καταθλιψη υπο το πρισμα της χριστιανικης ορθοδοξης πιστης - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 24 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 347
  1. #16
    Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    32
    αυτο με την προσηλυτιση μου αρεσε πολύ!!!!! σε λιγο θα βγαλω γενια και θα φορεσω ρασο χα χα χα!
    απλως ειναι κατι που βοηθησε εμενα και το κοινοποιησα. Δεν εχω σκοπο να αντιπαρατεθω γιατι σε θεματα πιστης δεν εχει νοημα παντα οδηγει σε αδιεξοδο απλως σε οποιον λεει κατι το ακουει οποιος διαφωνει το αγνοει. Δεν το στολισα με δικα μου σχολια γιατι δεν εχω κατι περισσοτερο να πω νομιζω οτι ειναι σαφες το νοημα περι εγωισμου κτλ

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    θέλω να πω, ότι δεν είμαι άθεη, αλλά με ενόχλησαν αυτά που λέει ο γέροντας κ καλά..
    υπάρχουνε παπάδες πολλών ειδών, προσωπικά δεν μπορώ να τους δω ότι κυρήτουν τον λόγο του Θεού, αλλά το λόγο της σκοπιμότητας. πιστεύω σε μια ανώτερη δύναμη, που ίσως να έχει την ονομασία Θεός, για να αισθάνομαι εγω μέσα μου καλά κ τίποτα παραπάνω. οι περισσότεροι κοινοί θνητοί, όταν τους συμβαίνει κάτι, το πρώτο που φωνάζουν είναι Παναγία μου ή Χριστέ μου, δεν νομίζω να διαφωνείτε σ\'αυτο. Αλλά το κάθε Κυριακή ένα μήνυμα κλπ. έχω την αίσθηση ότι είναι το πλήθος ανθρώπων που θέλουν να συγχωρεθούν απο τις αμαρτίες τους, ότι μετάνιωσαν για τα λάθη τους κ προσπαθούν να σώσουν την ψυχή τους, γι αυτο βλέπεις επι των πλείστον υπερήλικες στην εκκλησία, γιατί σπεύδουν να σώσουν ότι απέμεινε, τελείωνει ο χρόνος. Ζητώ συγνώμη εκ τον προταίρων που μιλώ έτσι, αλλά βαρέθηκα να μου πρήζουν τ αυτία \"εκείνοι\" με τους μεγάλους σταυρούς, που έχουν κάνει τις ακολασίες που δεν βάζει ο νούς! Μια αντίθετη άποψη απο αυτή του γέροντα, είχα ακούσει παλιότερα, ότι αρκετοί παπάδες - εξομολογητές, ακολουθούν τον δρόμο της ψυχολογίας για να μπορέσουν να βοηθήσουν τους χριστιανούς, στρέφοντας πάντα στην πίστη, γιατί αν το δείτε σφαιρικά κ στους ψυχιάτρους εξομολογούμαστε τα όσα κρυφά κρύβουμε μέσα μας κ τα όσα μας κατατρώνε την ψυχή (βέβαια, εκεί δεν παίρνουμε άφεση). Ειναι επιλογή του καθενός απο εκεί κ πέρα κ δικαίωμά του, σ\'αυτό δεν μπορεί κανένας να επέμβει.
    Αλλού ήθελα όμως να καταλήξω με αυτό το σχετικό που μας παρέπεμψες, είχε τύχει να βρεθώ σε μια εκκλησία όπου γινόταν εξορκισμός, δεν θα περιγράψω το τι είδαν τα μάτια μου κ τι ακούσαν τα αυτιά μου, αλλά ούτε μπορώ να προσδιορίσω την κατάσταση των δαιμονισμών, πάντως μου γεννά πολλά ερωτηματικά, χωρίς να μπορέσω να δώσω απάντηση. εκεί τι γίνεται δηλαδη;

  3. #18
    Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    32
    τι να σου πω δεν ειμαι και καμια φοβερη πιστη για να ξερω για τους εξορκισμους δε γνωριζω δεν ειμαι ιερεας ούτε θεολογος θα πρεπε να ρωτησεις καποιον που να γνωριζει δεν ειμαι η αρμοδια να απαντήσω!
    τωρα οσο αφορα οτι πολλοι ιερεις ειναι αναξιοι κτλ δε θα διαφωνησω αλλα γιατι οταν φταιει ο γαιδαρος να χτυπαμε το σαμαρι; δε μου φταιει ο Χριστός αν εξακολουθουν να Τον σταυρωνουν ακομα και οι εκπροσωποι Του.
    ναι οι υπερήλικες τρεχουν στην εκκλησία γιατί είναι ο θάνατος κοντά και συνειδητοποιουν οτι ολα ειναι ματαια εδω αφου θα πεθανουν και προσπαθουν να κερδισουν την αιωνια ζωή, κατανοητό. εγώ το σκέφτηκα απο τωρα γιατί ποτε δε ξεχνω οτι θα πεθανω κι οτι ολα εδω ειναι προσκαιρα, οριστε το καταλαβα πριν πιασω τα 70 που αλλωστε δεν εχω κανει συμβολαιο οτι θα τα πιασω!! Οσο για το θελουν να συγχωρηθουν για τις αμαρτιες οι αμαρτιες δεν συγχωρουνται αν δεν μετανιωσει κανεις πραγματικα. Δηλαδη μπορεις να πας για εξομολογηση και να αραδιασεις ο, τι εχεις και δεν εχεις κανει απλως λεγοντάς τα χωρις να νιωθεις τυψεις και να θες να αλλαξεις. Ο ιερεας θα σου πει αφεση αμαρτιων γιατι δε μπορει να ξερει τι εχεις στην καρδια σου αλλα αν δεχτουμε οτι υπαρχει Θεος ειναι δυνατόν να μπορεις να κοροιδεψεις ένα θεό; Εχεις δικιο οτι δεν πρεπει να σου πρηζουν τα αυτια οσοι εχουν κανει πολλα και διαφορα για αυτο κι εγω δε θελησα να πω δικα μου λογια και απλως κοινοποιησα ενα κειμενο που με βοηθησε γιατι δεν ειμαι καμια αγια απεναντίας! και δε θελω να κανω την εξυπνη ουτε ειμαι εξουσιοδοτημενη να κανω κηρυγματα. για αυτο γελασα με την κατηγορια οτι παω να κανω προσηλυτισμο για να φουσκωσω τα παγκαρια! τωρα αν εννοεις οτι ενας ιερεας που ειναι μεσα στην παρανομια και την ανηθικοτητα απο που και ως που να σου κανει κηρυγμα στην Εκκλησία αυτο ειναι κατι αλλο. Οι χριστιανοι δεν παμε στην Εκκλησια για τον Χ κο Γιωργο Παπαδοπουλο που ειναι ιερεας παμε για να δοξασουμε το Θεο και να προσευχηθουμε και ολα τα σχετικα. Ο κος Παπαδοπουλος εκεινη την ωρα δεν εμφανιζεται ως κος Παπαδοπουλος/κλεφτης/δολοφονος/ψευτης κτλ αλλα ως ιερεας που εχει παρει το χρισμα να εχει το Αγιο Πνευμα και να μπορει να κανει τα ιερα μυστηρια και παρολο που μπορει να ειναι αμαρτωλος μεχρι αηδιας τα μυστηρια ειναι εγκυρα κι ας τα τελει εκεινος ωστε να εξυπηρετουνται οι πιστοι. Αυτο δε σημαινει οτι ειναι αναμαρτητος και θα παει στον Παραδεισο κτλ. οπως ολοι θα κριθει και εκεινος, ομως βασικη αρχη της πιστης μας ειναι να μην κρινουμε για να μη κριθουμε. ετσι κι εγω δεν κρινω κανενα ουτε λαϊκο ούτε ιερέα γιατι δεν εχω το δικαίωμα, συμφωνα με τη θρησκεια μου δικαίωμα Κρίσης έχει μόνο ο Χριστός.
    Ο γέροντας απεβίωσε και οχι μεσα σε πλουτη βεβαια. δεν κερδισε κατι απλως κυρηττε αυτο που πιστευε. Σιγουρα υπαρχουν σκοπιμοτητες απο πολλους ιερεις και μη αλλα γιατι εγω να χασω την ψυχη μου επειδη ο ταδε ιερεας εχει σκοπιμοτητα; Ας πουμε για τους γαμους λενε οτι α ειναι κοροιδια σε υποχρεωνουν να δωσεις ενα καρο λεφτα να τα νυφικα οι μπομπονιερες ο στολισμος η Εκκλησια. Μα δεν υποχρεωνει κανεις μπορεις να κανεις το γαμο χωρις νυφικα κια τα παρελκομενα!!! εκτος αν εχει ψηφιστει κανενας νομος που υποχρεωνει και δεν το γνωριζω. Ή λενε για τη σκοπιμοτητα να ανακατευονται με τα πολιτικα. Ο Χριστός ήταν ξεκαθαρος σε αυτο: αποδωστε τα του Καίσαρα στον Καίσαρα και τα του Θεού στον Θεό. Δε πιστευω οτι Σταυρωθηκε για να μπει στις....ταυτοτητες ουτε για να γινει μαθημα στα σχολεια ουτε για να βρουμε αφορμη να σφαξουμε αλλοθρησκους.
    Ο καθενας μας μπορει να πιστευει οπου θελει αλλος στο δωδεκαθεο αλλος στο Βούδα αλλος στο Χριστό άλλος σε ένα δικό του θεό άλλος πουθενά! Η διαφορα του ψυχολογου τωρα με την εξομολογηση στον ιερεα ειναι οτι στον ψυχολογο πας και κατηγορεις ολους τους αλλους, τους γονεις που σε κακοποιησαν το γκομενο που σε κερατωσε κτλ κτλ στον ιερεα (που δεν απευθυνεσαι πραγματικα στον ιερεα αλλα στο Θεό βέβαια) ταπεινωνεσαι και κατηγορεις τον εαυτο σου, για αυτο και ολα αυτα περι εγωισμου. Δεν αποκλειω οτι ενας καλος ψυχολογος μπορει να βοηθησει αλλωστε και ενας ψυχολογος μπορει να σε φερει να συνειδητοποιησεις τον εγωκεντρισμό σου. Εμένα πάλι με βοήθησε η στροφή μου προς τη θρησκεια...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    palindromisi δεν έχεις άδικο με τα όσα γράφεις κ απόλυτα κατανοητή κ σεβαστή η γνώμη σου. Συμφωνώ σε πολλά κ μπόρεσα να καταλάβω γιατί ο γέροντας μιλά περι εγωισμού. Πολλούς βοηθά η θρησκεία, η πίστη, αυτο δεν το αποκλείω σε καμια περίπτωση, όπως σου είπα, δεν είμαι άθεη κ την ανάγκη θα νιώσω να πάω στην εκκλησια, οταν φυσικά δεν έχει κόσμο, αλλά για μένα, για να νιώσω εγω καλα. Όσο για τους γάμους, γι\'αυτο υπάρχουν κ τα ξωκκλήσια. Όμως όταν πραγματικα καταλαβαίνεις τι σου γίνεται ή θέλεις να καταλάβεις, τοτε κ στην ψυχοθεραπεία ταπεινώνεσαι κ κατηγορείς τον εαυτό σου, για εμένα η διαφορα είναι οτι βρισκεσαι απέναντι σε εναν επαγγελματια που γνωριζει πως να χειριστει το προβλημά σου κ να σε βοηθήσει να μαθεις να το χειρίζεσαι απο μόνος σου. Όπως κ να το κάνεις κ οι δύο προσπαθούν να ασχοληθούν με τα περι ψυχής, αλλά εκει που εχει ουσιαστικό αποτελεσμα για να γνωρισεις τον εαυτό σου κ το τι σου συμβαίνει, είναι στον ψυχίατρο. Παράλληλα μπορείς να πεις τις προσευχες σου κ να εξομολογείσαι εαν νιώθεις την ανάγκη, είναι τελείως διαφορετικά πράγματα. το να έχεις πίστη, βοηθάει στο να παίρνεις δύναμη κ να είσαι καλά με εσένα, γι αυτο είναι που δεν αμφιβάλλω καθόλου.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by palindromisi
    αυτο με την προσηλυτιση μου αρεσε πολύ!!!!! σε λιγο θα βγαλω γενια και θα φορεσω ρασο χα χα χα!
    απλως ειναι κατι που βοηθησε εμενα και το κοινοποιησα. Δεν εχω σκοπο να αντιπαρατεθω γιατι σε θεματα πιστης δεν εχει νοημα παντα οδηγει σε αδιεξοδο απλως σε οποιον λεει κατι το ακουει οποιος διαφωνει το αγνοει. Δεν το στολισα με δικα μου σχολια γιατι δεν εχω κατι περισσοτερο να πω νομιζω οτι ειναι σαφες το νοημα περι εγωισμου κτλ
    Θέματα πίστης ? Έχει καμιά σχέση ο Ιησούς Χριστός σαν ιδρυτής μιας θρησκείας με την Εκκλησία (Ορθόδοξη, Καθολική, Προτεσταντική, Αγγλικανική,Ευαγγελική και πάει λέγοντας ανάλογα με το τι κάθε δόγμα πρεσβεύει η κάθε μία) και τους εκπροσώπους της ? Έχει καμιά σχέση η διδασκαλία του Χριστού, έστω όπως αυτή περιγράφεται στα γραπτά κείμενα που εσύ πιστεύεις κι εγώ όχι αλλά εν τούτοις δέχομαι σαν ιστορική κληρονομιά προς το ανθρώπινο είδος, με όλους τους σαλτιμπάγκους που μέσα από το πέρασμα των αιώνων, το μόνο που είχαν σκοπό ήταν να χειραγωγούν τις μάζες , επενδύοντας στην αγωνία των απλοικων ανθρώπων για την μεταφυσική τους κατάληξη ?
    Αν εσύ ωφελήθηκες ακολουθώντας τις οδηγίες του γέροντα Πορφύριου, μπράβο σου και χαίρομαι ειλικρινά για σένα..Επειδή όμως τα θέματα πίστης είναι καθαρά υποκειμενικά, το να πετάς ένα λίνκ που παραπέμπει σε μη επιστημονικές απόψεις ενός μη ειδικού ανθρώπου για το πως μπορεί κάποιος να θεραπευθεί από την κατάθλιψη , σε τι διαφέρει αλήθεια από τα φυλλάδια που οι μάρτυρες του Ιεχωβά μοιράζουν από πόρτα σε πόρτα ? Η αντιπαράθεση μου φίλε/η μου Παλινδρόμηση δεν είναι σε θέματα πίστης, αυτά τα έχουμε ξεκαθαρίσει , ό,τι πιστεύει ο καθένας πιστεύει...Μην μπλέκουμε όμως τον θρησκευτικό \"διαφωτισμό\" με την θεραπεία της κατάθλιψης, δεν κάνουμε τίποτε άλλο από το να προσπαθούμε να φέρουμε ανθρώπους απ\' την δική μας όχθη, κι αν αυτό δεν είναι προσηλυτισμός τότε τι στο καλό είναι ? Με τις ψυχές των ανθρώπων δεν παίζουμε, οκ ?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Περί ερωτος και άλλων δαιμονίων/Γκαμπριελ Γκαρσία Μάρκες, έτσι μου \'ρθε στο μυαλό, το έχεις διαβάσει;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Originally posted by sabb
    Θέματα πίστης ? Έχει καμιά σχέση ο Ιησούς Χριστός σαν ιδρυτής μιας θρησκείας με την Εκκλησία (Ορθόδοξη, Καθολική, Προτεσταντική, Αγγλικανική,Ευαγγελική και πάει λέγοντας ανάλογα με το τι κάθε δόγμα πρεσβεύει η κάθε μία) και τους εκπροσώπους της ? Έχει καμιά σχέση η διδασκαλία του Χριστού, έστω όπως αυτή περιγράφεται στα γραπτά κείμενα που εσύ πιστεύεις κι εγώ όχι αλλά εν τούτοις δέχομαι σαν ιστορική κληρονομιά προς το ανθρώπινο είδος, με όλους τους σαλτιμπάγκους που μέσα από το πέρασμα των αιώνων, το μόνο που είχαν σκοπό ήταν να χειραγωγούν τις μάζες , επενδύοντας στην αγωνία των απλοικων ανθρώπων για την μεταφυσική τους κατάληξη ?
    Αν εσύ ωφελήθηκες ακολουθώντας τις οδηγίες του γέροντα Πορφύριου, μπράβο σου και χαίρομαι ειλικρινά για σένα..Επειδή όμως τα θέματα πίστης είναι καθαρά υποκειμενικά, το να πετάς ένα λίνκ που παραπέμπει σε μη επιστημονικές απόψεις ενός μη ειδικού ανθρώπου για το πως μπορεί κάποιος να θεραπευθεί από την κατάθλιψη , σε τι διαφέρει αλήθεια από τα φυλλάδια που οι μάρτυρες του Ιεχωβά μοιράζουν από πόρτα σε πόρτα ? Η αντιπαράθεση μου φίλε/η μου Παλινδρόμηση δεν είναι σε θέματα πίστης, αυτά τα έχουμε ξεκαθαρίσει , ό,τι πιστεύει ο καθένας πιστεύει...Μην μπλέκουμε όμως τον θρησκευτικό \"διαφωτισμό\" με την θεραπεία της κατάθλιψης, δεν κάνουμε τίποτε άλλο από το να προσπαθούμε να φέρουμε ανθρώπους απ\' την δική μας όχθη, κι αν αυτό δεν είναι προσηλυτισμός τότε τι στο καλό είναι ? Με τις ψυχές των ανθρώπων δεν παίζουμε, οκ ?
    ωραία τα λες sabb
    νομίζω πως στη φραση σου ειδικα \"Μην μπλέκουμε όμως τον θρησκευτικό \"διαφωτισμό\" με την θεραπεία της κατάθλιψης\" έχεις απόλυτο δίκιο

  8. #23
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    64
    eiste asxeti me to 8ema kalitera na psaxtite prota prin apantate . den eine tixeo tosa krati tosa xronia exoun akolou8isi ton xristianismo .kai na basizeste sta logia tou monaxou .SABB i martires tou iexoba dimiourgi8ikan edo kai 100xronia , gia pesmou ti orama eidan pou den eidan i aloi , i aplos eir8an na mas didaksou oti o xristinismos den eine kalos

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by holbold
    eiste asxeti me to 8ema kalitera na psaxtite prota prin apantate . den eine tixeo tosa krati tosa xronia exoun akolou8isi ton xristianismo .kai na basizeste sta logia tou monaxou .SABB i martires tou iexoba dimiourgi8ikan edo kai 100xronia , gia pesmou ti orama eidan pou den eidan i aloi , i aplos eir8an na mas didaksou oti o xristinismos den eine kalos
    Είσαι εντελώς off topic, λυπάμαι...Όσο για τους χαρακτηρισμούς (άσχετοι κλπ) δεν νομίζω πως συνάδει στη συμπεριφορά ενός καλού χριστιανόπουλου... Άντε πουλάκι μου να σε διαβάσει κανένας Αι-Εφραίμ να χαλαρώσεις , μην μπλέκεις τα ράσα με την πίστη σου, όπως σε καμία περίπτωση εγώ και κανείς άλλος μέσα σ\' αυτό το φόρουμ δεν θα προσβάλει τον Θεό σου αλλά ούτε και κανενός άλλου....

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Holbold θα συμφωνήσω με τον Σάββα. Είσαι εκτός θέματος.

  11. #26
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    64
    giati egw milisa ,pano se auta pou eipate , gia to xristianismo ,to monaxo, kai tous iaxobades .

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Originally posted by mstrouf
    Περί ερωτος και άλλων δαιμονίων/Γκαμπριελ Γκαρσία Μάρκες, έτσι μου \'ρθε στο μυαλό, το έχεις διαβάσει;
    xaxaxaxxa maria
    maraki egw exw diabasei ton Erwta sta xronia tis xoleras kai Oi thlummenes poutanes tis zwis mu , kai 100 xronia monaksia

  13. #28
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    64
    gia osous dilosan a8eos kai to sabb :a8e0s eine autos pou den pisteui se kanenan 8eo , kai autos pou katigori opion 8eo legete anti8eos se merikes periptosis legete antixristos . sabb lipase gia mia laksi mou otan eipes poli perisoteres , ton eautosou na lipase .oso gia to kalos xristianos :den pao eklisia den me gemizi oute me xalaei

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Akoma kai na min ypirxe theos , tha eprepe na dimiugisume ena ... pws tha mporusame alloste na pystepsoume i na akolouthismue kapoion apo mas ...oxi ... kanenas anthrwpos den tha mporuse na enwsei tin anthrwpotita , ute oi anthropoi tha ton akolouthusan ean itan apla ena apo aftus/emas ... mono kapoion anwtero mas tha mporusame na baloume gia \'\'arxigo tu kopadiou\'\' ... opte exei den exei den exume kati kalytero na to antikatastisume.

    A kai min ksexnate oti den einai twrino fainomeno ... kai gia polla xronia i thriskia exei diadramatisei pollaplus rolous. Min mperdebete to kathe Efrem me tin thriskia genika, deite to ws ena koinwniko fainomeno, aa kai otan milaw gia thriskia den anaferwme mono sto xristianismo alla se oles .

  15. #30
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by holbold
    gia osous dilosan a8eos kai to sabb :a8e0s eine autos pou den pisteui se kanenan 8eo , kai autos pou katigori opion 8eo legete anti8eos se merikes periptosis legete antixristos . sabb lipase gia mia laksi mou otan eipes poli perisoteres , ton eautosou na lipase .oso gia to kalos xristianos :den pao eklisia den me gemizi oute me xalaei


    Ασε τον σαββα στην ακρη,
    εγω δηλωσα αθεος και μιλα με εμενα....


    Σεβομαι τους θρησκευομενους οσο δεν μπλεκονται στα ποδια μου οπως δεν μπλεκομαι και εγω.
    Δεν επιχειρω να τους πεισω για τιποτα οσο δεν επειχειρουν να με πεισουν το ιδιο και εκεινοι.


    Αν η πιστη τους μπορει να τους κανει να πεταξουν (ποσο μαλλον να τους γιατρεψουν) εμενα μου περισευει και δεν εχω να κανω καμια κριτικη για αυτο.

    ωστοσο οπως ειπε και ο Σαββας,
    στην ελλαδα μονο, εχουμε δεκαδες χιλιαδες (εκτιμηση πολυ μαζεμενη) με προβληματα καταθλιψης αλλα ελαφριας μορφης και αλλα απο βαρια εως παρα πολυ βαρια.
    Θα πω οτι ειναι κριμα να παιζουμε με τον πονο ανθρωπων βαζωντας ο καθενας τον τσαρλατανισμο του ως την σωτηρια της ψυχης του.

    Λεω για τσαρλατανισμο γιατι περι αυτου προκειται οταν υπαρχουν ανθρωποι σφοδρα θρησκοι και εν τούτοις συνεχιζουν να ταλαιπωριουνται επι μακρον.
    Δεν πιστευω οτι οι καταθλιπτικοι εινια ηλιθιοι και δεν θελουν να σωθουν.
    Αν ειχα καταθλιψη και μπορουσε η Χ θρησκεια να μου λυσει το προβλημα μου (οχι η ιδια αλλα με την εμπνευση που θα μου εδινε) εγω προσωπικα θα γινομουν ο καλυτερος χριστιανος (μωαμεθανος, βουδιστης what ever) και θα ζητουσα αφεση αμαρτιων για την μεχρι τωρα δυσπιστια μου.


    Καποια στιγμη ολοι αυτοι οι ιερομοναχοι θα πρεπει να αντιληφτουν οτι η παραμυθα της πιστης εχει πολυ κοντα ποδαρια πλεον.
    Ειναι τοσα τα παγκοσμια προβληματα σε τοση μεγαλη και σφοδρη συχνοτητα που ολα αυτα οταν τα ακουει κανεις το μονο που μπορει να κανει αν δεν εχει προβατοποιηθει ειναι να θυμωνει.

    Εκτος αν εχουμε κατασταλαξει οτι αμα εμεις ειμαστε καλα (το ειμαι καλα σημαινει εχω τα προς τα ζην και οχι εχω καταθλιψη) ολα ειναι μια χαρα....

Page 2 of 24 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •