Στήριξη συγγενικού προσώπου με ψυχωσική συνδρομή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1

    Στήριξη συγγενικού προσώπου με ψυχωσική συνδρομή

    Καλησπέρα και καλό μήνα!

    Πώς μπορούμε να στηρίξουμε νεαρό συγγενικό μας πρόσωπο που έχει περάσει πριν 2 χρόνια ψυχωτικό επεισόδιο και παίρνει abilify ενέσιμο 30 mg.

    Αυτές τις μέρες του πρόσθεσε ο γιατρός 15mg xoltiva γιατί αγχώθηκε και εκδηλώθηκαν συμπτώματα όπως ότι τον κοιτάζουν και τον σχολιάζουν.

    Αυτό σημαίνει ότι πάει να γίνει υποτροπή ;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε συμβουλή, άποψη, γνώμη σας !!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Καλησπέρα, έπαιρνα αυτό το φάρμακο, σε εμένα δεν έκανε καλό....Βασικά ούτε για φάρμακα μπορούμε να πούμε εδώ ούτε για διαγνώσεις απλά τι μας βοήθησε εμάς, εγώ παίρνω το Ρισπερντάλ αλλά σε μεγάλη δόση και είμαι ευχαριστημένη σχετικά......καλύτερα από κάθε άλλο, όλα τα άλλα δεν με βοήθησαν, θεωρείται το καλύτερο εκτός ίσως του Λεπονέξ που είναι η κορυφή αλλά είναι όταν δεν πιάνει κανένα άλλο φάρμακο, η έσχατη λύση γιατί είναι και επικίνδυνο για την σωματική υγεία.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλο μηνα!

    ψυχωτικη κι εγω..
    προσπαθειστε να συζητησετε μαζι του.κατι τον στρεσαρε ή τον στεναχωρησε. εγω ετσι υποτρπιαζω.. εγινε καποια αλλαγη στη ζωη του?
    συζητηστε και μην τον κοιτατε παραξενα. αφηστε τον να εκφραστει.
    το abilify εμενα δε μου το εχουν δωσει γιατι μου ειπαν οτι δε θα με επιανε.
    το xoltiva το επαιρνα αρχικα (επαιρνα το πρωτοτυπο.. zyprexa 20mg) αλλα παλι δε μου εκανε τιποτα.αν του το δινουν στα 5μγ δρα ως αγχολυτικο.αν το παιρνει σε μεγαλυτερη δοση δρα ως αντιψυχωτικο.
    αλλα αν ηταν 2 χρονια χωρις επεισοδιο λογικο να παιρνει πιο ελαφρυα αγωγη (συντηρησης που λεμε..)
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    για σου Μυρτο, εγω παιρνω σολιαν και εχω ψυχωτικη συνδρομη, δεν ξερω απο αυτα τα φαρμακα, και εγω για μια περιοδο επαιρνα και δευτερο φαρμακο..... η ψυχωση ειναι περιεργη ασθενεια, εγω θελω να μου φαιρονται σαν να ειμαι φυσιολογικο ωριμο ατομο, αν μου λενε τι να κανω εκνευριζομαι αγριως, μια φορα τολμησε η μανα μου να μετραει τα φαρμακα και να κοιταει αν τα παιρνω και της εβαλα καυγα, εγω χρειαστικα 4 χρονια για να συνελθω, τωρα δουλευω γυμναζομαι κανω τριαθλο, και διαβαζω για μεταπτυχιακο, μονο μια σχεση μου λειπη......

  5. #5
    Σας ευχαριστώ πολύ για τα μηνύματα σας! Θα ήθελα να επικοινωνούμε εδώ και να ανταλλασούμε απόψεις !
    Έκανε το ψυχωτικό επεισόδιο στα 17 του ( τώρα είναι 19) και ξεκίνησε με laposan και μετά με abilify.
    Μέχρι τώρα έλεγχε τα συμπτώματα του και ήταν καλά αλλά επειδή δεν ξέρει τι να κάνει με τη ζωή του..βρέθηκε σε δίλημμα με σπουδές, δουλειά , στρατό κλπ... αυτό τον άγχωσε κι άρχισε πάλι τα συμπτώματα καχυποψίας.
    Θέλει να συνεχίσει κανονικά τη ζωή του αλλά εάν κάθε φορά καραδοκεί ένα νέο επεισόδιο ; Με τι φτερά να πετάξει ένα νέο παιδί;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Να αλλάξει γιατρό ίσως χρειαστεί να του αλλάξει την αγωγή αν δεν τον πιάνει. Εμείς δεν μπορούμε ούτε προτροπές για φάρμακα να κάνουμε από εδώ, ούτε διαγνώσεις, δεν είμαστε γιατροί. Μα καλά παίζετε την υγεία του δικού σας ανθρώπου κορώνα γράμματα αντί να τον πάτε σε ένα σωστό γιατρό;;;

  7. #7
    Καλησπέρα!
    Έχει πάει στον γιατρό και του πρόσθεσε άλλο ένα φάρμακο. Σε καμία περίπτωση δεν τον αφήνουμε ακάλυπτο ούτε χωρίς φάρμακα ούτε χωρίς ψυχολογική στήριξη από την οικογένεια.
    Το ερώτημα μου είναι: όταν επαναεμφανίζονται τα συμπτώματα σημαίνει υποτροπή ή όχι ;
    Από τη δική σας εμπειρία , πότε μιλάμε για υποτροπή της νόσου;
    Επίσης θα ήθελα να μου πείτε γενικές συμβουλές για την συμβίωση με έναν άνθρωπο που περνάει τέτοια ζόρι. Πως μπορούμε να τον βοηθήσουμε για να αποφύγουμε τις υποτροπές.

    Ευχαριστώ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    δεν ειναι παντα υποτροπη, σε μενα π.χ. στο τριτο ετος θεραπειας, με επιανε μια νευρικοτητα σαν παρκισον ενα πραγμα, (δεν μπωρω να εξηγησω γραφοντας) και μετα απο 5-6 κρισεις, καναμε δοκιμες με αυξηση φαρμακου κλπ, μου προσθεσε το ζοξιλ και μετα μου υποχωρισαν η νευρικοτητες και επειτα απο ενα 6μηνο κοψαμε το ζοξιλ και ειμαι καλα απο τοτε, το ψυχωσικο συνδρομο ειναι περιεργη ασθενεια, αλλα με υπομονη σιγα σιγα φτιαχνει ο οργανισμος, απλα θελει να εχεις ενα καλο γιατρο και να συνεργαζεστε καλα, να τηρης τη θεραπεια και ολλα θα φτιαξουν......

    κοιτα για συμβουλες εγω δεν ειμουν σε θεσει, π.χ. να φτιαξω φαγητο να πληνω ρουχα, λιγα πραγματα εκανα επλενα δοντια π.χ. και προσεχα την υγεια μου σιγα σιγα να ελεξω το βαρος μου, τα αντιψυχωτικα παχαινουν και ειμαστε επικυνδηνη για ζαχαρο διαβητη και θελει προσοχη. τωρα σιγα σιγα βαζω κανα πλυντηριο, ψωνιζω και για το σπιτι, κανω κανα φαγητο(ζω με τους γονεις μου). πρεπει να αντιμετωπισει τη ζωη του ωριμα να αναλαβει πρωτοβουλιες , αν δεν τα καταφερνει καλο θα ηταν να δει κανα ψυχολογο για να αποκτηση πρωσοπικη στηριξει εξιδικευμενη και να τον μαθουν να βλεπει ωριμα τη κατασταση του γιατι ειναι μικρος και μπωρει να θελει να κανει διαφορες διασκεδασεις αλκοολια καναβη κλπ και αυτα για μας ειναι απαγορευτικα.

    Εγω ποια εχω τη ρουτινα μου σηκωνομαι πρωι κατα της πεντε τρωω ενα πρωινο, διαβαζω λιγο για το μεταπτυχιακο, παιρνω τα φαρμακα μου, πηγαίνω δουλεια, μετα γυρναω καθομε λιγο και παω προπονηση τριαθλο, μετα αραζω παω κανα καφε με φίλους και μετα κοιμαμε, ξυπνως 4-5 καθε μερα και κοιμαμε κατα της 10...... μια γυναικα μονο μου λείπει,

  9. #9
    Μπραβο που προσπαθησεις και συνεχιζεις τη ζωη σου !
    Σε σενα σε ποια ηλικια συνεβη ; ποσα χρονια εχουν περασει;
    Ο μικρος δεν εχει προλαβει να κανει τιποτα . Του συνεβη στα 17 , δεν προλαβε ουτε σχεση με κοπελα να κανει , ουτε φανταρος να παει. Ευτυχως περασε σε μια σχολη και παει στο ΤΕΙ.
    Τι πρεπει να εχει ενας γιατρος για να τον θεωρεις καλο;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Μυρτω καραμπινατη υποτροπη ειναι. Αυτο που λεει ο παυλος νευρικοτητα δεν εχει καμμια σχεση παρενεργεια ειναι. Αμα δειτε οτι δεν βελτιωνεται αλλαξτε γιατρο, δεν εχετε την πολυτελεια να παιζετε με την υγεια του. Το αμπιλιφαι στους περισσοτερους δεν ειναι καλο φαρμακο λιγους πιανει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    μυρτω μην αγχωνεσαι υπαρχουν πολλα φαρμακα που μπορει να δοκιμασει και να το πιασουν
    εγω εχω δοκιμασει zyprexa, seroquel, dipiperon, aloperidin, risperdal, solian απο αντιψυχωτικα.εχετε επιλογες μην απελπιζεσαι.
    βρειτε τι τον αγχωσε/στεναχωρησε και συζητειστε το
    εγω το εχω απο τα 16 μου.ειμαι 31 τωρα.με εξαρσεις και υφεσεις γιατι εχω ανοχη στα φαρμακα.
    εφοσον ηταν σταθεςρος 2 χρονια μη χανεις την ελπιδα σου.θα του αυξησει ενα φαρμακο προσωρινα και οταν ηρεμησει γυρνατε παλι στη δοση συντηρησης, μην του δειχνετε οτι σας εχει καταλαβει ο πανικος και η αγωνια αρκετο φοβο εχει μεσα του αυτην την περιοδο
    συζητειστε και ξεκινειστε και ψυχοθεραπεια
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  12. #12
    Σ ευχαριστω ! Οντως στρεσαριστηκε για το τι θα κανει στη ζωη του ...εαν συνεχισει τη σχολη ..ή να βρει δουλεια ή οτι θελει να παει φανταρος κ εμεις πιστευουμε οτι για τωρα θα του κανει κακο εαν παει. Δηλαδη πιστευεις οτι πηγε να γινει υποτροπη κ το μαζεψαμε ή οτι εγινε;

  13. #13
    Δηλαδη λες οτι δεν ειναι καλος ο γιατρος επειδη τον ειχε 2 χρονια με αμπιλιφαι και εαν επαιρνε αλλο φαρμακο δεν θα εκανε υποτροπη ;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καθιστε και συζητειτε τι ειναι πιο χαλαρο για αυτον! εινι ζορικα αυτα τα διλλημματα.αν κανει αυτο που θελει λογικα θα το ξεπερασει.οχι δεν ειναι λαθος φαρμακο.το καθε φαρμακο πιανει τον καθενα ξεχωριστα.ε του παιδιου του ταιριαξε το αμπιλιφαι.δεν ειναι κακο αυτο.προσωπικα οτι φαρμακο κι αν παιρνω επειδη δεν εχω μαθει να ανταπεξερχομαι σε στρεσσογονες καταστασεις ή στεναχωρες υποτροπιαζω.θελει δουλεια και με ψυχολογο αυτο.αυτη ειοναι η αποψη μου..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by myrto2019 View Post
    Δηλαδη λες οτι δεν ειναι καλος ο γιατρος επειδη τον ειχε 2 χρονια με αμπιλιφαι και εαν επαιρνε αλλο φαρμακο δεν θα εκανε υποτροπη ;
    Δεν μπορω να πω περισσοτερα γιατι δεν μου επιτρεπεται. Εξηγησα οτι το αμπιλιφαι δεν ειναι καλο φαρμακο, ειναι πολυ ελαφρυ και πιανει πολυ λιγους. Υπαρχουν απειρες αλλες επιλογες. Ειχε υποτροπη οχι παραλιγο να παθει αυτο το να νομιζεις οτι μιλανε για σενα ειναι παραλογο.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Νοσηλεία ατόμου με ψυχωσική συνδρομή
    By newton in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 04-11-2013, 08:36
  2. Ψυχωσικη συνδρομή
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 103
    Last Post: 14-03-2011, 23:22
  3. Κατάθλιψη συγγενικού προσώπου
    By i.a.t. in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 06-04-2010, 18:01
  4. Επώδυνος χωρισμός και επικείμενος θάνατος συγγενικού προσώπου
    By Novel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 79
    Last Post: 22-10-2009, 09:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •