Ξεκαθαρισμα με συγγενεις - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 45 of 45
  1. #31
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Δε ζηταω την οικονομικη αποζημιωση, αλλα την ηθικη δικαιωση.
    Αν δεν ζητάς χρήματα και θελεις ηθική δικαίωση απλα φτύστους και φύγε μακρια. Δυστυχώς την οικογένεια δεν την διαλεγουμε. Μας έρχεται και εμεις απλα πρεπει να διαχειριστούμε ακομη την οποια ασχήμια μπορεί να τύχει να εχουν οι γονιοί μας και το σόι μας γενικά.
    Ορέστη
    1ον πρεπει να βρείς δουλειά πάση θυσία. Απο αυτά που διάβασα είσαι 40 και δεν εχεις δουλεψει ποτέ (διορθωσε με αν κάνω λάθος). Πρέπει να επαναπροσδιορίσεις τον εαυτό σου και τις ικανότητες σου. Μεχρι τώρα να φανταστώ οτι σου εχει δημιουργηθεί καποια στρέβλωση της εικόνας σου και θεωρείς οτι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα διότι απο μικρο σου ελεγαν δεν μπορείς και δεν μπορεις. Το παθαίνουν τα περισσότερα ατομα που εχουν κακοποιητικούς γονείς. Δεν εισαι ο μονος και δεν είσαι μόνος. Πάρε δύναμη απο κάποιον/α που μπορεί να εκτιμάς και κόψε επαφή με τα άτομα που σε πλήγωσαν.
    Το θέμα της εκδίκησης και της δικαίωσης είναι δευτερευούσης σημασίας, αν συνεχιζεις να συντηρείς καποιου ειδους οικονομική εξαρτηση απο τους γονείς σου.
    Θέλω να πω πως για να βρεις την ηθική σου δικαίωση θα πρεπει να δυναμωσεις, να σε κοιτάξεις και να σε φροντίσεις. Ακομη και αν δεν υπάρχει κανεις αλλος να το κάνει. Η ιντερνετική διαπόμπευση νομίζω (απο αυτα που διαβασα) λιγο θα τους νοιάξει. Αν ντρεπονταν για το ποιόν τους δεν θα τα εκαναν αυτα που έκαναν.
    Και τα κανάλια να φέρεις και στην Τατιάνα να πας.. σημασία εχει να φτιαξεις τους ορους της ζωής σου. Έστω τώρα, έστω και καθυστερημένα.

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    αυτα τα πρεπει και τα παση θυσια δε τα καταλαβαινω και πιστεψε με αν τους μαθει ολη η οικογενεια οτι τους τα χει βγαλει ολα στο ιντερνετ θα τους νοιαξει.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by airetikos View Post
    Αμα οι αλλοι δεν είναι σωστοι καντους πέρα και προχώρα ας τους δεν είσαι ο μόνος που πιάστηκε κορόιδο πολλοι έχουν καταστραφει απο οικογενεια.
    Τους αλλους ομως τους εχει δικαιωσει το κοινωνικο δικαστηριο. Εμενα οι γονεις μου μού ελεγαν οτι ΕΓΩ τους κατεστρεψα. Θα βγαλω λοιπον ολα τα γεγονοτα στη δημοσιοτητα και θα αφησω να μας κρινει ολους ο κοσμος, που ειναι ουδετερος και αμεροληπτος.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by kobo View Post
    Αν δεν ζητάς χρήματα και θελεις ηθική δικαίωση απλα φτύστους και φύγε μακρια. Δυστυχώς την οικογένεια δεν την διαλεγουμε. Μας έρχεται και εμεις απλα πρεπει να διαχειριστούμε ακομη την οποια ασχήμια μπορεί να τύχει να εχουν οι γονιοί μας και το σόι μας γενικά.
    Ορέστη
    1ον πρεπει να βρείς δουλειά πάση θυσία. Απο αυτά που διάβασα είσαι 40 και δεν εχεις δουλεψει ποτέ (διορθωσε με αν κάνω λάθος). Πρέπει να επαναπροσδιορίσεις τον εαυτό σου και τις ικανότητες σου. Μεχρι τώρα να φανταστώ οτι σου εχει δημιουργηθεί καποια στρέβλωση της εικόνας σου και θεωρείς οτι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα διότι απο μικρο σου ελεγαν δεν μπορείς και δεν μπορεις. Το παθαίνουν τα περισσότερα ατομα που εχουν κακοποιητικούς γονείς. Δεν εισαι ο μονος και δεν είσαι μόνος. Πάρε δύναμη απο κάποιον/α που μπορεί να εκτιμάς και κόψε επαφή με τα άτομα που σε πλήγωσαν.
    Το θέμα της εκδίκησης και της δικαίωσης είναι δευτερευούσης σημασίας, αν συνεχιζεις να συντηρείς καποιου ειδους οικονομική εξαρτηση απο τους γονείς σου.
    Θέλω να πω πως για να βρεις την ηθική σου δικαίωση θα πρεπει να δυναμωσεις, να σε κοιτάξεις και να σε φροντίσεις. Ακομη και αν δεν υπάρχει κανεις αλλος να το κάνει. Η ιντερνετική διαπόμπευση νομίζω (απο αυτα που διαβασα) λιγο θα τους νοιάξει. Αν ντρεπονταν για το ποιόν τους δεν θα τα εκαναν αυτα που έκαναν.
    Και τα κανάλια να φέρεις και στην Τατιάνα να πας.. σημασία εχει να φτιαξεις τους ορους της ζωής σου. Έστω τώρα, έστω και καθυστερημένα.
    Οσες φορες προσπαθησα να φτιαξω τη ζωη μου με εκαναν να το πληρωσω. Στα 32 μου ειχα φτασει σε ενα πολυ χαμηλο επιπεδο, εβγαινα απο το σπιτι μονο για τις καθημερινες υποχρεωσεις, δεν ειχα καμια προσωπικη ασχολια που να με ευχαριστει, φοραγα σκισμενα ρουχα και δε με ενοιαζε, ζουσα για τους αλλους, μεχρι που μια θετικη εξωτερικη επιρροη με εκανε να δωσω σημασια και στον εαυτο μου, να κανω πραγματα για εμενα και να αυτοβελτιωθω. Αρχισα να φροντιζω το εαυτο μου, εχασα βαρος, αγορασα λιγα ρουχα, παπουτσια, αρχισα να βγαινω βολτες και να πηγαινω για μπανιο στη θαλασσα. Και τοτε εγινε η εκρηξη! Μολις με εβλεπε η μανα μου να ετοιμαζομαι για εξοδο ορμαγε: "Γερο που πας; Γερο που πας; Σαν τη θεια σου τη γεροντοκορη που παντρευτηκε στα γεραματα! Τωρα το θυμηθηκες; Χαχαχα! Για να χαλασεις το γαμο του αδερφου σου το κανεις. κλπ κλπ"

    Ειχε λυσσαξει πραγματικα, απο το πρωι ως το βραδυ επιθεσεις αυτου του ειδους. Μια πραγματικη μανα θα εκανε το σταυρο της και θα ευχαριστουσε την Παναγια που βοηθησε το παιδι της. Προσπαθουσα να βγαινω εξω στα κρυφα, αλλα με παραμονευε και πεταγοταν για φασαρια. Τις μισες φορες καταφερε να με κανει να νιωσω τοσο ασχημα που εκατσα μεσα, καθε μερα ενιωθα να σαν να μου βγαζει το στομαχι απο το στομα. Το τροπαρι της το ιδιο, οτι ειμαι γερος, και οτι ειναι ντροπη και γελοιο να βγαινω εξω απ το σπιτι, επειδη το κανω αυτο ειμαι σαν τη θεια μου, και ειναι γελοιο που θελω σε τετοια ηλικια γυναικα. Εν τω μεταξυ εγω δεν ειχα πει τιποτα για γυναικες, ουτε παρεπεμπε κατι στην συμπεριφορα μου σε συναψη ερωτικων σχεσεων, ουτε τηλεφωνικες επικοινωνιες ειχα, ουτε φυσικα οταν βγαινει ενας αντρας μονος του βολτα πεφτουν επανω του οι γυναικες να τον αποπλανησουν!!! Αλλα προφανως αυτος ηταν ο φοβος της, μηπως συναψω καποια σχεση και μετα αρχισω να εχω διεκδικησεις επι των περιουσιακων... γι αυτο και οι αναφορες της στον επικειμενο γαμο του αδερφου μου...

    Εγω ηθελα απλα να βγαινω εξω, να χαρω λιγο απο αυτο που ειχε και για μενα η ζωη να χαρω. Πηγαινα το πρωι με το λεωφορειο, εκανα το μπανακι μου, γυρνουσα, εβγαζα βολτα το σκυλο. Δεν ενοχλουσα κανεναν. Και τα ρουχα που αγορασα, με λεφτα που ειχα στην ακρη τα πηρα (και αυτο την ενοχλησε, αντι να την ενοχλει που γελουσαν μαζι μου οι γειτονες οταν με εβλεπαν κουρελή). Δεν τους ζητησα τιποτα. Πηγα κανα-δυο φορες σινεμα. Πηγαινα στο κεντρο της Αθηνας και περπατουσα εβλεπα κοσμο που διασκεδαζε και επαιρνα και εγω λιγη απ τη χαρα τους. Που ειναι το κακο; Και οι ηλικιωμενοι βγαινουν εξω και περπατανε και διασκεδαζουν. Αλλα εμενα τα τερατα με ηθελαν δυστυχισμενο και διαχειρισιμο, ισως και να υπολογιζαν οτι θα καταντησω τελειως και θα μου βγαλουν συναταξη ψυχικης αναπηριας, οπως τους ειχε συμβουλευσει καποιος μπαρμπας, και θα τη μασουλαγαν αυτοι.
    Εκτος αν πια ειχε δικιο η μανα μου, και ενας αντρας στα 32 του ειναι γερος, και δεν πρεπει να βγαινει απο το σπιτι, "γιατι ειναι γελοιο να θελει γυναικα"... Πειτε μου εσεις αν βλεπετε καποιο δικιο σε αυτα που μου ελεγε.

    Μετα απο τρεις μηνες αυτης της καταστασης καθημερινα, δεν αντεξα και κατεληξα στα νοσοκομεια με ταχυκαρδιες και δυσπνοιες. Ολα αυτα τα χρονια μεχρι σημερα μού τα φαγανε. Και βλεπω τη ζωη μου σαν μια φετα ψωμι που καποιος εφαγε ολη την ψυχα και μου αφησε μονο την κορα γυρω γυρω. Εσεις τι θα κανατε με την κορα;

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Δεν είσαι 80 χρονό, καντους περα και συνταξη να βγάλεις για σενα θα ειναι δικα σου λεφτά θα ειναι στο λογαριασμο σου θα μπαινουν και αν θες ξεμπροστιασε τους αλλά άμα θες να φύγεις απο αυτούς και να μην εξαρτωσε οικονομικά τότε όπως σου πε και η κομπο βρες δουλεια. Γιατί φιλε δεν αντεχεται να εχεις το καθε μπαρμπα και τη μανα σου πανω απο το κεφάλι σου να σου λεει τι θα κάνεις και να σε ζαλιζει δεν είσαι 10 χρονο. Καντους περα και βρες δουλεια για να το κάνεις αυτό. Δουλεια η καποιο εισοδημα είναι η λυση να ξεφυγεις.

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Κουράγιο φίλε. Ξέρω σου φένεται δύσκολο τώρα να βρεις εισόδημα αλλά έτσι όπως έχεις μπλέξει τώρα ντύσου πλύσου και κάνε δύναμη να βρεις κάτι γιατί 40 είσαι δεν είσαι τελειωμένος και μετά τους ξεφτυλίζεις κιόλας. Αλήθεια στο λέω κάτι θα μπορείς να βρεις και ας μην είναι κάλο μη τα παρατάς κάτσε μαζεψε δυνάμεις και βάλτο στόχο και άρχισε να ψάχνεις και λιγα να βρεις σου φτανουν για αρχη. Σε θέλουν αχρηστο κανε κατι να φυγεις και μετα ξεφτυλιστους κιολας.

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Αν θες ιδέες θα κατσω να σου γραψω.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Δυστυχως εχω και καποια προβληματα υγειας που με δυσκολευουν στην αναζητηση εργασιας.

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Φίλε δε θέλω να σε ζαλίσω ούτε ξέρω τι έχεις αλλά δες μήπως μπορείς να το κάνεις καπως και να βρεις εισοδημα. Αμα θες καμμια γνωμη εδω ειμαστε. Να σαι καλαα φιλε και μη τρελενεσαι ειναι σκληρη η ζωη.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Ορέστη δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς σου έχουν κάνει οι δικοί σου. Τα περιστατικά που αναφέρεις και ο τρόπος που σου φέρεται η μάνα σου σίγουρα δεν είναι ο καλύτερος αλλά δεν ξέρω τι άλλο εννοείς ότι θες να βγάλεις στην φόρα και να τους ξφτιλίσεις.

    Για τα νομικά να σου πω όσον αφορά στην διαθήκη του παππού σου που αναφέρεις ότι κάτι κάνανε παράνομο για να μην πάρεις εσύ το σπίτι, αν ο παππούς σου άφησε σε εγγόνι (δηλαδή σε σένα) κάποιο ακίνητο κι όχι στα παιδιά του, τότε τα παιδιά νομικά έχουν το δικαίωμα να ακυρώσουν την διαθήκη. Επιπροσθέτως να ξέρεις οτι αυτά με τις διαθήκες είναι πολύ συνηθισμένα γιατί ως νομικό έγγραφο η διαθήκη έχει πολύ μικρή ισχύ σε σχέση με ένα συμβόλαιο πχ.

    Για τα υπόλοιπα που λες σε ηθικό επίπεδο ότι θες να τους ξεμπροστιάσεις κτλ θα σου πρότεινα όπως και οι άλλοι φίλοι εδώ να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις και να δυναμώσεις τον εαυτό σου ώστε να είσαι όσο το δυνατόν πιο ανεξάρτητος. Όσο εξαρτάσαι από εκείνους οικονομικά δεν είναι καθόλου καλή ιδέα να έχεις πόλεμο μαζί τους, απλά θα γίνεται η καθημερινότητα σου χειρότερη. Χώρια που θα τους δώσεις επιχειρήματα για την ψυχολογική σου κατάσταση αν κάνεις κάτι τέτοιο.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ελισσαβετ ειναι πολλα τα ασχημα που μου εχουν κανει απο την παιδικη ηλικια, με λεγανε τρελο και με απειλουσαν και απο το πρωι ως το βραδυ με βριζανε και ειχαν προσπαθησει να με μαχαιρωσουν. Και μετα την ενηλικιωση μου με εκφοβιζαν και με εκβιαζαν και μου ελεγε ο πατερας μου οτι πρεπει να κανω ο,τι γουσταρει αυτος γιατι μενω στο σπιτι του. Την κληρονομια του παππου μου την πηραν για να μην μπορεσω να ανεξαρτητοποιηθω και δεν το εκαναν με νομιμο τροπο παρα με κακουργημα. Σε ολα αυτα εχουν αμεση συνεργεια και οι θειοι μου, οι οποιοι τολμανε να ειναι και κριτες μου και να με χαρακτηριζουν ψυχοπαθη, κακουργο, ρεμαλι. Θα γραψω λοιπον τα γεγονοτα, μαζι με τα ντοκουμεντα που διαθετω, και θα μας κρινει ολους η κοινωνια. Εγω δεχομαι καθε αποφαση, αλλα επι των γεγονοτων.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Ελισσαβετ ειναι πολλα τα ασχημα που μου εχουν κανει απο την παιδικη ηλικια, με λεγανε τρελο και με απειλουσαν και απο το πρωι ως το βραδυ με βριζανε και ειχαν προσπαθησει να με μαχαιρωσουν. Και μετα την ενηλικιωση μου με εκφοβιζαν και με εκβιαζαν και μου ελεγε ο πατερας μου οτι πρεπει να κανω ο,τι γουσταρει αυτος γιατι μενω στο σπιτι του. Την κληρονομια του παππου μου την πηραν για να μην μπορεσω να ανεξαρτητοποιηθω και δεν το εκαναν με νομιμο τροπο παρα με κακουργημα. Σε ολα αυτα εχουν αμεση συνεργεια και οι θειοι μου, οι οποιοι τολμανε να ειναι και κριτες μου και να με χαρακτηριζουν ψυχοπαθη, κακουργο, ρεμαλι. Θα γραψω λοιπον τα γεγονοτα, μαζι με τα ντοκουμεντα που διαθετω, και θα μας κρινει ολους η κοινωνια. Εγω δεχομαι καθε αποφαση, αλλα επι των γεγονοτων.
    Ορέστη αν θες την γνώμη μου αυτό που θα σε βοηθήσει πραγματικά είναι να ανεξαρτητοποιηθείς και να απομακρυνθείς από αυτό το περιβάλλον. Καταλαβαίνω πως έχεις ανάγκη την δικαίωση από την κοινωνία αλλά δεν πρόκειται να την βρεις με τον τρόπο αυτό. Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να τους δώσεις περισσότερα επιχειρήματα για να σε λένε τρελό, ψυχοπαθή κι όλα αυτά που λες. Μ αυτό που θα βρεις δικαίωση και θα βουλώσεις στόματα είναι με το να πατήσεις μόνος στα πόδια σου.
    Δεν ξέρω τι πρόβληματα έχεις ακριβώς αλλά ίσως θα μπορούσες για αρχή να βρεις μια δουλειά για μερικές ώρες έστω να παίρνεις ένα χαρτζιλίκι που να είναι όμως δικό σου και τότε θα δεις ότι αυτομάτως η δύναμη τους πάνω σου θα μειώνεται.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Ορεστη μην ακους κανενα εγω σε καταλαβαινω!! Αν ηταν ολοι αυτοι στη θεση σου που κανουνε τους μαγκες να δω πως θα φερονταν!!! Τρισχειροτερα θα εκαναν!! Για μενα πηγαινε στην αστυνομια!!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    πιο πανω λες δεν μπορεις να δουλεψεις...γιατι δεν πας να βγαλεις μια αναπηρικη συνταξη και να φυγεις μακρυα απο αυτους τους ανθρωπους?

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    πιο πανω λες δεν μπορεις να δουλεψεις...γιατι δεν πας να βγαλεις μια αναπηρικη συνταξη και να φυγεις μακρυα απο αυτους τους ανθρωπους?
    Πρωτον θελω να σταθω μονος στα ποδια μου χωρις να εξαρτωμαι απο το κρατος. Δευτερον για να βγει αναπηρικη συνταξη θα επρεπε να εχω ακομα μεγαλυτερα προβληματα.

    Χτες κατι επαθα ξαφνικα μουδιασε το προσωπο μου και με επιασε ζαλαδα και πονοκεφαλος. Ακομα σημερα ειμαι χαλια. Αν δουλευα θα με ειχαν διωξει με τις κλωτσιες με αυτα που παθαινω.

    -
    λουλουδι δε μπορει να με βοηθησει η αστυνομια. Θα μου πουν εισα φιλοξενουμενος σε ξενο σπιτι, φυγε. Μονο δικηγορος θα μπορουσε να με βοηθησει, αλλα οι δικηγοροι θελουν και να πληρωθουν.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Θυμος προς συγγενεις
    By Ορέστης in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 37
    Last Post: 30-01-2022, 18:55
  2. Ξεκαθαρισμα ρολων.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 08-09-2009, 12:08
  3. Ερωτικά όνειρα με συγγενείς
    By equinox in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 14-02-2008, 19:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •