καταθλιψη υπο το πρισμα της χριστιανικης ορθοδοξης πιστης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 24 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 347
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    32

    καταθλιψη υπο το πρισμα της χριστιανικης ορθοδοξης πιστης

    http://www.athonite.gr/forum/html/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=9 1

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    πως?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Krine ti elege giati bariomuna na to diabasw olo , alla katalabenw pou to paei

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    οτι ο κοσμος που εχει καταθλιψη παιρνει τσαμπα και βερεσε ψυχοφαρμακα η και κανει θεραπειες που δεν εχουν καποια καταληξη.

    Επισης το συμπερασμα ειναι οτι η πιστη στο θεο μπορει να σε σωσει και οτι η καταθλιψη ειναι δημιουργημα του διαβολου.

    Επισης με ενα τροπο την μπαινει στους ψυχιατρους.....

    Μια απορια βεβαια που αποκτησα,
    ειναι τι λαθος κανουν οι πιστοι που πασχουν απο καταθλιψη....
    Καλα αμα ειναι αθεοι οπως εγω θα καουν στη κολαση, οι πιστοι τι φταινε και τραβιουνται ετσι???
    Εκτος αν δεν εχουν εμπεδωσει καλα τας γραφας.....



    Κατα τα αλλα προτιμω να μην σχολιασω γιατι θα μου σβησουν το μυνημα οι μοντερατορες....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Η λύση στο πρόβλημα της κατάθλιψης είναι η ταπείνωση καθώς η αιτία της κατάθλιψης είναι ο εγωισμός του πάσχοντος, κατά τον Γέροντα Πορφύριο, αν κατάλαβα καλά. Παρεπιπτόντως το http://www.porphyrios.net/ στον ίδιο Γέροντα αναφέρεται;

    Ο ηγούμενος Εφραίμ δεν μου φάνηκε καταθλιπτικός πάντως!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Τάχαμε χύμα, μας ήρθαν και τσουβαλάτα !!! Να αφήσουμε τις ψυχές μας στον Εφραίμ και στον Αρσένιο, όλο και κανένα οικοπεδάκι θα κονομήσουμε αντιπαροχή τρίτο σύννεφο δεξιά....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Αυτός είναι ένας απο τους πολλους λόγους που είμαι άθρησκη.
    Γιατί πρέπει να ανακατευονται σε όλα;; Στη πολιτική, στην επιστήμη, στο τι είναι σωστό και τι λάθος. Οι εγωιστες ειναι αυτοι που πιστευουν οτι κατεχουν την απολυτη αληθεια και χειραγωγουν τους ανθρωπους για να πλουτίζουν και να αγοραζουν ελικοπτερα για να ‘‘εχουν χρονο για προσευχη‘‘ όπως λεει και καποιος γνωστος κυριος. Αλλη μια αποδειξη οτι η θρησκεια είναι δημιουργημα των ανθρώπων στην εξουσια για να κρατησουν τις μαζες κατω απο τον ελεγχο τους. Με τη ταπεινωση και το μαζοχισμο οπως αυτοι προτεινουν. Ακους εκει καταθλιψη εχουν οσοι εχουν μεγαλη ιδεα για τον εαυτο τους! Τι αλλο θα ακουσουμε!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Originally posted by sabb
    Τάχαμε χύμα, μας ήρθαν και τσουβαλάτα !!! Να αφήσουμε τις ψυχές μας στον Εφραίμ και στον Αρσένιο, όλο και κανένα οικοπεδάκι θα κονομήσουμε αντιπαροχή τρίτο σύννεφο δεξιά....
    Μετά θάνατον, τα καλύτερα!!!

    Τέσπα δεν το συνεχίζω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Εν ολίγοις αυτά λέει το φορουμ \"αγιο ορος\":
    \"Λοιπόν αυτό είναι το μυστικό. Έχω πολλά να σας πω πάνω σʼ αυτά που έχω ιδεί στη ζωή μου, από ανθρώπους, που κατείχοντο από τέτοια συναισθήματα, δηλαδή σατανικά συναισθήματα, δηλαδή ο διάβολος, ο κακός εαυτός μας, κατορθώνει και παίρνει από τη μπαταρία της ψυχής μας, που έχει τη δύναμη για να κάνομε το καλό, την προσευχή, την αγάπη, τη χαρά, την ειρήνη, την ένωσή μας με το Θεό, αυτός κατορθώνει και μας παίρνει αυτή την ενέργεια και την κάνει θλίψη, κατάθλιψη, και ξέρω πως τα λένε οι λεγόμενοι ψυχίατροι. Εμείς δεν τα λέμε έτσι, τα λέμε σατανική ενέργεια. Λέμε ακηδία, λέμε λογισμοί, και λέμε ο διάβολος της ακηδίας, ο διάβολος της πορνείας, ο διάβολος, ο διάβολος, ο διάβολος. Διάφοροι διάβολοι, για κάθε σατανική ενέργεια που μας δημιουργούν. \"
    Και επιληψία επίσης και οι φοβίες είναι κατάληψη απο δαίμονες..Τελικά για γέλια είναι!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Δεν μπορώ να ξέρω τι θέλει να πει ο ποιητής που στην παρούσα φάση είναι ο/η Palindromisi (fuckin\' nik anyway!!!) ανοίγοντας αυτό το τόπικ, αλλά η συγκυρία μάλλον είναι κακή για τους θρησκόληπτους να μας πείσουν πως η ίαση των ψυχών μας είναι μονόδρομος στην Χριστιανική Ορθόδοξη Εκκλησία...Άσχημη ώρα βρήκαν να μας σώσουν με όλα αυτά που βλέπουμε να κάνουν οι \"ιεράρχες\" τους κι εγώ έτσι κι αλλιώς δεν θάπαιρνα γιατί δεν γουστάρω να \"σωθώ\"...Αλλά προσηλύτιση και μέσα από το φόρουμ, πάει πολύ , δεν είναι έτσι ρε Palindromisi ?????

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ε οκ....
    ο καθενας εχει τις αποψεις του η ας πουμε οτι προσπαθει να σπειρει μια αλλη πτυχη....
    Προτιμω να διαβασω αποψεις ενθεων και πως τα βλεπουν ολα αυτα, μαλιστα ενθεων που ταλαιπωριουνται χρονια απο καταθλιψη.....

    Επισης ενδιαφερον θα ειχε και η αποψη του θεματοθετη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Προφανώς αν ο θεματοθέτης είχε την ευγενή καλοσύνη , όταν παρέθετε ένα ξερό link, να μας πει και δυο λόγια παραπάνω που να εμεπεριέχουν την προσωπική του θέση πάνω στο θέμα, να δημιουργούσε το έναυσμα για ένα παραγωγικό διάλογο μέσα απ΄την διαδικασία της αντιπαράθεσης απόψεων ένθεν κακείθεν...Νομίζω πως έριξε απλά το \"παραγαδάκι\" του κι όποιος τσίμπησε , τσίμπησε...¨εχουν αναδουλειά στα παγκάρια Κρίνεεεε...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    αναδουλιες ε?


    να πουμε μια αληθεια υπαρχει μια παγκοσμια κριση που εχει ριξει το τζιρο σε ολες τις δουλειες...
    κατι ακριβηνε η παραφινη, κατι το φυτιλι, γενικως ολα πανε κατα θεου....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    As min eimaste eisopedotikoi, giati me to ido fantismo pou prospathun kapoi thriskebwmenoi na epiblithun...me to idio fanatismo blepw kai kapoious apw na antidrun ... as pei o kathenas oti thelei , kai as kanei o kathenas tis epiloges tu !

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    αμην
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

Page 1 of 24 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •