Σεροτονίνη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 52
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    44

    Σεροτονίνη

    παιδια θελω να ρωτήσω υπάρχουν στην αγορα κατι σκευάσματα φυτικά που βοηθανε στην σεροτονίνη , με μαγνήσιο β6 κ βαλεριάνα , εχει κανεις άποψη αμα βοηθανε ;

  2. #2
    Καλησπέρα, τι λέει ο ψυχολόγος / ψυχίατρος σου?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ουτε η Β6 βοηθαει , και ποσο μαλλον η βαλεριανα , που πιστευεται οτι βοηθα στον υπνο , εβλεπα ενα ντοκυμαντερ του National Geographic , που ελεγε οτι η βαλεριανα ΔΕΝ εχει καμμια επιδραση στον υπνο .......σεροτινη εκκρινεται αμα φας κατι που σαρεσει , πχ . η σοκολατα βοηθα να εκκριθει σεροτοονινη , οπως και η ηπια ασκηση , πχ. περπατημα .......τωρα τελευταια λενε και για τις τηγανητες πατατες , που μαρεσουν πολυ , ενω τα γλυκα οχι .......οτι σευχαριστει εκκρινεται σεροτονινη ......το μαγνησιο εχει ηρεμιστικη δραση , δεν ξερω αν εκκρινεται σεροτονινη ......

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    44
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας καταρχάς , δεν κανω συνεδρίες τωρα παλαιότερα έκανα , αλλα γενικά πιστεύω ότι πρεπει να το παλεψεις μόνος σου .. και ξερω ότι η σεροτονίνη ειναι το κλειδί στο να νιώσεις καλυτερα το εχω δει κ στον εαυτό μου .. Απλα επιδει δν υπαρχει περίπτωση να παρω αντικαταθλιπτικά έλεγα για κατι φυτικό να βοηθήσει την κατάσταση

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Η σεροτονίνη είναι νευροδιαβιβαστής, δεν έχει σχέση άμεσα με βιταμίνες ή φυτά όπως η βαλεριάνα. Υπάρχει ένα φυτό που δρα ως αντικαταθλιπτικό πάντως, είναι το saint John's wort. Αν ξέρεις αγγλικά μπορείς να διαβάσεις τα παρακάτω λινκς από wikipedia και webmd

    https://en.wikipedia.org/wiki/Hyperi..._in_depression
    https://www.webmd.com/vitamins/ai/in.../st-johns-wort
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    36
    Ο παθολόγος μου ο οποίος μου βρήκε το αυτοανοσο που έχω και ειναι πάρα πολύ καλός γιατρός και πολύ διακεκριμένος στον τόπο μου μου είπε να τα πετάξω όλα και μα πάρω μια συγκεκριμένη βιταμίνη που είναι σεροτονίνη δεν την έχω παρει ακόμα και λογικά δεν μπορώ να πω ποια είναι για λόγους διαφήμισης ια την ξεκινήσω σύντομα μου το λέει συνεχεια ότι βοηθησε πολύ και ανθρώπους με συνεχείς κρίσης πανικού δεν ξέρω γιατί δεν την έχω αρχίσει προτιμώ το ζαναχ προς το πάρων δεν πιστεύω ότι κάτι φυτικό βοηθάει αλλά θα το κάνω γιατί από όλους τους γιατρόυς που έχω πάει ανα την Ελλάδα και ειναι πολλοί αυτος ειναι πολύ μπροστά τον εμπιστεύομαι.δεν ξέρω αν μπορώ να πω ποια είναι η βιταμίνη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Πες μας παντελη..δεν θα κανεις διαφημιση...για το xanax πως το ειπες και αυτο διαφημιση δεν ειναι;...

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Πες μας παντελη..δεν θα κανεις διαφημιση...για το xanax πως το ειπες και αυτο διαφημιση δεν ειναι;...

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    XANAX....!!!! :cool:

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Pantelhs View Post
    Ο παθολόγος μου ο οποίος μου βρήκε το αυτοανοσο που έχω και ειναι πάρα πολύ καλός γιατρός και πολύ διακεκριμένος στον τόπο μου μου είπε να τα πετάξω όλα και μα πάρω μια συγκεκριμένη βιταμίνη που είναι σεροτονίνη δεν την έχω παρει ακόμα και λογικά δεν μπορώ να πω ποια είναι για λόγους διαφήμισης ια την ξεκινήσω σύντομα μου το λέει συνεχεια ότι βοηθησε πολύ και ανθρώπους με συνεχείς κρίσης πανικού δεν ξέρω γιατί δεν την έχω αρχίσει προτιμώ το ζαναχ προς το πάρων δεν πιστεύω ότι κάτι φυτικό βοηθάει αλλά θα το κάνω γιατί από όλους τους γιατρόυς που έχω πάει ανα την Ελλάδα και ειναι πολλοί αυτος ειναι πολύ μπροστά τον εμπιστεύομαι.δεν ξέρω αν μπορώ να πω ποια είναι η βιταμίνη.
    μπορεις να πεις τι ειναι....! δεν υπαρχει κανενα προβλημα..... :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Συμφωνώ είναι το Σπαθοχορτο.Παραλληλα επιδρά μετά από 3 εβδομάδες απαγορεύεται να το πίνεις μαζί με αντικαταθλιπτικά. Έχει θεραπευτικές ιδιότητες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Pepe93 View Post
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας καταρχάς , δεν κανω συνεδρίες τωρα παλαιότερα έκανα , αλλα γενικά πιστεύω ότι πρεπει να το παλεψεις μόνος σου .. και ξερω ότι η σεροτονίνη ειναι το κλειδί στο να νιώσεις καλυτερα το εχω δει κ στον εαυτό μου .. Απλα επιδει δν υπαρχει περίπτωση να παρω αντικαταθλιπτικά έλεγα για κατι φυτικό να βοηθήσει την κατάσταση
    Σωστα πιστευεις , δεν ειναι το κλειδι η σεροτονινη .......εχω παρει οοοολα ταντικαταθλιπτικα , και δεν ειδα αποτελεσμα , αρα καπου αλλου ειναι το προβλημα .......και σε νεκροψιες καταθλιπτικων , δεν βρεθηκε ελλειψη σεροτονινης.....


    κι εγω , μονος μου το παλευω .......με πιο καλα αποτελεσματα .....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Πες μας παντελη..δεν θα κανεις διαφημιση...για το xanax πως το ειπες και αυτο διαφημιση δεν ειναι;...

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Κατά πάσα πιθανότητα πρόκειται για το αμινοξυ θρυπτοφανη, που είναι ο πρόδρομος της σεροτονινης, και μπορεί ο οργανισμός να το μεταβολίζει σε σεροτονινη. Δεν πρόκειται βέβαια για βιταμίνη, και τιποτα δεν έχει αποδείξει την αποτελεσματικότητα του σε σοβαρές επαναληψημες επιστημονικές μελέτες.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    44
    Παιδιά το Ζαναξ και ολα αυτά τα ηρεμιστικά ειναι για καμία φρίκη π ανεβάζεις 150 παλμούς και εισαι για να φουνταρεις, σε βοηθανε στιγμιαία .. Σε αγχώδη διαταραχή π έχουν οι περισσότεροι εδω μεσά που εισαι σχεδόν καθε μερα ολη μερα σε εγρήγορση το μυστικό ειναι οι θετικές σκέψεις και να ευχαριστιέσαι πραγματα και το ξερω ότι ειναι δύσκολο αλλα έτσι σβήνει σιγά σιγά .. σαν να ειναι ενας σκύλος ο αντίπαλος σου αμα τρέξεις κ το φοβηθείς θα σε κυνηγήσει αλλα αμα κάτσεις κ τον χαϊδέψεις δεν θα σε δαγκώσει .. πρπεει να μάθουμε να κάνουμε παρέα με αυτόν τον σκύλο , κανένα χάπι δν θα μας το μάθει αυτο , εγω αυτο εχω καταλάβει κ παλεύω καθέ μερα μόνος μ !! Χωρις χάπια κ τπτ , με αυτά χειρότερα γίνεσαι!!δεν υπαρχει εύκολη λύση σε αυτήν την κατάσταση , ψάχνουμε όλοι τις εύκολες λύσεις αλλα δεν υπάρχουν θελω πολυ προσπάθεια !! Τα τελευταία 2 χρόνια κ 2 μηνες καθέ μερα προσπαθώ με καλές μερες κ κακές .. το θέμα ειναι να το αποδεχτείς κ να συμφιλιωθείς μαζί τ και κάποια στιγμή θα αποχωρήσει

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    10
    Pepe Πολυ καλα τα λες φιλε μ , εσυ τι φαση περνας ? Filarete το σπαθοχορτο που λες εχει ασχημες παρενεργειες οπως αυτη της φωτοευαισθησιας , εγω χωρις ηλιο θα πεθανω χαχα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Pepe93 View Post
    Παιδιά το Ζαναξ και ολα αυτά τα ηρεμιστικά ειναι για καμία φρίκη π ανεβάζεις 150 παλμούς και εισαι για να φουνταρεις, σε βοηθανε στιγμιαία .. Σε αγχώδη διαταραχή π έχουν οι περισσότεροι εδω μεσά που εισαι σχεδόν καθε μερα ολη μερα σε εγρήγορση το μυστικό ειναι οι θετικές σκέψεις και να ευχαριστιέσαι πραγματα και το ξερω ότι ειναι δύσκολο αλλα έτσι σβήνει σιγά σιγά .. σαν να ειναι ενας σκύλος ο αντίπαλος σου αμα τρέξεις κ το φοβηθείς θα σε κυνηγήσει αλλα αμα κάτσεις κ τον χαϊδέψεις δεν θα σε δαγκώσει .. πρπεει να μάθουμε να κάνουμε παρέα με αυτόν τον σκύλο , κανένα χάπι δν θα μας το μάθει αυτο , εγω αυτο εχω καταλάβει κ παλεύω καθέ μερα μόνος μ !! Χωρις χάπια κ τπτ , με αυτά χειρότερα γίνεσαι!!δεν υπαρχει εύκολη λύση σε αυτήν την κατάσταση , ψάχνουμε όλοι τις εύκολες λύσεις αλλα δεν υπάρχουν θελω πολυ προσπάθεια !! Τα τελευταία 2 χρόνια κ 2 μηνες καθέ μερα προσπαθώ με καλές μερες κ κακές .. το θέμα ειναι να το αποδεχτείς κ να συμφιλιωθείς μαζί τ και κάποια στιγμή θα αποχωρήσει
    Ατ λιστ τα φάρμακα σου παρέχουν μια ελπίδα ότι όλα μπορεί και να αλλάξουν προς το καλό ίσως και μέσα σε μικρο χρονικό διάστημα. Δεν ξέρω κατά πόσο μια ζωή μέσα στην προσπάθεια να μην σαλταρεις είναι και ποιοτική. Να προσθέσω εδώ ότι ήμουν πάντα κατά των φαρμάκων μια ζωή μέχρι που αναγκάστηκα να τα πάρω και βελτίωσαν την καθημερινότητα μου για μεγάλο διάστημα πάρα πολύ. Βέβαια ο καθένας έχει άλλες άλλες αντοχές σε αυτή την ζωή....

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 13
    Last Post: 19-09-2017, 00:01
  2. Σεροτονινη
    By voulimia065 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 22-11-2012, 02:57
  3. Ντοπαμίνη ή Σεροτονίνη;
    By Mightisright in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 16-02-2009, 08:01
  4. σεροτονινη
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 28-03-2008, 01:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •