Φυτικά ηρεμιστικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298

    Φυτικά ηρεμιστικά

    Καλησπέρα παιδιά.Θα ήθελα να μου πεί κάποιος εάν κάποιος έχει δοκιμάσει κάποια ΦΥΤΙΚΑ ηρεμιστικά τα οποία κάνουν δουλειά.Παλιά είχα δοκιμάσει αυτά http://www.pharmacyshop.gr/Lanes/%CE...l#.VNJ-8Z2sV5g
    αλλα δεν μου έκαναν τίποτα.

    Ευχαριστώ !

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Καλησπέρα φίλε Γιάννη,
    αυτά που είχες δοκιμάσει είναι πολύ ελαφριά.
    Τα έπαιρνε ένας φίλος μου και 2-3 φορές που του πήρα πήρα από 5 μαζί και ΤΙΠΟΤΑ.

    Αυτό που δουλεύει καλά για άμεση λύση αλλά κυρίως για βράδυ είναι βαλεριάνα πάρτο σε τσάι και βράσε.
    Μια φορά καταλάθως πήρα πολύ (έβαλα πολύ βότανο στο τσάι μου) κοιμήθηκα 12 ώρες και όλη την επόμενη μέρα κοιμόμουν όρθιος.
    Αυτό δείχνει ότι είναι πολύ δραστικό αλλά κυρίως για να σε ηρεμεί την νύχτα και προσοχή στην δόση.

    Για μέσα στην μέρα δοκίμασε l-theanine της solgar.
    Κομματάκι τσιμπημένη αλλά πραγματικά είναι το μόνο φυτικό που κάτι κάνει.

    Για ποιό μόνιμη λύση μπορείς να δοκιμάσεις και 5-htp που είναι φυσικής προέλευσης και ανεβάζει (θεωρητικά) την σεροτονίνη άρα πιάνει άγχος, κατάθλιψη κτλ
    Εγώ τώρα το δοκιμάζω αλλά θέλει συνεχή χρήση οπότε περιμένω να δω αν θα κάνει κάτι στις 15-20 μέρες...

    Gaba δε μου έκανε τίποτα και δεν είναι και ακριβώς "φυτικό".

    Αυτή την περίοδο πάντως εγώ παίρνω b-complex καλό όμως με μεγάλες δόσεις όχι κανένα ψεύτικο όπως της lanes.
    Και μαζί 5-htp και μαγνήσιο.
    Στην ουσία το 5-htp περιμένω να δω αν θα δουλέψει που και καλά δρα όπως τα ssri που με είχαν βοηθήσει πολύ αλλά με παρενέργειες.

    Αν είσαι πρόθυμος να περιμένεις λίγο και ψωνίζεις γενικά από το νετ δες και αυτό:
    http://www.iherb.com/Source-Naturals...0&sr=null&ic=1

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    Φιίλε Πάνο τι να πώ ? Γκουρού είσαι ! Η αλήθεια είναι οτι το θέλω για όλη την ημέρα γιατί είμαι αγχομένος πολλές ώρες.Ευχαριστω !

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου τζονκ,εγω προτιμω ροφηματα παραδειγμα τιλιο χαμομηλι η βαλεριανα η πρασινο τσαι,ειναι καλα ομως πρεπει να συνδιαζονται κ μαζι με φαρμακευτικη αγωγη σε περιπτωση ψυχολογικης διαταραχης δεν αρκουν ρωτησε κ τον ειδικο σου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    δεν έχω ειδικό μύσπ.εχω πάει 2 φορέσ αλλα τίποτα.τζάμπα τα χρήματα.Είχα πάει όμως για άλλο πρόβλημα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by Johnc View Post
    δεν έχω ειδικό μύσπ.εχω πάει 2 φορέσ αλλα τίποτα.τζάμπα τα χρήματα.Είχα πάει όμως για άλλο πρόβλημα.
    Μαλιστα τοτε εαν ζοριζεσαι ιδιαιτερα δεν θα σου κανουν πολλα πραγματα τα βοτανα κ τα φυτικα,η ειδικος που πηγαινω μου λεει απο την στιγμη που παθαινεις κατι το οποιο δεν μπορεις να διαχειριστεις τοτε θελει φαρμακευτικη αγωγη τα βοτανα κ ολα αυτα ειναι περισσοτερο για να ηρεμεις κ να κοιμασαι για λιγο,παρε κ απο αυτα ετσι κ θελεις ομως δεν αρκουν

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αν το μυαλο σου ειναι ανταριασμενο , τι να σου κανουν τα ηρεμιστικα , φυτικα η οχι . Στον φυσιολογικο ανθρωπο , ο καλος υπνος ειναι αρκετος για να μενει ηρεμος .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Δυστυχώς σε εμάς που έχουμε χάσει την μπάλα μόνο τα φάρμακα κάνουν κάτι.
    Καλά το είπε ο macgyver "ανταριασμένο μυαλό" έτσι νιώθω και εγώ...
    Τα φυτικά βοηθάνε λίγο αλλά δεν κάνω βήματα και πράγματα ενώ με τα αντικαταθλιπτικά είχα όρεξη και ενέργεια (όσο μπορεί να έχει κάποιος με τέτοια θέματα) και έκανα πράγματα, βήματα στη ζωή μου κτλ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Τα φυτικα δεν κανουν απολυτως τιποτα. Εχω δοκιμασει βαλεριανα, πασιφλωρα, λεμονοχορτο και χαμομηλι. Απ ολα αυτα, μονο στο χαμομηλι υπαρχει αντιληπτη δραση.
    Εαν καποιος δοκιμασει κανονικο ηρεμιστικο με συνταγη, θα καταλαβει οτι το χαμομηλι ειναι placebo μπροστα στην πιο αδυναμη βενζοδιαζεπινη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    Σήμερα πάντως που είχα πολύ άγχος,βάρεσα ένα λεξάκι και όλα καλά !!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    καλησπερα, εγω πινω κατα καιρους ανθοιαματα του μπαχ. Νομίζω οτι με βοηθάνε να έχω πιο καλή διάθεση γενικά. Μια μέρα μεσα στη βδομαδα που ειχα πολυ αγχος και αυπνια δεν με επιασαν και κατέληξα να πίνω λίγο βότκα παραπάνω για να με πάρει ο ύπνος. Βέβαια θέλουν συστηματικά να τα παίρνεις γιατί ειναι φυτικά.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    20
    Σου έκανε τελικά κάτι το 5htp;

Similar Threads

  1. Ερωτηση για φυτικα ηρεμιστικα
    By Eva1995 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 28
    Last Post: 11-07-2022, 22:42
  2. βιταμίνες ,φυτικά ηρεμιστικά
    By base23230 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 14
    Last Post: 08-07-2013, 20:55
  3. Φυτικά Ηρεμιστικά
    By anniw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 12-12-2011, 01:38
  4. Φυτικα φαρμακα για αδυνατησμα xenical
    By Παστελι in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 69
    Last Post: 17-09-2009, 00:18
  5. ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΑ-ΑΓΧΟΛΙΤΙΚΑ
    By ΧΑΒΙΑΡΟΠΟΥΛΟΣ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 08-01-2009, 20:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •