ΤΟ ΠΛΗΘΩΡΙΚΟ ΜΟΥ ΒΑΣΑΝΟ ''ΕΓΩ''
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    1

    ΤΟ ΠΛΗΘΩΡΙΚΟ ΜΟΥ ΒΑΣΑΝΟ ''ΕΓΩ''

    Καλησπέρα,
    βασανίζομαι από το 2005 με τα 30κιλά που πήρα. Οι λόγοι ήταν περισσότερο ψυχολογικοί (λόγω προβλημάτων στη δουλειά) και η αγάπη μου για τα γλυκά. Από τότε νιώθω ότι έχω χάσει πολλά πράγματα στη ζωή μου και έχω αλλάξει . Μπορεί να μου πει κάποιος πως γίνεται να αγαπάς τον εαυτό σου και να μην τον προσέχεις; πως γίνεται να ξέρεις ότι χάνοντας τα κιλά που σε δυσκολεύουν στην καθημερινότητά σου, θα ζεις καλύτερα και να παρατάς τις επαναλαμβανόμενες προσπάθειες στη μέση; Αυτή τη στιγμή είμαι 109 κιλά και το ύψος μου είναι 1,75. Νομίζω ότι θα σκάσω σαν μπαλόνι. Όσοι με βλέπουν μου λένε ότι δεν φαίνονται τα κιλά μου επειδή είμαι ψηλή αλλά εγώ τα νιώθω στη ψυχή και στο σώμα μου. Αυτή τη βδομάδα έχω άδεια, σκεφτόμουν να πάω στο γυμναστήριο , δεν ξεκουνήθηκα. ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΕ ΑΓΑΠΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΒΑΣΑΝΙΖΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΡΑΝΕΙΑ ΜΟΥ;;;; Είμαι ένα πολύ χαμογελαστό και αισιόδοξο άτομο με χιούμορ αλλά αυτό δεν είναι αρκετό……. Νοιώθει κανείς το ίδιο;

    Με εκτίμηση
    Κατερίνα

  2. #2
    Quote Originally Posted by Katrine45 View Post
    Καλησπέρα,
    βασανίζομαι από το 2005 με τα 30κιλά που πήρα. Οι λόγοι ήταν περισσότερο ψυχολογικοί (λόγω προβλημάτων στη δουλειά) και η αγάπη μου για τα γλυκά. Από τότε νιώθω ότι έχω χάσει πολλά πράγματα στη ζωή μου και έχω αλλάξει . Μπορεί να μου πει κάποιος πως γίνεται να αγαπάς τον εαυτό σου και να μην τον προσέχεις; πως γίνεται να ξέρεις ότι χάνοντας τα κιλά που σε δυσκολεύουν στην καθημερινότητά σου, θα ζεις καλύτερα και να παρατάς τις επαναλαμβανόμενες προσπάθειες στη μέση; Αυτή τη στιγμή είμαι 109 κιλά και το ύψος μου είναι 1,75. Νομίζω ότι θα σκάσω σαν μπαλόνι. Όσοι με βλέπουν μου λένε ότι δεν φαίνονται τα κιλά μου επειδή είμαι ψηλή αλλά εγώ τα νιώθω στη ψυχή και στο σώμα μου. Αυτή τη βδομάδα έχω άδεια, σκεφτόμουν να πάω στο γυμναστήριο , δεν ξεκουνήθηκα. ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΕ ΑΓΑΠΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΒΑΣΑΝΙΖΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΡΑΝΕΙΑ ΜΟΥ;;;; Είμαι ένα πολύ χαμογελαστό και αισιόδοξο άτομο με χιούμορ αλλά αυτό δεν είναι αρκετό……. Νοιώθει κανείς το ίδιο;

    Με εκτίμηση
    Κατερίνα
    Αγαπητή Κατερίνα,
    κατά πρώτον δεν θα μιλήσω εξ ονόματος όλων αλλα πιστεύω οτι ολοι οσοι παλεύουμε χρόνια με τα κιλά μας και αυτα δεν χάνονται ή χανονται και επανέρχονται, έχουμε απο πίσω βαθύ ψυχολογικό υπόβαθρο.

    Σε αγαπάς και για αυτό κατατρέχεις στο φαΐ και στα γλυκά. Ακριβώς γιατί σε αγαπάς. Αγαπάς τον εαυτό σου απλά ενδόμυχα εχεις επιλέξει (και εγω ετσι) να τον παρηγορείς οταν δεν είνα καλά με ένα ιδιαίτερα γευστικό φαΐ.
    Το κακό με το φαί ομως ειναι οτι εχει ορατα αμεσα αποτελέσματα τα οποία σου δημιουργούν επιπλέον ασχημη διαθεση και αρα εχεις επιπλεον λογους για να απευθυνθείς στο φαΐ.

    Οσοι εχουμε παραπανω βάρος στις πλάτες μας (και στη ψυχή μας) ειναι πολύ δύσκολο να δραστηριοποιηθούμε, να κινηθούμε ή να αθληθούμε ή οτιδήποτε που περιλαμβάνει ιδρώτα και κίνηση.
    Δεν ειναι απλα βαρετό ειναι και επιπονο στην αρχη. Δηλαδη μεχρι να συνηθίσει το κορμι τείνει να τα παρατήσει απο την κούραση.

    Βρες ενα γυμναστήριο στην περιοχή σου, το πιο φτηνιάρικο δεν εχει σημασία να ακριβοπληρώσεις, δεν θα πας για πρωταθλητής ουτε αρσιβαρίστας. Έχε οπωσδήποτε στο κινητο σου την αγαπημένη σου μουσική και πολύ καλά ακουστικά για να την ακους στην διαπασών. Ανέβα στο διάδρομο ή κάτσε στο ποδήλατο και πολύ σιγά σιγά με το πιο χαμηλό βηματισμό ξεκίνα. Γραψου στο νέτφλιξ και αντι να βλέπεις ταινίες σπίτι δες τες πάνω στο ποδήλατο. Θα σου φανει απιστευτα πιο ευκολο πιστεψε με.

    Αν γίνει το αναθεματισμένο 1ο Βήμα θα εχεις πετύχει το 99% της ανατροπής. Άπαξ και μπεις στο γυμναστήριο μετά το παίρνεις μόνη σου το κολάι.

    Ξεκίνα με cardio πρώτα (διάδρομος ποδήλατο + ελλειπτικό) και κατόπιν αν και εφόσον νιώσεις ετοιμη βαζεις και μηχανήματα.

    Για δοκίμασε αυτο το πρώτο βήμα, ανεξάρτητα απο το ποσο σου αρεσουν τα γλυκα και ανεξάρτητα με ιδανικούς στόχους.

    Break the habit. Στέλνω θετική ενέργεια και να ξέρεις νιώθω πολύ συχνά το ίδιο.

Similar Threads

  1. ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ ΒΑΣΑΝΟ
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 17-10-2016, 15:36
  2. ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΒΑΣΑΝΟ ΤΗΣ ΖΩΗς ΜΑς....
    By PSYCHOANS in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 18-06-2008, 01:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •