Παιδιά βοήθεια..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1

    Παιδιά βοήθεια..

    Καλησπέρα σε όλους.. με έχει πιάσει πάλι η αρρωστοφοβια μου πήγα σε 2 ΩΡΛ και έναν οδοντίατρο για καθαρισμό τα δόντια και σήμερα με τη γλώσσα κατάλαβα ένα εξωγκοματακι κάτω από τη γλώσσα κοντά στα ούλα από κάτω και αγχώθηκα για καρκίνο στο στόμα.. αν ήταν καρκίνος τόσοι γιατροί που είδαν το στόμα μου δε θα το έβλεπαν; Έχω αγχωθει αυτή την περίοδο πολύ..

  2. #2
    Για να λες πάλι σημαίνει ότι σε έχει ξαναπιασει; Πώς το ξεπερασες; Και ναι σίγουρα οι γιατροί κάτι θα έβλεπαν

  3. #3
    DOMINO το είχα περάσει πριν καμιά 10ετια που είχε αρρωστήσει μια φίλη της μητέρας μου και το ξεπέρασα κάνοντας εξετάσεις και έχοντας πάει σε αρκετούς γιατρούς που μου είπαν ότι είμαι υγιής και μετά ασχολήθηκα με άλλα πράγματα όπως η σχολή μου οι σχέσεις το φλερτ η γυμναστική κτλ και δεν σκεφτόμουν ποτέ τις σοβαρές αρρώστιες όταν μου τύχαινε κάτι το έπαιρνα χαλαρά κτλ.. τώρα που αρρώστησε αγαπημένο μου πρόσωπο κοντινό πάλι ξανακυλησα σε κατάθλιψη και αρρωστοφοβια να ψαχνομαι και να σκέφτομαι ότι το παραμικρό που έχω είναι καρκίνος..

  4. #4
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Καλησπέρα σε όλους.. με έχει πιάσει πάλι η αρρωστοφοβια μου πήγα σε 2 ΩΡΛ και έναν οδοντίατρο για καθαρισμό τα δόντια και σήμερα με τη γλώσσα κατάλαβα ένα εξωγκοματακι κάτω από τη γλώσσα κοντά στα ούλα από κάτω και αγχώθηκα για καρκίνο στο στόμα.. αν ήταν καρκίνος τόσοι γιατροί που είδαν το στόμα μου δε θα το έβλεπαν; Έχω αγχωθει αυτή την περίοδο πολύ..
    Καλησπέρα! Ακριβώς το ίδιο έπαθα και γω πριν 8 μήνες. Φοράω σιδεράκια και πηγαίνω οδοντίατρο κάθε μήνα. Της το είπα και με είδε και γναθοχρειρουργος. Εγώ το εβγαλα στην κάτω γνάθο, κάτω από την γλώσσα, κάτω από τα δόντια στο σκληρό έδαφος του στόματος και είναι ένα μικρό εξόγκωμα σαν κόκος ρυζιου. Μου είπε ο γναθοχρειρουργος ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό αφού το ψηλαφισε και μου είπε πως το είχα πάντα απλά με τις μετακινήσεις με τα δόντια μάλλον πετάχτηκε προς τα έξω. Αυτό βέβαια θα μπορούσε να συμβεί και χωρίς τα σιδεράκια γιατί αν έχεις τους φρονιμίτες σου και είναι στραβοί μετακινούν τα δόντια σου χωρίς να το καταλαβαίνεις.

  5. #5
    kspat ακριβώς στο ίδιο σημείο είναι και μένα και τέτοιο μέγεθος έχει απλά σήμερα το κατάλαβα με την γλώσσα όπως ψαχνομουν πάλι.. με είδαν τις προηγούμενες ημέρες 2 ΩΡΛ για το αυτί μου που πονάει και θεωρούσα ότι είχα και πρησμένο αδένα και μου είπαν ότι δεν έχω τίποτα και πριν ένα μήνα περίπου έκανα καθαρισμό στα δόντια και μόνο για τα ούλα μου είπε η γιατρός να πλένω καλύτερα τα δόντια μου να μη μένουν τροφές, αν είχα καρκίνο στο στόμα δε θα το είχαν δει 3 γιατροί που με κοίταξαν μέχρι στιγμής και το στόμα; Ο ένας ΩΡΛ με κοίταξε και με μηχάνημα στον οισοφάγο δε θα έβλεπαν αν έχω καρκίνο; Μου είπαν όλα καλά..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    εκανες σημερα τσιγαρο?

  7. #7
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    kspat ακριβώς στο ίδιο σημείο είναι και μένα και τέτοιο μέγεθος έχει απλά σήμερα το κατάλαβα με την γλώσσα όπως ψαχνομουν πάλι.. με είδαν τις προηγούμενες ημέρες 2 ΩΡΛ για το αυτί μου που πονάει και θεωρούσα ότι είχα και πρησμένο αδένα και μου είπαν ότι δεν έχω τίποτα και πριν ένα μήνα περίπου έκανα καθαρισμό στα δόντια και μόνο για τα ούλα μου είπε η γιατρός να πλένω καλύτερα τα δόντια μου να μη μένουν τροφές, αν είχα καρκίνο στο στόμα δε θα το είχαν δει 3 γιατροί που με κοίταξαν μέχρι στιγμής και το στόμα; Ο ένας ΩΡΛ με κοίταξε και με μηχάνημα στον οισοφάγο δε θα έβλεπαν αν έχω καρκίνο; Μου είπαν όλα καλά..
    Δεν έχεις τίποτα! Μην ανησυχείς. Θα το καταλάβαιναν οι γιατροι αν ήταν κάτι κακο όπως και σε μένα. Άγχος έχεις που θα πρέπει να το μειώσεις και να το αντιμετωπίσεις και φαίνεται μέχρι και στον τρόπο που γράφεις. Αποδεξου ότι αυτό που έχεις είναι κάτι ψυχολογικό και όχι σωματικό και εστιασε σε τρόπους για να το λύσεις.

  8. #8
    akis1 δεν καπνίζω! kspat έχεις δίκιο πρέπει να ηρεμήσω και να αρχίσω να σκέφτομαι θετικά γιατί φταίει και αυτό ότι σκέφτομαι αρνητικά, μάλλον πρέπει να ξεκινήσω και πάλι γυμναστήριο βοηθάει

  9. #9
    Ζηλεύω για το γυμναστήριο, δεν έχω καθόλου χρόνο. Λαχταραω να πάω έστω και για περπάτημα.

  10. #10
    Εγώ το ξεκίνησα πριν 20 μέρες και μπορώ να πω πως βοηθάει πάρα πολύ. Στην αρχή ζοριζεσαι αν είσαι αγχώδεις σαν εμένα (έχω και φοβία με την καρδιά). Αλλά όσο πηγαίνω δεν έχω σκεφτεί ότι έχω κάποιο πρόβλημα. Ξεκίνησε το και θα δεις αποτέλεσμα. Επίσης σωστή διατροφή (χυμούς, βότανα) και πίνω και μουρουνολαδο που με βοηθάει πολύ. Από βότανα πίνω μόνο το βράδυ πασιφλορα και μελισσοχορτο. Τέλος, να βγαίνεις και να περνάς όμορφα με τους ανθρώπους που αγαπάς και όλα θα πάνε καλά!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Καλησπέρα σου πως σε καταλαβαίνω πριν 2 χρόνια αρρώστησε η μητέρα μου και αρχισε και εμένα το βάσανο μου ος και τώρα για να καταλάβεις είμαι 25 χρόνον και μέσα σε 4 μινες έκανα 5 καρδιογραφηματα ενα τεστ κοπώσεως και ενα υπερηχογράφημα για να πιστω πος όλα είναι οκ απλά ο γιατρός που χρειαζόμαστε είναι ο ψυχολόγος κανένας άλλος

  12. #12
    Quote Originally Posted by Vaper View Post
    Καλησπέρα σου πως σε καταλαβαίνω πριν 2 χρόνια αρρώστησε η μητέρα μου και αρχισε και εμένα το βάσανο μου ος και τώρα για να καταλάβεις είμαι 25 χρόνον και μέσα σε 4 μινες έκανα 5 καρδιογραφηματα ενα τεστ κοπώσεως και ενα υπερηχογράφημα για να πιστω πος όλα είναι οκ απλά ο γιατρός που χρειαζόμαστε είναι ο ψυχολόγος κανένας άλλος
    Και γω τα έχω κάνει όλα πολλές φορές και σε διαφορετικούς καρδιολογους. Έχασα τον μπαμπά μου πριν 2 χρόνια από καρδιά και είμαι και εγώ 25 χρόνων. Εγώ πηγαίνω ψυχολόγο και βλέπω αποτέλεσμα και στο συνιστώ ανεπιφύλακτα.

  13. #13
    Επίσης έχω ακούσει ότι το άγχος και η στεναχώρια μπορεί να προκαλέσει καρκίνο και δώστου πάλι απ'την αρχή.. φαύλος κύκλος πάλι ανησυχία μήπως από στεναχώρια και άγχος παρουσιάσω ή έχω ήδη άστα να πάνε είμαι παιδιά..

  14. #14
    Και το τσιγάρο προκαλεί καρκίνο και το άγχος και όλα αυτά τα κακά. Εγώ πάλι θεωρώ πως όσες πιθανότητες έχει ένας καπνιστής να πάθει καρκίνο άλλες τόσες έχει και ένας με άγχος. Δεν σημαίνει ότι και με 2-3 χρόνια άγχους θα αρρωστήσεις αλλά αν για 20-30 χρόνια το κάνεις αυτό στα 55-60 σου θα σου βγει. Δεν έχει επίδραση στο παρόν σου. Οπότε περιορισε το για να είσαι καλά στο μέλλον. Πες πως είσαι καπνιστής και θες να κόψεις το τσιγάρο!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Άποψη μου είναι λάθος αυτό αν έχεις προδιάθεση για καρκίνο τότε ναι και αυτό με το τσιγάρο ο γείτονας μου είναι 97 χρόνον και καπνίζει 2 πακέτα την μερα και είναι μια χαρά πιστεύω πως είναι από τον οργανισμό

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Βοήθεια παιδιά
    By Gatos91 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 09-12-2017, 21:58
  2. ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!:(
    By melinaaa in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 24-05-2012, 17:43
  3. ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ
    By seleios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 29-11-2010, 22:14
  4. Παιδιά - Βοήθεια
    By DiRom in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 26
    Last Post: 14-08-2010, 17:57
  5. Βοήθεια Παιδιά
    By petpapoy in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 14-05-2006, 22:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •