:08
  5. Η επιβεβαίωση ..........
    By Kleiw in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 11-06-2008, 00:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •