Συνέχεια και νέα..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    391

    Συνέχεια και νέα..

    Γεια σας και Πάλι παιδιά.
    Εχθές επισκέφτηκα τον ψυχίατρο
    Φαρμακευτική αγωγή δεν μου δώσε.. Για αρχή πάντα.. μιλήσαμε αρκετά του πα ότι κάνω και πως 5 μήνες έχω αλλάξει εντελως τη καθημερινότητα.του είπα ότι ανησυχώ για μένα.με έχασα μέσα στις σκέψεις.. Φυσικά με ρωτούσε για μένα.. Πώς δρω σε αλλά πράγματα.. με ρώτησε για τον υπνο μιας κ τι πρόβλημα μου δεν είναι μόνο οι ώρες που κοιμάμαι. Όσο το πως ξυπνάω.με σκέψεις.
    Για αρχή λοιπόν μιας και του πα ότι στη έχω ήμουν σε μαύρα χαλια με τον καιρό έχω καταφέρει να κοιμάμαι λίγο περισσότερο λίγο πιο ήρεμα..
    Κατέληξε με την πρώτη φορά τουλάχιστον ότι δεν έχω προσπαθήσει ποτέ να το αλλάξω αυτό δηλαδη να διώχνω κάποιες σκέψεις..
    Οπότε για αρχη μου πε δεν χρειάζεται να πάρεις αγωγή .Για αρχή μιλαμε πάντα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by mina2014 View Post
    Γεια σας και Πάλι παιδιά.
    Εχθές επισκέφτηκα τον ψυχίατρο
    Φαρμακευτική αγωγή δεν μου δώσε.. Για αρχή πάντα.. μιλήσαμε αρκετά του πα ότι κάνω και πως 5 μήνες έχω αλλάξει εντελως τη καθημερινότητα.του είπα ότι ανησυχώ για μένα.με έχασα μέσα στις σκέψεις.. Φυσικά με ρωτούσε για μένα.. Πώς δρω σε αλλά πράγματα.. με ρώτησε για τον υπνο μιας κ τι πρόβλημα μου δεν είναι μόνο οι ώρες που κοιμάμαι. Όσο το πως ξυπνάω.με σκέψεις.
    Για αρχή λοιπόν μιας και του πα ότι στη έχω ήμουν σε μαύρα χαλια με τον καιρό έχω καταφέρει να κοιμάμαι λίγο περισσότερο λίγο πιο ήρεμα..
    Κατέληξε με την πρώτη φορά τουλάχιστον ότι δεν έχω προσπαθήσει ποτέ να το αλλάξω αυτό δηλαδη να διώχνω κάποιες σκέψεις..
    Οπότε για αρχη μου πε δεν χρειάζεται να πάρεις αγωγή .Για αρχή μιλαμε πάντα..
    Μπράβο Μίνα! Είναι πολύ καλό που πήρες την απόφαση να πας και να λάβεις βοήθεια.
    Οπότε φαντάζομαι σου είπε ότι δεν σου κάνει καλό να συζητάς επιπλέον αυτές τις σκέψεις γιατί με την συζήτηση τις θρέφεις, αντίθετα πρέπει μόνη σου να προσπαθείς νατις διώχνεις.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    391
    Μου πε ότι όλο αυτό μου χει συμβεί από την υπεραναλυση. Οπότε το μυαλό έχει γίνει πουρές.οκ το ξερα.αλλα να το σταματήσω θέλω..
    Του πα ότι έχω τεράστια αλλεργία στα ψέματα και τρελαίνομαι στη ιδέα να μου χει Πει κάποιο ψεμα.
    Να πω εδώ ότι και πολύ μικρή σε ηλικία το είχα αυτό με τα ψέματα . Όχι ότι δεν έχω πει ψέματα σαν ανθρωπος αλλά με τρελαίνει να μου λένε οι άλλοι και συγκεκριμένα ο σύντροφός μου ..

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    391
    Επίσης είναι πιο ήρεμη τώρα τελευταία.. Μόνο τα πρωίνα με πιάνει θλίψη;Σκέψεις;Μετά συνέρχομαι δεν θέλω όμως άλλο.εχω εξαντλήσει τα αποθέματα μου.

  5. #5
    Miliva21
    Guest
    Μπράβο βρε κοπέλα μου επιτέλους....
    Είδες δεν χρειάστηκε ντε και καλά φαρμακευτική αγωγή.......
    Πήγαινε σε εκείνον καλύτερα οπότε δεν νιώθεις καλά και προσπάθησε να μη βασανίζεις τον εαυτό σου

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    391
    Προς το παρόν πρότεινε να το παλέψω μόνη.καλυτερα είμαι. Δεν θέλω να πάρω χαπια για να κουκουλωσω το πρόβλημα.θελω να το κατανοήσω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by mina2014 View Post
    Προς το παρόν πρότεινε να το παλέψω μόνη.καλυτερα είμαι. Δεν θέλω να πάρω χαπια για να κουκουλωσω το πρόβλημα.θελω να το κατανοήσω.
    το "χωρις χαπια σε πρωτη φαση", το καταλαβαινω.
    αλλα με το "μονη", τι εννοεις;;;
    σε εστειλε σπιτι σου δηλαδη; δεν προτεινε καποια ψυχοθεραπεια με συνεδριες; με κουβεντα με ειδικο;

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    391
    Ε ναι.θα τον ξαναδώ σε 15 ημέρες.

  9. #9
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by mina2014 View Post
    Προς το παρόν πρότεινε να το παλέψω μόνη.καλυτερα είμαι. Δεν θέλω να πάρω χαπια για να κουκουλωσω το πρόβλημα.θελω να το κατανοήσω.
    Κοίταξε δεν είμαι υπέρ της λύσης του να πέρνεις χάπια για το οτιδήποτε ......

    Όμως δεν χρειάζεται να είμαστε και στο άλλο άκρο.....αν δεις ότι βασανίζεσαι από τις σκέψεις σου μπορεί να σου κάνει καλό να πάρεις μια φαρμακευτική αγωγή για λίγο διάστημα.....εξάλλου αυτο είναι κάτι που σου το πυροδότησε ένα γεγονός....οποτε όταν το ξεπεράσεις θα σταματήσεις λογικά και την αγωγή....Δεν πρόκειται να παίρνεις για πάντα χάπια.....νομίζω

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    391
    Το λέει από την άποψη ότι δεν γίνεται να τρελαίνεσαι κάθε φορά που κάτι συμβαίνει.πρεπει να ελέγχεις τον εαυτό σου

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by mina2014 View Post
    Το λέει από την άποψη ότι δεν γίνεται να τρελαίνεσαι κάθε φορά που κάτι συμβαίνει.πρεπει να ελέγχεις τον εαυτό σου
    πολλα "πρεπει" να κανουμε βρε μινα, αλλα αυτο που διαβαζω, ειναι αυτο που λενε σε οποιον εχει προβληματα "ολα στο μυαλο ειναι. βγαλτο απ το μυαλο σου".
    ευχαριστω πολυ!!!
    δεν πας σε γιατρο για να στο πει αυτο. στο λεει κι οποιοσδηποτε ασχετος.
    το θεμα ειναι πως το βγαζεις απ το μυαλο!!!
    αντε ετσι, επειδη σου ειπε "βγαλτο", θα βγει; τοτε δεν θα υπηρχαν ψυχικα ασθενεις. θα τους ελεγαν "βγαλτο απ το μυα,ο σου" και θα γινονταν καλα..

  12. #12
    Miliva21
    Guest
    Καλά εδώ πιάνουμε μια μεγάλη κουβεντα για τους ψυχολόγους και τους ψυχιάτρους και κατά πόσο μπορούν να βοηθήσουν μεσω της γνωστής "κουβεντούλας" που λέγεται ψυχανάλυση.......

    Εμείς εδώ έχουμε κτ σαν "χρέος" να το πω ή όχι δεν μ αρεσει αυτή η λέξη......
    Ενστικτωδώς βσκ θα πω να στέλνουμε αυτόν που έχει κάποιο θέμα που χρειάζεται παραπανω "κουβέντα" στον ειδικό του.....

    Πώς λέμε πχ σου χάλασε το καζανακι πήγαινε στον υδραυλικό....έχεις θέμα πήγαινε στο ψυχολόγο- ψυχίατρο ....

    Τώρα το ποσο βοηθάνε ο καθένας ας κάνει την εκτίμηση του..... Εγώ ας μη γράψω γτ θα φάω και αλλο infraction στο φόρουμ και δεν λεει

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Καλά εδώ πιάνουμε μια μεγάλη κουβεντα για τους ψυχολόγους και τους ψυχιάτρους και κατά πόσο μπορούν να βοηθήσουν μεσω της γνωστής "κουβεντούλας" που λέγεται ψυχανάλυση.......

    Εμείς εδώ έχουμε κτ σαν "χρέος" να το πω ή όχι δεν μ αρεσει αυτή η λέξη......
    Ενστικτωδώς βσκ θα πω να στέλνουμε αυτόν που έχει κάποιο θέμα που χρειάζεται παραπανω "κουβέντα" στον ειδικό του.....


    Πώς λέμε πχ σου χάλασε το καζανακι πήγαινε στον υδραυλικό....έχεις θέμα πήγαινε στο ψυχολόγο- ψυχίατρο ....

    Τώρα το ποσο βοηθάνε ο καθένας ας κάνει την εκτίμηση του..... Εγώ ας μη γράψω γτ θα φάω και αλλο infraction στο φόρουμ και δεν λεει
    η "ψυχαναλυση" , που ειναι μια ΠΟΛΥ μακροχρονη κουβεντουλα, ειναι μια μονο μεθοδος ψυχοθεραπειας.
    υπαρχουν πολλες αλλες μεθοδοι, που αλλες υποστηριζονται λογω αποψης του θεραπευτη, κι αλλες ενδεικνυνται περισσοτερο για καποιο ειδος παθησεων, αλλα για καποιο αλλο, οχι και τοσο.
    πχ, η ψυχαναλυση δεν ενδεικνυται ιδιαιτερα για εμμονες, απ οτι ξερω..

    πραγματι συμβαινει πολυ συχνα, μην πω και ΣΥΝΕΧΕΙΑ να προτεινουμε σε καποιον να απευθυνθει σε ειδικο, κι αυτο γινεται γιατι το φορουμ ειναι μια ομαδα στηριξης ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με την ενδεδειγμενη θεραπεια. δεν την αντικαθιστα.
    κι αυτο παρολο που δειχνει αυτονοητο και υπαρχει και στους ορους, υπαρχει και τοσνιμενο, το επαναλαμβανουμε και συνεχεια, δεν συμβαινει παντα..

    μας λενε τα θεματα τους τοσο συχνα, ατομα που εμφανως πρεπει να συμβουλευτουν ειδικο, αλλα απευθυνονται εδω για θεραπεια.
    αμ ΔΕΝ κανουμε θεραπειες! πως να γινει δηλαδη;
    ετσι, αναγκαζομαστε συνεχεια να θυμιζουμε σε καποιον που εμφανως χρειαζεται βοηθεια ειδικου, οτι ΠΡΩΤΑ εκει πρεπει να απευθυνθει, οσο κι αν το συζηταει εδω.
    και μπορει ο αλλος να λεει οτι δεν θελει θεραπεια, μια γνωμη θελει, στην πραγματικοτητα ομως να θεραπευτει θελει, χωρις να εχει παει σε ειδικο, αλλα συζητωντας εδω...

    τωρα, το ποσοι και ποιοι ειναι αξιολογοι ειδικοι και ρπαματικα βοηθανε αντι να χαντακωνουν, ειναι μεγαλη πληγη και σαφως, δεν μπορουμε να βοηθησουμε σε αυτο.
    ικανοι ειδικοι, υπαρχουν παντως.
    και ανικανοι...

  14. #14
    Miliva21
    Guest
    Δεν διαφωνώ με ότι έγραψες

    Σίγουρα υπάρχουν ικανοί και ανικανοι όπως και υπάρχουν περιπτώσεις ατόμων που βοηθιουνται ή δεν βοηθιουνται από τον ψυχολογο......

    Όπως και περιπτώσεις που ο ψυχίατρος είναι απαραίτητος και η φαρμακευτική αγωγή επίσης......

    Ντάξει ναι, ανάλογα το θρεντ υπάρχουν κάποιοι που απλά θέλουν να ακούσουν μια απάντηση σε ένα θέμα κ να το κουβεντιάσουν όπως θα το κουβεντιαζαν με ένα φίλο τους για παράδειγμα (κυρίως στη ζώνη των σχεσεων) όμως ισχύει ότι και όσοι γράφουν επανειλημμένα για θέματα σχέσεων που αντιμετωπίζουν συνεχώς στη ζωή τους υπάρχει κάπου βαθιά ....θέμα προσωπικότητας ή διαχείρισης των σχέσεων που θέλει θεραπευτική αντιμετώπιση από κάποιον ειδικό....

    Και όντως πολλοί γράφουν εδώ να θεραπευτούν αλλά εμείς εκτός από κουβέντα δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι αλλο

    Δεν αμφισβητώ τις επιστήμες της ψυχιατρικής και της ψυχολογίας θεωρώ ότι έχουν δώσει την εξήγηση σε πολλά φαινόμενα και την αντιμετώπιση σε πολλά προβλήματα (κυρίως η ψυχιατρική)

    Η ψυχολογία πάλι επδ είναι πολυδιαστατος και συνθετος ο ανθρώπινος παράγοντας νομίζω ότι κινείται σε μια πιο αόριστη βάση.....Όχι ότι δεν υπάρχουν προσεγγίσεις και τεχνικές αντιμετωπισης ενός θέματος .....Από προσεγγίσεις αλλο τιποτα......


    το θέμα είναι ότι όποιος θέλει να δοκιμάσει να παρέμβει θεραπευτικά σε τέτοιου είδους θέματα δεν χάνει τπτ να πειραματιστεί με ένα ειδικό και βλέπει...

    Βέβαια έχω διαπιστώσει πως υπάρχουν πολλοί (ψυχολογοι) που άσχετα με την προσέγγιση στην οποια έχουν εξιδεικευτει ...στη τελική δεν θα σου πουν κάτι παραπάνω από ότι θα σου έλεγε ένας καλός φίλος που θέλει το καλό σου και ξερει 5-10 πραγματα απο ψυχολογία ..... Είναι καθαρά δική μου άποψη αυτή....ας συμφωνήσουμε στο ότι ο ειδικός ξέρει ποια είναι η σωστή κατεύθυνση στην οποία πρέπει να κινηθεί για να διαχειριστεί καλύτερα τη κατάσταση αλλα και πάλι είναι μεγάλο θεμα το τελικό αποτέλεσμα και η επίδραση του στον ασθενή

    Κατά τ άλλα εννοείται πως είναι ο ειδικός στον τομέα του και δεν είμαστε εμείς εδώ να αντικαταστησουμε κανένα....

    Εξάλλου και η σχολή εμένα είναι πολύ στενά ταυτισμένη με ψυχολογία και ψυχιατρική παρόλα αυτά έχω κάποιες απόψεις και ενστάσεις Αλλά φυσικά δεν έρχομαι εδώ για να το παίξω ψυχολογος

  15. #15
    Miliva21
    Guest
    Και επδ αυτό είναι το θέμα της Μίνας και κάναμε μια πιο αόριστη και γενική κουβέντα

    Επανέρχομαι και θεωρώ πως καλά έκανε και πήρε τη γνώμη ψυχιατρου...Και προσωπικά πιστεύω ότι αν βασανίζεται από σκέψεις και αν της το συστήνει ο γιατρός της ...Η φαρμακευτική αγωγή θα μπορούσε να τη βοηθήσει πιο δραστικά και εύκολα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. συνεχεια
    By katerina1974 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 10-08-2017, 09:26
  2. Με αποκλείουν συνέχεια.
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1629
    Last Post: 25-03-2017, 20:02
  3. η συνέχεια
    By someone in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 15-05-2010, 23:26
  4. ΣΥΝΕΧΕΙΑ 3
    By ΝΕΦΕΛΗ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 05-03-2009, 15:24
  5. Πεινάω συνέχεια, help!
    By toutou in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 45
    Last Post: 01-03-2008, 20:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •