εμμονή με την άθληση&φοβος για gym
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775

    εμμονή με την άθληση&φοβος για gym

    Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να σας πω για ένα ακόμη θέμα, όταν τρώω κάποια ανθυγιεινη τροφή γλυκά, φαγητά σκέφτομαι αμέσως ότι θα παχεινω και να πάω αμέσως να γυμναστω για να χάσω τις θερμίδες που πήρα, μόνο με τα junk food μου βγαίνει αυτό
    και το άλλο θέμα είναι οτι σκέφτομαι να πάω gym επειδή το σώμα μου δεν μου αρέσει είναι λαππας και θα ήθελα να βάλω μυϊκή μάζα αλλά ντρέπομαι να πάω πως να μιλήσω για να κανονίσουμε αλλά και σκέφτομαι πως θα με κοιτάνε η γύρω και με με σχολιάζουν
    τι κάνεις εχετε να μου πείτε να με συμβουλεψετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Γιατί να σε σχολιάζουν, όταν πήγαινα γυμναστήριο και οκ δεν είμαι ο σωματαράς γαμιάς, που πέφτουν όλες επάνω του. Έχω τα κιλά μου, όμως πέρασα καλά στο γυμναστήριο. Έκανα τις ασκήσεις μου και άκουγα την μουσική μου. Το μόνο κακό είναι ότι δεν έκανα ιδιαίτερες φιλίες, ο καθένας κοίταγε την δουλειά του και τίποτα παραπάνω, κάτι που με εκνευρίζει όταν δεν επικοινωνώ με κανέναν..

    Ώρα προτίμησης για γυμναστήριο το πρωί και να είναι Σ/Κ.. Και καθημερινές είναι καλά, απλά λόγω σχολής πήγαινα βράδυ και γινόταν χαμός.. Κάντο και μην φοβάσαι, δεν πρόκειται να ασχοληθεί κανένας με το πως είσαι. Στα γυμναστήρια πηγαίνουν αυτοί που θέλουν να φτιάξουν σώμα, αυτοί που έχουν σώμα, πάνε μήπως βρουν καμιά κοπέλα..

    Υπήρχαν άτομα που σήκωναν βάρη ξέρω για να δείξουν ότι είναι δυνατοί κλπ. Πόσο χαζό Θεέ μου. Τεσπα, πήγαινε και θα περάσεις καλά. Κάνε μια playlist με τα τραγούδια που σου αρέσουν (κατά προτίμηση να είναι 90s) και από εκεί και πέρα, κάνε τις ασκήσεις σου χαλαρά. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω για να σε προσέξουν, κανείς δεν προσέχει κανέναν, θα το δεις αυτό με την πρώτη ματιά. 5 μήνες πήγαινα επί 4 φορές την εβδομάδα, μέχρι την εξεταστική του Ιουνίου και παίζει να είχα ανταλλάξει μόνο ένα δυο "γεια" και τίποτα παραπάνω...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    89
    Άμα φοβάσαι και ντρέπεσαι θα σου πρότεινα να μην πας στο γυμναστήριο της περιοχής σου. Να πας στο πιο μακρινό στο οποίο δεν θα σε ξέρει κανένας και δε θα έχεις τις ανασφάλειες που έχεις.

    Εστάλη από PRA-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κι εγω οταν πρωτοπηγα σε γυμναστηριο , το 86 , ημουν αδυνατος πολυ , δεν ντρεπομουν ομως ........κανεις δεν γεννιεται μυωδης .......σε 2-3 χρονακια θασαι μια χαρα ......και μακρια απο αναβολικα .......
    Last edited by Macgyver; 01-02-2019 at 12:58.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by toureter View Post
    Άμα φοβάσαι και ντρέπεσαι θα σου πρότεινα να μην πας στο γυμναστήριο της περιοχής σου. Να πας στο πιο μακρινό στο οποίο δεν θα σε ξέρει κανένας και δε θα έχεις τις ανασφάλειες που έχεις.

    Εστάλη από PRA-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    το ποιο μακρινο ειναι περιπου 2ωρες
    και οταν μπω στο γυμναστηριο δεν ξερω τι να πω στον υπευθυνο για να κανονισουμε?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Λοιπόοον...Κατ΄αρχήν όπως λέει ένας φίλος μου γυμναστής, αν δεν ράψουμε το στοματάκι μας, οι θερμίδες δεν φεύγουνε που να χτυπιόμαστε κάτω. Δεύτερον, αυτή η βλακεία που έχει γίνει μόδα τελευταία όλοι να αυξήσουν την μυική μάζα και να γίνουν μπρατσαράδες είναι μια βλακεία και μισή. Ξέρω άνθρωπο που νομίζει ότι έχει γίνει τούμπανο και ουσιαστικά βλέπεις έναν άνθρωπο που από φυσικού του η κορμοστασιά του είναι πολύ λεπτή, και έχει κάνει κάτι γάμπες και κάτι μπράτσα και μια πλατάρα να και η μέση του είναι δαχτυλίδι και νομίζεις ότι έχει καμια αρρώστια. Τρίτον πάντα και παντού θα υπάρχουν οι τριμάλακες που σχολιάζουν και απλά πρέπει να μάθεις να τους γράφεις και να μην δίνεις σημασία. Τέταρτον, δεν πας λες σε έναν γυμναστή θέλω να γίνω τούμπανο και σου βγάζει πρόγραμμα να αυξήσεις τα μούσκουλα όπως το έχεις εσύ στο μυαλό σου, τουλάχιστον όχι αν είναι σωστός. Πέμπτον, όλα αυτά δεν πρέπει να σε αποθαρρύνουν από το να πας γυμναστήριο αν θες και να βάλεις την γυμναστική στην ζωή σου. Το αντίθετο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δεύτερον, αυτή η βλακεία που έχει γίνει μόδα τελευταία όλοι να αυξήσουν την μυική μάζα και να γίνουν μπρατσαράδες είναι μια βλακεία και μισή. Ξέρω άνθρωπο που νομίζει ότι έχει γίνει τούμπανο και ουσιαστικά βλέπεις έναν άνθρωπο που από φυσικού του η κορμοστασιά του είναι πολύ λεπτή, και έχει κάνει κάτι γάμπες και κάτι μπράτσα και μια πλατάρα να και η μέση του είναι δαχτυλίδι και νομίζεις ότι έχει καμια αρρώστια. .
    Αγαπητη Σονια , αυτοι που γινονται τουμπανο , παιρνουν αναβολικα , που βλαπτουν σοβαρα την υγεια τους , αλλα δεν τους νοιαζει ........εγω μετα απο 30 χρονια σκληρης γυμναστικης , δεν εγινα ποτε τουμπανο , ειμαι γεροδεμενος , αλλα δεν με λες και τουμπανο , απλα επειδη ειπα οχι στα αναβολικα ........και πλεον μουχει γινει τροπος ζωης η γυμναστικη , κι ειμαι fit ακομα και τωρα στα 57 μου ....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    και κάποιες γυναίκες τον άντρα τον θέλουν γυμνασμενο και όχι λαπα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Παιδιά, ο τύπος που σας λέω δεν έπαιρνε αναβολικά, απλά έλιωσε να κάνει ασκήσεις συγκεκριμένες για να αυξήσει τους συγκεκριμένους μύες. Δεν είπα ότι έγινε μποντυμπιλντεράς. Άλλο γυμνασμένοι μύες και να μην έχει χαλάρωση ένα σώμα κι άλλο να είναι παραγυμνασμένοι οι μύες αναλογικά με το σώμα του καθενός. Άλλο λαπάς, άλλο γυμνασμένος κι άλλο παραγυμνασμένος, αυτό λέω.
    Επίσης οι περισσότερες γυναίκες δεν τον θέλουν λαπά στο μυαλό τον άλλον, ας πούμε να μην πηγαίνει να κάνει αυτό που θέλει επειδή φοβάται τι θα πουν οι γύρω του να στο πω κι έτσι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κάνε στο σπίτι σου γυμναστική και αν προχωρήσεις τοσο πολυ τοτε βλέπεις για γυμναστήριο. Θα χρειαστεί να πάρεις καποια βιβλία να διαβάσεις βέβαια για να μάθεις. Αν θες να σου προτείνω συγκεκριμένα βιβλία να σου πω. Θα χρειαστεί να κάνεις αρχικά τις βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις για τις οποιες χρειάζεσαι υποτυπώση εξοπλισμό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    ναι έχω προχωρήσει και θέλω να πάω gym, τι βιβλία προτείνεις
    σχετικά με το άλλο το ότι τρώω σκέφτομαι να χάσω τις θερμίδες τι μου προτείνετε?

  12. #12
    φιλοι μου οσον αφορα το γυμναστηριο το μεγαλο μυστικο ειναι η διατροφη εγω εχω θεμα με την διατροφη δεν μπορω να στο εξυγησω απο μικρος ειχα θεμα ο πατερας μου ελεγε εισαι στην αναπτυξη πρεπει να τρως τα παντα και εγω κυνηγουδα τα 0% τωρα ειμαι σε αγωγη παιρνω αντιψχωτικα και μπορω να πω οτι μου καθονται καλα πηγαινω γυμαναστηριο 3-4 φορες την ημερα εδω και 3 μηνες δεν εχω να κανω κατι σπιτη και σπαταλαω τον ελευθερο μου χρονο εκει δεν παιρνω τωρα επι του παροντος συμπληρωματα διατροφης αλλα οταν πινω καφε κανα δυο τρεις το πρωι εχω διαθεση να κανω παπαδες στο γυμναστηριο και να με κοιτανε για ωρα σου συμβουλευω να φτιαξεις την διατροφη σ ο καφες το μηλο το αριανι ασπραδι αυγου κοτοπουλο

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    108
    Φιλε κανεις δεν θα σχολιασει.. αλλα κι αν το κανει, μη σε νοιαζει καθολου. Διαλεξε ενα συγκεκριμενο προγραμμα με βαρη/αντιστασεις κ λιγη αεροβια & ακολουθησε το πιστα. Υπαρχουν παρα πολλα προγραμματα στο διαδικτυο. Παραλληλα, βελτιωσε καπως τη διατροφη σου, μειωνοντας δραστικα τους επεξεργασμενους υδατανθρακες κυριως. Μη βιαζεσαι, εχε υπομονη κ επιμονη κ σταθεροτητα στο προγραμμα σου. Σιγα-σιγα θα ερθουν τα επιθυμητα αποτελεσματα κ θα εισαι ικανοποιημενος απο πολλες αποψεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    το ωραίο σώμα μπορεί να σου ανεβάσει την αυτοπεποιθηση?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    108
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    το ωραίο σώμα μπορεί να σου ανεβάσει την αυτοπεποιθηση?
    Nαι, μπορεί. Χωρις να ειναι απαραιτητη προυποθεση για ενισχυση της αυτοπεποιθησης

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Φόβος και Έμμονη Ιδέα
    By Kokos88 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 04-03-2019, 23:08
  3. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 09:20
  4. φοβος και εμμονη
    By rina22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-10-2012, 21:23
  5. Aπό άθληση τι γίνεται;
    By Joann in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 22-02-2012, 15:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •