Έχω ψώρα και δεν ξέρω πως να το πω στην οικογένεια μου.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    2

    Έχω ψώρα και δεν ξέρω πως να το πω στην οικογένεια μου.

    Γεια σας! Είμαι 22 χρονών και μένω στη Θεσσαλονίκη. Τον Οκτώβρη έκανα σεξ με ένα παιδί στην Αθήνα στο σπίτι ενός φίλου του το οποίο ήταν βρώμικο όπως τα περισσότερα φοιτητικά σπίτια. Το Νοέμβρη καθότι είχα έντονη φαγούρα και έβγαλα έκζεμα στον αγκώνα μου, πήγα στον δερματολόγο και διαγνώστηκα με ψώρα. Η ψώρα είναι μια μεταδοτική δερματολογική ασθένεια που οφείλεται στο παράσιτο ακαρι και συνεπώς για να θεραπευτεί θα πρέπει να ακολουθήσει τη θεραπεία όλο το συγγενικό περιβάλλον του ασθενή. Κολλάει κανείς είτε με σεξουαλική επαφή, είτε με τη χρήση ίδιων κλινοσκεπασμάτων και χειροπετσετών.
    Συγκατοικω μαζί με την μητέρα μου και που και που έρχεται κι ο αδερφός να κάτσει μέχρι να πάει στις δουλειές του. Το είπα στην μητέρα μου κι ακολουθήσαμε μαζί την θεραπεία αν και δεν της είπα πως το κόλλησα. Επίσης ενημέρωσα το παιδί με το οποίο κάναμε σεξ, εκείνη την ώρα μου απάντησε πως δε ξινεται αυτός αλλά μετά από δυο εβδομάδες μου είπε ότι έχει κι αυτός ψώρα οπότε είμαι σίγουρη ότι κόλλησα απ τα σεντόνια εκείνη τη βραδιά.
    Η μητέρα μου δεν ξίνεται πια αλλά εγώ ξαναρχισα πριν μια εβδομάδα. Το χειρότερο είναι ότι μου είπε και ο αδερφός μου πως ξινεται και δεν μπόρεσα να του πω τίποτα. Κλείσαμε ραντεβού στη δερματολόγο σήμερα αλλά δεν ήθελε να έρθει. Συμφωνήσαμε με τη μητέρα μου να μη της πούμε τίποτα διότι πριν διαγνωστώ με ψώρα, δυο γιατροί είχαν πει πως είναι δερμογραφισμος και κάποια αλλεργία και ήθελε να δει τι θα πει κι αυτή. Η δερματολόγος ήταν μπερδεμένη αλλά τελικά είπε πως δεν είναι ψώρα.
    Εγώ είμαι πεπεισμένη πως είναι γιατί τότε ούτε η μητέρα μου κι ο αδερφός μου θα φαγουριζονταν, ούτε το παιδί θα είχε κι αυτό. Δεν ξέρω πως να της το πω, να της το εξηγήσω. Είμαι απελπισμένη καθότι είμαι η μόνη που έκανα τη θεραπεία και δεν θεραπευτηκα. Τα βραδιά δεν κοιμάμαι λόγω της φαγούρας και γενικά νιώθω μια μεγάλη σύγχυση. Φοβάμαι να μιλήσω στη μητέρα μου διότι πιστεύω ότι θα μου πει πως έπρεπε να της το χα πει και φάγαμε τόσο χρόνο και χρήμα άδικα. Πως θα με εμπιστευθεί ξανά;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα. Διαγνώστηκες με ψώρα τελικά ή όχι; Η θεραπεία που έκανες ήταν για ψώρα;

    Και τι είναι αυτό που θες να πεις στους δικούς σου; Το πώς το κόλλησες εννοείς; Αυτό δεν είσαι υποχρεωμένη να το πεις αν δεν θες άλλά σίγουρα πρέπει να το πεις στην γιατρό σου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα. Διαγνώστηκες με ψώρα τελικά ή όχι; Η θεραπεία που έκανες ήταν για ψώρα;

    Και τι είναι αυτό που θες να πεις στους δικούς σου; Το πώς το κόλλησες εννοείς; Αυτό δεν είσαι υποχρεωμένη να το πεις αν δεν θες άλλά σίγουρα πρέπει να το πεις στην γιατρό σου.
    Με τα δίκια σου είναι πολύ μπερδεμένη ιστορία! Διαγνώστηκα με ψώρα μέσα Νοέμβρη, αλλά είχαν προηγηθεί δυο διαγνώσεις κατά τις οποίες είχα απλά αλλεργία. Σήμερα πήγα σε άλλη γιατρό γιατί επανήλθε η φαγούρα κι αυτή είπε αλλεργία.
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η μητέρα μου πιστεύει πως είναι αλλεργία αλλά εγώ επειδή γνωρίζω πως κόλλησα και ότι κόλλησε και το παιδί στην Αθήνα, ξέρω ότι είναι ψώρα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πιθανόν να κόλλησες από αυτόν ή από τα σεντόνια όπως λες. Ε, δεν χρειάζεται να δώσεις αναφορά στη μάνα σου για το σεξουαλικό, μπορείς να πεις ότι μίλησες με κάποιον φίλο/φίλη που βρεθήκατε μαζί τότε και σου ανέφερε ότι έχει το ίδιο πρόβλημα. Πες της το ανέφερα τυχαία και τότε μου είπαν κι αυτοί ότι παρουσίασαν το ίδιο θέμα περίπου την ίδια εποχή. Πες "υποθέτω ότι κολλήσαμε ίσως από κάποια πετσέτα ή ριχτάρι στον καναπέ ή οπουδήποτε που δεν ξέρεις και για να το έχουν κι αυτοί μάλλον δεν είναι αλλεργία αλλά ψώρα". Πες το όμως για να κάνουν οι δικοί σου την σωστή θεραπεία και να μην το μεταδώσουν άθελά τους και σε άλλους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by pela96 View Post
    Με τα δίκια σου είναι πολύ μπερδεμένη ιστορία! Διαγνώστηκα με ψώρα μέσα Νοέμβρη, αλλά είχαν προηγηθεί δυο διαγνώσεις κατά τις οποίες είχα απλά αλλεργία. Σήμερα πήγα σε άλλη γιατρό γιατί επανήλθε η φαγούρα κι αυτή είπε αλλεργία.
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η μητέρα μου πιστεύει πως είναι αλλεργία αλλά εγώ επειδή γνωρίζω πως κόλλησα και ότι κόλλησε και το παιδί στην Αθήνα, ξέρω ότι είναι ψώρα.
    Δε νομίζω ότι χρειάζεται καν να πεις κάτι στους δικούς σου. Στον γιατρό σου πρέπει να το πεις οπωσδήποτε ώστε να γίνει σωστή διάγνωση και μετά στους δικούς σου απλά θα μεταφέρεις την διάγνωση ώστε να κάνουν κι εκείνοι θεραπεία.
    Αλλιώς αυτό που σου λέει η Σόνια, πες απλά ότι είναι φίλοι, δεν χρειάζεται να πεις λεπτομέρειες.

    Αλλά και πάλι αφου΄ είπες ότι εκτός από τον φίλο σου είχε συμπτώματα και ο αδερφός σου και η μάνα σου...πώς είναι δυνατόν να νομίζουν οτι ειναι αλλεργία;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Άμα έκανες την θεραπεία για ψώρα και δεν πέρασε, τότε δεν είναι ψώρα. Μήπως όντως είναι κάποια αλλεργία. Μίλα ξανά με τους γιατρούς και αν επιμένουν πως δεν είναι, τότε κάνε θεραπεία για την αλλεργία.

    Υπάρχει αλλεργία στα ακάρεα, στην σκόνη γενικά. Εγώ από την πολύ σκόνη μπορεί να πάθω άσθμα, σοβαρής μορφής.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα. Διαγνώστηκες με ψώρα τελικά ή όχι;.
    Το Νοέμβρη καθότι είχα έντονη φαγούρα και έβγαλα έκζεμα στον αγκώνα μου, πήγα στον δερματολόγο και διαγνώστηκα με ψώρα
    Συμφωνήσαμε με τη μητέρα μου να μη της πούμε τίποτα διότι πριν διαγνωστώ με ψώρα,
    μια διαγνωστηκε μια δε διαγνωστηκε μετα ηταν δερματογραφισμος και μετα αλεργια μια ετσι μια γιουβετσι μια δεξια μια αριστερα . . . ελπιζω να αποφασισεις τι απο ολα αυτα ειναι σε αντιθετη περιπτωση θα το παιξουμε τρια μπαλονια στον αερα μανα πατερα βγες οπως λεγαμε στο δημοτικο για να το βρουμε.

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 17-11-2018, 12:19
  2. Δεν ανήκω στην οικογένεια μου.
    By Μαρούλι in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 23
    Last Post: 29-12-2015, 00:18
  3. προβλημα στην οικογενεια
    By georider in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 08-05-2013, 12:41
  4. Καυγαδες στην οικογενεια
    By Triella in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 21-09-2012, 09:33
  5. ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ
    By ram in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 40
    Last Post: 25-06-2011, 19:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •