Νιώθω μόνη και ότι οι φιλοι μου με αποφεύγουν
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    36

    Νιώθω μόνη και ότι οι φιλοι μου με αποφεύγουν

    Τον τελευταίο καιρό οι φίλοι μου και ιδίως οι κολλητές μου έχουν αρχίσει να με αποφεύγουν. Τώρα δεν ξέρω ίσως και να υπερβάλλω και λίγο γιατί τα δραματοποιώ όλα λίγο παραπάνω αλλά έτσι μου φαινεται. Η κολλητή μου που εδώ και σχεδόν 3 χρόνια κάνουμε παρέα και είμαστε αυτοκόλλητες ξαφνικά κάθε σαββατοκύριακο κανονίζει με μια συγκεκριμένη κοπέλα. Παλιά βγαίναμε σχεδόν συνέχεια μαζί δεν υπήρχε ούτε ένα σουκου που να μην βγαίναμε και τώρα ξαφνικά μας ξέχασε. Της έχω μιλήσει για αυτό για να δω αν τρέχει κατι και ισχυρίζεται πως ζητάω αποκλειστικότητα και πως άνθρωπος είναι και θέλει να βγαίνει με παρέες. Δεν βγαίνει όμως με παρέες αλλά με αυτή την συγκεκριμένη κοπέλα, βέβαια δεν είναι αυτό το θέμα. Καταλαβαίνω αυτό που μου λέει αλλά δεν γίνεται κάθε σαββατοκύριακο να βγαίνει μαζί της και να μην κάνει ποτέ πίσω για εμένα, ειδικά τώρα που ειμαι σε μια πολύ παράξενη φάση της ζωής μου. Γενικά έχω καταλάβει πως δεν είναι σταθερό άτομο και ούτε άτομο της παρέας. Αλλάζει φίλες σαν τα πουκάμισα, την μια θα είναι με την μια και την άλλη με την άλλη. Εγώ όμως θέλω μια σταθερή φιλία και άτομα να κάνω παρέα. Δεν ξέρω τι να κάνω και δεν μπορώ να κάθομαι μέσα στο σπίτι τα σαββατοκύριακα και όλοι να βγαίνουν και να το ανεβάζουν και εγώ να νιώθω μόνη. Από την άλλη ή άλλη κολλητή μου επίσης έχει βρει μια νέα φίλη και βγαίνει έξω μαζί της συνέχεια. Δεν ξέρω νιώθω πως θέλουν να με αποφύγουν με έμμεσο τρόπο και όχι άμεσο

    Γενικά έχω και άλλους φίλους αλλά όλοι από αυτούς έχουν εναν κολλητό κάποιον που θα προτιμήσουν από εμένα. Όποτε έχω βρεθεί σε αδιέξοδο δεν ξέρω τι να κάνω δεν αντέχω άλλο να εξαρτιεμαι από αλλά άτομα θέλω να βρω ένα άτομο σταθερό το οποίο θα έχω μια ζωή φίλο. Βαρέθηκα να χάνω συνέχεια άτομα από την ζωή μου δεν μπορώ να ηρεμήσω επιτέλους και να βρω κάποιον σταθερό που να θέλει μόνο εμένα και να μην με αλλάζει για κανέναν άλλον;
    Last edited by 1234giota; 05-02-2019 at 21:19.

  2. #2
    Miliva21
    Guest
    Καλησπέρα

    Στο θέμα σου αναφέρεσαι μόνο για τη φιλενάδα σου που βρήκε άλλη φίλη....Στο τίτλο σου λες όμως ότι όλοι σου οι φιλοι σε αποφεύγουν.....Υπάρχουν και άλλοι που το κάνουν αυτο;

    Η συμπεριφορά της δεν μου αρέσει....συμφωνώ μαζί της ότι δεν είναι ωραία η αποκλειστικότητα αλλά από ότι μας λες τώρα βγαίνει συνέχεια με την άλλη.....Δεν μοιράζει τον χρόνο της και με σένα...Έτσι όπως μας τα γράφεις είναι σαν να σε έβαλε στη καβάτζα από τοτε που γνώρισε την άλλη .....

    Είναι όντως έτσι; πιστεύεις ότι δεν νοιάζεται γ σένα....; έχει αραιωσει στα τηλέφωνα και δν σου στέκεται στα δύσκολα;; αν νιώθεις έτσι τότε έχεις δίκιο....

    Μη στεναχωριέσαι φαίνεσαι καλός άνθρωπος και ευαίσθητος......Και οι καλοί άνθρωποι πάντα παίρνουν αυτό που αξίζουν στο τέλος....αρκεί να το πιστεύεις....! Εκείνη χάνει.....Εσύ έχεις το προτέρημα της καλής φίλης .....αν είσαι δοτική και υποστηρικτικη τότε εσύ είσαι ο θησαυρός που οι άλλοι θα έχουν την τιμή να έχουν στη ζωή τους......

    Βρε παιδί μου όμως .....μας λες ότι η κοπέλα αυτή δεν κάνει για σωστή φίλη....ότι αλλάζει ανθρώπους σαν τα πουκάμισα....αν είναι έτσι τότε δεν σου ταιριάζει σε καμία περίπτωση...... Γιατί ρίχνεις την αξία σου ως άνθρωπος και μπλέκεις με λάθος ατομα; αυτή θα έπρεπε να σε είχε εκτιμήσει γτ εκείνη είχε την ευκαιρία για μια καλή φίλη ....Και όχι το αντίστροφο........!!!

    Σε παρακαλώ πίστεψε στα ποιοτικά σου χαρακτηριστικά και πήγαινε βρες ανθρώπους σωστούς να σου αξίζουν....Υπάρχουν εκεί έξω.......τόσο καλοί και σωστοί όσο εσύ....!!

  3. #3
    Miliva21
    Guest
    Α τώρα κατάλαβα....εννοούσες όλοι οι φιλοι σου στο παρελθόν.....ότι σου το έκαναν αυτο ....

    Ρε ματάκια προσπάθησε να πηγαίνεις πιο κοντά στα σωστά για σένα άτομα .....θα τα βρεις υπάρχουν εκεί έξω....αρκεί να ξέρεις ότι αξίζεις τη φιλία τους!

    Να σου πω όμως και κάτι άλλο...Μήπως κάνεις κ εσύ κάποιο λάθος ή έχεις κτ στη συμπεριφορά σου που το κάνεις ασυναίσθητα και δεν αρέσει στους άλλους....;

    Δν λέω ότι δεν αξίζεις λόγω αυτού όμως όλοι μας έχουμε κάποια στοιχεία καλά στο χαρακτήρα μας Αλλά και κάποια ελαττώματα...κανείς δν είναι τέλειος.....Και κάνεις δεν γεννήθηκε έτοιμος να ξέρει πως πρέπει ακριβώς να φέρεται στις σχέσεις για να μην παρεξηγηθεί ο άλλος ..

    Και δν εννοώ ότι είναι κτ σοβαρό απαραίτητα Αλλά κτ μικρο που ίσως οι άλλοι βλέπουν και το παρεξηγουν ....

    Όπως πχ να έχεις ανάγκη για φίλους κ να σε νομίζουν για πιεστική ή οτιδήποτε άλλο

    Φυσικά και δν Ρίχνω το φταίξιμο σε σένα γτ το να σε γράφει ένας φίλος σου και να μη σε εκτιμάει και να σε πουλάει είναι έγκλημα ειδικά όταν επενδυεις στις φιλίες σου .....Αλλά δν ξέρεις και οι άλλοι πως μας βλέπουν και με τι τσιτώνεται ο καθένας

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Α τώρα κατάλαβα....εννοούσες όλοι οι φιλοι σου στο παρελθόν.....ότι σου το έκαναν αυτο ....

    Ρε ματάκια προσπάθησε να πηγαίνεις πιο κοντά στα σωστά για σένα άτομα .....θα τα βρεις υπάρχουν εκεί έξω....αρκεί να ξέρεις ότι αξίζεις τη φιλία τους!

    Να σου πω όμως και κάτι άλλο...Μήπως κάνεις κ εσύ κάποιο λάθος ή έχεις κτ στη συμπεριφορά σου που το κάνεις ασυναίσθητα και δεν αρέσει στους άλλους....;

    Δν λέω ότι δεν αξίζεις λόγω αυτού όμως όλοι μας έχουμε κάποια στοιχεία καλά στο χαρακτήρα μας Αλλά και κάποια ελαττώματα...κανείς δν είναι τέλειος.....Και κάνεις δεν γεννήθηκε έτοιμος να ξέρει πως πρέπει ακριβώς να φέρεται στις σχέσεις για να μην παρεξηγηθεί ο άλλος ..

    Και δν εννοώ ότι είναι κτ σοβαρό απαραίτητα Αλλά κτ μικρο που ίσως οι άλλοι βλέπουν και το παρεξηγουν ....

    Όπως πχ να έχεις ανάγκη για φίλους κ να σε νομίζουν για πιεστική ή οτιδήποτε άλλο

    Φυσικά και δν Ρίχνω το φταίξιμο σε σένα γτ το να σε γράφει ένας φίλος σου και να μη σε εκτιμάει και να σε πουλάει είναι έγκλημα ειδικά όταν επενδυεις στις φιλίες σου .....Αλλά δν ξέρεις και οι άλλοι πως μας βλέπουν και με τι τσιτώνεται ο καθένας
    Στον τίτλο εννοούσα πως όλοι οι φίλοι μου έχουν πάνω κάτω κάποιον που θα προτιμήσουν από εμένα, οπότε νιώθω λίγο στην άκρη. Δεν ξέρω προσπαθώ να κάνω νέες φιλίες αλλά φοβάμαι πως θα με κριτικάρουν πως δεν θα τους αρέσει ο χαρακτήρας μου. Για τον χαρακτήρα μου δεν ξέρω ίσως τα λέω λίγο χύμα δεν ειμαι άτομο που θα κάτσει να χαϊδέψει τον άλλον, ότι νιώθω θα το πω δεν μπορώ να κρύβω κατι μέσα μου πνίγομαι. Βέβαια αν κάποιος είναι φίλος πιστεύω πως πρέπει να δέχεται τον άλλον με τα ελαττώματα του και δεν νομίζω πως τα δικά μου είναι τόσο άσχημα ώστε να με ξεκόψει κάποιος. Αναφέρομαι συγκεκριμένα στην κολλητή μου γιατί αυτό είναι που με έχει πειράξει περισσότερο, στεναχωριέμαι γιατί πίστευα πως ταιριάζουμε αλλά από ότι φαινεται δεν είναι έτσι.
    Η αλήθεια είναι πως το ήξερα από την αρχή οτι δεν είναι πολύ σταθερή αλλά το καταπινα γιατί πίστευα πως δεν θα ήταν έτσι και με εμένα. Ήταν η πρώτη φιλία που ήμουν τόσο δεμένη με κάποιον και συναντιόμασταν συνέχεια ότι ώρα θέλαμε και βγαίναμε συχνά έξω.

    Ευχαριστώ για την απάντηση!

  5. #5
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by 1234giota View Post
    Στον τίτλο εννοούσα πως όλοι οι φίλοι μου έχουν πάνω κάτω κάποιον που θα προτιμήσουν από εμένα, οπότε νιώθω λίγο στην άκρη. Δεν ξέρω προσπαθώ να κάνω νέες φιλίες αλλά φοβάμαι πως θα με κριτικάρουν πως δεν θα τους αρέσει ο χαρακτήρας μου. Για τον χαρακτήρα μου δεν ξέρω ίσως τα λέω λίγο χύμα δεν ειμαι άτομο που θα κάτσει να χαϊδέψει τον άλλον, ότι νιώθω θα το πω δεν μπορώ να κρύβω κατι μέσα μου πνίγομαι. Βέβαια αν κάποιος είναι φίλος πιστεύω πως πρέπει να δέχεται τον άλλον με τα ελαττώματα του και δεν νομίζω πως τα δικά μου είναι τόσο άσχημα ώστε να με ξεκόψει κάποιος. Αναφέρομαι συγκεκριμένα στην κολλητή μου γιατί αυτό είναι που με έχει πειράξει περισσότερο, στεναχωριέμαι γιατί πίστευα πως ταιριάζουμε αλλά από ότι φαινεται δεν είναι έτσι.
    Η αλήθεια είναι πως το ήξερα από την αρχή οτι δεν είναι πολύ σταθερή αλλά το καταπινα γιατί πίστευα πως δεν θα ήταν έτσι και με εμένα. Ήταν η πρώτη φιλία που ήμουν τόσο δεμένη με κάποιον και συναντιόμασταν συνέχεια ότι ώρα θέλαμε και βγαίναμε συχνά έξω.

    Ευχαριστώ για την απάντηση!
    Είναι καλό που είσαι σε θέση να διακρίνεις ενδεχόμενα λαθάκια σου

    Πίστεψε με το χαρακτηριστικό σου αυτό.....να λες την αλήθεια και χύμα είναι θησαυρός.......ΑΛΛΑ είναι θησαυρός μόνο για τους πολύ πολύ καλούς φίλους σου και ΜΟΝΟ αν αυτοί είναι έξυπνοι και ακομπλεξαριστοι και θέλουν την αλήθεια παρά τα παραμύθια.....σε κάθε άλλη περίπτωση είναι καταστροφικό και μπορεί να γίνει παρεξηγησιμο

    Μου φαίνεσαι καλό άτομο και ότι μπορείς πολλά να δώσεις ......

    μη νοιάζεσαι για τη γνώμη του κόσμου...ο κοσμος ολο κατι αρνητικο θα βρει να πει ......και μη φοβάσαι να κάνεις γνωριμίες ...δωσε ευκαιρίες και όποιος κινείται στο ίδιο μήκος κύματος με σένα και σε εκτιμήσει θα την αρπάξει .....οι άλλοι δν την αξίζουν...........

    Σχετικά με τη φιλη σου άφησε την για λίγο εξαφανίσου να δεις ποτε θα σε ξαναπάρει ή αν θα σου προτείνει.......

    Βρε αγάπη....Όταν ένας άνθρωπος έχει κάποια χαρακτηριστικά και τα βλέπουμε από την αρχή και δεν μας αρέσουν.... δεν πρόκειται να τα αλλάξει για εμάς είτε είναι φίλος είτε σύντροφός ....Αυτός είναι ΚΑΝΟΝΑΣ και να τον έχεις στο μυαλό σου συνεχώς όταν γνωρίζεις κόσμο γτ πίστεψε με θα σε βγάλει από το κόπο να μπλέκεις με τους λάθους......

    Κατά τ άλλα δώσε αξία στον εαυτό σου.....αξίζεις! Και ειμαι σίγουρη ότι θα βρεις τα άτομα που θα το εκτιμήσουν

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μπορεί οι κοπέλες αυτες να σε θεωρούν δεδομένη, οχι δεν σε εκτιμούν δηλαδη αλλα ξέρουν πως οτι ώρα θελήσουν θα είσαι διαθέσιμη, οποτε προχωράνε και με αλλα ατομα. Μπορεί επισης να έχουν πολλές επιλογές, να είναι πιο κοινωνικές απο σενα και πρεπει να συντηρούν ένα μεγάλο κύκλο απο παρέες. Εγω σου προτείνω να κάνεις το εξης, να κοιτάξεις να προσεγγίσεις άτομα που έχετε κοινά απ' οσο μπορείς να καταλάβεις και να μην στοχεύεις εξαρχής στην πραγματική φιλία που είναι μεγάλη λέξη αλλα σε άτομα που μπορείς να βγαίνεις αρχικά, να περνάς καποιο χρόνο. Μηπως σπουδάζεις καπου τωρα;

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    36
    Δεν είναι πιο κοινωνικές από εμένα και αυτό είναι το θέμα. Δεν κάνουν παρέες και δεν γνωρίζουν νέα άτομα για αυτό είμασταν μόνο εμείς οι τρεις και για αυτό είχα κολλήσει τόσο μαζί τους γιατί και εγώ επηρεάστηκα και δέθηκα με αυτές. Αν ήταν πιο κοινωνικές θα με γνώριζαν και σε αλλά άτομα και ίσως τώρα να μην υπήρχε θέμα. Βέβαια τώρα που βρήκανε μια παραπάνω φίλη εμένα με έχουν γράψει. Δεν σπουδάζω πηγαίνω λύκειο στο ίδιο σχολείο με αυτές

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κατάλαβα. Να ξέρεις παντως οτι είναι συχνό φαινόμενο καποιος φίλος ξαφνικά να αρχίσει να αραιώνει, και για φίλους χρόνων στο λέω αυτο σαν μεγαλύτερος που έχω δει. Εσυ την κοπέλα αυτη την ξέρεις; την καινούργια φίλη τους εννοώ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by 1234giota View Post
    Τον τελευταίο καιρό οι φίλοι μου και ιδίως οι κολλητές μου έχουν αρχίσει να με αποφεύγουν. Τώρα δεν ξέρω ίσως και να υπερβάλλω και λίγο γιατί τα δραματοποιώ όλα λίγο παραπάνω αλλά έτσι μου φαινεται. Η κολλητή μου που εδώ και σχεδόν 3 χρόνια κάνουμε παρέα και είμαστε αυτοκόλλητες ξαφνικά κάθε σαββατοκύριακο κανονίζει με μια συγκεκριμένη κοπέλα. Παλιά βγαίναμε σχεδόν συνέχεια μαζί δεν υπήρχε ούτε ένα σουκου που να μην βγαίναμε και τώρα ξαφνικά μας ξέχασε. Της έχω μιλήσει για αυτό για να δω αν τρέχει κατι και ισχυρίζεται πως ζητάω αποκλειστικότητα και πως άνθρωπος είναι και θέλει να βγαίνει με παρέες. Δεν βγαίνει όμως με παρέες αλλά με αυτή την συγκεκριμένη κοπέλα, βέβαια δεν είναι αυτό το θέμα. Καταλαβαίνω αυτό που μου λέει αλλά δεν γίνεται κάθε σαββατοκύριακο να βγαίνει μαζί της και να μην κάνει ποτέ πίσω για εμένα, ειδικά τώρα που ειμαι σε μια πολύ παράξενη φάση της ζωής μου. Γενικά έχω καταλάβει πως δεν είναι σταθερό άτομο και ούτε άτομο της παρέας. Αλλάζει φίλες σαν τα πουκάμισα, την μια θα είναι με την μια και την άλλη με την άλλη. Εγώ όμως θέλω μια σταθερή φιλία και άτομα να κάνω παρέα. Δεν ξέρω τι να κάνω και δεν μπορώ να κάθομαι μέσα στο σπίτι τα σαββατοκύριακα και όλοι να βγαίνουν και να το ανεβάζουν και εγώ να νιώθω μόνη. Από την άλλη ή άλλη κολλητή μου επίσης έχει βρει μια νέα φίλη και βγαίνει έξω μαζί της συνέχεια. Δεν ξέρω νιώθω πως θέλουν να με αποφύγουν με έμμεσο τρόπο και όχι άμεσο

    Γενικά έχω και άλλους φίλους αλλά όλοι από αυτούς έχουν εναν κολλητό κάποιον που θα προτιμήσουν από εμένα. Όποτε έχω βρεθεί σε αδιέξοδο δεν ξέρω τι να κάνω δεν αντέχω άλλο να εξαρτιεμαι από αλλά άτομα θέλω να βρω ένα άτομο σταθερό το οποίο θα έχω μια ζωή φίλο. Βαρέθηκα να χάνω συνέχεια άτομα από την ζωή μου δεν μπορώ να ηρεμήσω επιτέλους και να βρω κάποιον σταθερό που να θέλει μόνο εμένα και να μην με αλλάζει για κανέναν άλλον;
    Γενικότερα να ξέρεις ότι οι φίλοι δυστυχώς δεν είναι για πάντα τα..θα βρουν κάποια στιγμή κάποιον κάποια για να σε αντικαταστήσουν...και πάντα θα λένε δεν σε ξεχνάω δεν τρέχει κάτι ...και πάλι φίλοι είμαστε κάποια στιγμή θα τα πούμε...αλλά ως δια μαγείας αυτή η στιγμή δεν θα έρθει ποτέ....επί της ουσίας δεν παραδέχονται ότι σε έχουν αντικαταστήσει και πάντα λένε ότι βγενουνε και μέσα αλλά θέλουν να βγενουνε και με άλλους...ενώ αυτό δεν είναι αλήθεια..η αλήθεια είναι ότι θέλουν να βγενουνε πάντα με άλλους...γιατί απλούστατα βρίσκανε καινούργιες.παρεες που πιθανών να τεριαζουν. Πολύ καλύτερα από τι τεριαζαν μαζί σου..και γι'αυτό σε φτύνουνε...δεν θα κάτσεις να περιμένεις ποτέ και αν θα σε θυμηθούν...βγενει και εσύ πάρε άλλες φίλες βγενετε..πάνε κάτσε σε ένα καφέ στη γειτονιά ...πιθανόν θα έρθουν άτομα που μένετε στην ίδια γειτονιά σιγά σιγά έτσι θα πιάσεις και εσύ νέες παρέες....μην κάθεσε και κλαις για άτομα που αποφάσισαν να σε βγάλουν απτή ζωή τους με τον έναν ή τον άλλο τρόπο ..κάνε νέες παρέες..όπως ακριβώς έκανα και εγώ μετά από τριάντα ολόκληρα χρόνια φιλίας...με το ζόρι δεν γίνεται πρέπει να το θέλουν και οι δυο πλευρές..αν κάποιος δεν θέλει χίλιες δικαιολογίες υπάρχουν....πάντα δεν θα έχει χρόνο ..πάντα κάτι θα έχει να κάνει...αν είναι για σένα...
    Αλλά αν είναι για άλλον πάντα θα είναι διαθέσιμος διαθέσιμη...σόρυ που τα λέω έτσι ωμά αλλά πιστεύω ότι αυτή είναι η αλήθεια...

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    36
    Την μια την γνωρίζω και μάλιστα κάναμε και παρέα την άλλη όχι

  11. #11
    Miliva21
    Guest
    Είσαι μικρούλα ακόμα θα περάσεις με το καλο σε μια σχολή και εκεί να δεις παρέες....μη σκας......
    Εγώ θα διαφωνήσω λίγο με τους παραπάνω υπάρχουν και άτομα που θα κρατήσουν .......

    Αλλά συνήθως δυστυχώς με τους ανθρώπους κάπως έτσι γντ ή θα χαθείτε γτ άλλαξαν οι ζωές σας...ή θα φύγουν γτ θα βρουν αλλού ή εσύ θα διώξεις γτ δεν σου κάνουν......άστα...

    Μη το λες μπορεί να έχουν παρέες κ άλλες Αλλά να θέλουν να τις κρατάνε για πάρτυ τους και εγώ είχα άτομα που δεν μ έλεγαν ποτέ να βγούμε με τις παρέες τους ....Είναι εγωιστικό Αλλά είναι στη νοοτροπία της νέας γενιάς δυστυχώς.....

    Είσαι μικρή όπως είπα οι ευκαιρίες είναι μπροστά σου και τώρα δες από το σχολείο σου μήπως υπάρχουν άλλα άτομα που ταιριάζεις ;... Από κάποια δραστηριότητα που κάνεις; κάποιο χόμπυ...;

    Κοίταξε οι φιλοι δεν είναι για να βρίσκονται 24 ώρες το 24ωρο δίπλα μας δλδ θα βγουν κ με άλλους θα έχουν δουλειές θα έχουν τις μαύρες τους .....Όχι όμως να σε φτύνουν επανειλημμένα ή να νιώθεις ότι σου αφιερώνουν πολύ λιγότερο χρόνο από όσο εσύ θα ήθελες και τους υπολογίζεις για παραπάνω φίλους γτ τότε δεν υπάρχει ισορροπία και θα νιώσεις ότι δίνεις εσύ περισσότερα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βασικά εγώ νομίζω ότι αυτά που λές δεν στέκουν και πολύ. Από τη μία λες με την τάδε κοπέλα κάνατε παρέα κι ήσασταν αυτοκόλλητες 3 χρόνια, αλλά κατά τα άλλα δεν είναι σταθερό άτομο και ούτε άτομο της παρέας. Αλλάζει φίλες σαν τα πουκάμισα, την μια θα είναι με την μια και την άλλη με την άλλη.

    Πως συμβαδίζουν αυτά τα δύο;;;

    Λες είστε στο λύκειο, ε, η κατεξοχήν εποχή για καινούριες γνωριμίες, εξερευνήσεις σε νέα ενδιαφέροντα, άτομα και πάει λέγοντας. Εποχή που γενικά ο άνθρωπος πειραματίζεται, αλλάζει κι εξελίσσεται. Για τον περισσότερο κόσμο είναι φυσικό να ανοίγεται πιο πολύ σε νέες παρέες και να θέλει να κάνει καινούρια πράγματα, νέες συζητήσεις. Δεν μπορείς να απαιτείς να είναι όλα ίδια όπως όταν είσασταν στο γυμνάσιο. Έχεις προσπαθήσει να γνωρίσεις τους φίλους φίλων σου και γενικά να ρίξεις λίγο νερό στο κρασί σου; Γιατί δηλάδή πρέπει σώνει και καλά οι φίλες σου να είναι είτε μαζί σου είτε με τις άλλες φίλες τους; Δοκίμασες να βγείτε όλες μαζί μερικές φορές ας πούμε;

    Και σκέφτηκες μήπως βιάζεσαι να κρίνεις αρνητικά τις άλλες χωρίς να τις ξέρεις; Μήπως βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα και μάλιστα να τα ανακοινώνεις αμέσως ή δείχνεις εύκολα την δυσαρέσκιά σου με τον τρόπο σου; Το λέω διότι μου χτύπησε πολύ άσχημα το σχόλιό σου για την φίλη σου που υποτίθεται ότι είστε και κολλητές.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Βασικά εγώ νομίζω ότι αυτά που λές δεν στέκουν και πολύ. Από τη μία λες με την τάδε κοπέλα κάνατε παρέα κι ήσασταν αυτοκόλλητες 3 χρόνια, αλλά κατά τα άλλα δεν είναι σταθερό άτομο και ούτε άτομο της παρέας. Αλλάζει φίλες σαν τα πουκάμισα, την μια θα είναι με την μια και την άλλη με την άλλη.

    Πως συμβαδίζουν αυτά τα δύο;;;

    Λες είστε στο λύκειο, ε, η κατεξοχήν εποχή για καινούριες γνωριμίες, εξερευνήσεις σε νέα ενδιαφέροντα, άτομα και πάει λέγοντας. Εποχή που γενικά ο άνθρωπος πειραματίζεται, αλλάζει κι εξελίσσεται. Για τον περισσότερο κόσμο είναι φυσικό να ανοίγεται πιο πολύ σε νέες παρέες και να θέλει να κάνει καινούρια πράγματα, νέες συζητήσεις. Δεν μπορείς να απαιτείς να είναι όλα ίδια όπως όταν είσασταν στο γυμνάσιο. Έχεις προσπαθήσει να γνωρίσεις τους φίλους φίλων σου και γενικά να ρίξεις λίγο νερό στο κρασί σου; Γιατί δηλάδή πρέπει σώνει και καλά οι φίλες σου να είναι είτε μαζί σου είτε με τις άλλες φίλες τους; Δοκίμασες να βγείτε όλες μαζί μερικές φορές ας πούμε;

    Και σκέφτηκες μήπως βιάζεσαι να κρίνεις αρνητικά τις άλλες χωρίς να τις ξέρεις; Μήπως βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα και μάλιστα να τα ανακοινώνεις αμέσως ή δείχνεις εύκολα την δυσαρέσκιά σου με τον τρόπο σου; Το λέω διότι μου χτύπησε πολύ άσχημα το σχόλιό σου για την φίλη σου που υποτίθεται ότι είστε και κολλητές.
    Δεν έκρινα αρνητικά καμία κοπέλα χωρίς να την γνωρίζω. Και όχι δεν είναι σταθερό άτομο είναι η αλήθεια γιατί όσα χρόνια είμασταν κολλητές υπήρχαν στιγμές που δεν μου μιλούσε καν πχ με είχε αγνοήσει σχεδόν 5 μήνες για μια άλλη κοπέλα με την οποία τσακώθηκε και έπειτα με θυμήθηκε. Γενικότερα στην φιλία μας είχαν υπάρξει αρκετές εντάσεις στο παρελθόν αλλά εγώ τονίζω το τι γίνεται τώρα. Εννοειται πως έχουμε βγει όλες μαζί αλλά και με παρέα και έχω ρωτήσει γιατί δεν μου λέει και εμένα να πάω μαζί τους και μου έχει πει πως μπορεί να μην θέλει η άλλη γιατί εκείνη της λέει να βγαίνουν. Η φίλη μου όπως ανέφερα δεν κάνει εύκολα παρέες αλλά φιλίες δεν είναι άτομο που θα το δεις με πολλά άτομα αλλά με ένα άτομο και συγκεκριμένα αυτό το άτομο με το οποίο έχει κολλήσει δεν πάει καν λύκειο και ούτε είναι στο σχολείο μας. Εγώ τους γνωρίζω σχεδόν όλους από το λύκειο αφού τυγχάνει να ειμαι με όλους μαζί από το γυμνάσιο, όλοι εχουνε δημιουργήσει τα παρεάκια τους και εγώ νιώθω πως χάνω το δικό μου. Επίσης δεν έχω καμία απαίτηση από αυτήν απλώς εξέφρασα τον προβληματισμό μου. Είναι πρώτη φορά που μου συμβαίνει κατι τέτοιο...να φεύγουν δηλαδή άτομα από την ζωή μου χωρίς κανέναν ιδιαίτερο λόγο (να τους έχω προδώσει, να έχουμε τσακωθεί κτλ). Ο χαρακτηρισμός μου για τα πουκάμισα ίσως να είναι λίγο υπερβολικός αλλά υπάρχει μια δόση αλήθειας σε αυτό γιατί το έχω δει να συμβαίνει αρκετές φορές (δεν θέλω να μπω σε περαιτέρω πληροφορίες).

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ή δεν ήσασταν κολλητές 3 χρόνια ή ήσασταν. Δεν υπάρχει μέση επιλογή! Αν είναι όπως τα λες, δεν ήσασταν. Άρα γιατί σε καίει τόσο; Βρες άλλες παρέες. Τώρα αν θες σώνει και καλά να κρατήσεις όσο γίνεται αυτήν, απλά βγες της από δεξιά. Πάρε εσύ την φίλη της να βγείτε όλοι μαζί να δεις τι θα σου πει. Αν σου πει ναι, άρα δεν ισχύει αυτό που επιμένει η "φίλη" σου ότι δεν θέλει η άλλη να βγαίνετε μαζί και θα έχει πλέον αποδειχθεί και στην πράξη. Κάνεις κάνα δυο προσπάθειες, ανιχνεύεις το κλίμα και βλέποντας και κάνοντας. Αν η "φίλη" σου μετά συνεχίσει το ίδιο τροπάρι, απλά την ακυρώνεις.

    Πάντως αν είναι τόσο ότι να '΄ναι η "φίλη" σου όπως τα λες, αυτό θα πρέπει να προβληματίσει εσένα για το τι φίλες επιλέγεις και γιατί σκας για πάρτη τους. Πρόσεξες τα εισαγωγικά στο "φίλη", έτσι; Αν ήταν έτσι οι φίλες...

  15. #15
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ή δεν ήσασταν κολλητές 3 χρόνια ή ήσασταν. Δεν υπάρχει μέση επιλογή! Αν είναι όπως τα λες, δεν ήσασταν. Άρα γιατί σε καίει τόσο; Βρες άλλες παρέες. Τώρα αν θες σώνει και καλά να κρατήσεις όσο γίνεται αυτήν, απλά βγες της από δεξιά. Πάρε εσύ την φίλη της να βγείτε όλοι μαζί να δεις τι θα σου πει. Αν σου πει ναι, άρα δεν ισχύει αυτό που επιμένει η "φίλη" σου ότι δεν θέλει η άλλη να βγαίνετε μαζί και θα έχει πλέον αποδειχθεί και στην πράξη. Κάνεις κάνα δυο προσπάθειες, ανιχνεύεις το κλίμα και βλέποντας και κάνοντας. Αν η "φίλη" σου μετά συνεχίσει το ίδιο τροπάρι, απλά την ακυρώνεις.

    Πάντως αν είναι τόσο ότι να '΄ναι η "φίλη" σου όπως τα λες, αυτό θα πρέπει να προβληματίσει εσένα για το τι φίλες επιλέγεις και γιατί σκας για πάρτη τους. Πρόσεξες τα εισαγωγικά στο "φίλη", έτσι; Αν ήταν έτσι οι φίλες...
    Μα το θέμα είναι ότι τώρα συνειδητοποίησα ότι υπάρχει πρόβλημα στην φιλία μας για αυτό και αποφάσισα να το μοιραστώ αυτό γιατί όπως ξανά ανέφερα και πριν είναι κατι που με προβληματίζει. Πέρα βέβαια από τις κακές στιγμές που είναι αρκετές υπήρχαν και οι καλές αναμνήσεις για τις οποίες πικραίνομαι. Τέλος πάντων. Όσων αφορά το θέμα ότι πρέπει να προβληματιστώ για τους φίλους που επιλέγω έχω βαρεθεί να τα ρίχνω όλα στον εαυτό μου και έτσι και αλλιώς θα υπάρξουν στιγμές που θα κάνουμε παρέα με άτομα που δεν ταιριάζουμε έτσι κι αλλιώς ακόμα την ταυτότητα μου αναζητάω δεν ξέρω με οποίους ταιριάζω ακόμη και με ποιους όχι.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Νιωθω μονη
    By r.f. in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 80
    Last Post: 14-11-2016, 01:50
  2. Νιώθω τόσο μόνη μου
    By Deleted-member250416 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 04-06-2015, 00:08
  3. Νιώθω μόνη...
    By bella. in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 10-06-2014, 17:39
  4. Εμεινα μονη μου.Ολοι οι φιλοι που ειχα πλεον με μισουνε.
    By Chisora in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 16-06-2012, 12:45
  5. ΝΙΩΘΩ ΜΟΝΗ
    By antigoniii in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 8
    Last Post: 25-03-2011, 01:03

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •