Σεροτονίνη - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 52 of 52
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν βοηθούν εφόσον λαμβάνονται στοχευμένα από αυτούς που τα έχουν ανάγκη, δηλαδή μετά από εξετάσεις.
    Eχεις δικαιο σε αυτο,οτι αν δεν εχεις ελλειψη σε μια βιταμινη η σε καποια ορμονη ισως,αν παρεις βιταμινες D,δεν θα δεις καποια διαφορα στον οργανισμο σου γιατι δεν εχεις ελλειψη σε αυτο το στοιχειο.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Προσωπικα,πριν καποιους μηνες ειχα ελλειψη σε D,αλλα ακομη και οταν πηρα βιταμινες,δεν ειδα καποια βελτιωση που να ειναι ορατη η να την αντιλειφθω,κουραζομουν ευκολα,δεν ειχα διαθεση κλπ.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Τα αποτελέσματα λήψης βιταμινών είναι δύσκολο να διαπιστωθούν ιδίως αν έχουμε στο μυαλό μας τον τρόπο δράσης των φαρμάκων, δηλαδή άμεσα αποτελέσματα. Ειδικά η βιταμίνη d για να ανέβει χρειάζεται μήνες λήψης και επανεξέταση περίπου σε τρεις τέσσερις μήνες ανάλογα και με το αρχικό επίπεδο και τη δοσολογία. Ένα άλλο ζήτημα είναι τα επίπεδα βιταμινών στα οποία στοχεύουμε. Η μεγάλη πλειοψηφία των γιατρών αρκείται στα κατώτερα φυσιολογικά. Αν έχεις όμως προβλήματα υγείας όπως η κατάθλιψη, γενικευμένη αγχωδη διαταραχή κλπ ίσως να είναι σωστή η άποψη λίγων γιατρών ότι πρέπει να είναι στα ανώτερα φυσιολογικά επίπεδα. Αυτό που εγώ έχω παρατηρήσει είναι ότι δεν αρρωσταίνω εδώ και χρόνια ενώ ήμουν πολύ ασθενικός από μικρός μέχρι και πριν από μερικά χρόνια που ξεκίνησα να ελέγχω τα επίπεδα βιταμινών, να παίρνω συμπληρώματα και να προσέχω τη διατροφή μου. Έχει επίσης να κάνει με τη διάρκεια λήψης του συμπληρώματος, την ποιότητα του σκευάσματος.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Φυσικοι τροποι αυξησης της σεροτονινης και της ντοπαμινης,περα απο την διατροφη η την συχνη ασκηση που ειναι γνωστα οτι βοηθανε,υπαρχει καποια αλλη μεθοδος? Εκτος των συμπληρωματων.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Νέες εμπειρίες, αλλαγή παραστάσεων. Συναυλίες, ταξίδια, αλλά και μικρά πράγματα όπως η δοκιμή ενός νέου φαγητού, το περπάτημα σε μια περιοχή που δεν γνωρίζουμε, κλπ. Αν το κάνεις τακτικά, π.χ. μια φορά την εβδομάδα θα δεις διαφορά.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Νέες εμπειρίες, αλλαγή παραστάσεων. Συναυλίες, ταξίδια, αλλά και μικρά πράγματα όπως η δοκιμή ενός νέου φαγητού, το περπάτημα σε μια περιοχή που δεν γνωρίζουμε, κλπ. Αν το κάνεις τακτικά, π.χ. μια φορά την εβδομάδα θα δεις διαφορά.
    Δεν με βοηθουν αυτες οι δραστηριοτητες ρε συ,ειδικα οταν πρεπει να τις κανω ολομοναχος,εχω δοκιμασει και δεν παιρνω κατι απο αυτα,δεν ξερω.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Τα συμπληρώματα διατροφής με τρυπτοφάνη και τυροσυνη μπορούν να βοηθήσουν σε ήπια κατάθλιψη και μείωση στρες?

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Replies: 13
    Last Post: 19-09-2017, 00:01
  2. Σεροτονινη
    By voulimia065 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 22-11-2012, 02:57
  3. Ντοπαμίνη ή Σεροτονίνη;
    By Mightisright in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 16-02-2009, 08:01
  4. σεροτονινη
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 28-03-2008, 01:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •