Πώς ξεπερνάς κάτι τέτοιο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Πώς ξεπερνάς κάτι τέτοιο;

    Καλησπέρα σας, καινούριος εδώ.
    Καιρό τώρα βασανίζομαι από το "παρελθόν" μου.
    Είμαι 19χρονος και πρόσφατα διαγνώστηκα με OCD και ακουλουθώ φαρμακευτική αγωγή.
    Το πρόβλημά μου είναι το εξής:
    Είμαι γκέι (με 0 εμπειρίες) και ξεκίνησα καιρό πριν να μιλάω με έναν άγνωστο με οικογένεια άνθρωπο (παντρεμένο με παιδιά) που με περνάει γύρω στα 20 χρόνια.
    Δεν ξέρω τι με έπιασε, δε με αναγνωρίζω. Λίγες βδομάδες μετά συνειδητοποίησα πόσο άσχημο είναι αυτό που κάνω και αποφάσισα να ξεκόψω μια και καλή.
    Έκτοτε περνάνε φάσεις όπου δεν το πολυσκέφτομαι και φάσεις όπως αυτές τις μέρες που νιώθω τόσο αηδία με τον εαυτό μου ώστε σκέφτομαι μέχρι και να δώσω τέλος.
    Έχω πραγματικά σιχαθεί τον εαυτό μου.
    Νιώθω και άθλιος άνθρωπος που δεν το ξέκοψα κατευθείαν, και ότι έχω δεχθεί "σεξουαλική εκμεταλλευση" από έναν άκυρο που μόνο να @@ ήθελε (ανταλλάξαμε φαντασιώσεις με τον άνθρωπο, είπα και άκουσα πράγματα αισχρά για όσο μιλούσαμε).
    Εδώ και δύο μέρες παίζουν μέσα στο μυαλό μου διαρκώς όσα του έγραφα και μου έγραφε.
    Έχω συμβουλευτεί και άλλα σάιτ όπου μου είπαν πως είμαι υπερβολικός και πρέπει να ξεκολλήσω και να πάω παρακάτω
    ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΗΣΩ, σκέφτομαι όλα τα χυδαία που τον άφησα να μου πει και που συμφωνούσα και θέλω να κάνω εμετό.
    Ο λόγος που ανέφερα το OCD είναι επειδή θεωρώ πως αυτό έχει σχέση, διότι πλέον βασανίζομαι από αυτές τις εμμονικές σκέψεις μερα νύχτα και δεν μπορώ να τις ελέγξω.
    Δεν ξέρω τι να κάνω, νιώθω ταπεινωμένος και σιχαμένος παρ'οτι έχουν περάσει κάμποσοι μήνες έκτοτε.
    Μακάρι να μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω. Τι θα κάνω, σας παρακαλώ θέλω βοήθεια.

  2. #2
    Miliva21
    Guest
    Ναι ενδεχομένως οι εμμονικες σκέψεις σου μπορεί να είναι εξαιτίας της OCD και είναι φυσιολογικό.......

    Γενικά νομίζω πως περα από αυτό μπορεί να έρχεσαι αντιμέτωπος με θέματα που αφορούν τη σεξουαλικότητα σου .... Όπως πχ να μην μπορείς να αποδεχτείς τη σεξουαλικότητα σου ή να προσπαθείς να αντισταθείς σε αυτή....

    Υποθέτω πως παρακολουθείσαι από κάποιον ειδικό ψυχίατρο/ψυχοθεραπευτη
    Εκείνος τι σου λέει σχετικά με αυτά....παιρνεις κάποιου είδους φαρμακευτική αγωγη;

  3. #3
    Γεια σας, τι εννοειται ειναι φυσιολογικο; Φυσιολογικο να εχω τετοιες σκεψεις λογο του OCD φανταζομαι.
    Οπως εγραψα και στην αρχη, πραγματι ακολουθω φαρμακευτικη αγωγη που βοηθαει αρκετα, αλλα και παλι τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα ορισμενες φορες.
    Τωρα για το αλλο που λετε, οτι μπορει να μην εχω αποδεχτει την σεξουαλικοτητα μου, νομιζω δεν εχει καποια σχεση.
    Απλως βασανιζομαι απο αυτο που περιεγραψα, και δεν εχει να κανει με το οτι ειμαι γκει.
    Και με γυναικα σε αντιστοιχη κατασταση να ειχα κανει τα ιδια παλι στο ιδιο σημειο θα βρισκομουν.

    Να φανταστω ειστε γυναικα, σκεφτειτε ο αντρας σας (αν εχετε) να συνομιλουσε με ενα απαισιο ατομο σαν εμενα μεσα απο το διαδικτυο (ανταλλασοντας παντα τετοιου ειδους μηνυματα).. Πως θα αντιδρουσατε; Δε θα θελατε να μου σπασετε το κεφαλι; Νιωθω αηδια, θελω να τα τελειωσω ολα!

  4. #4
    Καλησπέρα! Μήπως θα μπορούσες να πεις για ποιό ακριβώς πράγμα αισθάνεσαι απαίσια;
    Για το γεγονός οτι είσαι gay, όπως λες, ή για την σχέση σου με αυτόν τον συγκεκριμένο άνθρωπο; Και στην σχέση αυτή τί σε ενόχλησε περισσότερο; Οτι ήταν παντρεμένος, οτι ήταν μεγαλύτερος, ή γενικά οτι ήταν άντρας; Τις γυναίκες πώς τις βλέπεις;

  5. #5
    Δεν έχω κανένα θέμα με το ότι είμαι γκέι όπως προειπα, τα έχω βρει με τον εαυτό μου.
    Το θέμα μου είναι ότι μίλησα με έναν πολύ μεγαλύτερό μου ΚΑΙ παντρεμένο.
    Οι γυναίκες δε με απασχολούν προφανώς.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αυτός που θα έπρεπε να ντρέπεται είναι ο τύπος με τον οποίο μιλούσες, ο οποίος βρήκε έναν άντρα σε μετεφηβική ηλικία, με OCD και με μηδενικές εμπειρίες σαν εύκολο στόχο για να καβλαντίσει. Εσύ θα έπρεπε να είσαι περήφανος που έκανες ένα λάθος, αλλά το κατάλαβες και συνήλθες σύντομα και ήσουν εσύ ο πρώτος που συμπεριφέρθηκες σαν υπεύθυνο και ώριμο άτομο. Λάθη θα κάνεις πολλά στη ζωή σου, άλλα μικρά κι αμελητέα κι άλλα πιο σοβαρά. Μάθε να μαθαίνεις από αυτά και να τα θέτεις στη σωστή τους διάσταση, δεν βγαίνει κάτι με το να μαστιγώνεις τον εαυτό σου.

  7. #7
    Αυτό που έγραψε η Σόνια είναι και η δική μου άποψη.

Similar Threads

  1. πως ξεπερνας τη σχέση με ναρκισσο;
    By astanapane in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 22-03-2017, 18:11
  2. τετοιο μισος?
    By melinakii in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 19-02-2017, 12:47
  3. Γιατι να ζηλευω κάτι τέτοιο?
    By andy87 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 28-11-2013, 19:43
  4. πως ξεπερνας την εμμονη?
    By kalaptria in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 15-09-2012, 01:25
  5. Εσύ θα μπορούσες να αγαπήσεις κάποιον που σε μισεί; Πόσο θα άντεχες κάτι τέτοιο;
    By magda-ps. in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 57
    Last Post: 11-11-2007, 02:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •