Συμπτώματα απόσυρσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    8

    Συμπτώματα απόσυρσης

    Γεια σας, μετά από δέκα χρόνια που έπαιρνα αντικαταθλιπτικά πήρα την απόφαση με τον ψυχίατρο να τα σταματήσω. Τελευταία έπαιρνα effexor, έχουν πέρασει δύο μήνες περίπου που τα σταμάτησα, σταδιακά, και εχω κυριευτεί από άγχος και ανησυχία και στρες, το βράδυ ξυπνάω πολλές φορές κοιμάμαι λίγο και διακεκομμένα και έχω κόμπο στο στομάχι και κόφτη αναπνοή συν εντερικές ενοχλήσεις. Ο ψυχίατρος δοκιμάζει ομοιοπαθητικά φάρμακα αλλά δεν με πιάνουν. Παίρνω φυτικό αγχολυτικο αλλά δε φαίνεται να δουλεύει..Αυτοί οι δύο μήνες είναι πολύ δύσκολοι παλεύω κάθε μέρα να μη φρικαρω, έχω σκεφτεί μεχρι και το διαλογισμό μήπως με βοηθήσει και με τις αναπνοές, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω, όλα μου φαίνονται μαύρα..πήγα σε ψυχολόγο και μου είπε ότι μου έχει γίνει βίωμα το να κάνω αρνητικές σκέψεις και δεν μπορώ πια να δω καμμία θετική πλευρά στα πράγματα και ότι αυτό θέλει πολύ δουλειά για να αλλάξει..έχω πελαγωσει..έχει κανείς παρόμοια εμπειρία??

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Φίλε μου έχω εγώ παρόμοια εμπειρία... Αν και κάποια χαζομελη μπορεί να βιαστούν να με κράξουν για τα γραφόμενα μου... Έπαιρνα αντικαταθλιπτικα για 5 ολόκληρα χρόνια.... Τελευταία ήθελα να γυρίσω και να δοκιμάσω κάποια φυτικά σκευασματα για την αποτελεσματικότητα που είχανε για την κατάθλιψη και έπρεπε να κοπούν τα αντικαταθλιπτικα γιατί μαζί αυξανόταν ο σύνδρομος σεροτινινης...

    Πίστεψε με τα έκοψα και ήταν οι πιο εφιαλτική περίοδο της ζωής μου.... Άγχος τρελός... Αϋπνία φουλ, αποσυντονισμενος και αποδιωργανωμενος πλήρως... Δεν μπορούσα να πιστέψω ότι αυτά που θεωρούσα τόσο αθώα χαπάκια τελικά ήταν τόσο μα τόσο επικυνδινα... Δούλευα αλλά παρά πολύ δύσκολα... Έκανα υπομονή όσο μπορούσα... Από την μία αντεχα την κατάσταση και από την άλλη ήξερα ότι όσο θα παιρναει ο καιρός η αναστροφή στην φυσιολογία του εγκέφαλου μου, που αυτά με έκαναν, θα επέστρεφε...

    Μα όσο παιρνουσε ο καιρός δεν άλλαζε κάτι, έπαιρνα όσο πιο πολλά ω3 μπορούσα και έψαχνα όσο πιο πολύ μπορούσα για πληροφορίες ποσός χρόνος χρειάζεται να επιστρέψει η νευροφυσιολογια του εγκέφαλου εκεί που ήταν πριν τα ξεκινήσω... Ύστερα, από 9 μήνες χωρίς αυτά τα ξαναξεκινησα πάνω στο γεγονός ότι δεν αντεχα άλλο... Και μία μέρα βρήκα τις απαντήσεις που έψαχνα... Οι επιστήμονες μελετάνε πάνω στο λάθος που λέγεται ότι τα αντικαταθλιπτικα δεν προκαλούν εξάρτηση... Οι μεταβολές που προκαλούν είναι δυσκολα αντιστρεψιμες... Άρα κακώς ονομάζονται συμπτώματα απόστερηησης της ουσίας είναι κανονικά συμπτώματα στερητικα.. Άρα τα αντικαταθλιπτικα είναι εξαρτησιογονα, άρα είναι επικυνδινα... Ευτυχώς σε όσους τα χρησιμοποίησαν για λίγο χρονικό διάστημα και μετά τα σταμάτησαν εγκαίρως...


    Με όλα αυτά και με εκείνα και με τα άλλα, έχω μετανιώσω που τα πήρα.. Και εκτός αυτού προσπαθώ να υπερασπισω το ελεύθερο δικαίωμα του άνθρωπου να αποφασίζει αν θα τα πάρει.. Εκνευρίζομαι με την επιπόλαιοτητα των γιατρών που πας από εκεί και φεύγεις σίγουρα με μια συνταγή που περιλαμβάνει αντικαταθλιπτικα χάπια... Τα οποία τα δίνουν και θεωρούν τους εαυτούς τους αυθεντία και θα κάνουν οι ασθενείς ότι ακριβώς τους πούνε και θυμώνουν αν κάνεις του κεφαλιού σου.. Πριν πάρεις αντικαταθλιπτικα ρώτα τον γιατρό σου αυτός ξέρει....!!!!! Τι αστείο

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    8
    Σ ευχαριστώ για την απάντηση, δεν συμμερίζομαι απόλυτα την άποψη σου ότι αυτά τα συμπτώματα που έχω είναι επειδή έχω εθιστεί στα αντικαταθλιπτικα και τώρα τα σταμάτησα, δεν είμαι σίγουρη γι αυτό..

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Αντικειμενικη αποψη δεν υπαρχει στο θεμα αυτο ειδικα διοτι ειναι αγνωστος ο μηχανισμος δρασης. Ο καθενας μιλαει υποκειμενικα . Συγχιση υπαρχει και για το τι ειναι παρενέργειες και τι εξαρτηση. Τα φαρμακα που επιδρανε στο νευρικο συστήμα κανουν εθισμο. Πχ τα καρδιολογικα φαρμακα beta blockers και οι καρδιολογοι αν παραπονεθεις σου λενε να τα κοβεις σιγα σιγα. Τωρα πως επικρατησε οτι τα ψυχοφαρμακα ειναι ακινδυνα και δεν κανουν εθισμο, αυτο δεν το γνωριζω....

    Επισις θα ηθελα μια μικρη προειδοποιηση. Παροτι στους κανονες αναφερεται οτι η συμβουλη σχετικα με χργσγ φαρμακωνα δεν επιτρέπεται, πρακτικα απογορευεται μονο η συμβουλη υπερ της φυσικης φαρμακολογίας, η συμβουλη υπερ των χημικων δεν απαγορευεται. Δηλαδη αν γραψεις παρε το ταδε φαρμακο, εμενα μου εκανε καλο , δεν εχεις επιπτωση, αμ ομως πεις οτι εχεις καποιο αρνητικο απο τα φαρμακασε κοβουν με την μια.

    Βασικα σε κοβει η διαχειρηση, αλλα μπορει να σε καρφωσει και καποιος που θεωρει οτι χαλαει η ψυχολογία του αν διαβαεει οτι καποιο φαρμακο δεν ειναι τελειο....

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Ίσως θα πρέπει να υπάρξει κάποια άλλη λέξη για την περιγραφή αυτών των συμπτωμάτων... Καθώς και η λέξη συμπτώματα απόσυρσης για μένα είναι λιγο πιο αθώο, εξάρτηση ίσως το ακριβώς αντίθετο, δηλαδή πλήρως εθιστικα φάρμακα.... Ίσως σκεύασματα τα οποία μακροχρόνια προκαλούν σοβαρές μεταβολές θα ήταν ο πιο καλός όρος
    Quote Originally Posted by Τεσα View Post
    Σ ευχαριστώ για την απάντηση, δεν συμμερίζομαι απόλυτα την άποψη σου ότι αυτά τα συμπτώματα που έχω είναι επειδή έχω εθιστεί στα αντικαταθλιπτικα και τώρα τα σταμάτησα, δεν είμαι σίγουρη γι αυτό..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    παιρνω κι εγω αντικαταθλιπτικα.τα ειχα κοψει για 1 χρονο σχεδον χωρις καποιο περιεργο συμπτωμα.μετα ειχα καταθλιψη για 2 εβδομαδες και μου τα ξαναδωσανε.εκτοτε αντε να περασω μια στο τοσο κανα 10ημερο θλιψης αλλα κι αυτο σπανια.αυτη ειναι η προσωπικη μου εμπειρια απο τα συγκεκριμενα φαρμακα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν σε ενδιαφερει να καταλαβω τι λες θα πρεπει να πεις τι σκεφτεσαι.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    8
    Αλέξανδρε τι δεν καταλαβαίνεις, εκφράζω τον προβληματισμό μου που νιώθω όλα αυτά που περιγράφω αμέσως μόλις έκοψα τα χάπια, αναρωτιέμαι πως έκανα rebound τόσο γρήγορα και αν υπάρχει εδώ κάποιος με ανάλογη εμπειρία, να έχει κυλήσει τόσο γρήγορα..να κάνω υπομονή θα στρώσει η κατάσταση η θα πρέπει να ξαναπάρω χάπια? Παράλληλα όπως είπα το παλεύω με ομοιοπαθητικη και φυτικά χάπια..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Καλησπέρα ναι υπάρχει ενδεχόμενο rebound εγώ την πρώτη φορά που τα έκοψα είχα έντονη ανησυχία αλλά τα έκοψα.μονος. πάντως η διακοπή η σωστή έγινε άμεσα σε 6 μήνες και δεν είχα θέμα.την δεύτερη φορά brintelix ήταν η αγωγή. Παραλληλα στην διακοπη με βοηθησε το σπαθοχορτο λειτουργει σαν αντικαταθλιπτικο μετά από 3 εβδομάδες. Σε καποιες χώρες προτείνεται σαν θεραπεία. Αλλά κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    8
    Σ ευχαριστώ πολύ για την πρόταση με σπαθοχορτο, η st Johns wort, καλή ιδέα να το δοκιμάσω, αλλά τώρα παίρνω 5htp σε φυτικό σκευασμα και περιμένω να δω αν θα λειτουργήσει, δεν πρέπει να περιμένω δύο τρεις βδομάδες?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Σίγουρα 3 εβδομαδες και παραπανω αναλογα τον οργανισμό παράλληλα ακόμα και τώρα παίρνω di stress και tranquil φυτικά είναι μαζί με σπαθοχορτο . Τώρα με βοηθάνε πραγματικά placebo είναι πάντως καλά είμαι

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εκφραζεις τους προβληματισμους σου αλλα δε λες τι σκεφτεσαι

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Εμένα μου κάνει εντύπωση το rebound που έκανες δεν αναρωτιέσαι αν ήταν επειδή είσαι στα συμπτωμάτα στέρησης της ουσίας;; δηλαδή πρέπει να κατρακυλησες επειδή σε χρειάζεται η ουσία;;; άρα και σε βοηθούσε όταν την έπαιρνες;;; έχεις όπως δηλώνεις 10 χρόνια χρήσης αντικαταθλιπτικων δεν είναι πάρα πολύ;;;
    Quote Originally Posted by Τεσα View Post
    Αλέξανδρε τι δεν καταλαβαίνεις, εκφράζω τον προβληματισμό μου που νιώθω όλα αυτά που περιγράφω αμέσως μόλις έκοψα τα χάπια, αναρωτιέμαι πως έκανα rebound τόσο γρήγορα και αν υπάρχει εδώ κάποιος με ανάλογη εμπειρία, να έχει κυλήσει τόσο γρήγορα..να κάνω υπομονή θα στρώσει η κατάσταση η θα πρέπει να ξαναπάρω χάπια? Παράλληλα όπως είπα το παλεύω με ομοιοπαθητικη και φυτικά χάπια..

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    8
    Δύο πράγματα συμβαίνουν, ή έπαθα rebound μόλις τα έκοψα και όντως με βοηθούσε το χάπι ή αυτό που περνάω είναι σύνδρομο στέρησης της ουσίας, αλλά οι γιατροί λένε ότι αυτά τα χάπια δεν είναι εθιστικα.. Δεν ξέρω

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Τεσα View Post
    Δύο πράγματα συμβαίνουν, ή έπαθα rebound μόλις τα έκοψα και όντως με βοηθούσε το χάπι ή αυτό που περνάω είναι σύνδρομο στέρησης της ουσίας, αλλά οι γιατροί λένε ότι αυτά τα χάπια δεν είναι εθιστικα.. Δεν ξέρω
    Τα αντικαταθλιπτικα δεν είναι εθιστικα, με την έννοια ότι δεν χρειάζεσαι όλο και μεγαλύτερη δόση για να είναι αποτελεσματικα.

    Όμως η δράση τους είναι αμεση σε όλα τα συστήματα του οργανισμού που έχουν υποδοχείς της σεροτονινης, από τον εγκέφαλο μέχρι το γαστρεντερικο και νευρομυικο σύστημα , με συνέπεια να προκαλούν δραστικές αλλαγές.

    Ο οργανισμός προσαρμόζεται να λειτουργεί με την παρουσία τους, και έτσι όταν τα διακόψεις προσπαθεί και πάλι να επανέλθει σε νέα ισορροπία, με συνέπεια να παρουσιάζει κάποιος όλα αυτά τα συμπτώματα.

    Πολλοί δυστυχώς υποφέρουν έτσι, και η βοήθεια των γιατρών σε αυτή την περίπτωση είναι μηδαμινή, καθώς πλην λίγων υποψιασμένων, δεν έχουν ασχοληθεί σοβαρά με αυτό το θέμα!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Σύνδρομο απόσυρσης
    By nymeriawolf63 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 13-12-2018, 23:22
  2. Σύνδρομο απόσυρσης από αντικαταθλιπτικά
    By Vicky24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 12-03-2018, 20:18
  3. ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΓΑΔ
    By Nausea in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 29-06-2017, 18:06
  4. lexotanil _συμπτώματα αποσυρσης.θα καταφέρω ποτέ να τα σταματήσω αραγε;;
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 01-06-2017, 18:06
  5. συμπτωματα
    By PETROS46 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 18-07-2016, 12:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •