Ψάχνω να βρω κοπέλα που να έχει φοβία ταξιδίων (ιδιαίτερα με αεροπλάνα).
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    3

    Ψάχνω να βρω κοπέλα που να έχει φοβία ταξιδίων (ιδιαίτερα με αεροπλάνα).

    Καλησπέρα ,

    Είμαι ο Βασίλης και υποφέρω εδώ και χρόνια απο διάφορες φοβίες , μια εξ αυτών η φοβία για ταξίδια με φίλους και παρέες.
    Είμαι 36 ετών και πάσχω και από κατάθλιψη. Θα ήθελα να γνωρίσω απο κοντά κοπέλα κατα προτίμηση μικρότερης ηλικίας απο εμένα για να ανταλλάξουμε απόψεις και να αλληλοβοηθηθούμε.

    Αισθάνομαι πολύ μοναξιά και κάθε φορά που βρίσκομαι σε παρέες που μιλάνε για ταξίδια και εκδρομές αισθάνομαι μια μαχαιριά στην καρδιά λόγω της φοβίας μου να το πράξω και εγώ. Δυστυχώς όσο περνάνε τα χρόνια αισθάνομαι ολο και πιο εγκλωβισμένος στους φόβους μου και θέλω να δώσω και να πάρω βοήθεια από κάποια που θα καταλαβαίνει το προβλημά μου το οποίο θέλω να ξεπεράσω.

    Έχω απευθυνθεί και σε ψυχολόγους και ψυχιάτρους αλλά κανένας δεν μπόρεσε να μου δώσει πραγματική λύση.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Στην αρχή το έχεις λίγο γενικά... Φόβος για ταξίδια με φίλους... Μετά το κάνεις πιο ειδικό και αναφέρεσαι σε ταξίδια με αεροπλάνα... Τέλος, συμπεριλαμβανεις ότι είσαι παθών τής κατάθλιψης και ίσως εκεί να οφείλεται η φοβία σου....

    Γιατί δεν κάνεις σιγά σιγά κανένα ταξίδι πρώτα με αμάξι και μετά να ψάξεις εναλλακτικές αντί με αεροπλάνο να πας κάπου πιο κοντά ή με καράβι;;

  3. #3
    Miliva21
    Guest
    Καλά το αεροπλάνο και γω το ψιλοσκεφτομαι και δν έχω ούτε κατάθλιψη ούτε φοβία με ταξίδια...

    Μα καλά οι φιλοι σου από ταξιδιωτικό γραφείο είναι όλοι και μιλάνε συνέχεια για εκδρομές και ταξίδια ; χαχα

    Λοιπόν θα μπορούσες ίσως να αρχιζεις να το ξεπερνάς με απλά πράγματα δεν χρειάζεται πχ εφόσον φοβάσαι τα αεροπλάνα να μπεις σε αεροπλάνο.. Κάνε πρώτα κάνα ταξίδι με αυτοκίνητο...

    Θα βρεις μέλη να ταυτιστείς εδώ πιστεύω
    Καλή συνέχεια!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εγω φοβαμαι τα μπαλκονια.οτι θα πεσουν.δυσκολα βγαινω σε μπαλκονι..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Bill13 View Post
    Καλησπέρα ,

    Είμαι ο Βασίλης και υποφέρω εδώ και χρόνια απο διάφορες φοβίες , μια εξ αυτών η φοβία για ταξίδια με φίλους και παρέες.
    Είμαι 36 ετών και πάσχω και από κατάθλιψη. Θα ήθελα να γνωρίσω απο κοντά κοπέλα κατα προτίμηση μικρότερης ηλικίας απο εμένα για να ανταλλάξουμε απόψεις και να αλληλοβοηθηθούμε.

    Αισθάνομαι πολύ μοναξιά και κάθε φορά που βρίσκομαι σε παρέες που μιλάνε για ταξίδια και εκδρομές αισθάνομαι μια μαχαιριά στην καρδιά λόγω της φοβίας μου να το πράξω και εγώ. Δυστυχώς όσο περνάνε τα χρόνια αισθάνομαι ολο και πιο εγκλωβισμένος στους φόβους μου και θέλω να δώσω και να πάρω βοήθεια από κάποια που θα καταλαβαίνει το προβλημά μου το οποίο θέλω να ξεπεράσω.

    Έχω απευθυνθεί και σε ψυχολόγους και ψυχιάτρους αλλά κανένας δεν μπόρεσε να μου δώσει πραγματική λύση.
    Εισαι ντοπρος και ξεκαθαρος!τολες στα ισια οτι ενδιαφερεσαι να βρεις θυλικια, να ζευγαρωνεις ! Σε σχεση με αλλους που αρχιζουν τις αμπελοφιλοσοφιες εσυ φερεσαι αντρικια κι σωστα. Εκει πυ μπερδευεις ειναι εαν ειναι πιο σημαντικος ο λογος να πατε με αροπλανο η αν ειναι καθε αυτου ο σκοπος.
    Διοτις τα αεροπορικα δυστηχυματα εχουν αυξιθει παρα πολυ τα τελευταια 2 χρονια λογο του οτι εχει πεσει πολυ το κοστος, εχουν μπει μεσα εταιρειες αμφιβολου αξιοπηστειας κι για να κανουν φτηνες τιμες κοβουν απο ανταλακτικα κι απο ελεγχους. Ασε που οι πηλοτοι πλεον ειναι αρκετοι κι απο χωρες της Ασιας , λογο της παγκοσμιοποιησης , και εναι φτηνοτεροι!!
    Αρα καλα κανεις κι τα φοβασαι, ασε που κι να επιβηωσεις απο πτωση το δερμα σου και η σαρκα σου θα εχει τελειως αληωθει απο την ζεστη της κυροζινης.
    Ασε που υπαρχει κι ο καταραμενος νομος της αρνιτικης ελκτικηςαυρας! δλδη οταν ενας ανθρωπος φοβαται παρα πολυ κατις, η αυρα του το ελκυει, αρα μπορει πολυ πιο πηθανα να συμβει σε αυτον το ατυχημα παρα σε καποιον που δεν το σκεφτετε

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Μπράβο στο παιδί!!! Είναι ντόμπρος και ειλικρινής..... Έγραψε επ ακριβώς

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Εισαι ντοπρος και ξεκαθαρος!τολες στα ισια οτι ενδιαφερεσαι να βρεις θυλικια, να ζευγαρωνεις ! Σε σχεση με αλλους που αρχιζουν τις αμπελοφιλοσοφιες εσυ φερεσαι αντρικια κι σωστα. Εκει πυ μπερδευεις ειναι εαν ειναι πιο σημαντικος ο λογος να πατε με αροπλανο η αν ειναι καθε αυτου ο σκοπος.
    Διοτις τα αεροπορικα δυστηχυματα εχουν αυξιθει παρα πολυ τα τελευταια 2 χρονια λογο του οτι εχει πεσει πολυ το κοστος, εχουν μπει μεσα εταιρειες αμφιβολου αξιοπηστειας κι για να κανουν φτηνες τιμες κοβουν απο ανταλακτικα κι απο ελεγχους. Ασε που οι πηλοτοι πλεον ειναι αρκετοι κι απο χωρες της Ασιας , λογο της παγκοσμιοποιησης , και εναι φτηνοτεροι!!
    Αρα καλα κανεις κι τα φοβασαι, ασε που κι να επιβηωσεις απο πτωση το δερμα σου και η σαρκα σου θα εχει τελειως αληωθει απο την ζεστη της κυροζινης.
    Ασε που υπαρχει κι ο καταραμενος νομος της αρνιτικης ελκτικηςαυρας! δλδη οταν ενας ανθρωπος φοβαται παρα πολυ κατις, η αυρα του το ελκυει, αρα μπορει πολυ πιο πηθανα να συμβει σε αυτον το ατυχημα παρα σε καποιον που δεν το σκεφτετε
    Μπράβο Γιώργο! Του δώσες πολλά επιχειρήματα ώστε να ξεπεράσει την φοβία του με τα αεροπλάνα!!! Καταπληκτική ιδέα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Bill13 View Post
    Καλησπέρα ,

    Είμαι ο Βασίλης και υποφέρω εδώ και χρόνια απο διάφορες φοβίες , μια εξ αυτών η φοβία για ταξίδια με φίλους και παρέες.
    Είμαι 36 ετών και πάσχω και από κατάθλιψη. Θα ήθελα να γνωρίσω απο κοντά κοπέλα κατα προτίμηση μικρότερης ηλικίας απο εμένα για να ανταλλάξουμε απόψεις και να αλληλοβοηθηθούμε.

    Αισθάνομαι πολύ μοναξιά και κάθε φορά που βρίσκομαι σε παρέες που μιλάνε για ταξίδια και εκδρομές αισθάνομαι μια μαχαιριά στην καρδιά λόγω της φοβίας μου να το πράξω και εγώ. Δυστυχώς όσο περνάνε τα χρόνια αισθάνομαι ολο και πιο εγκλωβισμένος στους φόβους μου και θέλω να δώσω και να πάρω βοήθεια από κάποια που θα καταλαβαίνει το προβλημά μου το οποίο θέλω να ξεπεράσω.

    Έχω απευθυνθεί και σε ψυχολόγους και ψυχιάτρους αλλά κανένας δεν μπόρεσε να μου δώσει πραγματική λύση.
    Φίλε μου απ οτι καταλαβαίνω το πρόβλημα σου δεν περιορίζεται στα αεροπλάνα που οκ, αν δεν έχεις ένα επάγγελμα που να απαιτεί συχνά ταξίδια στο εξωτερικό , δεν είναι και τίποτα σπουδαίο, απλά δεν ταξιδεύεις με αεροπλάνο, αλλά εσύ μας λες πως έχεις γενικότερα θέμα με τα ταξίδια. Φαντάζομαι σε αγχώνει η διαδικασία, κάνεις αρνητικές σκέψεις ότι κάτι κακό θα συμβεί κτλ κτλ. Αυτό είναι πολύ περιοριστικό για την ζωή σου προφανώς.
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί θες να βρεις κοπέλα που να έχει την ίδια φοβία. Λες πως θες να ξεπεράσεις τις φοβίες σου. Ο μόνος τρόπος για να ξεπεράσει κανείς τις φοβίες του, όποιες κι αν είναι, είναι να εκτεθεί σε αυτές. Αν και η κοπέλα που θα βρεις έχει τιςίδιες φοβίες πώς θα τις ξεπεράσεις;;; Το πιο πιθανό είναι να κλειστείτε σε ένα σπίτι και να μην μετακινηθείτε ποτέ. Το αντίθετο πρέπει να κάνεις! Να συναναστρέφεσαι με ανθρώπους που δεν έχουν τέτοιες φοβίες ώστε σιγά σιγά να το ξεπεράσεις κι εσύ.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Φίλε μου απ οτι καταλαβαίνω το πρόβλημα σου δεν περιορίζεται στα αεροπλάνα που οκ, αν δεν έχεις ένα επάγγελμα που να απαιτεί συχνά ταξίδια στο εξωτερικό , δεν είναι και τίποτα σπουδαίο, απλά δεν ταξιδεύεις με αεροπλάνο, αλλά εσύ μας λες πως έχεις γενικότερα θέμα με τα ταξίδια. Φαντάζομαι σε αγχώνει η διαδικασία, κάνεις αρνητικές σκέψεις ότι κάτι κακό θα συμβεί κτλ κτλ. Αυτό είναι πολύ περιοριστικό για την ζωή σου προφανώς.
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί θες να βρεις κοπέλα που να έχει την ίδια φοβία. Λες πως θες να ξεπεράσεις τις φοβίες σου. Ο μόνος τρόπος για να ξεπεράσει κανείς τις φοβίες του, όποιες κι αν είναι, είναι να εκτεθεί σε αυτές. Αν και η κοπέλα που θα βρεις έχει τιςίδιες φοβίες πώς θα τις ξεπεράσεις;;; Το πιο πιθανό είναι να κλειστείτε σε ένα σπίτι και να μην μετακινηθείτε ποτέ. Το αντίθετο πρέπει να κάνεις! Να συναναστρέφεσαι με ανθρώπους που δεν έχουν τέτοιες φοβίες ώστε σιγά σιγά να το ξεπεράσεις κι εσύ.
    Γενικώς εχω ταξιδέψει στο παρελθόν με αεροπλάνα και όλα τα μέσα απλά επειδή το καλοκαίρι πήγα με την πρώην μου διακοπές στην Πάργα με το αυτοκίνητο έπαθα κρίση πανικού το πρώτο βράδυ και μετά είχα όλες τις μέρες χάλια διάθεση και το μόνο που σκεπτόμουν ήταν πως και πότε θα γυρίσω σπίτι. Με χώρισε κανα μήνα αργότερα γιατί δεν μπορούσε να καταλάβει τις φοβίες μου. Τα πράγματα αυτήν την στιγμή είναι τραγικά για μένα με βαρία κατάθλιψη, αυτοκτονικές σκέψεις και για αυτό θέλω να γνωρίσω κοπέλα που θα μπορεί να με καταλάβει για να το ξεπεράσω. Έχω κάποιους φίλους που με στηρίζουν αλλά το θέμα μου είναι με το αντίθετο φύλο κυρίως , εξού και το post. Δεν ενδιαφέρομαι για σχέση απαραίτητα απλά ανταλλαγή απόψεων και αλληλοβοήθειας σε ένα κοινό πρόβλημα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μα αν έχεις βαριά κατάθλιψη κι αυτοκτονικές τάσεις, το θέμα είναι πολύ πιο σύνθετο βρε Μπιλ, αν γνωρίσεις μία με φοβία στα ταξίδια πως είσαι σίγουρος ότι θα βοηθηθείς;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,263
    Quote Originally Posted by Bill13 View Post
    Γενικώς εχω ταξιδέψει στο παρελθόν με αεροπλάνα και όλα τα μέσα απλά επειδή το καλοκαίρι πήγα με την πρώην μου διακοπές στην Πάργα με το αυτοκίνητο έπαθα κρίση πανικού το πρώτο βράδυ και μετά είχα όλες τις μέρες χάλια διάθεση και το μόνο που σκεπτόμουν ήταν πως και πότε θα γυρίσω σπίτι. Με χώρισε κανα μήνα αργότερα γιατί δεν μπορούσε να καταλάβει τις φοβίες μου. Τα πράγματα αυτήν την στιγμή είναι τραγικά για μένα με βαρία κατάθλιψη, αυτοκτονικές σκέψεις και για αυτό θέλω να γνωρίσω κοπέλα που θα μπορεί να με καταλάβει για να το ξεπεράσω. Έχω κάποιους φίλους που με στηρίζουν αλλά το θέμα μου είναι με το αντίθετο φύλο κυρίως , εξού και το post. Δεν ενδιαφέρομαι για σχέση απαραίτητα απλά ανταλλαγή απόψεων και αλληλοβοήθειας σε ένα κοινό πρόβλημα.
    παιρνεις καποια αγωγη ηε χεις εγκαταλειψει τις προσπαθειες ψυχοθεραπειας;
    αφου δεν ενδιαφερεσαι για σχεση απαραιτητα, γιατι αναζητας κοπελα κι οχι αγορι;
    σου ειπε κανεις οτι οι κοπελες δρουν θεραπευτικα στις φοβιες;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,263
    δεν καταλαβαινω γιατι καποιος απομονωνεται επειδη φοβαται τα ταξιδια. υπαρχουν απειρες δραστηριοτητες για παρεες, στην πολη που ζεις.
    σε αυτην την φαση, μην ακολουθεις στα ταξιδια. αλλα εχει ΠΟΛΛΑ αλλα πραγματα να κανετε.
    μαλλον η βαρια καταθλιψη που περιγραφεις ειναι σοβαροτερο θεμα και οχι τα ταξιδια..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,263
    Quote Originally Posted by boo View Post
    εγω φοβαμαι τα μπαλκονια.οτι θα πεσουν.δυσκολα βγαινω σε μπαλκονι..
    παντως οταν γινεται σεισμος, μην βγαινεις στα μπαλκονια. οντως, πεφτουν πρωτα...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    παιρνεις καποια αγωγη ηε χεις εγκαταλειψει τις προσπαθειες ψυχοθεραπειας;
    αφου δεν ενδιαφερεσαι για σχεση απαραιτητα, γιατι αναζητας κοπελα κι οχι αγορι;
    σου ειπε κανεις οτι οι κοπελες δρουν θεραπευτικα στις φοβιες;
    Έχω φίλους και φίλες που μου εχούν σταθεί απλά ψάχνω κοπέλα που να έχει το ίδιο πρόβλημα καθώς πιστεύω οτι θα με βοηθήσει και θα την βοηθήσω και γω απ την πλευρά μου να λύσουμε τους φόβους μας με κοινή στόχευση. Αν προκύψει και σχέση από αυτήν τημ φιλία ακόμα καλύτερα απλά θεώρω οτι μια κοπέλα θα μπορέσει να με σπρώξει πιο εύκολα στην προσπάθεια απο εναν άντρα-φίλο.

    btw to facebook μου για όποια επιθυμεί ειλικρινά να βοηθήσει ειναι vassilis liatis ας με κανει add.

Similar Threads

  1. Η κοπέλα μου έχει κατάθλιψη
    By dchatz in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 29-12-2015, 16:31
  2. Replies: 30
    Last Post: 08-12-2015, 01:43
  3. ψαχνω κοπελα
    By ektoplasm in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 09-08-2011, 04:06
  4. Η κοπέλα μου μάλλον έχει ΟΔΠ.
    By ifiwasadog in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 58
    Last Post: 29-07-2007, 15:13
  5. Τι έχει η κοπέλα μου;
    By relative-x in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 46
    Last Post: 25-05-2007, 14:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •