Συμπτώματα απόσυρσης - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    8
    Άρα Kostas62 τι να περιμένω? Θα προσαρμοστεί ο οργανισμός ξανά και πότε?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Τεσα View Post
    Άρα Kostas62 τι να περιμένω? Θα προσαρμοστεί ο οργανισμός ξανά και πότε?
    Γειά σου,
    Αυτό είναι το γενικό consensus, ότι τελικά θα επανέλθει ο οργανισμός σε ισορροπία, λόγω της αξιοθαύμαστης ιδιότητας της neuroplasticity, με την οποία είναι προικισμένος ο ανθρώπινος οργανισμός.

    Όμως πολλά εξαρτώνται από το πόσα φάρμακα ,σε τι δόσεις και για ποσο διάστημα τα έχει πάρει κάποιος .
    Επίσης, από την ιδιοσυγκρασια του οργανισμού του , καθώς ο καθένας μας είναι διαφορετικός.

    Δυστυχώς όμως, κανείς δεν μπορεί να μας πει πόσο διάστημα θα διαρκέσουν και πόσο εντονα θα είναι τα συμπτώματα.

    Εγώ με ένα μόνο φάρμακο σε μικρή δόση αλλά για μεγάλο χρονικό διάστημα (13 χρόνια), και κόβοντας το πολύ πολύ σταδιακά, έκανα 2 χρόνια να συνέλθω!

    Τώρα είμαι καλά για ένα χρόνο, χωρίς φάρμακο και χωρίς κανένα σύμπτωμα.
    Σου εύχομαι τα καλύτερα.
    Καληνύχτα.

  3. #18
    Καλησπέρα!! Θέλω την βοήθεια σας..περνω 4 μήνες αντικαταθλιπτικα για αγχώδη διαταραχή..θελω να αρχίσω να τα κόβω..ο γιατρός θέλει να κλείσω το 6μηνο και μετα όμως εγώ νιώθω ότι δεν τα χρειάζομαι..μπορειτε να με διαφωτίσετε για τον σταδιακό τρόπο διακοπής? Πως γινεται και πόσο καιρό παίρνει? Αν θέλετε στείλτε μου προσωπικό μήνυμα..

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    8
    Lina πρέπει να εμπιστευτείς τον γιατρό σου, αυτός θα σε καθοδηγήσει πως να τα κόψεις σταδιακά, κι εγώ συμφωνώ παντως ότι πρέπει να κλείσεις το εξάμηνο.. νιώθεις ότι είσαι καλά και δεν τα χρειάζεσαι γιατί προφανώς λειτουργεί το χάπι, αλλά δώσε άλλους δύο μήνες όπως λέει, κάτι ξέρει..

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Τεσα View Post
    Δύο πράγματα συμβαίνουν, ή έπαθα rebound μόλις τα έκοψα και όντως με βοηθούσε το χάπι ή αυτό που περνάω είναι σύνδρομο στέρησης της ουσίας, αλλά οι γιατροί λένε ότι αυτά τα χάπια δεν είναι εθιστικα.. Δεν ξέρω
    μαλον το δευτερο

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    11
    Καλησπέρα εάν κ ένα χρόνο μετά θα ήθελα να ρωτήσω εάν τελικά κανείς έχει κατασταλάξει στο ποσό καιρό κρατάνε τα συμπτώματα κ ποιος τρόπος υπάρχει για να τα αντιμετωπισουμε !Εκανα θεραπεία για κρίσεις πανικού 9 μήνες μ αντικαταθλιπτικά ,μετά από συνεννόηση με τον γιατρό μ μέσα σε 2 βδομαδες τα έκοψα σταδιακά ... εκεί ξεκίνησαν όλα ! Πονοκέφαλοι ,εμβοες κ σφυρίγματα στα αυτιά ,ηλεκτρισμός να διαπερνά το μυαλό μ κ όλο μ το σώμα μαζί με μούδιασμα στο πηγούνι στα χέρια ... ένα μόνιμο μπζζζζ !Εχει περάσει Ακρινως ένας μηνας π πήρα την τελευταία μ δόση κ τα συμπτώματα είναι εδώ μαζί μ 24/24 nonstop !Τεράστια υπομονή Όλη μέρα κάθε μέρα με σφυρίγματα στα αυτιά κ ηλεκτροσόκ στον εγκέφαλο !ο γιατρός μ είπε να πάω μια δόση των 20 από το αντικαταθληπτικο λαντοζ για μια κ μόνο φορά κ το πιο πιθανό θα φύγουν. ! Δεν το πήρα ακόμη δεν θεκω γιατί κ αυτό παρενέργειες θα έχει κ έχω κουραστεί !καποια συμβουλή ;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Καλησπέρα. Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι θα πρέπει να κόβονται τα φάρμακα αυτά πιο αργά, πιο σταδιακά από ο,τι συστήνουν ακόμη και οι γιατροί. Μόνο με αυτόν τον τρόπο μειώνεται η ένταση των συμπτωμάτων από την παύση του φαρμάκου. Πρέπει να ρωτήσεις τον εαυτό σου αν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου. Αν ναι, κάνε αυτό που σου λέει. Μίλα μαζί του για τον δισταγμό σου, για τις σκέψεις σου, τον φόβο σου.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    11
    Καλημέρα ! Μακάρι να το ήξερα πιο νωρίς !ημουν πολύ αθώα με τα χαπια αν κ δυσκολεύτηκα να τα ξεκινήσω !ο γιατρός μου μου μείωσε την δόση μέσα σε 15 μέρες 2 φορές και τέλος ,πλέον κ εγώ πιστεύω θα έπρεπε να γίνει πιο σταδιακά !πληρης εμπιστοσύνη στον γιατρό ,μετά από αυτό όμως έχω τις αμφιβολίες μου !εαν απόφασισω να το καρω το χάπι θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα μήπως κ βοηθηθεί στο μέλλον κ καποιος άλλος !παντως από το περιβάλλον μ κανείς δεν είχε αντιμετωπίσει τέτοια θέματα μετά από θεραπεία κ ο γιατρός μ θεωρείσαι ότι είναι σπάνια !εεν καποιος άλλος βίωσε κάτι παρόμοιο να μας πει πως το αντιμετώπισε !ευχαριστω κ καλό μηνα

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Ρίξε μια ματιά στο αξιόπιστο site survivingantidepressants.org, και θα δεις τις ιστορίες χιλιάδων ανθρώπων που υποφέρουν με συμπτώματα απόσυρσης, από την γρήγορη διακοπή των αντικαταθληπτικων!

    Εγώ τα έχω ξεπεράσει τελικά, μετά από πολύμηνη ταλαιπωρία, αν και το διεκοψα πολύ σταδιακά.

    Τα συμπτώματα αυτά, δυστυχώς μπορεί να εμφανισθούν όπως σε εμένα, και πολλούς μήνες μετά την πλήρη διακοπή του φαρμάκου.
    Αυτό έχει ως συνέπεια πολλοί να επαναπαυονται ότι το ξεπέρασαν, και να λένε πόσο εύκολη ήταν η διακοπή των.

    Η άγνοια ακόμη και των ειδικών δυστυχώς, για το πως λειτουργούν και πως διακόπτονται αυτά τα φάρμακα, είναι απογοητευτική.

    Πολλοί πάντως έχουν οφεληθει μεσοπροθεσμα από αυτά, για να ξανασταθούν στα πόδια τους, όπως και εγώ, και μια μειοψηφία μπορεί και να ξεπέρασε την διακοπή των χωρίς προβλήματα.
    Αυτοί όμως για κάποιο λόγο, αποτελούν την εξαίρεση.

    Έχω όμως βαρεθεί να τα λέω, και δεν θα επανέλθω!

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    11
    Καλησπέρα !αργησα να απαντήσω με τους πονοκεφάλους δεν μπορώ να είμαι μπροστά στην οθονη !Πολυενδιαφέρον θα μελετησω την πηγή που μου έστειλες !Η κατάσταση μ είναι ελαφρώς καλύτερη ,παραμένουν οι πονοκέφαλοι ,έχουν ελαττωθεί τα πζζζ παραμένουν όμως όπως κ οι εμβοες !Ψυχολογικα κρατάω καλά κ κάνω άπειρη υπομονή μια μέρα πήρα μισό ζαναξ μονάχα Γιατί ένιωσα αναστάτωση δυνατή κ ήθελα να την αποφύγω !Το χαπι που μ πρότεινε ο γιατρός σαν αντίδοτο δεν το έχω πάρει !Θελω να καθαρίσω εντελώς !!!!Δυσκολευτηκα να τα ξεκινήσω κ βασανίζομαι τώρα π τα σταμάτησα !Κοντεψα να τρελαθώ πραγματικα εβαζα το κεφάλι μ μια στο παγωμένο νερο μια στο ζεστό παράνοια δίχως Τέλος!Ευχομαι για τους υπόλοιπους να είναι πιο ανώδυνη η απόσυρση και να είναι για πάντα

  11. #26
    Καλημέρα και απο εμένα εγώ απο την άλλη όταν τα έκοψα δεν είχα κανένα πρόβλημα 3 χρόνια που έπαιρνα απλά έκανα πολύ σταδιακό κόψιμο δηλαδή μου πήρε σχεδόν ένα χρόνο για να τα κόψω τώρα ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικό παίζει ρόλο νομίζω και αυτό!!

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    11
    Καλημέρα !τυχερος! Εγώ υποφέρω από σωματικά προβλήματα στον εγκέφαλο μου !μουδιαζω νιώθω ηλεκτρισμό σε όλο μ το σώμα κτλπ κ δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι να πεις οκ περνώ ένα παυσίπονο κ τελείωσε !Δεν υπάρχει καμία απολύτως απάντηση κ λύση στην κατάσταση μου εκτός του να ξαναπαρω μια δόση ενός αντικαταθληπτικου το οποίο κ δεν θέλω !Η αλήθεια είναι πως τα χαπια με βοήθησαν όσο τα επερνα κ μειώθηκαν οι κρίσεις κ οι άσχημες σκέψεις θα έλεγα είχα μια ψυχική ανάταση βέβαια βοήθησα κ εγώ τον εαυτό μου όσο μπόρεσα έκανα ανακατατάξεις στην ζωή μου κ αγάπησα τον εαυτό μ περισσότερο κ τον φρόντισα ίσως αυτό να ήταν μια ώθηση από τα χαπια π μ βγήκε σε καλό ! Τώρα όμως υποφέρω !!!! Υπήρχαν μέρες π έτρεχα έκανα βουτιά στην θάλασσα μιας κ ο καιρός είναι καλός σχετικά για να ηρεμήσει το κεφάλι μ κ μετά γυρνούσα σπίτι κ το εβαζα στην ντουζιέρα σε ζεστό νερο !παρανοια ! Ψυχικά όλα καλά όμως ευχομαι να μην ξαναπάθω κρίση πανικού ποτέ κ Οο τέρμα καταθλιπτικές μέρες να είναι κάτι μακρύνο γιατί έχει διαφορά το καταθληπτικο επεισόδιο με την απλή στενοχωρια κ φαντάζομαι ποσό καλά το ξερετε όλοι !Ευχομαι υγεία σε όλους ψυχική κ σωματική !Οταν εξαφανιστούν τα συμπτώματα θα ενημερώσω

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    11
    Καλησπέρα !εγω είμαι πάλι !δυστυχως τα συμπτώματα τα σωματικά επιμένουν κ σιγά σιγά ξεκίνησαν κ τα ψυχολογικά πολυ άγχος από το πρώτο καλημέρα μέχρι να κοιμηθώ μια κατάσταση μόνιμη πριν την κρίση πανικού ,δεν μπορώ να καταλάβω εάν ολα αυτά είναι τέλικα αποτέλεσμα της διακοπής και θα περάσουν η εάν δεν γιατρεύτηκα ποτέ ! Έπισης κανείς δεν είχε καμία απάντηση στο εάν ξέρει πως να τα μειώσω για να κάνω πιο ευκολη την καθημερινότητα μου κάποια συμβουλή Ίσως αν το διαβάζει !ευχαρισω

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα Rena32, σίγουρα είναι δύσκολη η κατάσταση που περνάς και ελπίζω να τη ξεπεράσεις το συντομότερο, σου δόθηκαν πιο πάνω κάποιες απαντήσεις που μπορεί να σε βοηθήσουν.

    Γενικά φαίνεται στη πράξη ότι όσο πιο σταδιακά γίνεται η διακοπή τόσο λιγότερες πιθανότητες έχει κάποιος να έχει συμπτώματα απόσυρσης, το θέμα είναι ότι οι γιατροί σε μεγάλο βαθμό δεν φαίνεται να το συμμερίζονται ιδιαίτερα αυτό, δεν τους κατηγορώ, ίσως οι μελέτες και οι οδηγίες τους κατευθύνουν έτσι, φυσικά ανάλογα και την περίπτωση.

    Πολλοί αναγκάζονται να ξανά ξεκινήσουν αντικαταθλιπτικά και μετά να τα διακόψουν πιο προσεκτικά και σταδιακά, είναι κάτι που θέλει προσεκτική επιλογή γιατρού και προσωπικό ψάξιμο.

    Έτσι και εγώ αποφάσισα να κάνω πολύ σταδιακή διακοπή, κάτι που είναι καθαρά εμπειρικό και για αυτό δεν μπορώ να το συστήσω σε κάποιον άλλο, ωστόσο μέχρι τώρα έχει πάει καλά.

    Βιταμίνες Ω3 φαίνεται ότι βοηθούν κάπως, ελπίζω να βρεις γρήγορα λύση.

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    11
    Καλησπέρα Χρήστο και σε ευχαριστώ πολύ !Τα συμπτώματα μου παραμένουν !Εαν αποφασίσω να παρω την δοσολογία του ενός χαπιού π με συμβουλεύει ο γιατρός θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα !Θα συνεχίσω προς το παρόν ακόμη λίγο με ω3 κ την ελπίδα να φύγουν από μόνα τους ,εκτός κ εάν πλέον μ άφησαν μόνιμη βλάβη καθώς 2 μήνες είναι αρκετό διάστημα για να μην έχουν μειωθεί έστω ! Το κεφάλι μ υποφέρει κουράστηκα αλλά κάνω τεράστια υπομονή !

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Σύνδρομο απόσυρσης
    By nymeriawolf63 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 13-12-2018, 23:22
  2. Σύνδρομο απόσυρσης από αντικαταθλιπτικά
    By Vicky24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 12-03-2018, 20:18
  3. ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΓΑΔ
    By Nausea in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 29-06-2017, 18:06
  4. lexotanil _συμπτώματα αποσυρσης.θα καταφέρω ποτέ να τα σταματήσω αραγε;;
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 01-06-2017, 18:06
  5. συμπτωματα
    By PETROS46 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 18-07-2016, 12:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •