Φόβος για ΣΚΠ!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Φόβος για ΣΚΠ!!!

    Καλημέρα σε όλα τα μέλη!Εδώ και 12 μερες περίπου έχω διάχυτους πόνους σε όλο το σώμα,κυριολεκτικά απο το κεφάλι μέχρι τις πατούσες!Δεν μπορώ με τίποτα να ησυχάσω,νομίζω οτι κάτι σοβαρό έχω και εκτός από αυτό επηρεάζει την καθημερινότητα μου γιατί δεν μπορώ να γυμναστώ και να λειτουργήσω σωστά.Διάβασα στο ίντερνετ για την σκλήρυνση κατά πλάκας και τα συμπτώματα της και εχω τρομοκρατηθεί,διότι αναφέρει έντονους μυοσκελετικούς πόνους,όπως έχω εγώ.Εχω κατάθλιψη με γενικευμένη αγχώδης διαταραχή και νοσοφοβια.Παλαιοτερα ειχα και κρίσεις πανικού αλλά δόξα το θεό είμαι χωρίς κρίση πάνω από 3 χρόνια.Αυτή τη στιγμή παίρνω αγωγή με αντικαταθλιπτικα(seroxat,anafril) και ζαναξ.Είμαι 32 ετών και ταλαιπωρουμαι απο τα 22 μου με τις κρίσεις πανικού αρχικά και την νοσοφοβια.Δεν θα αναφερθώ στις αμέτρητες εξετάσεις που έχω κάνει,όπως και τις επισκέψεις σε γιατρούς και επείγοντα νοσοκομείων,έχω χάσει το μέτρημα.Πάντα οι εξετάσεις έβγαιναν φυσιολογικές και οι γιατροί μου έλεγαν άγχος και ψυχοσωματικα.Υπαρχει κάποιος/α που να έχει/είχε τέτοια συμπτώματα?Αν επισκεφτώ νευρολόγο πιστεύετε θα βοηθήσει?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    42
    Εγω!!Εναμιση μηνα με πονοκεφαλο και ζαλαδα...απειρες εξετασεις ολοι οι γιατροι λενε αγχος...εμμονη κ εγω με σκπ εχω ξεσκονισει το διαδυκτιο...Να πας σε νευρολογο να πεις τις ανησυχιες σου ομως πρεπει να βοηθησεις τον εαυτο σου και εσυ!Ποιος μιλαει τωρα...προσπαθω καθε μερα να πεισω τον εαυτο μου πως δεν εχω τιποτα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Καλημέρα σε όλα τα μέλη!Εδώ και 12 μερες περίπου έχω διάχυτους πόνους σε όλο το σώμα,κυριολεκτικά απο το κεφάλι μέχρι τις πατούσες!Δεν μπορώ με τίποτα να ησυχάσω,νομίζω οτι κάτι σοβαρό έχω και εκτός από αυτό επηρεάζει την καθημερινότητα μου γιατί δεν μπορώ να γυμναστώ και να λειτουργήσω σωστά.Διάβασα στο ίντερνετ για την σκλήρυνση κατά πλάκας και τα συμπτώματα της και εχω τρομοκρατηθεί,διότι αναφέρει έντονους μυοσκελετικούς πόνους,όπως έχω εγώ.Εχω κατάθλιψη με γενικευμένη αγχώδης διαταραχή και νοσοφοβια.Παλαιοτερα ειχα και κρίσεις πανικού αλλά δόξα το θεό είμαι χωρίς κρίση πάνω από 3 χρόνια.Αυτή τη στιγμή παίρνω αγωγή με αντικαταθλιπτικα(seroxat,anafril) και ζαναξ.Είμαι 32 ετών και ταλαιπωρουμαι απο τα 22 μου με τις κρίσεις πανικού αρχικά και την νοσοφοβια.Δεν θα αναφερθώ στις αμέτρητες εξετάσεις που έχω κάνει,όπως και τις επισκέψεις σε γιατρούς και επείγοντα νοσοκομείων,έχω χάσει το μέτρημα.Πάντα οι εξετάσεις έβγαιναν φυσιολογικές και οι γιατροί μου έλεγαν άγχος και ψυχοσωματικα.Υπαρχει κάποιος/α που να έχει/είχε τέτοια συμπτώματα?Αν επισκεφτώ νευρολόγο πιστεύετε θα βοηθήσει?
    Είναι πολύ πιθανό, οι μυοσκελετικοι πόνοι να προέρχονται από την χρήση των αντικαταθληπτικων. Είχα και εγώ τέτοιους πόνους όταν τα ξεκίνησα που πέρασαν μετά από κάποιο διάστημα, και μετά σε εντονότερο βαθμό, όταν τα διεκοψα για 3 μήνες συνέχεια, μέχρι να σταματήσουν και πάλι!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    7
    Δε χρειάζεται να σε τρομάζει η σκλήρυνση κατά πλάκας φίλε μου αν και δεν πιστεύω καθόλου πως αυτό σου συμβαινει. Αν είχες σκλήρυνσηη θα είχες μουδιάσματα και όχι πόνους, μπορώ να στο πω σχεδόν με σιγουριά.

  5. #5
    Πόσο σας καταλαβαίνω παιδιά! Μόνο που εγώ έχω εμμονή με τον καρκίνο.. με το παραμικρό σκέφτομαι πως έχω καρκίνο δεν ηρεμώ καθόλου..

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 08:20
  3. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 16:17
  4. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12
  5. φοβος
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 115
    Last Post: 20-06-2009, 23:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •