και αλλη φωνη ξανα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Lupo View Post
    Τι εννοεις? Σχεδον καθε μερα θα σκεφτω το ενδεχομενη της ψυχωσης.
    Οκ... Απλα μου κανει λιγο εντυπωση που η γιατρος θεωρει οτι δεν υποφερεις και τοσο και συγκεκριμενα οτι "δεν βασανιζεσαι συνεχεια". Για ψυχοθεραπεια σου εχει πει, το εχετε συζητησει;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    για το συκεκρημενο θεμα καλο θα ειναι να παρεις
    Last edited by giorgos panou; 02-02-2019 at 20:28.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    .................................................. .........
    Last edited by oboro; 02-02-2019 at 21:15.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Αγνοησε το παραπανω, Lupo... Στο φορουμ προτροπες για φαρμακευτικες αγωγες απαγορευονται απ' τους ορους χρησης.
    συμφωνω, εισαν λαθος μου. απλα επειδη αυτη ειναι η πιο συνηθες απαντηση γιατρου για αυτο το εγραψα. αλλα ηταν λαθος αρα συγνωμη

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    .................................................. .........
    Last edited by oboro; 02-02-2019 at 21:15.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    giorgos panou το φαρμακο που λες το εχεις ιδεα τι ειναι?????

    το να πάρει αντιψυχωσικό φάρμακο που έχει χιλιάδες παρενέργειες... από εμενα είναι OXI...!!!!

    δηλαδη αν ακουσεις μια φωνη εχεις ψυχωση?

    υπαρχουν και τα παραψυχολογικα φαινομενα...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Οκ... Απλα μου κανει λιγο εντυπωση που η γιατρος θεωρει οτι δεν υποφερεις και τοσο και συγκεκριμενα οτι "δεν βασανιζεσαι συνεχεια". Για ψυχοθεραπεια σου εχει πει, το εχετε συζητησει;
    κανω ψυχοθεραπεια. Ειχα ηρεμησει αρκετα, ωσπου μου συνεβη αυτο με την φωνη και υποτροπιασα παλι.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    3
    φιλε μου εχεις ανοιξει πολλα θεματα θα προσπαθσω να σε βοηθησω οσο μπορω... επιδει εχω τα ιδια με εσενα.. χαλαρωσε.. απαιβαλε τη φοβια της ψυχωσης... και εγω ταραζομε με ηχους που δε μπορω να ερμηνευσω απο που ειναι... και πολλες φορες μετα καθομαι και το εκλογικεβω.. οι ηχοι που ακουμε καθημερινα ειναι δισεκατομυρια.. το μυαλο εχει μαθει να τους αγνοει.. λογο του αγχους και τον ψυχαναγκασμων εχεις επικεντρωθει σε ενα φασμα ηχων που προτεινως δε θα ασχολουσουνα καθολου... το ευχαριστω ειναι οτι δεν εχεις ψυχωση.. το δυσαρεστο ειναι οτι δυστηχως αυτο θα σε ταλαιπωρισει αρκετα μεχρι αν φυγει.... η ψυχωση ειναι στην απεναντη οχθη με την Ι.Δ.Ψ και το φοβο της ψυχωσης.. επισεις οπως μου εχουνε πει ψυχιατροι και αυτο ΒΑΛΤΟ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΟΙ ΦΩΝΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΝΕ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝΕ ΑΠΟ ΨΥΧΩΣΗ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΕ ΣΑΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΙΜΑ ΤΟΥΣ.. ΚΟΙΝΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΡΑΣΑΚΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΤΑ.. ΠΧ. ΠΥΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ ΤΟ ΣΑΤΑΝΑ ΝΑ ΜΕ ΒΡΙΖΕΙ ΕΠΙΔΕΙ ΕΙΜΑΙ Ο ΕΚΛΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ... επισεις δεν ειναι απαραιτιτο οτι οι ψυχωτικοι παντα ακουνε παντα φωνες το 50% δεν ακουει φωνες.. οσο τις οπτικες παραισθησεις που λες δεν ειναι παραισθησεις αυτα.. αν κοιτας πχ 1 λεπτο τη λαμπα μετα θα βλεπεις 10 λεπτα πυροτεχνηματα και αστερια μπλε, κοκκινα και πρασινα... χαλαρωσε... αν θες ακουσε με κοψε το ιντερνετ να διαβαζεις αυτα γτ το ιντερνετ εχει αποσπασματικη υλη που εσυ τη διαβαζεις και βαζεις επικεντρο τον εαυτο σου.. πολυς κοσμος το παθαινει και μετα ψαχνετε... ετσι το εχω παθει και εγω στο παρελθον.. μην ξανα ψαξεις για αυτα στο νετ.. μονο πραματα που σου φερνουνε χαρα..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    κοίταξε... αν δεν πιστεύεις τον γιατρό σου πήγαινε σε άλλον γιατρό να σου πει ότι έχεις ψύχωση και να σου γράψει αντιψυχωσικά.......... εκεί θες να φτάσεις??????

    ο γιατρός σου πολύ καλά σου λέει.... άλλος θα σου έγραφε αντιψυχωσικά φάρμακα έτσι για πλακα.....

    έτσι όπως το πας θα προκαλέσεις την ψύχωση.....

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    κοίταξε... αν δεν πιστεύεις τον γιατρό σου πήγαινε σε άλλον γιατρό να σου πει ότι έχεις ψύχωση και να σου γράψει αντιψυχωσικά.......... εκεί θες να φτάσεις??????

    ο γιατρός σου πολύ καλά σου λέει.... άλλος θα σου έγραφε αντιψυχωσικά φάρμακα έτσι για πλακα.....

    έτσι όπως το πας θα προκαλέσεις την ψύχωση.....
    Εχεις δικαιο ρε φιλε. Αυτο γινεται οντως? Ειμαι καλυτερα σχετικα απο το τελευταιο ποστ που ειχα δημοσιευσει. Νταξει, ακομα υπαρχει μεσα στο μυαλο μου, αλλα το κουμανταρω πλεον. Το θεμα ειναι μην μου ξανασυμβει κατι παρομοιο και αρχισω παλι τα ιδια.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by ektoss View Post
    φιλε μου εχεις ανοιξει πολλα θεματα θα προσπαθσω να σε βοηθησω οσο μπορω... επιδει εχω τα ιδια με εσενα.. χαλαρωσε.. απαιβαλε τη φοβια της ψυχωσης... και εγω ταραζομε με ηχους που δε μπορω να ερμηνευσω απο που ειναι... και πολλες φορες μετα καθομαι και το εκλογικεβω.. οι ηχοι που ακουμε καθημερινα ειναι δισεκατομυρια.. το μυαλο εχει μαθει να τους αγνοει.. λογο του αγχους και τον ψυχαναγκασμων εχεις επικεντρωθει σε ενα φασμα ηχων που προτεινως δε θα ασχολουσουνα καθολου... το ευχαριστω ειναι οτι δεν εχεις ψυχωση.. το δυσαρεστο ειναι οτι δυστηχως αυτο θα σε ταλαιπωρισει αρκετα μεχρι αν φυγει.... η ψυχωση ειναι στην απεναντη οχθη με την Ι.Δ.Ψ και το φοβο της ψυχωσης.. επισεις οπως μου εχουνε πει ψυχιατροι και αυτο ΒΑΛΤΟ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΟΙ ΦΩΝΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΝΕ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝΕ ΑΠΟ ΨΥΧΩΣΗ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΕ ΣΑΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΙΜΑ ΤΟΥΣ.. ΚΟΙΝΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΡΑΣΑΚΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΤΑ.. ΠΧ. ΠΥΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ ΤΟ ΣΑΤΑΝΑ ΝΑ ΜΕ ΒΡΙΖΕΙ ΕΠΙΔΕΙ ΕΙΜΑΙ Ο ΕΚΛΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ... επισεις δεν ειναι απαραιτιτο οτι οι ψυχωτικοι παντα ακουνε παντα φωνες το 50% δεν ακουει φωνες.. οσο τις οπτικες παραισθησεις που λες δεν ειναι παραισθησεις αυτα.. αν κοιτας πχ 1 λεπτο τη λαμπα μετα θα βλεπεις 10 λεπτα πυροτεχνηματα και αστερια μπλε, κοκκινα και πρασινα... χαλαρωσε... αν θες ακουσε με κοψε το ιντερνετ να διαβαζεις αυτα γτ το ιντερνετ εχει αποσπασματικη υλη που εσυ τη διαβαζεις και βαζεις επικεντρο τον εαυτο σου.. πολυς κοσμος το παθαινει και μετα ψαχνετε... ετσι το εχω παθει και εγω στο παρελθον.. μην ξανα ψαξεις για αυτα στο νετ.. μονο πραματα που σου φερνουνε χαρα..
    Ποια ειναι η διαγνωση σου, αν επιτρεπεται. Ευχαριστω πολυ για το reply παντως, με ανακουφισες (για λιγη ωρα)!!! :P
    Απο την αλλη ομως αυτο το πραγμα με εχει στιγματισει. Ειναι μερικες φορες που βλεπω καποια ειδωλα, σαν γραμμες ενα πραγμα που εχουν μπλε χρωμα, σαν μικρες λαμψεις που κραταει κλασματα δευτερολεπτου. Το εχω πει στον γιατρο μου και μου ειπε οτι δεν ξερει τι ειναι. Ισως καποια κακη επικοινωνια του εγκεφαλου με τα ματια. Τωρα δεν ξερω αν ειναι οφειλομενα στο αγχος η σε κατι αλλο.
    Last edited by Lupo; 16-02-2019 at 21:04.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    11
    Τώρα είσαι καλά?

  13. #28
    Antonis8
    Guest
    Συμβουλευσου και δεύτερο ειδικό. Μπορεί να έχεις κάποιου τύπου σχιζοφρένεια. Το ότι αντιλαμβάνεσαι πως μπορεί να έχεις κάποια ψυχική πάθηση, δεν σημαίνει ότι δεν την έχεις. Και οι ψυχωτικοί και οι σχζοφρενείς και οι ιδεοψυχαναγκαστικοί μπορούν να αντιλαμβάνονται την πάθησή τους. Από άγχος δεν έχω διαβάσει ποτέ να προκαλούνται ηχητικές παραισθήσεις πέραν βουητών στα αυτιά. Δεν είμαι και ειδικός, αλλά σίγουρα μην αρκεστείς στην γνώμη ενός, εφόσον το πρόβλημα αυτό δυσχεραίνει την καθημερινότητά σου.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by Loganhob View Post
    Τώρα είσαι καλά?
    Ναι ειμαι μια χαρα!! Ακομα βεβαια εχω την φοβια αλλα την κουμανταρω.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Συμβουλευσου και δεύτερο ειδικό. Μπορεί να έχεις κάποιου τύπου σχιζοφρένεια. Το ότι αντιλαμβάνεσαι πως μπορεί να έχεις κάποια ψυχική πάθηση, δεν σημαίνει ότι δεν την έχεις. Και οι ψυχωτικοί και οι σχζοφρενείς και οι ιδεοψυχαναγκαστικοί μπορούν να αντιλαμβάνονται την πάθησή τους. Από άγχος δεν έχω διαβάσει ποτέ να προκαλούνται ηχητικές παραισθήσεις πέραν βουητών στα αυτιά. Δεν είμαι και ειδικός, αλλά σίγουρα μην αρκεστείς στην γνώμη ενός, εφόσον το πρόβλημα αυτό δυσχεραίνει την καθημερινότητά σου.
    Μου εχουν πει οτι απο ακραιο αγχος και φοβο μπορουν να βιωθουν τετοιου ειδους παρερμηνειες. Για να εχω εστω καποιου ειδους σχιζοφρενειας θα πρεπει να εχω και διαταραχη της σκεψης. Παραληρηματικες ιδεες δηλαδη, που δεν εχω κατι τετοιο περαν μονον απο την φοβια σχιζοφρενειας. Δεν εχω ακουσει απο τοτε κατι ξανα.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. ακουσα φωνη
    By pavlosla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 07-04-2018, 18:25
  2. Μια φωνη μεσα μου
    By bestriven in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 31-08-2016, 15:44
  3. Μια θετική φωνή!
    By Οδυσσεας34 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 31-08-2015, 01:13
  4. Εχω θεμα με τη φωνη μου
    By Kostas 111 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 15-05-2014, 02:17
  5. Η φωνη μεσα μου
    By Bibo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 24-06-2010, 14:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •