ΑΠΟΒΟΛΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    6

    ΑΠΟΒΟΛΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

    Σήμερα ο γιος μου πηρε 2ήμερη αποβολη.
    Ειμαι πολυ στεναχωρημενη με αυτό το γεγονος και θελω να του το δειξω.
    Σκεφτηκα να μην του μιλαω για λιγες μέρες αλλά ...ελεος, παιδι μου ειναι δεν θα το αντεξω.
    Σκεφτηκα να του μιλησω ήρεμα για το γεγονος αλλα και τοσο καιρο με τη συζητηση ,εβγαλα κατι?
    Σκεφτηκα να τον μαλωσω αλλα δεν ειμαι θυμωμενη...στεναχωρημενη ειμαι που με απογοήτευσε....ΠΩΣ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΩΣΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ?????????

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    γιατι σε απαγοητευσε???

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    6
    Μου έλεγε ψέματα για τον λογο για τον οποίο αποβληθηκε, γιατι το οτι εχει ξαναπαει στο γραφειο του διευθυντή και ως και χθες κοροιδευε αλλα παιδια τα οποια ειχαν τιμωρηθει και μου εκρυβε τα δικα του.
    Με απογοητευσε γιατι του εχω δειξει εμπρακτα οτι μπορει να μου το λεει οταν κατι δεν παει καλα κι αυτος ...μονο ψεματα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Τα παιδιά ποτέ δεν κάνουν κάτι επειδή είναι ‘‘κακά‘‘ ή αχάριστα ή ο,τιδηποτε άλλο. Σίγουρα υπάρχει λόγος. Με τη συζήτηση θα ανακαλύψεις το λόγο. Ακόμα και αν σου φαίνετε ασήμαντος γιαυτον ειναι σημαντικό. Για παράδειγμα γιατί φοβόταν να σου πει την αλήθεια; Μηπως καποια στιγμή σου την είχε πει και σαν γονιός, χωρις να έχεις κακές προθέσεις, τον μάλωσες; Αυτό μπορει να του έχει μείνει..Μήπως ήταν κάτι παροδικό και δε θα το ξανακάνει; Όλα τα παιδιά έχουν πει ψέμματα στους γονείς τους..Μερικές φορές απλα για να το κάνουν και ίσως για να νιώσουν ανεξάρτητα. Το σημαντικό είναι να μην αντιδράσεις υπερβολικά. Γιατί τοτε θα σου ξαναπεί σίγουρα ψεμματα. Το θυμάμαι και απο δική μου εμπειρία..Οταν σαν παιδί έλεγα ψέμματα ο πατερας μου αντιδρουσε υπερβολικα. Δε με χτυπουσε βεβαια, αλλα ειτε εδειχνε απογοητευμενος ειτε φώναζε. Ε λοιπον, ήταν ο μονος ανθρωπος στον οποιο συνεχιζα να λεω ψεμματα. Αυτα στα λεω μονο και μονο γιατι πιστευω πως οι προσωπικες εμπειριες ειναι βοηθητικες. Δεν ειναι κατι τρομερο.Σημασια έχει αν θα τον στηριζεις, θα τον καθοδηγείς (χωρις κηρύγματα), και πανω απο ολα να τον ΑΚΟΥΣ..ειδικα αν ειναι έφηβος..Η διακριτικη παρουσια των γονιων ειναι πολυ σημαντικη στην εφηβεία.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    6
    evath....
    επειδη μεχρι τωρα εχουμε μια πολυ καλη σχεση γι αυτο και δεν ξερω τι να κανω.
    Και εγω πιο καλη λυση βλεπω την συζητηση αλλα απο την αλλη σκεφτομαι μηπως αν δεν του δωσω την εκταση που πρεπει ισως να σκεφτει οτι \"δεν εγινε και τιποτα\" και να το ξανακανει. Κι οταν λεω εκταση στην συγκεκριμενη περιπτωση εννοω να φανώ αυστηρη σαν μητερα, αλλα και απο την αλλη το μονο που πραγματικα θελω ειναι να τον παρω αγγαλια γιατι ξερω οτι όταν τον πηγαν στο γραφειο φοβηθηκε, σιγουρα θα φοβηθηκε και για την δικη μου αντιδραση όταν θα το μαθαινα και πραγματικα θελω να τον καθησυχασω και να του πω πως ενα μεμονομενο γεγονος ήταν και...ο.κ , αλλα φοβαμαι πως να το πω?...μην παρει θαρρος ?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Ο λόγος για τον οποίο πήρε την αποβολή είναι σοβαρός? Ή μήπως ήταν υπερβολική η τιμωρία από πλευράς του διευθυντή? Εννοώ, άλλο είναι αν τον έπιασαν να καπνίζει πχ 13 ετών στην τουαλέτα, άλλο αν τον έπιασαν να αντιγράφει, να συμμετέχει σε συμμορία εις βάρος ενός μειονεκτικού παιδιού, άλλο αν κορόιδευε τη δασκάλα. Μπορεί πχ αν η δασκάλα είναι ψωνάρα και την κορόιδευε να είχε δίκιο το παιδί.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Καταρχήν συζητήστε το περιστατικό. Γιατί πήρε αποβολή κτλ.
    Να είσαι ήρεμη, μη φωνάζεις. Ρωτα τον αν καταλαβε οτι εκανε λαθος και οτι τα λαθη εχουν συνεπειες. Βασικά δε ξερω το λογο που πηρε την αποβολη οποτε δε μπορω να σου πω πολλα. Δηλαδη ηταν κατι σοβαρο ή οι καθηγητες ηταν υπερβολικοι; Μηπως τον παρεσυραν κτλ. Ο πραγματικος λογος κανει την διαφορά και δε μπορω να σου προτεινω κατι αν δεν το ξερω. Δηλαδη άλλο να ηταν βλακεια των καθηγητών και άλλο να εκανε κατι πολύ σοβαρο, οπως να χτυπησε ενα παιδί. Η αντιμετωπιση εξαρταται απο το τι πραγματικά εγινε. Σε καθε περιπτωση να εισαι ήρεμη και να το αντιμετωπισεις κυριως με συζητηση. Φωνες, υπερβολικές τιμωρίες κτλ μονο κακο θα κανουν. Απο την αλλη μην δειξεις αδιαφορια και οτι δεν εγινε τιποτα και να πας και να του παρεις και δωρο. Ολα με μετρο.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    6
    ο λογος ήταν γελοιος .
    Παίζαν με τον κολλητο του , κανανε οτι παλευουν και ο καθηγητης νομιζε οτι τσακωνοντουσαν...βλακειες!
    Δεν με πειραξε τι εγινε , με πειραζει που δεν με εμπιστευτηκε και μου ελεγε και μενα οτι πήγε να τον σηκωσει, δεν παλευαν, κ.τ.λ
    Με πειραξε και για τις προηγουμενες φορες που δεν μου ειχε πει τιποτα και μου το εκρυβε
    Αχ! Χριστε μου μηπως ειμαι υπερβολικά....υπερβολική?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    δηλαδη το ολο θεμα ειναι επειδη παιξαν και λιγο ξυλο στο σχολειο;για τι ταξη μιλαμε;α και κατι ακομα,οσο και να θελεις να εχεις τον ΠΛΗΡΗ ελεγχο στο παιδι σου δεν θα το καταφερεις γιατι ειναι μια διαφορετικη προσωπικοτητα απο σενα,με δικες του σκεψεις.αυτο πρεπει αν το χωνεψεις.και τι το κακο να παρει και μια αποβολη για καβγα,που μαλλον ηταν αληθινος,σιγα.δεν σκοτωσε και κανεναν.ουτε αυτο σημαινει πως θα γινει το χειροτερο μελος της κοινωνιας.ηρεμισε λιγακι,τρομαξε τον και λιγακι να μη μαλωνει και την αλλη βδομαδα δεν θα το θυμαται κανενας

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Πιστεύω πως δε χρειαζεται να κανεις τιποτα. Απλα συζητηστε το. Βλακεια του διευθυντη ηταν. Μη τον μαλωσεις. Πες του ηρεμα να σε εμπιστευεται και αποδειξε του οτι μπορει να το κανει. Ειναι πολυ σημαντικο αυτό. Αν του αποδειξεις οτι μπορει να σε εμπιστευεται θα σας γλιτωσει απο πολλα στο μελλον. Ισως μπορει και να σε δοκιμαζε. Ο,τι και να ναι, δεν ειναι κατι σοβαρο και μην αγχωνεσαι. Παιδί είναι. Τα παιδιά δοκιμάζουν διάφορες συμπεριφορές και απο την αντιμετωπιση των γονιών εξαρτάται ποιες απο αυτές θα παραμεινουν. Απλα μιληστε ήρεμα, ρωτα τον γιατι δε σε εμπιστευτηκε και πες του αλλη φορα να σε εμπιστευεται γιατι εσυ παντα θα τον στηριζεις. Και ακομα και αν κανει λαθη εσυ θα εισαι διπλα του. Ακουσε οσα εχει να πει ο ιδιος. Να τον ακους πραγματικα και οχι να κανεις κήρυγμα: ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. Επίσης, όλα τα παιδιά έχουν κρύψει πράγματα απο τους γονείς τους, οσο καλοι και να είναι οι γονείς. Το κανουν απο την ανάγκη τους να ανεξαρτητοποιηθούν. Δεν είναι καν φυσιολογικό να λενε τα παντα στους γονείς τους. Το θεμα είναι οι γονεις να κερδισουν την εμπιστοσυνη τους, ωστε αν τους συμβει κατι σοβαρο να τους μιλησουν χωρις να φοβουνται.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    6
    Ευχαριστω,ευχαριστω,ευχαρι στω....
    μαλλον το είχα μεγαλοποιήσει στο μυαλό μου (νομιζα οτι ήρθε το τελος του κοσμου!!):)
    Ναι, σιγουρα δεν θα γίνει κακός ανθρωπος επειδη πήρε μια αποβολή στην πρωτη γυμνασίου.
    Ναι, σίγουρα όλα τα παιδια λενε ψεματα στους γονεις τους καποια στιγμη...οσο καλοι γονεις κι αν ειναι.
    είχα θολώσει ,δεν μπορουσα να τα σκεφτώ μόνη μου....ευχαριστω!!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    Εγώ είχα βγάλει σουγια στο μάθημα και δεν πήρα αποβολή.ΛΟΛ!:D.Αλλά με είχε εκνευρίσει ενα παιδί που του έλεγα να σταματήσει και δεν σταμάταγε να με ενοχλεί στο μαθημα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Orion, αν ήμουν εγώ διευθυντής στο σχολείο σου δεν θα σου είχα δώσει όύτε 2ήμερη ούτε 6ήμερη. Για πάντα θα σε εδιωχνα από το σχολείο να έβρισκες άλλο. Μόνο αυτό τσούζει πραγματικά. Λυπάμαι πολύ που είχες αυτό το αξεσουάρ στο σχολείο.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    73
    βασιλακακη, πραγματικα ελεος. ειμαστε σοβαροι ρε παιδια? και το συζητατε κιολας! επειδη το παιδι εφαγε αποβολη και σου ειπε ψεματα κανεις ετσι και μπενεις και σε δημοσιο φορουμ και γραφεις?? κανονικα θα επρεπε να χαιρεσαι γιατι αυτο ειναι το φυσιολογικο. ολα τα παιδια θα πουν ψεματα και απορω, μηπως καποιος αλλος εχει προβλημα και χρειαζετε ψυχολογο? φιλικα παντα

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by AWE

    κανεις ετσι και μπενεις και σε δημοσιο φορουμ και γραφεις??

    γιατι να μην γραψει???
    ο καθενας μας μπορει να εχει μια ανησυχια που σε εμενα μπορει να φαινεται απλη αλλα για τον αλλο βουνο....


    Πολυ συνηθισμενο ζητημα.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •