Σεροτονίνη - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 52
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Σαν πασχων απο κοινωνικη φοβια, γενικευμενη αγχωδη διαταραχη και ηπια καταθλιψη/δυσθυμια εχω δοκιμασει πολλα και διαφορα γιατι πλεον δεν εχω καμια ποιοτητα ζωης και καθε μερα που ξυπναω ξεκιναει και ο γολγοθας τοσο που προτιμαω να κοιμαμαι μονιμα για να μη νιωθω.
    Στην απελπισια μου δοκιμαζω/δοκιμασα :

    - Επαιρνα συμπληρωμα επι 2 μηνες με ολο το συμπλεγμα βιταμινων Β = Κανενα αποτελεσμα.
    - Παιρνω εδω και 4 μηνες omega 3 με βιταμινη D = Κανενα αποτελεσμα.
    - Επαιρνα συμπληρωμα 5-HTP που αυξανουν τη σεροτονινη ή την παρεχουν απευθειας στον οργανισμο, για περιπου 1 μηνα, εκτος απο μια ελαφρια υπνηλια = κανενα αποτελεσμα.
    - Παιρνω συμπληρωμα ταυρινης εδω και 2-3 βδομαδες = κανενα αποτελεσμα.
    - Το αλκοολ βοηθουσε καποιες φορες (το αλκοολ αυξανει σεροτονινη, ντοπαμινη και gaba), αλλες εκανε x10 χειροτερα, αλλα το hangover και το comedown δεν αξιζε και το εκοψα μαχαιρι εδω και μερικες βδομαδες (επινα περιστασιακα και μικρες ποσοτητες, ουδεποτε ημουν αλκοολικος).
    Αλλα βοτανα/συμπληρωματα που εμμεσως σχετιζονται me τη διαθεση και το αγχος που δοκιμασα ηταν κουρκουμας, gotu kola, μελισσοχορτο, δεντρολιβανο και φασκομηλο. Επισης τιποτα.
    Αναμενω απο online παραγγελια ριζα ashwagandha και λαδι CBD. Εχω εξαντλησει τα παντα πια.

    Το μονο που κανει τη ζωη μου λιγο πιο υποφερτη και μου δινει μια μικρη ορεξη ειναι η νικοτινη. Ξεκινησα να ατμιζω (δεν εχω καπνισει ποτε μου) νικοτινη εδω και μερικους μηνες γιατι εφτασα στο αμην. Εφτασα σε τετοιο σημειο που η παραμικρη κατασταση που μου φερνει αγχος μου εφερνε ναυτια και σφιξιμο στο στομαχι.

    Το ενα και μοναδικο που με βοηθησε οσο δηλαδη κρατησε η συνταγη, ηταν η τραμαδολη που μου χορηγηθηκε απο ορθοπεδικο για ζημια στο γονατο και βοηθουσε για τον πονο. Μου βελτιωσε απιστευτα τη διαθεση, αλλος ανθρωπος. Αλλα χορηγειται με διγραμμη συνταγη και σε καμια απολυτως περιπτωση για ψυχιατρικα προβληματα. (εξαιρετικα εθιστικο και ποτε μαζι με ssri)

    Σημειωτεον πως το βαλσαμο (st john wort) ειναι ενα φυσικο SSRI. Αυτο σημαινει οτι αν το παιρνετε καιρο και το διακοψετε, θα εχετε στερητικα οπως και με καθε ssri. Δεν εχει καμια σημασια οτι ειναι φυσικο.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Φυσικα δεν εννοεις την λοβοτομη, δεν πολυχρησιμοποιειται τωρα,.

    Δεν ειναι θεμα μονο πολυπλοκοτητας, ειναι οτι ο εγκεφαλος δεν εχει μηχανισμο αμυνας σε οτι χημικη η μηχανικη βλαβη του επιφερουμε....απλα καταστρεφεται. Δεν μπαλωνεται...
    δεν μπορω παρα να συμφωνησω...


    θα ηθελα ομως ν προσθεσω οτι αναφερομαι κυριως (για να το κανω και πιο συγκεκριμενο) οτι αφορα την OCD (ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη)..σε τετοιου ειδους επεμβασης αναφερομαι...γινονται ακομη κ σημερα...σε εξαιρετικα σπανιο ποσοστο κ οταν εχουν αποτυχει ολες οι αλλες θεραπειες

    αν ψαξεις στο νετ με τον ορο ψυχοχειρουργικη θα βρεις υλικο...

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Επειδη δεν καταλαβατε το τι εγραψα θ το ξανα πω! Δεν ειμαστε γιατροι για να γνωριζουμε το πως και γιατι παραγει ο οργανισμος στον εγκεφαλο καθε ουσια οπως σεροτονινη,νοπαμινη κ.α.! αυτο ειπα!! κι εσεις θελατε να καταλαβετε το αντιθετο, μαλον σας προσβαλα τις ακαδιμαικες σας γνωσεις στην νευρολογια!
    οσο για τις βιταμηνες Β κομπλεξ -οπου προσωπικα επερνα πανω απο 3 χρονια κι εδεινα του κοσμου τα λεφτα για να τις παρω απο ΗΠΑ, δεν ειπα οτι δεν βοηθαν! ειπα οτι δεν ειναι η λυση στο προβλημα! οπω δεν ειναι κανενα αλλο σημπληρομα διατροφης απο μονο του λυση! εκτος αν εχεις κανει καποια ερευνα και δεν την διαβασα προδφατα!
    Κλασικοι ξερολες!! τα ξερετε ολα και τελικα δεν ξερετε τυποτα! και οτες προκετε να μαθετε αφου νομιζετε οτι ειδη τα γνωριζετε!!!

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Επειδη δεν καταλαβατε το τι εγραψα θ το ξανα πω! Δεν ειμαστε γιατροι για να γνωριζουμε το πως και γιατι παραγει ο οργανισμος στον εγκεφαλο καθε ουσια οπως σεροτονινη,νοπαμινη κ.α.! αυτο ειπα!! κι εσεις θελατε να καταλαβετε το αντιθετο, μαλον σας προσβαλα τις ακαδιμαικες σας γνωσεις στην νευρολογια!
    οσο για τις βιταμηνες Β κομπλεξ -οπου προσωπικα επερνα πανω απο 3 χρονια κι εδεινα του κοσμου τα λεφτα για να τις παρω απο ΗΠΑ, δεν ειπα οτι δεν βοηθαν! ειπα οτι δεν ειναι η λυση στο προβλημα! οπω δεν ειναι κανενα αλλο σημπληρομα διατροφης απο μονο του λυση! εκτος αν εχεις κανει καποια ερευνα και δεν την διαβασα προδφατα!
    Κλασικοι ξερολες!! τα ξερετε ολα και τελικα δεν ξερετε τυποτα! και οτες προκετε να μαθετε αφου νομιζετε οτι ειδη τα γνωριζετε!!!
    Φυσικά και είμαι ξερολας������

    Εσύ όμως θα έπρεπε να ξέρεις ότι οι βιταμίνες που παρεγγειλες από ΗΠΑ (λόγω άγνοιας; ξενομανίας; και των δύο;) υπάρχουν σε όλα τα ψυχανθή και τα φυλλώδη λαχανικά.....
    Επίσης η Ω3 που κοστίζει μια περιουσία περιέχεται σε φυσική και αγνή μορφή στις σαρδελλιτσες....κατάλαβες Έλληναρα μου;

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Φυσικά και είμαι ξερολας������

    Εσύ όμως θα έπρεπε να ξέρεις ότι οι βιταμίνες που παρεγγειλες από ΗΠΑ (λόγω άγνοιας; ξενομανίας; και των δύο;) υπάρχουν σε όλα τα ψυχανθή και τα φυλλώδη λαχανικά.....
    Επίσης η Ω3 που κοστίζει μια περιουσία περιέχεται σε φυσική και αγνή μορφή στις σαρδελλιτσες....κατάλαβες Έλληναρα μου;
    τελικα εχεις απιστευτη αγνοια! βαριεμαι να σου εξηγω!μπες κι διαβασε μονος σου ! μπες κι δες σε καποιο σαιτ τα βασικα για ν δεις οτι δεν μπορεις να λαβεις αντιστοιχες ποσωτητες και οσο για τις βιταμηνες δεν υπηρχαν τωτες εδω περα!
    Υ.Γ. οσο για το Ω3, εσυ φιλε μου εχεις αναγκη απο πολλα κιλα!! χαχαχα

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Σαν πασχων απο κοινωνικη φοβια, γενικευμενη αγχωδη διαταραχη και ηπια καταθλιψη/δυσθυμια εχω δοκιμασει πολλα και διαφορα γιατι πλεον δεν εχω καμια ποιοτητα ζωης και καθε μερα που ξυπναω ξεκιναει και ο γολγοθας τοσο που προτιμαω να κοιμαμαι μονιμα για να μη νιωθω.
    Στην απελπισια μου δοκιμαζω/δοκιμασα :

    - Επαιρνα συμπληρωμα επι 2 μηνες με ολο το συμπλεγμα βιταμινων Β = Κανενα αποτελεσμα.
    - Παιρνω εδω και 4 μηνες omega 3 με βιταμινη D = Κανενα αποτελεσμα.
    - Επαιρνα συμπληρωμα 5-HTP που αυξανουν τη σεροτονινη ή την παρεχουν απευθειας στον οργανισμο, για περιπου 1 μηνα, εκτος απο μια ελαφρια υπνηλια = κανενα αποτελεσμα.
    - Παιρνω συμπληρωμα ταυρινης εδω και 2-3 βδομαδες = κανενα αποτελεσμα.
    - Το αλκοολ βοηθουσε καποιες φορες (το αλκοολ αυξανει σεροτονινη, ντοπαμινη και gaba), αλλες εκανε x10 χειροτερα, αλλα το hangover και το comedown δεν αξιζε και το εκοψα μαχαιρι εδω και μερικες βδομαδες (επινα περιστασιακα και μικρες ποσοτητες, ουδεποτε ημουν αλκοολικος).
    Αλλα βοτανα/συμπληρωματα που εμμεσως σχετιζονται me τη διαθεση και το αγχος που δοκιμασα ηταν κουρκουμας, gotu kola, μελισσοχορτο, δεντρολιβανο και φασκομηλο. Επισης τιποτα.
    Αναμενω απο online παραγγελια ριζα ashwagandha και λαδι CBD. Εχω εξαντλησει τα παντα πια.

    Το μονο που κανει τη ζωη μου λιγο πιο υποφερτη και μου δινει μια μικρη ορεξη ειναι η νικοτινη. Ξεκινησα να ατμιζω (δεν εχω καπνισει ποτε μου) νικοτινη εδω και μερικους μηνες γιατι εφτασα στο αμην. Εφτασα σε τετοιο σημειο που η παραμικρη κατασταση που μου φερνει αγχος μου εφερνε ναυτια και σφιξιμο στο στομαχι.

    Το ενα και μοναδικο που με βοηθησε οσο δηλαδη κρατησε η συνταγη, ηταν η τραμαδολη που μου χορηγηθηκε απο ορθοπεδικο για ζημια στο γονατο και βοηθουσε για τον πονο. Μου βελτιωσε απιστευτα τη διαθεση, αλλος ανθρωπος. Αλλα χορηγειται με διγραμμη συνταγη και σε καμια απολυτως περιπτωση για ψυχιατρικα προβληματα. (εξαιρετικα εθιστικο και ποτε μαζι με ssri)

    Σημειωτεον πως το βαλσαμο (st john wort) ειναι ενα φυσικο SSRI. Αυτο σημαινει οτι αν το παιρνετε καιρο και το διακοψετε, θα εχετε στερητικα οπως και με καθε ssri. Δεν εχει καμια σημασια οτι ειναι φυσικο.
    γιατι δεν πας σε ψυχολογο η σε ψυχογιατρο?

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Zorz δεν έχεις το επίπεδο για να συζητήσεις μαζί μου. Μόνο για μαγκιες είσαι. Όχι γνώσεις δεν έχεις, αλλά ούτε τα εφόδια που σου χρειάζονται για να ψάξεις να βρεις τις γνώσεις και για να τις εκτιμήσεις..

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Σεροτονίνη έχουμε και λέμε

    'Simple biochemical theories that link low levels of serotonin with depressed mood are no longer tenable. '

    Philip J Cowen and Michael Browning
    University Department of Psychiatry, Warneford Hospital, Oxford, OX3 7JX, UK

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4471964/

    Η σεροτονινη δεν είναι ινσουλινη. Δεν υπαρχει, ουτε πρόκειται να βρεθει το ακριβες μέγεθος της στο οποιο ο εγκέφαλος λειτουργει κανονικα , βέλτιστα , καταθλιπτικα, μανιακα, ψυχωτικα ή ότι άλλο.

    Τα φαρμακα δεν επιδρουν μονο στην σεροτονινη. αλλα σε δεκάδες και εκατοντάδες νευροδιαβιβαστες και στους υποδοχείς τους με 3-4 τροπους, όλα αυτά δεν εχουν μελετηθεί. Τι να μελετησουν, οι παρενέργειες που θα τεκμηριωθουν θα είναι τοσες που θα πρεπει να απαγορευτουν ή να δινονται με μεγαλη φειδω όλα αυτά τα χημικα.
    Eρευνα που αναλύει και ερμηνεύει όλες τις προηγούμενες, λέει ότι μακροχρονια θετικη επιδραση εχουν τα ssri στο 30% των ασθενων.


    'The serotonin theory of depression is a good illustration that if you repeat something enough times, people will come to believe it.'
    '
    But just as headaches are not caused by a lack of aspirin, the efficacy of serotonergic drugs are not a proof that depression is caused by a lack of serotonin.'

    https://www.psychologytoday.com/blog...-is-collapsing
    Jonathan Rottenberg Ph.D. Charting the Depths
    The Serotonin Theory of Depression Is Collapsing
    Prozac backpedal
    Posted Jul 23, 2010

    Jonathan Rottenberg is an Associate Professor of Psychology at the University of South Florida, where he directs the Mood and Emotion Laboratory.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    γιατι δεν πας σε ψυχολογο η σε ψυχογιατρο?
    Εχω παει, μου εχει δωσει ολων των ειδων τα ηρεμιστικα, xanax, tavor, stedon (το οποιο stedon για καποιο λογο μου κανει την καταθλιψη τρις χειροτερα) κ.α. Βοηθανε για 1-2 ωρες πριν πεσω ξερος για 12ωρο υπνο. Επισης SSRI μου εγραψε που ποτε δεν τα πηρα γιατι δεν θεραπευουν την καταθλιψη ή το αγχος, απλα καλυπτουν τα συμπτωματα ΟΤΑΝ και ΑΝ.... Και οταν σταματησουν να δουλευουν, γιατι αυτο ειναι θεμα χρονου, ας ειναι και 20 χρονια, και πρεπει να γινει διακοπη, τοτε ξεκιναει ο πραγματικος εφιαλτης. Ειμαι εναντια στα ssri γιαυτο και δοκιμασα 100 διαφορετικα πραγματα.

    Σε ψυχολογο σκεφτομαι να παω κυριως για την κοινωνικη φοβια, αλλα αφου ουτε δουλευω ουτε εχω καμια παρεα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να με βοηθησει μιας και ουσιαστικα δεν συναναστρεφομαι με κοσμο.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Εχω παει, μου εχει δωσει ολων των ειδων τα ηρεμιστικα, xanax, tavor, stedon (το οποιο stedon για καποιο λογο μου κανει την καταθλιψη τρις χειροτερα) κ.α. Βοηθανε για 1-2 ωρες πριν πεσω ξερος για 12ωρο υπνο. Επισης SSRI μου εγραψε που ποτε δεν τα πηρα γιατι δεν θεραπευουν την καταθλιψη ή το αγχος, απλα καλυπτουν τα συμπτωματα ΟΤΑΝ και ΑΝ.... Και οταν σταματησουν να δουλευουν, γιατι αυτο ειναι θεμα χρονου, ας ειναι και 20 χρονια, και πρεπει να γινει διακοπη, τοτε ξεκιναει ο πραγματικος εφιαλτης. Ειμαι εναντια στα ssri γιαυτο και δοκιμασα 100 διαφορετικα πραγματα.

    Σε ψυχολογο σκεφτομαι να παω κυριως για την κοινωνικη φοβια, αλλα αφου ουτε δουλευω ουτε εχω καμια παρεα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να με βοηθησει μιας και ουσιαστικα δεν συναναστρεφομαι με κοσμο.
    Ευτυχώς φαίνεσαι ενημερωμένος για αυτά τα φαρμακα και έτσι θα ζυγίσεις σωστά τα υπέρ και τα κατά πριν τα πάρεις.

    Όπως λες ΌΤΑΝ και ΕΑΝ σε πιάσουν, μπορεί να έχεις μια σχετικά καλή ποιότητα ζωής, και εάν είσαι από τους τυχερούς όπως εγώ,αυτή να κρατήσει για πολλά χρόνια.

    Δυστυχώς όμως όπως δείχνουν οι χιλιάδες μαρτυρίες από παθοντες, είναι θέμα χρόνου να σταματήσει να είναι αποτελεσματικό, και τότε αρχίζει ο εφιάλτης καταρχήν με την σταδιακή αύξηση δόσης, και μετά της αλλαγής και των δοκιμών άλλων φαρμάκων μέχρι ίσως και δυστυχώς όχι πάντα ,να ξαναισσοροπισεις!

    Εγω, έχοντας κάποτε πέσει στα τάρταρα πριν πολλά χρόνια, αναγκάστηκα να τα πάρω και πραγματικά με βοήθησαν να ξανά σταθώ στα πόδια μου.

    Όμως η διακοπή τους, την οποία κάποια στιγμή αποφάσισα γιατί από την έρευνα που εκανα και απο την επιστημονική μου κατάρτιση κατάλαβα ότι ήταν θέμα χρόνου να αποσυντονιστεί ο οργανισμός μου και να φθάσω σε αδιέξοδο,ηταν πραγματικός εφιάλτης!

    Η οριστική απεξάρτηση μου κράτησε 2 δύσκολα χρόνια, και ευτυχως τώρα εδώ και αρκετά χρόνια είμαι καλά και χωρίς κανένα φάρμακο.
    Ελπίζω πραγματικά να το έχω ξεπεράσει γιατί ακόμη και τώρα δεν το πιστεύω ότι τελικά τα κατάφερα!

    Εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα.

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    7
    Καλησπέρα. Μπορείς να μας πεις που είδες μελέτη ότι αν περνεις αντικαταθληπτικα και ζαναξ πχ δεν κάνει να περνεις ινοσιτολη; Δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by EmaFil View Post
    δεν μπορω παρα να συμφωνησω...


    θα ηθελα ομως ν προσθεσω οτι αναφερομαι κυριως (για να το κανω και πιο συγκεκριμενο) οτι αφορα την OCD (ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη)..σε τετοιου ειδους επεμβασης αναφερομαι...γινονται ακομη κ σημερα...σε εξαιρετικα σπανιο ποσοστο κ οταν εχουν αποτυχει ολες οι αλλες θεραπειες

    αν ψαξεις στο νετ με τον ορο ψυχοχειρουργικη θα βρεις υλικο...
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    Μάλιστα... Μια συμβουλή μονο.. μην διαβάζεις οτι γράφουν στο internet.... Θα δεις πολλές ανοησίες που λένε... Δεν αναφέρομαι σε ολες αυτές της βιταμίνες... Αναφέρομαι κυρίως στην Β8 που ειναι η ινοσιτολη αυτα που λεω δεν ειναι τυχαία εχουν γινει ιατρικές μελέτες και σε καμία περίπτωση δεν ειπα να ξεκινήσει κάποιος να περνει βιταμίνες απο μονος του... Θα μπορούσε να ειναι πολύ επικίνδυνο κατι τετιο χωρις ιατρική συμβουλή... Οσοι περνούν φάρμακα βενζοδιαζεπίνες και αντικαταθλιπτικά πρέπει να αποφεύγουν την ινοσιτολη... Σε καθημερινή χρήση και σε μεγάλες δοσολογίες.. αυτο θα μπορούσε να προκαλέσει σοβαρές και επικίνδυνες παρενέργειες που θα χρειαστείτε νοσοκομείο... Και δεν λεμε τωρα να φοβάστε να πίνετε energy drinks τα οποία και αυτα εχουν ινοσιτολη αλλα ειναι σε νορμάλ δοσολογίες... Γενικά καλο ειναι να αποφεύγονται όμως τετιου ιδους αναψυκτικά σε ατομα που βρίσκονται σε θεραπεία με αντικαταθλιπτικά διότι οχι οτι θα πάθετε κατι απλα θα εχετε υπερβολική υπερένταση ανχος... Αυτο όμως διαφέρει απο άτομο σε ατομο...

    Προσοχή για συμβουλές και πληροφορίες να ρωτάτε παντα. Τον γιατρό σας η τον φαρμακοποιό σας.. μην κάνετε οτι διαβάζετε στο ίντερνετ...

    Φιλικα παντα
    Καλησπέρα. Μπορείς να μας πεις που είδες μελέτη ότι αν περνεις αντικαταθληπτικα και ζαναξ πχ δεν κάνει να περνεις ινοσιτολη; Δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Σεροτονινη,Ντοπαμινη,Τρυπτ οφανη,τρεις ορμονες που παιζουν μεγαλο ρολο στην διαθεση,στην ορεξη και στο πως νιωθουμε συναισθηματικα.Εχω βαρεθει να διαβαζω για διατροφες,για φυσικο τροπο αυξησης αυτων,αμεσος τροπος αυξησης που να βοηθησει πραγματικα το ατομο που υποφερει υπαρχει,εχω δει πολλα σκευασματα κυριως στα φαρμακεια που υποσχονται κατι τετοιο,ποσο ομως ειναι αληθεια αυτο και οχι μυθος η μαρκετινγκ? Δηλαδη,παρτε συμπλεγμα βιταμινων ταδε για αυξηση της σεροτονινης,η τρυπτοφανης.
    Last edited by JohnyK33; 06-05-2023 at 17:00.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Η οριστική απεξάρτηση μου κράτησε 2 δύσκολα χρόνια, και ευτυχως τώρα εδώ και αρκετά χρόνια είμαι καλά και χωρίς κανένα φάρμακο.
    Ελπίζω πραγματικά να το έχω ξεπεράσει γιατί ακόμη και τώρα δεν το πιστεύω ότι τελικά τα κατάφερα!
    Σημασια εχει απο τι πραγματικα επασχες. Δεν ξερω κανεναν που να ειχε π.χ. μια χρόνια διαταραχη η οποια θεραπευτηκε και δεν υποτροπιασε μετα απο το τελος της αγωγης. Εγω δεν υποτροπιασα για 2 περιπου χρονια αλλά στο τελος, η υποτροπη ηρθε με κρισεις πανικου και πολυ κακη διαθεση. Γι αυτο υπαρχει αυτο που λεμε θεραπεια συντηρησης, η οποια δεν οδηγει σε σταδιακη αυξηση της δοσης του φαρμακου, εκτος αν το φαρμακο ειναι εθιστικο σαν ναρκωτικο, τυπου Ζαναξ...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Σεροτονινη,Ντοπαμινη,Τρυπτ οφανη,τρεις ορμονες που παιζουν μεγαλο ρολο στην διαθεση,στην ορεξη και στο πως νιωθουμε συναισθηματικα.Εχω βαρεθει να διαβαζω για διατροφες,για φυσικο τροπο αυξησης αυτων,αμεσος τροπος αυξησης που να βοηθησει πραγματικα το ατομο που υποφερει υπαρχει,εχω δει πολλα σκευασματα κυριως στα φαρμακεια που υποσχονται κατι τετοιο,ποσο ομως ειναι αληθεια αυτο και οχι μυθος η μαρκετινγκ? Δηλαδη,παρτε συμπλεγμα βιταμινων ταδε για αυξηση της σεροτονινης,η τρυπτοφανης.
    Όλα έχουν να κάνουν με τη δοσολογία, τον χρόνο διάρκειας της λήψης και τα επίπεδα βιταμινών του καθενός πριν ξεκινήσει το συμπλήρωμα διατροφής. Δηλαδή κάποιος με έλλειψη ή ανεπάρκεια σε μια βιταμίνη ή μέταλλο ή γενικότερα ουσία θα επωφεληθεί περισσότερο από κάποιον που δεν έχει έλλειψη ή ανεπάρκεια σε αυτή. Επίσης εξαρτάται από τον στόχο. Αν στόχος της λήψης είναι να πιάσεις τα κατώτερα φυσιολογικά επίπεδα βιταμινών τότε είναι μάλλον απίθανο να νιώσεις πραγματικά καλύτερα. Μιλάω μόνο για επίπεδα βιταμινών, μετάλλων και όχι των ορμονών που αναφέρεις γιατί δεν γνωρίζω για εξετάσεις για αυτές ούτε για συμπληρώματα που τις αυξάνουν άμεσα. Νομίζω πως είναι πιο σύνθετο από όσο φαντάζεσαι. Ναι, τα συμπληρώματα διατροφής είναι μεγάλη μπίζνα οπότε το μάρκετινγκ δίνει και παίρνει, αφού απλά γνωστοποιούνται στον ΕΟΦ ή στον FDA ή σε άλλους εθνικούς οργανισμούς και διεξάγονται μόνο δειγματοληπτικοί έλεγχοι και μάλιστα αφού κυκλοφορήσουν. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν βοηθούν εφόσον λαμβάνονται στοχευμένα από αυτούς που τα έχουν ανάγκη, δηλαδή μετά από εξετάσεις.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 13
    Last Post: 19-09-2017, 00:01
  2. Σεροτονινη
    By voulimia065 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 22-11-2012, 02:57
  3. Ντοπαμίνη ή Σεροτονίνη;
    By Mightisright in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 16-02-2009, 08:01
  4. σεροτονινη
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 28-03-2008, 01:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •